Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Биометрични устройства

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Биометрични устройства

    Напоследък доста се зарибявам на тема биометрични четци. Сирез четци на пръстови отпечатъци. Гледам новите лаптопи излизат вече с вградена такава джаджа и си се логваш в уиндоуса с отпечатък, вместо пароли и т.н.

    Освен това четеца може да бъде настроен да работи и с уебсайтове и т.н. Демек проверяваш си уеб пощата абв, и вместо да помниш/пишеш само цъкваш палчето.

    В нета виждам различни джаджи, има USB четци, мишки с вграден четец, клавиатури с четец и т.н. По магазините нищо не намирам, също и по онлайн сайтовете на вносителите из бг.

    А си мисля че е доста хитро, аз лично при наличието на удачен вариант (уред, примерно клавиатура с четец) веднага бих го внедрил при клиенти. Примерно touchscreen екран с вграден ридър. Така изобщо става клавиатурата и мишката стават излишни за определни роли, примерно магазинер.

    Някой играл ли си е с таквоз и какви са му мислите/изводите ?

    Ето няколко линка към амазон, които най-учтиво отказаха да ми пратят техника (въпреки, че имам поне 50 поръчки за книги, музика, филми, игри и т.н.)

    http://amazon.co.uk/gp/product/B0002...pf_rd_i=468294
    http://www.amazon.co.uk/APC-Biometri...3088603&sr=1-1
    Последно редактирано от tutin; 15-02-08, 16:27.
    VW Touareg V10, 5000cc

  • #2
    До: Биометрични устройства

    Врати също...

    http://www.amazon.co.uk/QSB180-Finge...3089614&sr=1-1
    http://www.amazon.co.uk/Q-See-QSE7F4...3089614&sr=1-1
    VW Touareg V10, 5000cc

    Коментар


    • #3
      До: Биометрични устройства

      Здравей,
      От над 3 г. ползвам такова устройство на Microsoft и съм много доволен. Доброто в случая е, че си поставям много дълги и сложни пароли и не е необходимо да ги помня.
      Работи си перфектно и жена ми като го видя си взе също
      LZ1VYI --- Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

      Коментар


      • #4
        До: Биометрични устройства

        Лично на мен, това с пръстовите отпечатъци ми се струва, че е модерно... нищо. Без да съм специалист в областта, ми се струва, че нивото на сигурност е много ниско. Ежедневно човек остава хиляди отпечатъци на какви ли не места. Дори да се приеме, че 0.1% от тях ще са ясни като отпечатък, не е малко. Дали от тях може да се произведе залъгалка за биометричните цетци, не знам, но съм по-склонен да приема, че може. Ако е така, изводите трябва да са ясни на всеки.
        Естествено, няма проблем да се ходи денонощно с ръкавици за повишаване на сигурността, но аз не бих го направил.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #5
          До: Биометрични устройства

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          Лично на мен, това с пръстовите отпечатъци ми се струва, че е модерно... нищо. Без да съм специалист в областта, ми се струва, че нивото на сигурност е много ниско. Ежедневно човек остава хиляди отпечатъци на какви ли не места. Дори да се приеме, че 0.1% от тях ще са ясни като отпечатък, не е малко. Дали от тях може да се произведе залъгалка за биометричните цетци, не знам, но съм по-склонен да приема, че може. Ако е така, изводите трябва да са ясни на всеки.
          Естествено, няма проблем да се ходи денонощно с ръкавици за повишаване на сигурността, но аз не бих го направил.
          Лошото е, че и специалистите такива неща разказват.

          Освен тях, разказват, че алгоритмите за разпознаване на отпечатъци са доста незрели.

          За несериозни неща става и даже може да е удобно, например касовият апарат да разпознава някой от 12-те оператора. За входна врата хич не е фън. За криптиране на данни е безсмислено.

