Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Репитри, работа с тях, може ли да има мобилен такъв?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    А не става ли да ги качиш токитата на една мачта "над терена" и да не заробваш пари в антена/и? При всички случаи "пряката видимост" е фактор.
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #17
      Пряката видимост между антените е фактор, не между самите токита. Нали все пак оттам се предава и приема сигнала.

      Да ги качваш на 6-7-8м. мачта, ще трябва да ги поставиш във влагоустойчива кутия, като все пак ще имаш кондез вътре, ще трябва да караш до там и кабел/кабели за захранване от 12-те волта. А когато пък завали дъжд няма начин да не се намокри нещо вътре. Според мен по-добре да са на сигурно и сухо в колата/буса/кемпера/джипа. А отвън да се вижда само антената, изнесена с антенен кабел. Самата антена може и да не е най-супер-дупер, просто достатъчно добра за целта. Може да се смени с по-добра и след време. В началото понеже все пак са по-големи разходите, по-важното е да е окомплектовано всичко, и да се тества, провери и настрои правилно. Ако има нужда от по-яка антена, само тя може да се смени и по-нататък във времето.
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #18
        Законно можеш да сложиш репитер, ако имаш платен лиценз за случая на съответните честоти или на любителските бандове, но пак трябва да отговаря на изискванията и да бъде упоменато къде се намира.
        Този от поста по-горе вероятно е кросбанд защото може да му се сменят честотите, ако беше на един банд трябва да има филтър, който се настройва механично със специална апаратура .
        За аварийни ситуации и мобилност най-подходящ е папагала .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Не е кросбанд, може да се настройва на съответния обхват - само VHF или само UHF.
          А филтърът за който говориш вероятно е - антенен дуплексер - за да може да работи с една антена, и да не зашумява входа на приемника. Затова е и по-голяма разликата в честотите между Rx и Tx. Доколкото си спомням минимум 500Khz. разлика е задължителна. Тук може да е 5-10 Mhz.

          Платен лиценз за стационарен репитър да.

          За мобилен, който така или иначе няма да работи постоянно и няма да е винаги на едно и също място, не виждам смисъл. Освен това и обхватът едва ли ще е много повече от 10км. радиус. Идеята е да се ползва в определени ситуации за по няколко часа или дни, а не постоянно или в движение.

      • #19
        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
        ...ако беше на един банд трябва да има филтър, който се настройва механично със специална апаратура...
        вероятно това е схемата, която имаш предвид




        на мен обаче ми е по-интересна трази схема, по-голяма въвкавост, повече възможности, повече комбинации...





        а въпросният "папагал" вероятно е това




        Колкото до по-голяма мобилност всичките тия устройста - репитер контролери и "папагала" имат литиево-йонни батерии предвидени уж за около 6-7-8 часа работа. Токитата също имат батерии, и цялата галимация е съвсем мобилна и преносима. Става и за аварийни ситуации, и за епизодично ползване. В зависимост и от обхвата на токитата може да бъде и репитер в VHF или UHF обхвати, кросбанд-репитер между VHF и UHF обхвати, "папагал" в съответния охват и тн.

        За този в куфарчето си пише в характеристиките, че има вътрешен антенен дуплексер.
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар


        • #20
          Не се виждат снимките, настройката на филтъра е прецизна работа и си иска оборудване . Като го поръчваш те питат на каква честота да е настроен.
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            При мен се виждат, качих ги уж на форумния сървър.

        • #21
          Има доста мобилни станции с крос банд репитер функция.
          Имахме монтирани по джипките ма МСС навремето. Още ги имаме - 8900R например.
          Ако работи натоварено, с повече абонати, разхода на енергия е много голям на 50 вата и само на работещ двигател издържаше. Иначе не-повече от час на акумулатор.
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #22
            50вт изходна ли ? Тоова е страшно много за репитер .
            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

            Коментар


            • #23
              тест за снимка

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF8342.JPG
Прегледи:580
Размер:635.6 КБ
ID:6558899

              Вижда ли се?

              Коментар


              • KingofROAD
                KingofROAD коментира
                Редактиране на коментар
                да, виждам я и аз

              • travelling
                travelling коментира
                Редактиране на коментар
                Тази се вижда, но горните на колегата не .

            • #24
              Да.

              Коментар


              • #25
                Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение

                вероятно това е схемата, която имаш предвид

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00035.jpg
Прегледи:474
Размер:39.9 КБ
ID:6563610

                на мен обаче ми е по-интересна трази схема, по-голяма въвкавост, повече възможности, повече комбинации...


