Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Домашен сървър

    За излъчването на химия не би трябвало да се безпокоиш - тези гелови акумулаторчета са и херметизирани... Вече сменях комплект на моя UPS....
    На времето се бях хвърлил на сегашния ми ОНЛАЙН модел, защото наистина не преминава импулс през него - практически винаги става двойно преобразуване - акумулаторите се зареждат от 'захранването', а консуматорите са навързани към инвертора... На изхода напрежението е стабилизирано (колкото е зададено на инвертора).. При отпадане на захранването нямаш никакво превключване - инвертора си продължава работата докато има ток в акумулаторите... Недостатъците са малко по-ниското КПД... И наличието на вентилатор за активно охлаждане на електрониката... Е да - водеше си сериозни логове за напрежения, честоти, натоварване, състояния и температури на акумулатори, кондиция на сработване и т.н....
    За домашно ползване това го оценявам като грешка...
    Навярно по-правилното би било избора на Офлайн модел, който рядко е с вентилатор - при наличие на захранване си зарежда 'тихо' батериите, а при отпадане на напрежението едно реле щраква и превключва товара към инвертора, който се стартира в него момент... Да, има пикове при превключването, ама пък е тих докато е в стенд бай (като се включи инвертора, обикновено почва да бръмчи трафа , пък и да реве алармата за отпаднало входно напрежение )...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #62
      От: Домашен сървър

      От години ползвам APC, Smart серията. За домашните ми нужди е 700 VA модела, заменен преди месеци с 750 VA модела. Всичко вързано харчи 50-70 W. При авария храни техниката около 60 мин. 750 има и USB изход. Шуми около 25dB на акумулатори. Батериите издържат 2-3 г.
      Този модел има доста малък ток "за собствени" нужди и това му позволява при малък товар (10-20%) да кара до час на собствени акумулатори.
      За по-сериозни нужди (но не в спалнята) Powerware, 2200 VA. Той си има ABM и акумулаторите по книжка карат 10-12г. При заряд и при авария пуска вентилатори - 35dB.

      Коментар


      • #63
        От: Домашен сървър

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Обмислям варианта да си сложа (или направя) вкъщи домашен сървър...
        Общо взето факторите, които са определящи:
        1. Нисък шум (ако е съвсем без шум ще е идеално )
        2. Ниска консумация (е, вкъщи тока е с пари )
        3. Производителност - колкото повече толкова повече, но не е чак толкова определяща - все пак ще се ползва предимно за лични нужди
        4. Ще е уеб и файлов сървър (да, ще си има и други сървъри на него, но те ще са предимно за експериментиране настройки преди качване на друг хостинг). За файловия сървър едва ли ще правя RAID - архива ще е физически отделен от този сървър (на друга физическа локация), защото са си предимно архив лични снимки - концентрацията на едно място ги поставя под риск.

        Общо взето си представям нещо такова (да, това си е старичко, но говоря принципно) : https://anteru.net/blog/2015/01/19/2678/index.html
        Но разбира се обмислям варианти и с някой сървър втора ръка....
        Какво бихте посъветвали:
        1. Готов сървър втора ръка или 'събери чарк' - т.е. личен подбор на компоненти?
        ...а) Ако е второто - от около 3-4 години не съм събирал компютър - можете ли да подскажете добро и евтино сървърно дъно, за предпочитане с ниска консумация и пасивно охлаждане
        ...б) Ако е готов сървър - имате ли опит с HP - гледам има U1 HP G7 с по два XEON 4Core/32GB DDR3 и готов РАЙД по 146GB за поносими цени... Предполагам към него може да се добави SATA дискове 1-2ТБ за големите нерайдови масиви...

        Та в края на краищата въпроса е - кой как си е решил подобен проблем....

        Ами аз лично съм точно за такъв сървър.
        С това нещо можеш да държиш достатъчно виртуални машини и няма да бучи много.


