Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Софтуер за домашна метеостанция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Софтуер за домашна метеостанция

    Девойки и млЯдежи със сили свежи.
    След известно, но безрезултатно ровичкане в жужъла, реших да се объра към форумОт за подсказка.
    Интересува ме софтуер за метеостанция, кой да може да работи самостоятелно, да не е зависим от облачна или сървърна услуга в интерменуета.
    И да може да чете Modbus RTU 485 протокола.Имам един датчик за температура и относителна влажност на въздуха, и си го чета нормално с една програмка Modscan32. По-нататък един по един ще си купувам още датчици за осветеност, слънчево греене, посока и скорост на вятъра, въждовален датчик, и още евентуално други датчици. Всички те поддържат Modbus RTU 485 протокол. С един преходник/адаптер към USB мога директно да си гледкам в компютъра. Захванване на датчиците може да се организира по POE, през LAN кабел, и сплитери в двата края. Може да се ползва и Modbus Gateway. И този вариант го тествам в момента. Но ще трябва софтуера за метостанция да може да разбира и от Modbus TCP.

    Та дайте някакви подсказки, какво да гледам, и откъде да започна?

    На работата се експлоатира и SCADA - EMS система, но си е доволно сложна, и неподходяща за домашни условия. По-нататък нещата ще се доразвиват в посока - home automation, smart home, digital home и тн. Гледах и разни скади, но поне засега не попадам на нещо подходящо. Гледах и open HAB туториали, та ще пробвам по някое време. И Home assistant гледах, ама нещо не ми харесва....

    Та дайте препоръки насоки.
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

  • #2
    Гледам, че има хардуер предназначен за малинки и ардуино за този протокол.

    https://www.instructables.com/How-to...-Raspberry-Pi/

    След това може да се погледне за някакво универсално решение като WEEWX например:

    http://weewx.com/

    Това е "отворен" софтуер, може да се дописва ако се налага.
    Доколкото си спомням е базиран на питон.
    Но е писан за метео станции и работи самостоятелно, каквото е условието.
    Не е свързан с облачни ресурси, поне не задължително.

    Това са само насоки, нямам идея дали конкретният софтуер може да чете данни директно от датчици.
    Враг усраине

    Коментар


    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря братчед. За дописване едва ли ще мога. Поне ще поразгледам. Може евентуално да питам разработчиците дали могат да го допълнят.
      Ще си взема една отделна кошница само за експерименти, и ще започна да тествам първоначално каквото ми хареса.
      С малинкии и глогинки за момента не ми се занимава, но ако не намеря що-годе читав вариант за РС, ще погледна и там. Може пък и те да станат гейтуеи...

      Гледах и софтуер за метеостанции, но повечето са платени. И рабират от MQTT протокол, който е с около 20-на годИн по молодой от Modbus RTU 485. Повечето Скади, и хоумаутомейшън софтуер го подържат, но пък датчици по него в бай Китаец не съм виждал, поне в тези търговци, от които купувам моите датчици. Заводските или Енерджи мениджмънт скадите поддържат Modbus RTU 485, или Modbus TCP.
      Последно редактирано от KingofROAD; 21-07-22, 18:33.

  • #3
    Сега ръчкам и виждам, че имАло и Modbus RTU 485, или Modbus TCP > MQTT гейтуей. Само такова жУотно нямам в колекцията...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00072.jpg
Прегледи:175
Размер:85.4 КБ
ID:6878861
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

    Коментар


    • #4
      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
      След това може да се погледне за някакво универсално решение като WEEWX например:

      http://weewx.com/

      Това е "отворен" софтуер, може да се дописва ако се налага.
      Доколкото си спомням е базиран на питон.
      Но е писан за метео станции и работи самостоятелно, каквото е условието.
      Не е свързан с облачни ресурси, поне не задължително.

      Това са само насоки, нямам идея дали конкретният софтуер може да чете данни директно от датчици.
      Изглежда добре на скрийншотовете. Гледам че поддържа и 1-wire Devices. Това пък е по-старо от Modbus RTU 485 барем с 10-на годиники.


      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:SCR00073.jpg Прегледи:0 Размер:23.0 КБ ID:6878929

      има и third-party extensions, ще поразгледам като имам време, може да може и да стане работата..

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00074.jpg
Прегледи:159
Размер:68.4 КБ
ID:6878930
      Прикачени файлове
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #5
        Намерих случай, покрай поредното ровене в нета, една програмка, която може би си заслужава.

        https://www.baranidesign.com/

        Засега тествам само траял версията, която работи в пълна фукнционалност 10 мин. и след това се изключва. Предупреждава в началото и в края. Иначе не е лоша, грамотно е направена, и подредена. Като единствен недостатък засега забелязвам липсата на поддръжка за Mosbus TCP протокола. Писах им по формата за контакти, но засега не са ми отговорили. Може да са във ваканция. Иначе цената на лиценза не е някаква космическа сума, и по-нататък, като посъбера 3-4 датчика за метеостанция, може да се прежаля.


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Easy+Modbus+Viewer+Logging+screenshot.png
Прегледи:124
Размер:68.0 КБ
ID:6888238

        Паралелно със същите датчици вървят тестове и на Rapiд SCADA, но са още в началото. https://rapidscada.org/

        Там пък имам пълен комплект от Modbus протоколи, но пък е по-сложна, и повече галимации. Засега съм още много в началото, и нямам много време за повече експерименти с нея. По сайта им, и по инфо в нета, изглежда добре, и обещаващо и за хоум аутомейшън, и тн... Модулите на тая скада също не са скъпи, но зависи какво ще ми трябва. Като за начало карам с базовата версия, която е безплатна и в пълната си фунционалност, без никакви времеви или други ограничения. Но пък всичко трябва да си правиш сам, и от нулата... Поживем и увидим...
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X