Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Репитри, работа с тях, може ли да има мобилен такъв?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Репитри, работа с тях, може ли да има мобилен такъв?

    Еееех, пуста пряка видимост...
    Т.е. няма шанс с метровия обхват за подобен казус освен ако не се използва някой местен репитер? Малко ми е рано за съгрешения, но ако се увеличи мощноста това би ли помогнало? Кой любителски обхват и с каква мощност позволява опция ,,разговор в рамките на града" без репитер?
    Опцията СЕРТ не фигурираше като възможна при клас 2, поне аз с такова впечатление останах четейки нормативната уредба...
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

  • #2
    До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

    без рипитър няма начин.
    увеличаване на мощност ще доведе до изтощаване на батерията за нула време, освен това за да постигнеш двукратно увеличение на силата на сигнала ти трбва четири пъти по-голяма мощност, демек не се занимавай с глупости
    за серт и клас 1 трябва да погледна но мисля че нямаше ограничение
    LZ1NDI
    DR650SE K8

    Коментар


    • #3
      До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

      Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
      Еееех, пуста пряка видимост...
      Т.е. няма шанс с метровия обхват за подобен казус освен ако не се използва някой местен репитер? Малко ми е рано за съгрешения, но ако се увеличи мощноста това би ли помогнало? Кой любителски обхват и с каква мощност позволява опция ,,разговор в рамките на града" без репитер?
      Опцията СЕРТ не фигурираше като възможна при клас 2, поне аз с такова впечатление останах четейки нормативната уредба...
      Чисто технически, забрави за безгрижен разговор в града в любителските обхвати. За това си има телефони. Трябва или пряка видимост (УКВ), или използване на КВ със съответната по размер антена. Която не можеш да носиш.

      От морална гледна точка, радиолюбителството и телефонната услуга са принципно различни неща. Не се очаква да ги смесваш. То е, като да минеш с джипа през торфения резерват в мокро време, за да се прибереш по-бързо за вечеря. Може, ама...

      Репитрите пък си имат собственици. Които, в чест на телефонистите, вече ги заключват.

      Коментар


      • #4
        До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...в чест на телефонистите, вече ги заключват.
        т.е. как така?
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • #5
          До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

          Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
          т.е. как така?
          С DTMF кодове или по друг начин.

          По принцип не е законно - репитрите трябва да са общодостъпни. Но все на някой му писва от бърборилници, които не се представят, а заемат канала.

          Коментар


          • #6
            До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

            Друго което ме интересува е следната постановка:

            Две коли тръгнали на път зад граница. На кой любителски обхват се очаква, че биха имали добра връзка помежду си по време на пътуването - да кажем на отстояние 10 км един от друг Каква мощност съответно
            Може ли да се монтира преносим репитер с малки размери и мощност в колата, която да речем ще бъде паркирана на високо, а група хора с преносими станции да комуникират в подножитето (гориста местност да речем)?
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • #7
              До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

              2m е твоят обхват.

              Мобилен репитър - не е невъзможно. Пак на 2m обхват. Или разнесено - на 2м и на 70см., така ще е по-лесно с антените.

              Коментар


              • #8
                До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                Значи съвсем реално една по-голяма група хора биха могли да общуват по този начин - с репитер. Например offroad-събор...
                А за обхвата по пътя питах при условие, че не може винаги да има пряка видимост, а автомобила би могъл да носи по-голяма антена...
                Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                LZ1EMS

                Коментар


                • #9
                  До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                  Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                  Значи съвсем реално една по-голяма група хора биха могли да общуват по този начин - с репитер. Например offroad-събор...
                  А за обхвата по пътя питах при условие, че не може винаги да има пряка видимост, а автомобила би могъл да носи по-голяма антена...
                  За пътя - антената в колата е съвсем малко по-добра от носимата, но пък имаш на разположение някой ват повече.

                  За събора е по-удачно да се ползва CB. Не всички са радиолюбители. Не-радиолюбител не може да ползва любителския обхват, освен от клубна станция.

