Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каналоскоп

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каналоскоп

    Алинко Г5 има такава функция. Освен честотата на която стои, слуша и по две съседни, и показва на екранчето активността на тях и силата на приеманите сигнали, ако ги има.
    Въпросът ми е, за какво собствено служи това, и с какво е полезно. Собствените ми предположения по темата са напълно мътни и повърхностни.

  • #2
    До: Каналоскоп

    Служи точно да се следи активността на съседни канали, да се записва обмена и други. В зависимост от ширината на наблюдавания спектър, може да се гледат много канали. В случая се използва ниската честота, която може да обхване няколко канала. Ако на анализатора се подаде съответна междинна честота, може да се наблюдават/записват 10, 20 и повече канала, в зависимост от избраната междинна честота на приемника.
    Ето пример за софтуерен анализатор, който може да гледа, записва и следи телеграфната работа на много съседни канали.

    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      До: Каналоскоп

      А, по принцип е ясно, въпросът е какъв е номера в радиолюбителската работа. Каква е практическата полза, ако не се бъркаме в разузнаването.

      Коментар


      • #4
        До: Каналоскоп

        А каква е разликата между радиолюбителството и разузнаването? А ти Стефане по-често идвай на сбирките и по-малко ще питаш...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Каналоскоп

          Като спрат да искат лебедки и брони, няма и да си тръгвам.
          Мда. Любопитството значи е по-универсално и силно и от усложняването на апаратурата Това радио има режим в който следи и по пет странични честоти от двете страни. За съвсем болни
          Това какво, помага на състезанията ли?

          Коментар


          • #6
            До: Каналоскоп

            Охохо виждам CW skimmer .
            Това е едно много полезно средство ако някой иска да пробва връзки
            на телеграф а не знае морзовата азбука.Разбира се ще трябва и програма за предаване със интерфейс към радиото.Вече имам няколко връзки с такива станции ( личи си че приема машина но това за мен не е важно , интереса към новото е по-важен ).След някоя и друга компютърна телеграфна връзка , току виж оператора се запалил и научил морза...
            Основния замисъл на скимъра е малко по-друг.В комбинация със широколентов SDR приемник ( цена на кита около 50 лв. ),добър компютър и качествена
            звукова карта,тази програма декодира всички телеграфни сигнали в
            лентата и най-хубавото - транслира ги към контест софтуера като
            спотове с честоти и инициали. Т.е. докато пакет клъстера бълва спотове на станции от целия свят които не е ясно чуват ли се изобщо при нас,в този вариант оператора има представа кой реално се чува при него със неговите си антени.Все още не съм интегрирал това чудо към
            контест станцията главно поради липса на време , но съм го пробвал в 2,7 КХз лента от кенвуда ( както е на снимката от Веско ).Друга причина е че все още в някои състезания не може да се ползва скимър.
            Все още скимъра не може да се мери с човешкото ухо но задобрява...
            На американския Казанлък миналата година имаше състезание по
            приемане на инициали в пайл-ап ( лудница ) и горкия скимър остана
            извън топ 10 но нейсе...

            Малко се отнесох встрани за което се извинявам.
            73, Наско
            На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

            Коментар


            • #7
              До: Каналоскоп

              Разбрах.
              Значи мислите ми не са били толкова неправилни. Но не подозирах че работата със състезанията е толкова дебела.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X