        ---------------------------------------------
        http://sysadmina.com

        Коментар


        • #64
          От: Домашен сървър

          Да събудя малко темата - подсети ме колега с аналогична тема...
          Финалното и най-добро решение към момента бе 'хардуерното'...
          Пробих стена и прекарах мрежови кабел до килера.
          Микросървъра го вкарах в един шкаф в килера... Вентилацията там е по-слабичка, но все пак температурата на входа на сървъра рядко надминава 30С лятото, и 25С зимата... До него сложих и рутер, щото сървъра за устойчиво управление му трябват поне 2 фиксирани IP-та - едното за достъп до сървъра, а другото - за достъп до управлението на сървъра...
          ЮПС го сложих извън шкафа, че все пак си грее (онлайн).. Хората малко се стряскат като чуят воя на вентилатора на UPS в килера докато си оставят обувките, ама пък обувките съхнат много бързо
          Системата работи доста устойчиво...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #65
            От: Домашен сървър

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            Да събудя малко темата - подсети ме колега с аналогична тема...
            Финалното и най-добро решение към момента бе 'хардуерното'...
            Пробих стена и прекарах мрежови кабел до килера.
            Микросървъра го вкарах в един шкаф в килера... Вентилацията там е по-слабичка, но все пак температурата на входа на сървъра рядко надминава 30С лятото, и 25С зимата... До него сложих и рутер, щото сървъра за устойчиво управление му трябват поне 2 фиксирани IP-та - едното за достъп до сървъра, а другото - за достъп до управлението на сървъра...
            ЮПС го сложих извън шкафа, че все пак си грее (онлайн).. Хората малко се стряскат като чуят воя на вентилатора на UPS в килера докато си оставят обувките, ама пък обувките съхнат много бързо
            Системата работи доста устойчиво...
            Браво Адаш!

            Не се съмнявам, че си направил добра работа с конфигурацията на системата но напоследък атаките и зомбирането на машини стигна нови висини, може би не е лоша идея ако не си го направил до сега да сложиш автоматично известяване при определени ситуации, примерно голям трафик, повишено натоварване на машинката за повече от ХХХ минутки, липса на място, промяна на файлове, създаване на нови потребители и т.н. за HIDS говоря ама не знам как се казва на български
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #66
              От: Домашен сървър

              Благодаря за поздравленията адаш...
              Мислил съм за OSSEC, но засега не съм го инсталирал.. Просто потребителите са много малко - няма една страничка И то служебните... А 'външните' сме 4броя, от които 3 имат достъп за четене само до една публична директория....
              И затова и интереса не е много голям Тъй-като на същото IP работят още 3-4 сървъра (DVR, две Raspberry) ми се струва, че те са по-податливи на атака (поне съдейки по опитите да 'разбият' микросървъра с потребител pi) Aма DVR е много затворена система - беше един умрял линукс, със силно орязани функции в ром на дъното - не можах да му пусна дори ntp, та в момента еднопосочно и периодично му хвърлям команди от микросървъра да се сверява, че много му бяга часовника ...
              Има и едно ESP8266, с уеб-сървър, дето му бях дал достъп навън, че да мога да си правя експерименти... Ама него бая зор ще видят да го разбият - събужда се веднъж на минута за около секунда Пък и да го разбият - най-много да видят температурата навън във Варна
              А за Raspberry-тата не искам да включвам писането на големи логове, защото SD картата не обича много човъркане по нея Затова - малките сървърчета си имат копия на картите на големия сървър - докато Домотикс (IOT сървър) работеше на Расбери, картите умираха през около 6 месеца...
              Бекъпа на микросървъра става на външен диск. Всичко от сървъра се копира. SSD (ОС/логове и т.н.) се архивира на райд масива, а райд-масива изцяло - на външния диск..
              Освен това имам един резервен преносим диск в друга сграда, който периодично ръчно синхронизирам през мрежата със сървъра (по тъпия начин - с Filezilla )
              Така, че мисля имам нормално ниво на архивиране по всички правила - и физически разделени
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #67
                От: Домашен сървър

                Ако картите са били клас 10 е "нормално(очаквано)" да горят често, въпреки масовите предписания, за такива цели се ползват по-нисък клас карти.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #68
                  От: Домашен сървър

                  Май бяха клас 10, да... Ама такова имах подръка
                  Чак обмислях да му сложа някое SSD
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X