                  Да направим радиоклуб не е лоша идея, може да помислим върху нея.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                    такааа по принцип за рипитър си трябва специално разрешение.
                    не че не може да сложиш някакъв такъв с ниска мощност колкото да покриеш събора, но не бих го правил, особенно в чужбина
                    виждам че проявяваш голям интерес към говоренето зад граница, трябва да знаеш че там контрола е обикновено по-строг и може да си патиш, там службите (нашите също) имат едни безумни приемници-анализатори на rohde-schwarz (www.rohde-schwarz.com) и няма лабаво...

                    п.с. в някой страни режима за радиостанциите е затегнат както при нас за оръжието (например в турция и русия), като наказанията за прегрешения може да включват и пандиз
                    LZ1NDI
                    DR650SE K8

                    Коментар


                    • #11
                      До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                      А това просто го виждам как стои в колата. Обаче е 360$... еееех.
                      Прикачени файлове
                      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                      LZ1EMS

                      Коментар


                      • #12
                        Последните година-две и на мен ми се върти в главата подобна идея за репитер в кола/бус/кемпер/джип, и захранен отделно от втори акумулатор.

                        На Алиекспреса вече се продават най-различни джуджавки - има и готов преносим репитер 10Вт, с антенен дуплексер (работи с една антена) и захранване на 12В. Настройва се с компютър. Струва около 300 ерво. Китайците в UHF обхвата при 10 ватови токита, и 10 вата репитер постигат диаметър до 14км. в голям китайски град (поне така се рекламират). В VHF обхвата и при същите мощности - не би ли трябвало да е по-добре?

                        Друг по-тънък вариант е с две простички 16 канални токита като Баофенг БФ 888 (или подобни, но в VHF обхвата). Тук ги има за по 25-30лв. За около 40-50лв. може се купи и реле за вързване на двете токита като репитер. Има и адаптерни захранвания на 12В за токитата, вместо батериите им, за захранване от втори акумулатор. С въшншни антени и по-голяма разлика (5-10Mhz.) в Rx и Tx би трябвало да може да стане.

                        Идея за подобряване на обхвата - на колата/буса/кемпера/джипа да се монтира сгъваема телескопична мачта , и след като се паркира на подходящо място, мачтата с антената да се разгъват и издигнат на около 4-5-6м. над терена на околния пейзаж. Това също би трябвало да помогне донякъде.
                        Общо взето при излети/разходи/офроуд/лов в планината това би трябвало да върши работа.

                        Какво ще кажете по въпроса? (за магданоса ;-) )

                        Идеи предложения, личен опит. Цялата тая галимация може да се направи в кутия, със съответните куплунзи за антени, положени кабели вътре, и куплунзи за захранване на 12В, по такъв начин, че да може да лесно и бързо да се сваля от колата, и да се ползва в къщи, или на друго място.

                        Знам, че има и радиостанции с функция и на репитер, там няккави идеи за подобно изпълнение?
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от KingofROAD; 05-02-20, 21:54.
                        -Чем занимаетесь по жизни?
                        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                        Коментар


                        • #13
                          Още малко снимки при пъряия вариант с готов репитер.

                          Прикачени файлове
                          -Чем занимаетесь по жизни?
                          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                          Коментар


                          • #14
                            Казвам, че има смисъл в аварийни ситуации.
                            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                            LZ1EMS

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                              Казвам, че има смисъл в аварийни ситуации.
                              Да става и за аварийни ситуации.

                              Но за мен идеята е за повече универсалност, повече възможни комбинации и ситуации, и за разширяване на обхвата на носимите токита, особено по-далеч от цивилизацията, където покритието на мобилните оператори е проблематично. В крайна сметка все някоя идея на някого може да му бъде полезна, и да улесни справянето с различни ситуации вкл. и аварийни такива.
                              -Чем занимаетесь по жизни?
                              -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                              -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X