Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За радиолюбителите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За радиолюбителите

    http://radiohobby.hit.bg/
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

  • #2
    До: За радиолюбителите

    Мерси.
    Колега, можеш ли да ми кажеш дали тази станция е добра? За преносима съм се спрял на една Midland но за стационарна още не знам какво да бъде
    Warp. Timewarp.
    Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
    LZ1VAS

    Коментар


    • #3
      До: За радиолюбителите

      Първоначално публикуван от pneumothorax Преглед на мнение
      Мерси.
      Колега, можеш ли да ми кажеш дали тази станция е добра? За преносима съм се спрял на една Midland но за стационарна още не знам какво да бъде
      Кобра е добра марка.За мобилна радиостанция е добра,през 93г. имах подобна и работи добре само че беше с кварцове а не със синтезатор.Като цяло в радиостанциите е важно какво е S.W.R.-то на антената а специално на 27mHz ако имаш минимум 50W направо няма да имаш равен
      Аз лично съм си харесал тази http://www.rigpix.com/cbfreeband/alan_318.htm
      Последно редактирано от banjo; 27-12-07, 11:40.
      Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
      Дий Снайдер

      Коментар


      • #4
        До: За радиолюбителите

        Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
        ...Aз лично съм си харесал тази http://www.rigpix.com/cbfreeband/alan_318.htm
        MP3-ки пее ли?

        Коментар


        • #5
          До: За радиолюбителите

          Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
          MP3-ки пее ли?
          xaxa мноо яка станция..
          ще маже да ни пуска музика на 38 канал

          Взимаите си станци на на UHF за какво са ви тия СИ БИ-та?
          Много неблагодарен обхват са тия 27 MHz.
          Големи антени, гоглеми мощности - никъкво покритие!
          Последно редактирано от DOBERMANN®; 27-12-07, 22:49.

          Коментар


          • #6
            До: За радиолюбителите

            50W? Мога ли да сложа усилвател? Те разрешени ли са? Точно гледах и се точих на един - 90W
            Warp. Timewarp.
            Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
            LZ1VAS

            Коментар


            • #7
              До: За радиолюбителите

              Първоначално публикуван от DOBERMANN® Преглед на мнение
              Взимаите си станци на на UHF за какво са ви тия СИ БИ-та?
              Много неблагодарен обхват са тия 27 MHz.
              Големи антени, гоглеми мощности - никъкво покритие!
              Явно не си ползвал СВ радиостанция, между две мобилни радиостанции с мощност 50W съм правил връзка между 25 и 30км по права линия а със мобилна и стационарна между Варна и Шумен и това е на АМ (амплитудна) модулация,пък на FM (честотна) модулация и SSB нещата са много по-добре.Имам също и връзка с Одеса и Истанбул ама там не беше много стабилна и зависи от тропото
              По цял свят щом ползват тази честота за вграждане в транспортните средства значи не са толкова лоши.
              Усилвателя и антената не ги нося на гърба си така че ме устройват.
              Последно редактирано от banjo; 29-12-07, 14:28.
              Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
              Дий Снайдер

              Коментар


              • #8
                До: За радиолюбителите

                Колега, аз съм сигурно един от първите СБ-джй в България.

                93 или 94г. си купих първата СБ станция тогава почти нямаше с кой да се приказва.
                хах.. Cobra 18 RV. Още я пазя като реликва.

                Правил съм насочени антени за 27-28МHz "HB9C" и "квадрати" (сети се за размерите)..ако ти говорят нещо..
                Имам доста DX връски извън страната при прохождения.
                Та именно въпросните прохождения са един от проблемите на 27MHz и QRM-а, който правят те.
                Другия е дължината на вълната (11метра).

                Това, че някой го ползват СВ някъде си - съвсем не означава че този банд е благодарен!


                Ти ми говориш за някви смешни 50W на 27MHz на SSB - А ползвал ли си SSB в мобилни условия?? И колко капризно е то.
                Особенно в движение и темературни разлики, a за off road не ми се мисли.

                В момента под бюрото имам съпало, което съм правил зa CB-то. С мощтност 450W носеща и да не те излъжа ама към 600W пик на SSB.
                На някои мобилни антени съм им стопявал основите при бобините, докато съм настройвал КСВ.
                Пура от луминисцентна лампа сама светваше на метър от антената, като стиснех комутатора.
                ..ако имаш съмнения мога да ти кача снимки на стъпалото.
                Цяла София и околностите на (+30), но на цената на какво? -> 20-30 ампера консумация на 28 волта и антена 6 метра.

                За пример ще ти дам 430 MHz с 32mw (миливата) най ниската мощтност на ръчната ми станция и антена 14 см .
                Минавам от почти цяла София през UHF ретранслатора, който пуснах на скоро.
                Малкия размер на антената да го преглътнем някък си. Обаче икономията на батерията от ниската консумация - няма как!
                И това е факт - ако не вярваш мога да ти го демонстрирам.

                А на 27MHz с 32mw и 14 см антена знаеш ли до къде ше се чуеш.. точно до съседната пряка..
                Да не говорим за 27MHz , колко дълга антена ти трябва. И колко по уязвима е тя на клоните в гората, вискоките скорости или ниските гаражи и стабилната основа за нея.

                На 27МHz можеш ли да сложиш 2 по 5/8 ламда върху колата, и да извадиш необходимото (особенно в мобилни условия) усилване ? А на 430 слагаш 3 по 5/8.
                Всички CB-джйски антени са компромисен вариянт - те нямат никакво усилване !
                Просто са едно съгласувано парче тел с бобина, което дава някво КСВ.

                Като цяло 27 MHz си е любителски обхват или по конкретно 28.
                Ако искаш сигурна връска с Българи, а не италянци, турци и какви ли не още - вземи си двубандова мобилна станция 144/430MHz.
                Има достатъчно репитри и хора, които винаги биха ти съдействали в случай на нужда.

