Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приемник за 137 МХц ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Приемник за 137 МХц ?

    Така, ето един въпрос.
    Може ли да се намери приемник за диапазон от 137.0 до 138.0 мегахерца. Идеята ми е чрез този приемник да приемам сигнал от преминаващите над нас спътници от групата NOAA - метеорологични спътници, които правят снимка на повърхността във видимия и инфрачервения спектър. Този сигнал мога да си го декодирам и се получава картина с облачната покривка и температурното разпределение по повърхността на съответния регион. Спътници от тази група преминават средно през два часа, така че даже може да се следи обстановката в почти реално време.
    Сигналът е честотно модулиран
    Питам за налични ваиранти в България, цени, подходящи антени и фидери?
    Моля за извинение, в този диапазон съм лаик и е възможно да настъпвам някого по опашката ... Ама все пак да пробвам ...
    Последно редактирано от optron; 22-10-08, 22:45.

  • #2
    До: Приемник за 137 МХц ?

    Играх си преди години. Най-големия проблем беше антенната система, щото трябва да следиш спътника. Иначе сигнала е слаб, за кратко време и на практика не правиш нищо. Трябва ти Яги с позиционер.
    Освен ако в наши дни не са вдигнали мощността на предавателите.

    Коментар


    • #3
      До: Приемник за 137 МХц ?

      Според разкази на радиолюбители от няколко точки на света, сигналът се приема с обикновен дипол, сметнат точно за честотния диапазон или с куад-хеликс. Видях и някакъв проект за антена от тип направи-си-сам с четири сгънати дипола под определени наклони ... Точното обяснение на тази антена не го схванах ... Резултатът е, че сигналът се хваща за около 15 минути, докато сателитът е над 8 гладуса височина за съответното място. За това време сателитът прави сканиране на площ няколкостотин километра около мястото на приемника.
      Както и да е, аз питам за приемник.

      Коментар


      • #4
        До: Приемник за 137 МХц ?

        Значи разказите на радиолюбителите потвърждават това, че ще ти трябва по-сериозна антена. Куад Хеликс и 4 сфазирани сгънати дипола , не са обикновен дипол. Мисля, че приемника ще ти най-малкия проблем. Аз използвах пренастроен фабричен приемник от радиостанция Лотос или ЛЕН 160. Вече едва ли ще намериш такива, но мисля, че и това би ти свършило работа.

        П.П.
        Ето прясно инфо от Гугъла: http://www.time-step.com/products_apt.htm

        Значи, сигнала е сравнително силен. Това добре, обаче не става с къв да е приемник, заради ширината на честотната лента.
        Трябват между 30 и 50 кХц, а обикновените скенери имат само 15 и 180 кХц. Значи специализиран приемник.


        П.П.2
        Другия вариант е да потърсиш някоя от старите станции(Лен160, Лотос), защото те са с по-широколентов приемник. Ще трябва малко да ги понастроиш.
        Последно редактирано от Lazar; 22-10-08, 23:01.

        Коментар


        • #5
          До: Приемник за 137 МХц ?

          Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
          П.П.2
          Другия вариант е да потърсиш някоя от старите станции(Лен160, Лотос), защото те са с по-широколентов приемник. Ще трябва малко да ги понастроиш.
          Цъ, не става !
          Каналите са през 12,5 кхц. Демек тясна им е лентата на приемниците.
          LZ5ZI qth HASKOVO
          Pajero II GLS 3000 V6

          Коментар


          • #6
            До: Приемник за 137 МХц ?

            Не ви трябват ни специални антени, ни специални приемници... Много от радиолюбителските станци имат този диапазон, като на някои от тях е възможно само приемане... Не ви трябват и сфазирани ягите, то вече през луната се правят връзки само с по едно яги...За целта стига и 5/8 ланда, или дори четвъртинка...
            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

            Коментар


            • #7
              До: Приемник за 137 МХц ?

              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
              Не ви трябват ни специални антени, ни специални приемници... Много от радиолюбителските станци имат този диапазон, като на някои от тях е възможно само приемане... Не ви трябват и сфазирани ягите, то вече през луната се правят връзки само с по едно яги...За целта стига и 5/8 ланда, или дори четвъртинка...
              И аз това разправям, че хората ги ловят с обикновени щирове или диполи ...
              Дай по-подробно, че им имам мерак на тия спътници. Много яко - сателитна снимка директно от източника.

              Коментар


              • #8
                До: Приемник за 137 МХц ?

                Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
                Цъ, не става !
                Каналите са през 12,5 кхц. Демек тясна им е лентата на приемниците.
                Каналите може и да са през 12.5 кХц, но това не е широчоната на приеманата лента, а най-малката стъпка честотния синтезатор. Широчината на приеманата лента е доста по-голяма, заради филъра на 1-ва междинна. И по-точно е около 35кХц при затихване - 6 дБ. Пробвал съм, работи.


                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                Не ви трябват ни специални антени, ни специални приемници... Много от радиолюбителските станци имат този диапазон, като на някои от тях е възможно само приемане... Не ви трябват и сфазирани ягите, то вече през луната се правят връзки само с по едно яги...За целта стига и 5/8 ланда, или дори четвъртинка...
                Сега не знам. При 7-8 години сигнала си беше доста слаб и с обикновен дипол нищо не ставаше.Тогава подкастрих едно яги от метровия ТВ обхват. Според информацията от сайта по-горе, в момента сигнала е доста по-силен. Може и да стане с дипол.

