Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

    Здравейте колеги,
    Става въпрос за Lenovo IdeaPad YP510p
    Малко като онзи виц за шопа, дето говорил на синовете си - 'какви разсипници сте вие - чисто нов калпак двамата с брат си за има няма два'есе годин го скъсаате'
    Та и при мен горе-долу тази работа...
    Синковеца уби 'чисто нов' лаптоп на 3.5г Всъщност го убиваше многократно защото под предлог, че му трябва за ученето му взех геймърски лаптоп
    Което явно го подтикна да играе, щото тоя 'звер' 160Вт захранване изключваше по защита, и затова му взех по-голямо. Лаптопа беше с 3 видеокарти (двете - SLI) и общо взето - игрите хвърчаха
    Както изхвърча и аудиокуплунг за около 100 или 180лв - забравих вече SSD-то го смениха щото беше с Lifetime гаранция... Клавиатурата му малко се поизкриви (металната подложка), от несръчни опити да се свали по заводски недопустим начин (навярно няколко пъти), та подсветката малко свети накриво... Но това са бели кахъри, защото в един ден лаптопа просто спрял както си работи....
    Оказа се, че това изделие е доста неприятно за ремонт и диагностика поради изключително дребните чарколаци в него
    Общо взето - бушоните са ОК... Има 3.3V, има 5V... На процесора I-7 Haswell не идва захранване (на силовите MOSFET идва, но явно няма PowerGood сигнал и затова чипа не ги разцъква...
    Тръгнах назад по схемата и видях, че единия PowerGood сигнал се генерира от чипа, който захранва паметта, а захранване на паметта също няма (1.35V и 0.675V), дори в частта LDO... Въобще - захранване влиза, но нищо не излиза. Затова и смятам, че в него е причината.
    Не ме питайте как ги измервах тези напрежения - мъка е да се работи без точна стойка и микроскоп, защото платката е многослойна, а често даден крак 'изчезва' в слоевете директно под крака
    Та в момента ме е обзела дилемата - дали да поръчам чипа и да пробвам да го сменя (ще е ГОЛЯЯЯМ екшън смяната), и след това да видя дали само това е проблема, или направо да се мятам на нова дънна платка (в Али-то гледам са по около 180$ - май имаше и нови)...
    Чипа е ей-тази бъзикня (посочил съм я с върха на тънка игла ):
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180104_224731.jpg
Прегледи:1
Размер:295.7 КБ
ID:6141366
    Та общо взето чипът е на Richtek - RT8207MZQW QFN-20L 3x3 (това последното му е размера в милиметри - за двадесет и един краков чип не е зле )...
    Тънкостта при запояването ще бъде това, че освен проблемът с малкото място (току-виж съм 'издухал' и близките чаркове), чипът е запоен и отдолу - цялата му основа е метална и отдолу има пластина 'маса' (21 крак )...
    260градуса/10сек са му лимитите...
    Как смятате - дали има смисъл въобще да се занимавам, или направо да се мятам на ново дъно, с надеждата проблемът да е бил в него...

    Ще бъда благодарен на колеги, които са правили, или са се опитвали да правят процедурата...

    П.С. А това 'чипче' вдясно на снимката е едното крайно транзиторче за 1.35В - пиков ток 50А?!!!!
    Прикачени файлове
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

    Мога да те упътя къде има сервиз на Леново в София, но едва ли ще ти е от полза. Аз лично съм много разочарован от тя марка.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

      Е ако си свикнал с мисълта за ново дъно, давай смело с чипа.. най-много да спестиш едни 180 гущера .

      Коментар


      • #4
        От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

        Интересното идва ако баш това дъно го няма вече в производство и на склад. Така на два пъти ми се е случвало да получавам безплатни ъпгрейди...в гаранция, за смяна е, а го няма. Обаче следващото го има, но то е с някоя екстра отгоре.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

          Не смятам, че сервиза може да се справи по-добре от човек без работа, но с известни знания, позволявайки му да човърка тази техника в продължение на седмица-две докато достигне до известна диагностика, макар и без достатъчно налична техника Имам пълната документация и схеми за лаптопа и чиповете, така, че може да се каже, че и теоретично съм подготвен
          Пък и този лаптоп по принцип е прежален - синковеца си взе отдавна нов

          Как премина диагностиката: Започнах от входа на захранването (20V) и заряда към батерията - всичко е ОК (батерията се зареди)
          Изхода от батерията също е ОК.
          Stand by 5 & 3.3V са ОК. Командата Power On върви, и светодиодите светват, като Power-On 5 & 3.3V също се появяват на нужните места.
          Останалите захранвания са 3 - Памет, Процесор(+видео он чип), Видечип...
          На горепосочения чип идват захранващите напрежения. Идва и командата SYSTEM ON, но чипа не генерира 1.35 и 0.675V за DDR.. Чипа има два типа изходи - тези напрежения като Low Duty Output (генериран от самия чип) и силови 1.35V, получавани през двойка MOSFET транзистори. Никакво изходно напрежение не се генерира.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shm1.jpg
Прегледи:1
Размер:119.2 КБ
ID:5777344

          Съответно не генерира и PowerGood сигнал, който трябва да 'отключи' захранването на процесор и външния видео-чип..
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shm2.jpg
Прегледи:1
Размер:137.8 КБ
ID:5777345
          Та затова и смятам, че вероятността за повреда на самия чип е 99%, като оставям 1% за неправилно измерени 'SYSTEM ON' и други входни команди, 'отключващи' чипа (въпреки, че уж уверено се вдигаха флаговете)...