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00033.jpg
Прегледи:634
Размер:54.9 КБ
ID:6563611


                а въпросният "папагал" вероятно е това

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00028.jpg
Прегледи:457
Размер:55.3 КБ
ID:6563612


                Колкото до по-голяма мобилност всичките тия устройста - репитер контролери и "папагала" имат литиево-йонни батерии предвидени уж за около 6-7-8 часа работа. Токитата също имат батерии, и цялата галимация е съвсем мобилна и преносима. Става и за аварийни ситуации, и за епизодично ползване. В зависимост и от обхвата на токитата може да бъде и репитер в VHF или UHF обхвати, кросбанд-репитер между VHF и UHF обхвати, "папагал" в съответния охват и тн.

                За този в куфарчето си пише в характеристиките, че има вътрешен антенен дуплексер.
                Качвам наново снимките и схемите.
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар


                • #26
                  В момента имам един такъв от втората снимка на терасата (изключен) чака за последни донастройки и ще го пускаме в действие. При тестовете с антена на 6м височина от земята и къщи около него в Пловдив го задействах от 60-70км .
                  0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                  Коментар


                  • KingofROAD
                    KingofROAD коментира
                    Редактиране на коментар
                    В какъв обхват е репитера? И с каква мощност? И с какво и каква мощност успя да го задействаш от 60-70км.?

                  • travelling
                    travelling коментира
                    Редактиране на коментар
                    На 2м , задействах го с токи 5вт, изходящата нямам спомен колко я бях оставил.

                • #27
                  Здравейте момчета!Да споделя нещо от личен опит.По време на аварията в с.Хитрино направихме следният експеримент, при което имаше добри резултати. Между Шумен е Хитрино няма пряка видимост. Живея в Шумен.Имам Кенууд ТМ-V71.Двубандер с изходяща мощност 50 вт. и на двата обхвата. Живея на много добро место в града и станцията е оборудвана с антена Даймънд Х-510. Програмирах Кенууда в режим кросбанд. След това служебните ми задължения изискваха да присъствам в с.Хитрино. Там бях с малко преносимо хам радио-Иезу ФТ-60.Нямаше никакъв проблем със свръзката от гр.Шумен до с.Хитрино през кросбанда. В интерес на истината тази схема обаче не се използва от властите по време на аварията, защото МВР докараха камион с необходимата апаратура на место и си организираха служебната връзка с техен мобилен репитер.
                  LZ3YG

                  Коментар


                  • #28
                    На вниманието на доктора - относително просто и лесно (особено за аварийни ситуации, но и не само) може да се събере "радио-папагал" по следния начин:

                    От алиекспреса може да се купи симплекс контролер на Suredom SR-112.



                    Към този контролер ще трябва да се свърже токи. Повечето имат т.нар. кенуудски куплунг за гарнтитура.



                    В комплектовката на контролера има съответните кабели - захранващ и за свързване на токито. Ако има някои особености може да се поръча и съответния специфичен кабел.






                    Захранването на контролера може да и от ~220V мрежово напрежение, или от 5-24V постоянно със съответните кабели.





                    И спецификациите за захранване на контролера:




                    За токи предлагам това. В отзивите го хвалят че има много чуствителен приемник. Може да се поръча в съответния обхват - VHF или UHF. Простичко за боравене - 16 канала, програмира се с компютър. Има само две втътки и три бутона. Това е минимално необходимата конфигурация. Може да се сложи и друго токи с повече възможности и екстри.




                    към токито също има кабели в комлекта, но може да се поръчат и според нуждите. За мен е добре да се купи допълнително и т.нар. батери елиминатор за кола - 12-24V.




                    За да може да се захнва от акумулатор на кола, или допълнителен акумулатор за "радио-папагала". За по-голяма автономност. Иначе съвсем спокойно може да се работи и на батериите в контролера и в токито. Всичкото това може да се монтира в подходяща кутия, в която да се сложи и допълнителен акумулатор 8-10-12 Ач. Антената да се изведе на подходяща мачта ( или пък с магнитна стойка на покрива на колата) някъде по-нависоко над околния терен. По този начин да се осигури обхват в минимум 10-на км. радиус. Токито е 10W. и с чувствителен приемник и подходяща антена би трябвало да може да стане.

                    Аз по-нататък ще го пробвам това нещо, първоначално в колата, с магнитна стойка на покрива, и допълнителен акумулатор, пък за повече ще видим, ако дойде ищах.
                    -Чем занимаетесь по жизни?
                    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                    Коментар


                    • KingofROAD
                      KingofROAD коментира
                      Редактиране на коментар
                      Егати, пак ги няма снимките....

                  • #29
                    -Чем занимаетесь по жизни?
                    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                    Коментар


                    • #30
                      Докторе, нищо не казваш за идеите. Мисля че има точно това, което имаш предвид. въпроса в крайна сметка, както винаги опира до бюджет.
                      Аз все още чакам най-простия и лесния вариант да дойде от Алиекспреса. Доста време имаше забавяне по сингапурските пощи, последните 3-4 дни има радвижване. Предполагам до края на месеца ще дойде, щом се вижда на сайта на български пощи, значи има движение.
                      -Чем занимаетесь по жизни?
                      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X