                Първоначално публикуван от optron Преглед на мнение
                И аз това разправям, че хората ги ловят с обикновени щирове или диполи ...
                Дай по-подробно, че им имам мерак на тия спътници. Много яко - сателитна снимка директно от източника.
                Най-евтиния вариант за приемник , който се сещам е както казва Жоро - любителска VHF радиостанция. Някое Алинко на старо, например. Те поне са с евтини, разбирай по-широколентови филтри и може наистина да свършат работа.


                П.П.
                Оптроне, пробвай и кажи резултатите.
                Обаче ако не стане така както си мислиш - с диполче и къв да е приемник, аз много ще злорадствам.
                Ако пък проработи успешно по простия начин, ще почерпя.
                Щото аз тия работи не си ги пиша просто така, а наистина съм се занимавал.
                Даже от сега мога да ти кажа, какъв ще ти е основния проблем с евтиния приемник. Извади му два пъти междинната честота(напр 40.7МХц) от 137 МХц и виж в кой обхват попада. Ако си в София, се видиш в чудо.
                Последно редактирано от Lazar; 23-10-08, 11:37.

                Коментар


                • #9
                  До: Приемник за 137 МХц ?

                  Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                  Каналите може и да са през 12.5 кХц, но това не е широчоната на приеманата лента, а най-малката стъпка честотния синтезатор. Широчината на приеманата лента е доста по-голяма, заради филъра на 1-ва междинна. И по-точно е около 35кХц при затихване - 6 дБ. Пробвал съм, работи.
                  Значи специално за Лен 160 , Лотус в зависимост от модификацията на приемника филтрите са на 10.7 мхц. лента 25 кхц.(-6дБ) или 21.4 мХц с лента 25 кХц.(-6дБ) по паспортни данни.
                  Това е за старите производства до преди две три години.
                  Новите които се произвеждат сега са със филтри 12,5 кХц.(-6 дБ).

                  За Алинко забравете ! Там лентата е 5-6 кХц.


                  Какъв е сигнала дето се предава от спътника? Модулация? Кодировка ?
                  LZ5ZI qth HASKOVO
                  Pajero II GLS 3000 V6

                  Коментар


                  • #10
                    До: Приемник за 137 МХц ?

                    http://www.radioscanner.ru/info/article177/ <- Ето антена...
                    Но мен ако питаш насочи се към 1700 MHz.
                    Освен това ако там където искаш да приемаш картинките от NOAA има интернет можеш да ги сваляш директно от там ...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Приемник за 137 МХц ?

                      Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
                      ..25 кхц.(-6дБ) или 21.4 мХц с лента 25 кХц.(-6дБ) по паспортни данни.
                      Това е за старите производства до преди две три години.
                      Новите които се произвеждат сега са със филтри 12,5 кХц.(-6 дБ).

                      За Алинко забравете ! Там лентата е 5-6 кХц.
                      Е именно! По паспортни данни, за стара радиостанция. А на практика е около 35кХц. А за Алинко наистина може да забравим, съгласен съм.


                      Първоначално публикуван от Satan Преглед на мнение
                      http://www.radioscanner.ru/info/article177/ <- Ето антена...
                      Освен това ако там където искаш да приемаш картинките от NOAA има интернет можеш да ги сваляш директно от там ...
                      Ти пък удави рибата. Кой ще седне да прави такава антена? Не виждаш ли какво пише в Интернет - само с просто диполче Майната й на радиотехниката, истината е в интернет. Да живее безантението!

                      А за последно си абсолюно прав - интернета обезсмисля доста занимания.
                      Последно редактирано от Lazar; 23-10-08, 13:14.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Приемник за 137 МХц ?

                        Значи сигналът представлява носещата честота, модулирана честотно с 2400 херца постоянен тон. Когато сателитът сканира ред от снимката, той модулира амплитудно този тон с нюансите на сивото от видимата камера и с интензитета от инфрачервената камера. Предава двете редувайки ги, а между редовете предава и телеметрия (температури в спътника, напрежения и т.н.). Доколкото разбрах, това е модифицирана версия на протокола Сатфакс, от който са премахнати сигналите за старт и стоп, понеже спътникът сканира постоянно, и са вложени сигналите от телеметрията на спътника. Казват, че резолюцията била около два километра на пиксел ...
                        Ето ви пример за сигнал от спътник NOAA17 при прехода му над Япония - http://www.youtube.com/watch?v=wt2AZ9BS3bY
                        На екрана на компютъра вляво се вижда приетия и демодулиран сигнал, още необработен. Вдясно пък е показана трасираща програма за спътниците.
                        Програмата сама изчислява според кеплеровите данни къде се намира в момента спътникът и после изчертава карта върху получените изображения. Така дава ориентация за географското разположение на заснетите обекти.
                        Абе още много мога да говоря за това ...
                        В списъка вдясно ще видите още един клип на същия японец, в който приема сигнал от още едно преминаване на спътника или друг спътник, като след това показва и какви изображения може да получи от приетите данни.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X