          Коментар


          • #6
            До: Биометрични устройства

            Е ес и щатите започва скоро събирането на биометрични данни (мисля че от другата година)- аз не бих разчитал на каквото и да е защитено чрез данни до които имат достъп хиляди служители писарушки.
            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

            Коментар


            • #7
              До: Биометрични устройства

              Първоначално публикуван от valeriy_iliev Преглед на мнение
              Здравей,
              От над 3 г. ползвам такова устройство на Microsoft и съм много доволен. Доброто в случая е, че си поставям много дълги и сложни пароли и не е необходимо да ги помня.
              Работи си перфектно и жена ми като го видя си взе също
              Щом е на 3г значи се хаква с ксерокопие на отпечатъка.

              Коментар


              • #8
                До: Биометрични устройства

                Но пък от друга гледна точка можеш да дадеш достъп на хора до определена система, без те изобщо да знаят какъв им е потребителят и паролата. По този начин се намалява много рискът от изтичане на данни и хора не могат да влезнат в системата, освен ако не са на самия терминал, дори тя да е достъпна през интернет.
                VW Touareg V10, 5000cc

                Коментар


                • #9
                  До: Биометрични устройства

                  Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                  Но пък от друга гледна точка можеш да дадеш достъп на хора до определена система, без те изобщо да знаят какъв им е потребителят и паролата. По този начин се намалява много рискът от изтичане на данни и хора не могат да влезнат в системата, освен ако не са на самия терминал, дори тя да е достъпна през интернет.
                  вредна илюзия за сигурност, според мен. by obscurity, както пише по книжките.
                  Ако искаш да използват само твоя терминал, дай му частен ключ и сертификат (на терминала, имам предвид).

                  Иначе всеки който има SDK на устройството (даже не самото устройство) и смъкнат отпечатък (примерно от touch-screen) ще влезе с широка крачка. А хората пипат къде ли не.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Биометрични устройства

                    Сигурността се поизясни. Как седи въпроса с функционалността, примерно порязвам си пръста. След зарастването на срязаното остава белег, който променя отпечатъка. Софтуера коригира ли такива изменения или трябва нова оторизания с новия отпечатък?
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Биометрични устройства

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      Сигурността се поизясни. Как седи въпроса с функционалността, примерно порязвам си пръста. След зарастването на срязаното остава белег, който променя отпечатъка. Софтуера коригира ли такива изменения или трябва нова оторизания с новия отпечатък?
                      Тук еволюцията се е погрижила - след зарастването отпечатъкът се възстановява със всички разпознаваеми характеристики. Затова и отпечатъците се използват в криминалистиката. Възстановява се даже ако ти пришият кожа от друга част на тялото.

                      Обикновено човек си въвежда 2-3 или даже 10 пръста в такава система. Ако си ги нарани всичките, вероятно ще е в болнични така или иначе.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Биометрични устройства

                        Нямах това предвид. Белегът оставя една или повече линии допълнително към отпечатъка. Софтуерът разпознава ли, че това е стария отпечатък или е по схемата "ако мине"?
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Биометрични устройства

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Нямах това предвид. Белегът оставя една или повече линии допълнително към отпечатъка. Софтуерът разпознава ли, че това е стария отпечатък или е по схемата "ако мине"?
                          по-умните устройства се оправят с такива дреболии. Пак по аналогия с криминалистиката.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Биометрични устройства

                            Това, което коментирате, стоеше по точно този начин преди около 3 години. От тогава техниката, а и софтуерът доста се поразвиха. Във всички биометрични системи за контрол на достъпа, софтуерът предполага въвеждането на десет пръстови отпечатъка /може и по-малко/ от даден субект, като следи за корекции, свързани с наранявания, температура на крайника /не можеш да използваш отрязан от някого пръст/, процент повишена влажност и/или омазняване и доста други опции. Достъпните на масовия потребител продукти /т.н. soho line/ са с достатъчно висока /около 95 %/ ниво на сигурност. Ако това ниво не устройва - помнете пароли.Професионалните продукти са 100%, но струват и съответните пари. Само за пример - токийската полиция е оборудвана с подобна професионална биометрична система за контрол на достъпа. От скоро тя се предлага и у нас, обаче е доста скъпичка. Няма мераклии.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Биометрични устройства

                              Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
                              ... 100% ... Няма мераклии.
                              С такива параметри, няма и да има. Освен държавни органи или PHB

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X