Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем при опит за инсталация на лаптоп hp

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем при опит за инсталация на лаптоп hp

    Дъщерята записа магистратура, та реших да и подаря по този случай нов лаптоп. Купих HP Pavilion 15-ec2023nq, AMD Ryzen™ 7 5800H, 15.6", Full HD, RAM 8GB, 256GB SSD, NVIDIA® GeForce® GTX™ 1650 4GB, Free DOS
    Днес пристигна и рекох да му кача една 10-ка и разни програмки за улеснение. Обаче ударих на камък. Туй чудо всеки път ми зарежда Дос, и не ми дава избор да зареди от флашката. Влязох в Биоса и там в Бут менюто зареждането от флашка е дадено Енабле. Не съм имал до сега проблем да си пусна инсталация на комп. Ама тоя Дос не знам какво да го правя.
    Дайте идеи, че утре щерката си идва и не мога да и дам празен лаптоп.Ето видео на зареждането.

    https://www.youtube.com/watch?v=DI1td9KP00w


  • #2
    Според гугъл - първо ESC после F9 за буут опции. Флашката трябва да бутваща, нали знаеш.

    Коментар


    • #3
      Пални си едно лайв СД, и си форматирай дяловете както ти трябва, след това след стартиране на биоса в буут менюто му казваш откъде да пали.
      Новите дялове може да ги направиш в GPT / UEFI стил ако не се лъжа, а не както досега в MBR...
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #4
        Може да имаш "буут мениджър" - трябва да укажеш първо от УСБ да зарежда.

        На моя първо излиза надпис "press ESC for boot menu" за 2-3 сек , влизам в него и F9 от менюто за избор на устройство за първоначално зареждане.
        Последно редактирано от stefsab; 22-07-22, 19:24.

        Коментар


        • #5
          Изкарах бут менюто и пак нищо не стана, излиза само някакъв мениджър и EFI нещо си. Мениджъра ми пробутва ДОС-а, а с другата опция до никъде не стига. Изобщо не мога да изкарам вариант за зареждане от флашка, макар че в Биоса е указано така.

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Е едно лайв СД ще можеш да го затриеш тоя ДОС, и да си направиш дяловете за 10-ката. Виж в адвансед опшънс или нещо такова в биоса, дали няма легаси USB. Може там да е проблема, да не вижда флашката...

        • #6
          1. Флашката работи ли?

          2. Ако лаптопа има различни USB портове - USB 2.0, 3.0, 3.1 e възможно да не може да буутва от по-новата версия - т.е. включи флашката в най-стария стандарт USB (ако са различни де) или просто пробвай всички портове

          3. Наскоро имах една случка - флашката ми с Windows-a я чете на USB 3.0, но не и на USB 2.0 . Оказа се, че 2.0 и 3.0 имат съвсем отделни пинове (на USB порта), съответно работят различни шини и мен ми беше изгоряла 2.0 шината. Та като сложа флашката на 3.0 ми се чете и пише, а на 2.0 въобще я няма. Съответно не можех да инсталирам Windows почти никъде, защото повечето BIOS-и подкарват само 2.0, а за 3.0 иска драйвери, които са в Windows-a който го няма още...

          С две думи, пробвай от друга флашка
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #7
            Виж в "биоса" дали случайно Secure Boot е включено. Изключи го.

            И пробвай на друг компютър дали флашкат бутва. FreeDOS не ти пречи да бутнеш от флашката, не е там проблема.

            Коментар


            • #8
              Проблема беше решен по най баналния начин. Оказа се че бутващата флашка не е UEFI, и трябваше да сваля друг релийз, че то си търси точно този формат. Инсталацията стана и дъщерята го отнесе щастлива.
              Благодаря на всички включили се в темата.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X