Обява

Свий
Няма добавени обяви.

IDE & AHCI ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • IDE & AHCI ?

    Имам няколко въпросчета към колеги с опит :

    - Win 7 - SATA2/SATA3. Прехода от IDE към AHCI ясно как става без преинсталиране на ОС. Обратното по същия начин ли е ?

    - Диск с extended partition, работил на дъно с AHCI, ще работи ли на друго дъно по IDE т.е Plug & Play, без "магии" ?

    - За системен SSD ще има ли подобрение?

  • #2
    На третия въопрос - категорично да! Понякога ОГРОМНО подобрение, особено на времето за буутване.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • stefsab
      stefsab коментира
      Редактиране на коментар
      Може би не съм го написал изцяло : Системен SSD на SATA3 / IDE да "мине" на SATA3 / AHCI. Очаква ли се "полза" и при SSD-то?
      В момента ПС-то иска 10с до парола на УИН и 10-15с до пълното зареждане на ОС

    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Няма да има полза. Нито забележима разлика в скоростта. Играно е това. Даже като че ли на IDE зареждаше по-бързо, когато го играх за последно.

  • #3
    Ако е инсталиран на AHCI и го пуснеш на IDE ще виждаш само безброй сини екрани и дотам.

    Коментар


    • stefsab
      stefsab коментира
      Редактиране на коментар
      Идеята е IDE -> AHCI със смяна на драйверите за HDD само в системния дял и преконфигуриране на BIOS-a на дъното.

      SATA DVD/CD ще работи ли коректно и в двата режима, за аварийно зареждане на ОС, драйвери?
      Не ми харесва - обратното възможно ли е със почти същата сложност?

  • #4
    При записвачките работата е друга. Там май не им дреме ата ли е какво е все си работят.

    Коментар


    • #5
      Имеше начин да се прехвърли имиджа от едното на другото, но вече не помня. Беше преди години последно. Но пък по всяка вероятност ще се наложи да разкарам 7-цата, с която съм от тогава, в полза на 10-ка, та може и да се наложи да си припомням.

      Пак - няма да имаш забележима полза от преминаването от едното с другото. Не знам как е на нормален диск (не съм с "нормален" системен диск още от когато 64GB SSD струваше 600 кинта), но при SSD лично не съм забелязал разлика.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #6
        Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
        Имам няколко въпросчета към колеги с опит :

        - Win 7 - SATA2/SATA3. Прехода от IDE към AHCI ясно как става без преинсталиране на ОС. Обратното по същия начин ли е ?

        - Диск с extended partition, работил на дъно с AHCI, ще работи ли на друго дъно по IDE т.е Plug & Play, без "магии" ?

        - За системен SSD ще има ли подобрение?
        Има няколко начина да минеш от IDE към AHCI. За повечето от тях обратния преход е като смениш в биоса обратно към IDE. Драйверите за IDE си седят в Windows.

        Дали ще работи на друго дъно - вероятно да и не зависи от фокуса с AHCI.

        За SSD - подобрението зависи от много работи. В IDE режим максималната скорост е 133МБ/с, за AHCI - 300 или 600 (или 1200 за най-новите) според дъното и SSD. Повечето SSD без проблеми напълват 600 и всичко по-малко на входа ги ограничава.

        А дали Windows ще тръгва по-бързо зависи и от други работи и обикновено разлика между 133, 300 и 600 се забелязва трудно - просто се бави на други работи, а не в диска. Но ти пробвай, пробвай.

        CD/DVD ще работят и по единия, и по другия начин без разлика. Не знам да има толкова бързи, че да им се отрази различната максимална скорост.

        Коментар


        • #7
          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          В IDE режим максималната скорост е 133МБ/с
          Чини ми се че си се объркал нещо. Има тонове клипчета из интернет по въпроса.

          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #8
            Може напоследък да са направили по-хубава емулация. Когато последно проверявах (беше отдавна) IDE режимът си беше максимум до UDMA5 с присъщите му ограничения.

            Коментар


            • #9
              Само с промяна на ключа msahci на 0 , не се получи.
              Намерих "HelpCase" на MS KB922976. Продължавам пробите.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X