Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инсталиране на cross-band repeater

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Инсталиране на cross-band repeater

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Аз пък си мисля, че основната идея е фъркатите да носят радиостанции.
    Точно така - всички във въздуха задължително трябва да са със станции на 2м-вия банд на така наречената "Safety frequency" - на нея те получават информация за задачата и метео-условията. На нея те също така трябва да докладват ако има някакви опасности.

    Коментар


    • #17
      От: Инсталиране на cross-band repeater

      А в момента с какво оборудване са "хвъркатите" ....?
      КАзваш ... 2 метра, всички ли са с такива?
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #18
        От: Инсталиране на cross-band repeater

        Да - всички са с такива радиа. Най-масово се ползват Yaesu VX-150 защото са здрави, защитени (IP67) и евтини. Има всякакви разбира се, включително и двубандови, но те са малко. Аз примерно като човек от страната на организаторите ще съм с двубандова и ще мога да работя както директно на сейфти честотата, така и през рипитера (или рипитерите). Има много евтини станции работещи на 46Х MHz които могат да се ползват в случая понеже ще има рипитер...

        Коментар


        • #19
          От: Инсталиране на cross-band repeater

          Виж - радиолюбителите са свестни хора по подразбиране. Лесно е да намерите някой, който да ви помогне и с радио и с антени и с монтаж. Проблема ти е да се разберете с КРС-то и да ви дадат да ползвате бандовете. Виж от там какво ще ти кажат, а колкото до изграждане на инсталацията, сигурен съм, че ще намерим начин да го направим без пари и съответно без фактури . Вече има желаещи, срещу няколко хвъркания да дадат и антена и кабел. Сигурен съм, че и за останалото ще се намерят желаещи ...
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #20
            От: Инсталиране на cross-band repeater

            Репитера на Водната кула до Карлово не ви ли върши работа?
            До скоро се отваряше от Пловдив, сега не мога да проверя, че станцията е в джипа..

            Коментар


            • #21
              От: Инсталиране на cross-band repeater

              Няма да ни свърши работа защото е на ниско, близо до щаба и е на самата Стара Планина. Идеалното място на нашия рипитер би било на висок връх в Средна Гора от който се виждат двете долини (Казанлъшката и Карловската) и цялата централна част на СП. За нас е важно да имаме чуваемост дори и в деретата които са много и са ориентирани перпендикулярно на централното било на СП.

              Коментар


              • #22
                От: Инсталиране на cross-band repeater

                Това може да стане ако джип се позиционира на високо и от там покрива района. Станция /крос банд/ в джип с добра антена ще свърши работа.

                Кога точно е мероприятието и колко дни ще е необходимо да имате тази радиовръзка?
                LZ1PER

                Коментар


                • #23
                  От: Инсталиране на cross-band repeater

                  Мислил съм и за този вариант, но той ще се използва ако не се намери подходящо място за инсталиране. Самото състезание е 2 седмици (от 13-ти до 26-ти Юли), но искаме системата да работи безпроблемно една седмица преди това.

                  Защо искаме да се издаде фактура и да се плати - сами знаете, че когато има точна уговорка (в писмен вид най-добре) и плащане за една услуга - ангажимента е съвсем друг отколкото ако всичко е само на добра воля и ентусиазъм.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Инсталиране на cross-band repeater

                    Първоначално публикуван от DanielDimov Преглед на мнение
                    Защо искаме да се издаде фактура и да се плати - сами знаете, че когато има точна уговорка (в писмен вид най-добре) и плащане за една услуга - ангажимента е съвсем друг отколкото ако всичко е само на добра воля и ентусиазъм.
                    Хм .. в радиолюбителството тези разговори са ... забранени ?? Може би трябва да си платите честоти различни от радиолюбителските. Там има фирми, които ще ви изградят всичко което ви трябва и няма да ви е никак най-евтино. Много важно е да решите дали искате да ловите маймуни с трици, или ще се подготвите професионално. Някак е тъпо да искаш да ползваш "безплатен" радиоресурс, но да искаш да си платиш, и да си получиш фактура, за да е точно всичко.
                    Фирми, които биха се заели с професионални проект има - телком, интегра-а, електрон радиоком и много други ...

