Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Encryped HDD case - как работи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Encryped HDD case - как работи

    Има ли някой, който да ползва такава или подобна кутия и е задълбавал как работи:


    https://www.iodd.shop/IODD-ST400-USB...rive-Enclosure

    Има и др. модели, някои са с пин като тази, други ползват пръстов отпечатък.

    Поръчах го вече това от линка но ми стана любопитно какъв алгоритъм ползва за заключване достъпа до съдържанието на диска.
    В сми заключват достъпа само докато HDD/SSD се намира в кутийка ли?
    Звучи ми безсмислено ако диска се извади от там и може да се прочете от друга кутия или директно от комп.
    Толкова безсмислено, че даже на мен не би ми хрумнала по-голяма простотия.

    Хареса ми заради други функционалности, които има.
    Енкрипшъна не ме вълнува, просто ми е любопитно как работят тези хуйни.

    Надявам се да заключват достъпа на ниво FW в контролера на диска.
    Ясно е, че не правят истински енкрипшън на ниско ниво, както Bitlocker примерно.
    Ама ако е така вероятно не всеки диск може да се "заключи" с такава кутийка?

    Балига - люпилня
    Враг усраине

  • #2
    В една от фирмите дето работих , там hdd на всички пц та беха криптирани .
    Може да ползваш УСБ и всичко ама имаше софт които следи какво вкарваш и изкарваш.
    Идеята е ако по няккакви причини някои открадне лаптопа и иска да закачи само диска - диска е криптиран - аз лично го пробвах.
    Предполагам и това е така щото иначе ако изкараш диска и го закачиш на друго пц и се чете ... то тва от рекламата ще е локум.

    Коментар


    • #3
      Различен е този случай.
      Всяка ОС в общият случай предлага криптиране на данните като това наистина гарантира, че ако диска се извади от машината и се постави на друга данните няма да бъдат четими.

      Тези кутии обаче подозирам, че изобщо не работят по този начин.

      Като дойде играчката ще проверя.
      Враг усраине

      Коментар


      • #4
        Кутиите биват всякакви. Някои криптират, други се правят че криптират, трети криптират здравата ама ключът им се изкарва с най-тъпия дебугер.

        По принцип на затворена система да разчиташ че ще криптира нещо...

        Много от тези устройства вътре ползват някакъв стар андроид (2.3 примерно) и криптират с каквото има в линукса. В което няма лошо ако не са подходили ъъъ творчески.

        Коментар


        • #5
          За мен стимула да купя тази кутия е възможността да се прави на стартираща от ISO файлове.
          Енкрипшъна ми е през чепа.
          “Телевозорът” също не ме възбужда но предвид горното е необходим.

          Технически не зная как е реализирано.
          Следва да се избере от какво ще бут-не ПРЕДИ кутията с диска да е пъхната в ХУЙесб-то.
          Това предполага наличие на акумулатор в устройството.


          Не че е ракетна технология - имам такава флашка от поне 7-8 години (корсар падлок) която точно така работи.
          Враг усраине

          Коментар


          • #6
            Нещо ми се губи. 5 що-годе качествени флашки на ключодържател и надписани най-просташки с перманентен маркер не ти ли вършат работа?

            Подкрепям Ясен относно криптирането - нямаш ли сорса, нямаш сигурност. То и със сорс нямаш, за справка CVE-2014-0160 aka heartbleed, ама ако е базирано на нещо старо и набързо сковано може да е пробито като лейка, независимо умишлено или не.

            Коментар


            • #7
              Освен ако не се използва диск с такава функционалност. Някой от първите резултати в Гогол.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Освен ако не се използва диск с такава функционалност. Някой от първите резултати в Гогол.
                И не само но пак в такъв случай тази част от рекламираната фунционалност ще зависи от диска, който е наврян.

                Иначе наръч “изгорени” флашки от необходимите ISO естествено е работещо решение но банално.
                Никой не твърди, че тая кутия е уникална.
                Просто изглежда като луксозна играчка - това е.
                И цената и не е като на “ Vertu “ въпреки това.


                Враг усраине

                Коментар


                • #9
                  Ахааа, джаджата била само кутия без диск. Сега се зачетох във функциите и. Изглежда като интересен чарк. Когато пристигне и събереш впечатления как се представя, обади да се знае.
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #10
                    Това от линка, което аз поръчах е само кутия, да!
                    Предпочетох да е съвместима с 2.5” дискове че такива има доста.

                    Тие швабе предлагат и варианти с предварително инсталиран сторидж, което е още по-шикозен и компактен модел.
                    Дисковете вътре са SSD на М.2 слот вероятно.

                    https://www.iodd.shop/IODD-SSD-drive...bit-encryption

                    Tук сигурно са подбрали сторидж гарантирано съвместим с енкрипшън енджина на контролера им.

                    Интересна играчка ми се видя и на мен тази, затова я поръчах.
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                      За мен стимула да купя тази кутия е възможността да се прави на стартираща от ISO файлове.
                      Това е отдавна известно как се прави и работещо.

                      Не е задължително да има батерия - можеш да го превключиш докато е включено някъде другаде.

                      Ако има батерия ще е извращение.