          Така, че стъпките ми към момента са следните:
          1. Опит да сменя чипа. Поръчах го и утре очаквам да пристигне. Зорът ще е смяната, защото около него има доста други чаркове (които могат да се разлетят от горещия въздух), самия чип е МНОГО малък и труден за боравене. Да, идеалния вариант навярно би бил IR маса с шаблон за чипа, ама такова нещо нямам. В края на краищата чипа е евтин...
          2. Ако опитът е неуспешен - гледам китайците предлагат уж същото дъно (за 47W процесор - има допълнителна двойка MOSFET транзистори с техен драйвер за процесорното захранване - това е разликата между дъната за по-мощния и по-слабия процесор), за около 150-180$... Да, може да са refurbished, ама то и това дъно ще стане такова И накрая - ако и това не помогне - коша го зове (защото 800лв за процесор не ми се дава )...
          Последно редактирано от slowtraveler; 05-01-18, 14:24.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #6
            От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

            Няма смисъл да пробваш със сервиза на Lenovo. На лаптоп със Xeon процесор, Quadro карта и 32 рам след гаранционна смяна на дъно не бяха сложили паста на процесора и моста... На два еднакви лаптопа с по 3-4 месеца помежду им. Лаптопа минаваше в режим throttling веднагически при натоварване.
            Сменяй сам!

            Изпратено от моят SM-N950F с помощта на Tapatalk
            Последно редактирано от Preslav Peychev; 06-01-18, 18:36. Причина: Неподходящ език

            Коментар


            • #7
              От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

              Тва чудо с какъв чипсет и видео е? Да не се окаже, че видео чипа е опържен/разлепен от прегряване? Щото имаше едни прословути серии преди години...

              Коментар


              • #8
                От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                Като свалиш стария чип, мини полетата с поялника с оловен тинол и паста за да запоиш по лесно новия.
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  Като свалиш стария чип, мини полетата с поялника с оловен тинол и паста за да запоиш по лесно новия.
                  Да, ще го мина, но проблемът все още ми е демонтажа Смъквам го на части, че мястото е много ограничени и ме притеснява нагряването (засега стигнах до кристала на чипа и краката му, но ще пробвам с поялник с по-дебела човка да нагрея самата подложка контактно, защото се притеснявам, че ще издухам околните резистори и кондензатори въпреки, че съм ги покрил с тиксо За съжаление нямам от термоустойчивото тиксо , и това малко се гърчи и отлепя като го духне поялника

                  carrot, в процесора има видео Intel HD Graphics 4600, a външният чип май е GF755M SLI... А и проблемът е в захранването на паметта засега (видеочипът и процесора имат съвсем отделни/други захранвания и захранващи напрежения)..
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                    Не знам с какво толкова силно ще го духаш, но ако е с стандартна духалка за SMD, невярвам да издухаш нищо около него. Вариант е да сложиш човката на поялника и едновременно да я духаш и с духалката за да подсилиш температурата.
                    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                      Духам със стандартна духалка от този тип, с най-малката кръгла дюза с около 280С:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2-in-1-smd-soldering-rework-station-hot-air-iron-852d-5tips-esd-plcc-1.jpg
Прегледи:1
Размер:24.1 КБ
ID:5777429
                      Притеснението е заради голямата контактна площ/пластина отдолу на чипа, която ще го охлажда доста, докато многото мънички резисторчета около чипа нямат такава топлоемкост....
                      Тя същата ще е и проблемна при запояването
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                        С две думи, ако искаш да стане дай го някъде където имат необходимата техника(и опит) за такава интервенция. Ако сам решиш да го направиш, първо пражали дъното и второ виж дали можеш да намериш дъно заместителни реалната му цена. Тези 120$ за лаптопско дъно, не ми звучат реално... УСПЕХ!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                          Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                          С две думи, ако искаш да стане дай го някъде където имат необходимата техника(и опит) за такава интервенция. Ако сам решиш да го направиш, първо пражали дъното и второ виж дали можеш да намериш дъно заместителни реалната му цена. Тези 120$ за лаптопско дъно, не ми звучат реално... УСПЕХ!
                          Следя темата.
                          Всичко, казано от колегата, е абсолютно, ама абсолютно верно!
                          То духалка - хубаво, ама опит с работата с нея? Ами вакуумна пинсета? С подходящ размер?
                          И това дъно за 120 кинта - да не е след опитите на някой като тебе?

                          Във Варна имате достатъчно кадърни колеги, които имат опит, и биха се ангажирали отговорно с ремонта.

                          Аз бих го направил, но вече не се занимавам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                            Като включим и това което каза "мисля, че е от него, но може и да не е"...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                              Дъното е прежалено... Гледах цените тук: https://www.aliexpress.com/wholesale...10p+main+board

                              Това, което казах 'мисля, че е от него' означава, че със сигурност чипа не работи...
                              Но не съм сигурен дали САМО в него е проблемът, защото за да тръгнат останалите захранвания/напрежения (видео и CPU), този чип трябва да даде PowerGood сигнал...
                              Проблемът с работата основно е размерът - наистина това е много малък SMD (най-малките, с които съм работил)...
                              За инструментите - напълно сте прави, но тъй-като не ми се инвестира в IR маса с шаблони - действам с каквото имам...
                              Да, вероятността за грешка е силно увеличена при липса на добър инструмент, ама това си е
                              Ще видим докъде ще я докарам Хвръкне ли някоя пътечка или резистор/кондензатор - дъното ще пътува...
                              За съжаление вероятността от 'принудителен дефект' е МНОГО голяма, заради дименсиите - дори с върха на игла трудно се контролира положението през микроскопа/лупата пък какво остава за върха на духалката , за която 1мм е голямо отклонение
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X