                    Нека попитам пак
                    1. Колко пари сте готови да похарчите за такъв проект
                    2. Кой честоти искате да ползвате
                    3. Искате ли всичко да е законно
                    4. Колко участника имат станции и колко общо ще трябват
                    5. За какво ще се използват честотите - за позициониране или само за комуникация
                    6. Колко най-много хора се предполага, че ще ползват едновременно честотите
                    7. Какво е нивото на сигурност на връзките, което очаквате
                    8. Планирате ли и в бъдеще подобни инициативи
                    9. До къде сте стигнали до тук в цялата организация
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #25
                      От: Инсталиране на cross-band repeater

                      Примера с маймуните не е подходящ защото ние не продаваме нещо на други хора, а си организираме комуникацията за нуждите на сигурността и спасяването. Тоест маймуните сме самите ние.

                      Ще отговоря отново:
                      1. не знам - не ги давам парите аз, а организатора на състезанието. негово е желанието всичко да се направи от фирма, професионално и т.н.
                      2. вече стана ясно че разрешение за радиолюбителски честоти не можем да получим. така че остават два варианта: първия - дават ни някакви честоти около радиолюбителските и ползваме тях; втория - не ни дават нищо и ние от безизходица ползваме някои радиолюбителски честоти
                      3. да
                      4. всички трябва да имат преносими станции на 2м-вия обхват (това е задъжлително по правилник); от страната на организацията ще сме или с двубандови или със станции само на 70см-вия обхват
                      5. за комуникация за сигурността или в случай на инцидент
                      6. тоя въпрос не го разбрах - всички слушат на safety честотата, а предава само един. в случая с рипитера, когато някой предава - ще се заемат и двете честоти едновременно. ако рипитерите са два - съответно трите честоти
                      7. трябва да направим система която е много сигурна - захранването да е подсигурено с UPS или с допълнителна батерия вързана към апаратурата. ако втория рипитер е мобилен - той ще се захранва от акумулатора на колата така че там проблеми няма да има
                      8. да - целта ни е в България всяка година да има поне по едно състезание от висока категория
                      9. аз отговарям за малка част от нещата и не знам каква е цялостната картина в момента

                      Благодаря за имената на фирмите които могат да се справят! Само остана да се разбере каква е нормалната цена за извършването на една такава услуга?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Инсталиране на cross-band repeater

                        Конкретнара цена винаги е предмет на конкретни договорки. От това, което сме правили ние, може да варира от 2 до 10 хиляди, както може д ави излезе и почти без пари. Най-добре е да се обърнете към отделните фирми, за да ви кажат цени и си изберете такава, която да ви устрои. Може да пробвате и да ги вземете срещу реклама, като спонсори на състезанието или с да се договорите за по-добри цени при дългосрочен договор ... все едни такива неща, които няма как да станат през форума.
                        За да е всичко законно, наистина трябва да си вземете честоти от КРС за събитието. Това, че всички трябва да си имат станции е добре. Отпада поне това перо - да осигурите станции за всички. При положение, че сте се захванали с това, може би не е лошо да помислите и за система за локализация на участниците в реално време. Така ще може по-лесно да намерите някой, който не е в състояние да говори по станция (всичко се случва - може някой да си изпусне радиото да речем).
                        Тоя въпрос с едновременното говорене на много хора беше по-скоро за ориентир при избор между цифрова и аналогова техника.
                        Относно "много сигурна"та система, това се прави трудно и с дублираща техника и честоти. За съжаление пак е свързано с пари, като трябват минимум двойно. За мен приемлив е варианта с едно "резервно" радио (за когато изгори основното) и резервно захранване от генератор. UPS-ите са кратковременно решение, а когато спира тока по хижите, често пъти е за дни.

                        П.П. Извинявай, ако съм останал неразбран с триците и маймуните. Не съм искал да обидя никого с това.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #27
                          От: Инсталиране на cross-band repeater

                          Следенето в реално време се казва livetracking и вече е станало стандарт за състезанията от по-висока категория. Нашето е такова и ще имаме такава система.

                          За честоти ще подадем искане и да видим какво ще стане...

                          За надеждността на системата (и разбира се съотношението надеждност/цена) най-добрия вариант го виждам така: един инсталиран рипитер на подходящо място и един в готовност за пускане от автомобил. ако нещо стане с първия веднага се пуска втория. ако се лети в район в който първия няма добро покритие - колата се закарва там и се пуска втория паралелно на първия...

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X