                И най важното не стискай пари за ХУБАВА АНТЕНА!
                пример:
                (DIAMOND SG7900 ) http://www.universal-radio.com/catal...antm/0142.html Това ползвам в колата.
                И (DIAMOND X700H) http://www.pro-fit.pl/oferta/z_x700h.html стационарно.

                CB-то го забрави то освен, че е неблагодарно няма репитри заради QRM-a и почти никакви хора на него!
                Последно редактирано от Lazar; 03-06-08, 19:53. Причина: грешка

                Коментар


                • #9
                  До: За радиолюбителите

                  Колега, добре е, че имате опит, разбирам, че Ви е писнало от много опити, но СВ банда си има и доста предимства. По въпроса има няколко теми...
                  Прочетете примерно това: http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=1066
                  73!

                  П.П. Съветът за двубандова станция, ми прилича донякъде на съвет, да си купим пистолет с изтрити номера...
                  Последно редактирано от giorgio; 30-12-07, 08:12.
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #10
                    До: За радиолюбителите

                    DOBERMANN® явно по едно и също време сме се занимавали със СВ радиовръзки още преди да се появят мобилните телефони. За стационарни антени не ми се говори понеже в спомените ми изплува как вися на 20-25м от земята и монтирам единадесет метрови триъгълни антени и така докато се снабдих със SPECTRUM 1600 на ALAN. За мобилна връзка (за автомобили)за мен 27MHz пак си остава по-доброто от 446MHz понеже не се влияе толкова много от релефа. Вярно оборудването е по-голямо ама в автомобила има място мнооооооооого. Аз не подценявам двата вида честоти но това е вече за друга тема в друг форум.
                    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                    Дий Снайдер

                    Коментар


                    • #11
                      До: За радиолюбителите

                      еми с различни локейшани сме.. иначе най вероятно бихме се познавали

                      Колкото до 27, че не се виаят толкова от релефа съм напълно съгласен.
                      Но пък имат доста други недостатъци.
                      Докато на 430, ако нямаш връска половин метър в страни и имаш, което смятам, че не е голям недостатък.
                      Имайки в предвид по големия обхват и значително по малката неоходима мощност, консумация и антена.

                      Не съм съгласен обаче, че 27 е по добре от 430 или 144 за мобилна работа.
                      С 70W на 430 става нещо страшно. Преди няколко дни правих проби с един ретранслатор (папагал) и констатирах, че го чувам на 10 км с откачена антена на стациата в градски условия м-у блокове.
                      Кой е този релеф дето ще окаже някво влияние...
                      430 с 70W покриват толкова, колкото 200-300W на 27MHz че и повече.

                      Избщо не може да става и дума за сравнение м-у 27 и 430 MHz колега "giorgio"
                      Не сравнявайте СБ-то с LPD и PMR мизерните 300mw станци (ако изобщо може да се нарекът радиостанци) с неясен произход, глугхи приемници и нещо като антена.
                      С истинските възможности на UHF банда.

                      Oсвен липсата на QRM големия плюс на 430 е че антените са лесни за направа монтаж и устойчивост.
                      От там и ягитата, а с едно например 14 елементно яги с дължина на бума около 1,5 метра и 70W на изхода на радиото. СБ-то остава мноого много далече назад в миналото.
                      73
                      Последно редактирано от DOBERMANN®; 30-12-07, 12:35.

                      Коментар


                      • #12
                        До: За радиолюбителите

                        Простете за невежеството ми, но за 144/430 не трябва ли лиценз? В такъв случай тези от нас, които нямат такъв какво правят?!?
                        Warp. Timewarp.
                        Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
                        LZ1VAS

                        Коментар


                        • #13
                          До: За радиолюбителите

                          Колега DOBERMANN®, позволявам си да Ви обърна внимание, че ние събраните в този форум се опитваме да спазваме законите, независимо добри, или лоши. Лицензираните радиолюбители тук се броим на пръсти, така, че нещата се свеждат до RPM 300 mW, с оригинална антенка и CB 5 W.
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #14
                            До: За радиолюбителите

                            Първоначално публикуван от DOBERMANN® Преглед на мнение
                            Избщо не може да става и дума за сравнение м-у 27 и 430 MHz колега "giorgio"
                            Не сравнявайте СБ-то с LPD и PMR мизерните 300mw станци (ако изобщо може да се нарекът радиостанци) с неясен произход, глугхи приемници и нещо като антена.
                            С истинските възможности на UHF банда.
                            А каква ще да са целта и смисълът на занятието, ако се използва техника на 430 Мхц за чисто любителски (без представка "радио") цели, за които в най-честия случай е необходима радиовръзка на малки разстояния ?!?
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              До: За радиолюбителите

                              Мисля, че в случея сравявахме два банда и недостатъците им, а не кой от какво има необходимост.

                              Иначе относно законте и тяното спазване... аз ли се бъркам или заглавието на темата е различно от това, което чета

                              Това, че някой не му се дават 40лв за изкарването на радиолюбителски курс, правоспособност и обагатяване на познания. Съвсем не означава, че един банд е по добър от друг, съдейки по станцията която ползва.

                              Моето лично мение да се обяви една общоизвестна честота за off road.
                              Така, че някога, ако закъса човек да се знае къде да се обади или да бъде повикан.
                              Защото сега като гледам едни са на СБ-27 MHz, други на LPD-433MHz трети PMR-466MHz.
                              Пък и вероятноста да се засечем случайно по горите една група с друга (непознати) от един баир на друг е много по голяма.
                              Последно редактирано от DOBERMANN®; 30-12-07, 17:29.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X