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

                        Това е отдавна известно как се прави и работещо.

                        Не е задължително да има батерия - можеш да го превключиш докато е включено някъде другаде.

                        Ако има батерия ще е извращение.
                        На флашката ми батерията е голямо удобство защото позволява да я отключиш още преди да бъде пъхната в хуйесби-то.
                        Много често е крайно неудобно да цъкаш PIN докато е завряна в порта.
                        А се случва да го правя като флашката не е ползвана дълго време и батерията е капут.
                        Малко и трябва да постои включена за да я зареди и после си държи много време.

                        Та никакво извращение не е баКтерия в такава джажда - просто някой някъде е мислил с верната глава

                        За тази кутия също би било по-удобно ако достъпа до диска се отключи предварително.
                        Всъщност надявам се да има възможност заключването да се деактивира изцяло.

                        Иначе това устройство е по-умно и модерно от флашката ми та вярно настройките за boot може би се помнят след изключване.

                        P.S: Изгледах междувременно няколко ревюта в тубата - нещо, което обикновено се прави преди да го поръчаш
                        Но и така е ОК - хареса ми още повече отколкото на картинка

                        Ми батерия нямат нито ST400 нито мини вариантите с М.2 SSD.
                        Всичко се цъка само докато е захранено от USB.
                        Или на дизайнера не му е хрумнало или консумацията е значителна и не е оправдано за случая.
                        Викат "hardware encryption", ако е активиран и ако диска се пъхне на друго място - данните били нечетими.
                        Да, може да се деактивира но не се коментира това криптиране дали ще работи с произволен диск.
                        Според мен - не но това предстои да разбера като се довлече.
                        Нищо, че е последното, което ми трябва.
                        Ма то до преди няколко дни не знаех и че цялата джаджа ми трябва та: няма смисъл като нема нужда!
                        Последно редактирано от Esper; 11-10-22, 08:26.
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • #13
                          Така, разцъках кутийката от линка по-горе.
                          Пробвах я с няколко броя HDD и SSD, каквито имах под ръка.
                          За съжаление нямах достатъчно стар, който със сигурност да не подържа никакъв вид self encryption механизъм.
                          С наличните работи така:

                          При активиране на криптиране от кутийката се задава PIN и диска се реинициализира.
                          Деструктивно е за данните, предупреждава за това.
                          След това се прави партишън от комп по обичайният начин.
                          Ако ще се ползва функционалността за симулация на виртуално CD от ISO партишъна не може да бъде произволен.
                          Контролера на кутийката чета FAT, vFAT и NTFS. Лайнукски EXT4 - не.
                          Всъщност в документацията със сигурност пише какво се подържа.

                          Ако диска се извади от кутията и се включи директни в комп не се вижда никакъв партишън.
                          Може да се създаде нов такъв и диска да се ползва отново.

                          Не съм задълбавал как стоят нещата на ниско ниво, тоест дали въпреки липсата на партиция данните са физически четими.
                          И съответно възстановими.
                          Чак на такова ниво сигурността не ме интересува.

                          После - няма батерия както флашката.
                          Настройките за симулирано CD устройство се запазват.
                          Тоест както предположи Ясен се прави предварително.
                          При включване просто симулира 2 устройства - CD и HDD.
                          Комп-а си избира от какво да BOOT-не.
                          Ако е активирано криптиране при включване се въвежда PIN, тоест не може да се отключи предварително.

                          Всичко може да се прави от клатикурата на кутията но има и софт за джам с който също може да се управлява.

                          Клавиатурата е надписана но не е светеща.
                          Това донякъде е проблем - доста по-практично щеше да е ако е с подсветка.
                          Интересен подход имат ако се ползва PIN.
                          В този случай се ползва keymap показан на екрана а не надписите на бутоните.
                          Keymap-а се генерира на случаен принцип с цел да не се натискат физически едни и същи бутони.

                          Контролера също така чете SMART от диска и на екранчето може да се види състоянието му.

                          Според мен тая кутийка е много добре измислена и направена джаджа.
                          Не съжалявам че я купих.
                          Да, може и без нея но е по-добре с нея


                          Враг усраине

                          Коментар


                          • #14
                            Чета и си мисля...ако дойдат руснаците дали ще ми е полезна тази кутийка. Щото за момента май не. Нямам какво да скрия и от кого.
                            Панайот Бърдарски
                            0887 60 77 22

                            Коментар


                            • #15
                              Липсата на ехт4 е изненадваща. Но пък щом те радва - всичко е наред

                              Коментар


                              • Esper
                                Esper коментира
                                Редактиране на коментар
                                Мислех, че може би ще подържа EXT2 но да не гадаем:

                                http://en.iodd.kr/wiki/index.php/Iod..._Disk_Patition

                                Очевидно не.

                                Но това не е особен проблем.
                                Пък и има значение само заради Virtual CD.
                                Ако не се ползва така няма никакви ограничения да има каквато и да било FS.
                                Просто на екрана ще пише unsupported partition и няма да може да се рови във файловата система от менюто.

                                Освен това е похвално, че има настройка като какъв сторидж да се представя: removable или persistent.
                                Демек дали в джама ще се появи Eject media или няма

                                Бе готина джаджа!

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X