Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Популяризация на радиолюбителството сред учениците

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Популяризация на радиолюбителството сред учениците

    Здравейте Колеги,


    Мислили ли сте за някаква модерна форма под която да бъде представено радиолюбителството на учениците и децата, така че да се отправят към местните радиоклубове?

  • #2
    От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

    В нашия град имаше 2 радиоклуба преди демокрацията: един на ОСО (Организация за съдействие на отбраната) и един в Механотехникума. По естествен път ги ликвидираха и сега младежите и да искат нямат възможност да се запознаят с радиолюбителството. Механото си имаше нарочено крило от етаж с кабинет, имащ възможност за обучение по телеграфия. В ОСО бе следващото ниво - ходеше се по състезания и беше трамплин да служиш в казармата като радист или подобно.
    Сега всичко е минало и остават неделните събирания на радиолюбителите в кафенето на пазара, което пак е нещо, понеже могат да се научат доста неща, а и хората са изключително грамотни и помагат всеотдайно.
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #3
      От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

      Много. Само че стартера върти, а мотора не прихваща.
      Не знам къде какво е счупено. И аз, да се таковам у дневалния, не помня кога за последно съм чул да говори радиото, освен Хоризонт. И айде, имам някви битови ядове, полека - лека работя за изкопаването на радиото от гроба. Жалко че бавно. Но изобщо казано ентусиазъм за нещо некомпютърно - няма. Каквото готово и работи като натиснеш две копчета - добре. Ако трябва нещо друго - ...(((
      Имаше навремето една тема - ТНТМ. Ако имаш ентусиазъм - аз не съм се отказал. Тогава Пламен Майстора предложи база, сега той не може, да кажем аз мога нещо. Не е много, но е нещо. Освен това вече знам че имаме професионалист по въпроса - Веско Горанов, тогава не го знаех, и не оценявах размера на проблема.

      Коментар


      • #4
        От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

        Има много начини за представяне на радиолюбителството пред децата. Но не начините са важни а подхода. В момента при това поколение е адски важен подхода. Ако преди години отидеш в училище и по покажеш нещо интересно и клубно, поне 1/3-та от децата участваха активно. Сега квото и да им покажеш не става и не става. Трябва си подход.. а повярвайте ми от много отдавна не съм виждал правилния подход. Според мен за да има успех радиолюбителството сред децата трявба да е част от нещо друго. Иначе ако е само то .. хлапетата ще кажат .. е за какво ми е това ... имам си телефон, айпад, скайп, фейсбук, туитър, гугъл и тн начини за комуникация. Така, че идеи има просто трябват хора с правилния подход
        Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
        A POS
        0885600200
        За момента пасажер

        Коментар


        • #5
          От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

          Всъщност начина е лесен - в училището на моите деца интерес има и е голям - получава се чрез "запалване" Моите лапета си говорят с токитата, аз си говоря по станцията и децата, понеже са си любопитни, питат. След питането идва "а ще може ли и аз", после вече всичко върви лесно. Имах желание и даже бях уговорил с директорката кабинет в училище, но както винаги имаше хора от радиолюбителските среди, който решиха, че това не трябва да се случи и че не му е сега времета, та така и си остана. Нищо - сега си говорят без радиоклуб. Важното е, че има създаден интерес.
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #6
            От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

            Дали е радиолюбителство или спорт-все едно.Подходът е един и същ,базата-също.И двете ги няма-и клубовете,и залите,и стадионите,и просветителите.Не бия отбой,просто наистина ме обвзема бяс.Каквото и да се почне,мисля,че ще е по-добре от сегашното.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

              Затова и предлагам. Да - мизерия. Но отнякъде трябва да се започне. Иначе в училищата ще остане само негърска и циганска музика, и таблицата за умножение - забранена със Закона за образованието.

