Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Любителска радиостанция в чужбина?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Любителска радиостанция в чужбина?

    Колеги, имам Zonton 999, миналата година изкарах клас 2. Мисля да пътуваме до Гърция и въпроса ми е мога ли да си взема станцията и да я ползвам там законно?
    Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
    http://www.facebook.com/JeepBG
    LZ1GGC

  • #2
    От: Любителска радиостанция в чужбина?

    Трябва ти "хармонизиран" (т.е. международен) сертификат за радиолюбител. Издава ги КРС.

    Коментар


    • #3
      От: Любителска радиостанция в чужбина?

      Първоначално публикуван от gogosi Преглед на мнение
      Колеги, имам Zonton 999, миналата година изкарах клас 2. Мисля да пътуваме до Гърция и въпроса ми е мога ли да си взема станцията и да я ползвам там законно?
      Не и тази година.
      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
      LZ1EMS

      Коментар


      • #4
        От: Любителска радиостанция в чужбина?

        А PMR-ки може нали ? Идеята ми е да се чуваме между колите. А така или иначе съм в нарушение с предната метална броня и не искам допълнително да имам ядове.
        Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
        http://www.facebook.com/JeepBG
        LZ1GGC

        Коментар


        • #5
          От: Любителска радиостанция в чужбина?

          Правилата за PMR в Гърция са същите. Но не знам как се контролират.

          Коментар


          • #6
            От: Любителска радиостанция в чужбина?

            Мисълта ми беше да взема обикновени PMR станции без възможност за настройка на каналите.
            Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
            http://www.facebook.com/JeepBG
            LZ1GGC

            Коментар


            • #7
              От: Любителска радиостанция в чужбина?

              Първоначално публикуван от gogosi Преглед на мнение
              Мисълта ми беше да взема обикновени PMR станции без възможност за настройка на каналите.
              От скромния ми опит с радиостанции в околните ни страни - разбирай - картата на България отпреди век и нещо - не съм имал никъде никакви проблеми.

              Да не пропусна - и от Капъкуле до азиатски Истанбул - тоже.

              Сега, ако си вреш антената в носа на полисмена, вероятно ще си създадеш проблем, но ако си нормален любител - без да се пъчиш и без да парадираш със сто антени по колата - не би трябвало да имаш дертове.

              Из Македонско - скоро четох, че имало проблеми.... Ами аз скиторя относително често, и с външна антена, която не свалям на границата..

              Никой не е питал - какво е това, и за какво е..
              CERT - нямам - не ми е трябвал - инак, ще изкарам и тоя лиценз, ако ми дотрябва.

              Коментар


              • #8
                От: Любителска радиостанция в чужбина?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Трябва ти "хармонизиран" (т.е. международен) сертификат за радиолюбител. Издава ги КРС.
                Ами не точно, ако имаш предвид HAREC не това трябва а по-скоро CEPT.
                Последният се ползва при временно пребиваване и дава право на работа със собственият инициал.
                Иначе се издава от КРС но трябва да имаш клас 1. С клас 2 не може.
                С нормални PMR радиа не би трябвало да има каквито и да било проблеми.
                Просто няма никакво основание за това. Дори и в Гърция
                По-добре не ползвай и не носи изобщо Zonton-а, еле пък с външна антена.
                Не че нещо но един повод за проблем с властите по-малко.
                Враг усраине

                Коментар


                • #9
                  От: Любителска радиостанция в чужбина?

                  За ориентация ето как изглеждат HEREC-a :
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:harec.jpg
Прегледи:1
Размер:96.1 КБ
ID:5595595 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:harec2.jpg
Прегледи:1
Размер:69.5 КБ
ID:5595596

                  и CEPT-a :
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CEPT.jpg
Прегледи:1
Размер:71.1 КБ
ID:5595597

                  По темата мога да споделя от личен опит , че по самолети и летища (в ръчният багаж) до САЩ и обратно не са ми правили проблеми (периода 2008 - 2011), само тук там са ме питали какво е представлява нещото - мобилни и носими радиостанции , понякога по-няколко броя.

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  ...
                  Сега, ако си вреш антената в носа на полисмена, вероятно ще си създадеш проблем, но ако си нормален любител - без да се пъчиш и без да парадираш със сто антени по колата - не би трябвало да имаш дертове.
                  Е не така де . Аз се имам за нормален радиолюбител (може би) и антените по колата (4 радиолюбитески + 1 оригиналната за радиото) не съм ги сложил за пъчене или парадиране , а за да ми вършат работа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Любителска радиостанция в чужбина?

                    Здравейте,
                    И аз да кажа,
                    Вчера се прибрах от гърция и там разнасях едно фт 817 нямах никакъв проблем. Имал съм случаи да спра на лидъл там с три антени на покрива и две говорещи радия вътре . Полицаи два броя спряха и почнаха да се закачат с малкя тогава беше на две години.На изпроводяк само казаха да внимавам' че тентата на паркинга била ниска и толкоз. М/у другото тази година митничарката на кулата ме предупреди ако има по голям нож палка или друго такова да ги махна докато съм още в бг реално никои не ме е закачал. Само на ферибота като извадих радиото ме зяпаха от чисто любопитство тия дето редят колите
                    Проблем съм имал едиствено на станке лисичково на път за македония' но това е друга тема
                    Поздрави и лек път

                    73 lz5ct

                    Коментар


                    • #11
                      От: Любителска радиостанция в чужбина?

                      Да
                      Подобен въпрос поставих пред IBPT в Брюксел.
                      отговориха ми;
                      - може да ползвате радиото със собствения си инициал до 3 месеца, ако оставате за по дълъг период елате отново с личната си карта и ще ви издадем (ОN4ххх )
                      Добре, но аз имам само слушателска регистрация LZ006
                      - нямате право да излъчвате, имате право да ползвате станциите които притежавате. Даваме ви материали за изпита, изберете на кой език искате, френски или нидерландски ( материалите са безплатни ). След като се подготвите, елате с лична карта и 50 евро на датата която е определена в сайта на IBPT (датите за изпит са много на често).

                      Коментар


                      • #12
                        От: Любителска радиостанция в чужбина?

                        В Германия и Австрия смених 2 самолета, нося си токито в ръчния багаж, никакви проблеми, проверки –стандартни, всичко ОК. Никой нищо не е искал, но все пак големия и малкия документ в мен дано да не трябват.
                        С кола също съм ходил до там, никой не предявява интерес що е то.
                        LZ1NIM/P
                        B pos

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X