Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

    Най-чинно и със страхопочитание моля някой от радио-корифеите да спретне малко информация за метровите и дециметровите обхвати (кой метър на каква честота и т.н.). Зачетох се в Уикипедията, но е интересна частта конкретно за България. А то, там " в някои страни така, в други иначе".
    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

  • #2
    Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

    Колега pacific,
    какво точно ти трябва - кои са разрешените обхвати и от
    колко до колко мегахерца ли ? На посочения линк има много
    и шарена информация но е обобщена за целия свят.Например Янките
    работят на 220 и 900 MHz ,които при нас не са разрешени.
    Някъде из форума имаше много подробна информация за обхватите
    разрешени у нас.

    73, Наско
    На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

    Коментар


    • #3
      До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

      Нямам и идея как да смятам честотите в метри. В книжките от 50-те ги смятат за скорост на светлината 300 000, което е много голяма грешка. Не се сещам и колко да я пиша, и къде в точността може да се спре.

      Коментар


      • #4
        До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

        Първоначално публикуван от LZ3YY Преглед на мнение
        Колега pacific,
        какво точно ти трябва - кои са разрешените обхвати и от
        колко до колко мегахерца ли ? На посочения линк има много
        и шарена информация но е обобщена за целия свят.Например Янките
        работят на 220 и 900 MHz ,които при нас не са разрешени.
        Някъде из форума имаше много подробна информация за обхватите
        разрешени у нас.

        73, Наско
        Ето какво: Говори се за метри 160,80,40,20,10 и други. За България, срещу тези метри какви честоти стоят? Тези, в шарената таблица същите ли са и за тук? Има ли начин да се знае и коя честота в кой метър е? Гледам, освен точните числа (30,20,10), има и други (11м, 7м и т.н.). Т.е. таблицата учили се, или се изчислява всичко това?
        А, Стефан ме разбра точно!
        LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

        Коментар


        • #5
          До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

          Това е донякъде изнервящо, но в цялата наблюдаема Вселена, доколкото ми е известно важи уравнението с=Л.v
          Не знам как се пишат гръцките букви, за което се извинявам. В случая Л е ламбда, v - ни.
          Скоростта във вакуум и прочее гравитационни изменения да кажем са известни. Не знам за колко може да се приеме в атмосферата.

          Коментар


          • #6
            До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

            Стефан е прав относно формулата, 300000/честотата в килохерци дава обхвата в метри.Това е доста груба сметка но от време оно явно така е било прието.
            обхвата в метри рзбира се е закръглен за удобство
            и така за LZ :
            160М е 1810-1880 KHz
            80M e 3500-3800 KHz ( в някои американски книги се води 75М)
            40M e 7000-7100 KHz ( ще се разшири до 7200 съвсем скоро )
            30M e 10100-10150 KHz
            20M e 14000-14350 KHz
            17М е 18068-18168 KHz
            15M e 21000-21450 KHz
            12M e 24890-24990 KHz
            10M e 28000-29700 KHz

            Дотук са стандартните КВ обхвати с разрешените честоти за LZ.
            В някой страни се ползва 60М обхват или 5,2 - 5,4 МХз но засега ние само слушаме. Същото се отнася и за 136 КХз
            На УКВ:

            6M e 50087,5-50187,5 KHz
            2M e 144-146 MHz
            70cm e 430-440 MHz
            23cm e 1240-1300 MHz
            5cm e 5650-5850 MHz
            3cm e 10000-10500 MHz

            В много страни от Европа се ползва 4М или 70МХз обхват
            Другите обхвати от Уикипедията не са разрешени у нас.

            Дължините в метри на любителските обхвати са стандартни и се използват в целия свят.Например често се случва в състезание някой
            да ме помоли PSE QSY to 15M което подсказва че човека иска да пробва да се чуем на 21 MHz. Разбира се уточняваме точно на коя честота ще се пробваме. За мен света на Късите вълни е доста по-интересен, ако някой от новолицензираните радиолюбители има желание да види и чуе е добре дошъл.За целта просто трябва да минава край Айтос в почивен ден и да се обади разбира се...

            73, Наско
            На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

            Коментар


            • #7
              До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

              Разпределение на участъците в КВ диапазоните определени за радиолюбителска дейност IARU 1-район

              Благодарение на КРС.
              LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

              Коментар


              • #8
                До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                В този сайт на радиолюбителите - http://radiohobby.hit.bg/ има доста информация.

                Ето и радиочестотния план подробен за регион 1: http://radiohobby.hit.bg/hfbandplan.htm
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • #9
                  До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                  Ако искаш сериозно четиво за радиолюбителските бандове ползвай това

                  Последно редактирано от Веско; 20-03-09, 18:30. Причина: загубен линк
                  Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                    От пет дена влача по джобовете инструкцията на чудо-радиото, което ми даде Джорджо. Изтрещех. Криво - ляво започнах да вдявам, от края.
                    Нали ставаше дума за обща таблица на честотите, които се чуват тука и знаем? Пищов, за двойкаджии.
                    Тая на Келтис още ми е трудна(((

                    Коментар


                    • #11
                      До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                      Ето основните документи за честотното планиране на IARU (международната организация на радиолюбителите), регион 1 (Европа и Африка):

                      Честотен план за къси вълни, в сила от 29 март 2009

                      Честотен план за къси вълни, до 29 март 2009

                      Честотен план за 50 MHz

                      Честотен план за 144 MHz

                      Честотен план за 430 MHz

                      Честотен план за 1200 MHz

                      Радиолюбителски справочник на UARU v.5_11


                      Колеги, моля копирайте оригиналните документи във форума, защото линковете се губят.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #12
                        До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                        Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                        Ето основните документи за честотното планиране на IARU (международната организация на радиолюбителите), регион 1 (Европа и Африка):
                        ...
                        Честотен план за 50 MHz

                        ...
                        Само да напомня, че все още на територията на РБ, разрешения обхват е от 50.050 до 50.200МХц и там няма право да се работи на ФМ.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Килохерци, метри и радиолюбителски диапазони

                          Така е, националните честотни планове са обикновено стеснен вариант на приетите международни планове, поради местните ограничения,
                          Винаги трябва да се съпоставят за всяка страна плановете - може да слушате всичко, но предаването е по законодателсвото на съответната страна. Още повече, някои страни, като Македония например, не са приели конвенцията на IARU. Означава, че законодателството е в несъответствие с международните норми и може да ви донесе сериозни неприятности.

                          Ето тук действащите в България честотни планове и събрани класовете на излъчване.
                          Прикачени файлове
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X