              Коментар


              • #8
                От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                Говорил съм с учителското настоятелство в училището на моите деца. Ако се събере апаратура и се направи това и в други училища, съвсем спокойно децата могат да се запалят и ще им бъде интересно да правят връзки по между си, а и с училища в други краища и на България и на света. Въпрос на организация и ентусиасти. Тук идва и истинския проблем - всеки може да плюе и да мрънка, но когато нещата дойдат до това, да се направи нещо реално и всички дават заден.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #9
                  От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                  Ето малко инфо и от мой наблюдения. Не знам за каква възрастова граница става въпрос но от коментарите подразбирам деца от началните училища (1-4 клас). Аз лично от доста време съм се замислил върху този въпрос но все немога да измисля нещо което да им привлече вниманието! Приятелката ми работи по детските градини и доста често ходя с нея! За съжаление на децата им е по-интересно факта че съм много висок от колкото че на колана ми стърчи радиостанция с една педя антена. Другото нещо е че едно 80-90% от тях имат телефони и знаят какво могат да направят с един компютър! Идеята е много хубава и аз съм твърдо за! Но поне според мен децата трябва да бъдат запознати още от малки и да им бъде показано интерестното в радиолюбителството. Децата след 5-6 клас вече започват да се интересуват от дискотеки, купони и др. неща и смятат тези неща за много по-важни от каквото и да е било друго дори и училището!
                  Но това са мой лични няблюдения! Това което е написал upi по-нагоре е много добро като идея както и усъществимо! Надявам се и други да изкажат мнение и да дадът идей!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                    Ако става дума за радиолюбителство - при мене е просто срамно. Пряка видимост към всичките софийски планини, не знам колко метра антени, и километър кабели.
                    А кого интересува това?
                    Те това е лошото.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                      Мобилните клетъчни телефони с множеството услуги, които предлагат не оставят ниша за радиолюбителите.

                      П.: Баща ми всеки ден пише на механична пишеща машина, и аз всеки ден пиша, но опазил ме бог, ако трябваше да го правя с механичната пишеща машина.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                        Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                        Всъщност начина е лесен - в училището на моите деца интерес има и е голям - получава се чрез "запалване" Моите лапета си говорят с токитата, аз си говоря по станцията и децата, понеже са си любопитни, питат. След питането идва "а ще може ли и аз", после вече всичко върви лесно. Имах желание и даже бях уговорил с директорката кабинет в училище, но както винаги имаше хора от радиолюбителските среди, който решиха, че това не трябва да се случи и че не му е сега времета, та така и си остана. Нищо - сега си говорят без радиоклуб. Важното е, че има създаден интерес.
                        Струва ми се, че това е начина- първо малки PMRчета ... и след време клас 1 късовълновици

                        Може би един модерен сайт, видим добре както на компютър- така и на таблет, в който има в синтезиран вид някакъв прост кодекс и на кратко как да се повикват и да си дават оценка на сигнала...
                        Малко прости за изпълнение схемки...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                          Мисля си, че един сайт е добро начало.
                          Без регистрации, реклами, лични данни - само практическа информация и ефектна визия.
                          Може би и някакво нарицателно име, което да се хареса на децата....
                          Последно редактирано от ivanharalanov; 12-03-13, 16:51. Причина: грешка

                          Коментар


                          • #14
                            От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                            Първоначално публикуван от ivanharalanov Преглед на мнение
                            Мисля си, че един сайт е добро начало.
                            Без регистрации, реклами, лични данни - само практическа информация и ефектна визия.
                            Може би и някакво нарицателно име, което да се хареса на децата....
                            Идеята е страхотна както тази за PMR-ките така и тази за сайта само трябва да се организираме и да вярваме че след време ще има положителен резултат!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Популяризация на радиолюбителството сред учениците

                              Първоначално публикуван от ivanharalanov Преглед на мнение
                              Мисля си, че един сайт е добро начало.
                              Без регистрации, реклами, лични данни - само практическа информация и ефектна визия.
                              Може би и някакво нарицателно име, което да се хареса на децата....
                              Примерно "Old School Comunications" за име
                              Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                              A POS
                              0885600200
                              За момента пасажер

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X