Обява

Свий
Няма добавени обяви.

WIN 10 - първи впечатления

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: WIN 10 - първи впечатления

    Не е само фотю-шопов. Да попитам ли как седи въпроса със софтуерите за CAD? Да кажем, механичен, електроника. Аз горе-долу знам де, ама може пък да се изненадам приятно...
    Сега, трудния въпрос - в бачкането имам индустриално роботче. К'во да пусна под Линукс за да мога да му обясня какви са дневните му задачи? Знам, нищо. Въпросът беше риторичен...

    Към съфорумникът ни който толкова разгорещено ни обяснява, как светът започва с Линукс и свършва с Дограмите... Темата Линукс срещу Прозорци не е нова, включително и на страниците на тоя форум. Преди време се предлагаше прилична награда, за замяната на редица софтуери и ОС, с безплатни такива. Защо вместо да ни убеждаваш че бъдещето при настолните компютри е творението на г-н Торвалд, не вземеш някоя дебела пачка и тихо да ни се присмиваш колко сме неориентирани, захлупени и задръстени?
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • От: WIN 10 - първи впечатления

      Тази тема е дъвкана тук, даже май по-назад в тази тема, но все се намира някой ентусиаст да почне да открива топлата вода.

      Да, има алтернативи под linux на някои популярни софтуерни пакети, но милиони "идиоти" предпочитат платените windows/macos оригинали. Защо?
      Дa, има либре офис и той е чудесен, докато не стигнеш до по-засукани документи и не започнеш да обменяш такива с други потребители.

      Коментар


      • От: WIN 10 - първи впечатления

        Разликата между мен и вас е, че вие сте крайни! Аз не отричам Windows, казах ви и колко време съм го ползвал. Наясно съм с факта, че има редица софтуер, който не може да работи адекватно под тази ОС, това не я прави лоша. Вие пък, от своя страна, тотално хейтвате нещо, което реално погледнато не е никак лошо и не чух едно положително мнение до сега! Темата е разисквана много, не само в този форум, а навсякъде. Според мен адекватно трябва да се приемат и признават плюсовете и минусите на всяка ОС. Аз не ви се присмивам, че сте неориентирани, просто отричате явни факти, които са ги доказали хора по умни и можещи от нас, като лекотата, производителността, стабилността, персонализацията, първоначалния набор с програми, да не говоря за интелигентността и СИГУРНОСТТА на почти всяка съвременна дистрибуция пред заветната 10ка - примери мога да ви дам много, като се започне от по - дребни, към по - едри неща! Не ми се влиза в повече излишни спорове и полемики, всеки има право на избор и да ползва това, което иска, но да отричате нещо, което е признато и развиващо се в такъв мащаб е смешно!
        За да не се дъвчем повече за глупости, ви предлагам да спрем, аз лично няма повече да коментирам и съпоставям, няма смисъл.
        Последно редактирано от speedevolution; 11-03-17, 11:19.

        Коментар


        • От: WIN 10 - първи впечатления

          Напротив, ти си краен. Linux като десктоп си е нишов продукт за (и със) силно ограничен кръг от потребители и за 20 години не можа да мине границата от пазарен дял
          5%, въпреки възможността да го придобиеш безплатно.

          Коментар


          • От: WIN 10 - първи впечатления

            Mине не мине, и пак старата приказка - Linux не бил съвместiм с Windows.
            Не може ли обратния въпрос - Oфиса на Windows що не е съвместим с Либре? Fotoshop що не е съвместим с Gimp? Понеже ми е болна тема, и като попадна на дизайнер и първото ми изречение е да питам за Гимп какво му е мнението. Всички са се научили на Фотошоп, и нямат база за сравнение.
            Аз примерно ако си правя платките на безплатния Eagle под безплатния Linux... Не съм свикнал да работя с платените конкуренти. От моя гледна точка платените продукти са ми неудобни и не ми вършат работа.
            Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
            ...Linux като десктоп си е нишов продукт за (и със) силно ограничен кръг от потребители и за 20 години не можа да мине границата от пазарен дял
            5%, въпреки възможността да го придобиеш безплатно.
            Май са доста повече от 5%, старо ти е инфото.

            п.с. Аз и колегата speedevolution сме под Линукс. Двама от 10 коментиращи в темата са 20 %.
            Последно редактирано от Ivan Terziev; 11-03-17, 11:43.

            Коментар


            • От: WIN 10 - първи впечатления

              Колко пък да ми е стара.
              Ето източници, показващи, че linux като десктоп не преминава границата от 5%:

              http://www.omgubuntu.co.uk/2016/07/l...ches-2-percent
              https://www.netmarketshare.com/opera...10&qpcustomd=0
              https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_...rating_systems

              Ако има нещо по-ново или по-коректно - с радост бих го научил.

              А за съвместимостта - има неща, наречени (дефакто) стандарт. Или се съобразяваш с тях или напускаш пазара или успяваш да наложиш своите неща като стандарт. Последното е по-скоро изключение, но се случва, но не и в този случай.

              Коментар


              • От: WIN 10 - първи впечатления

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                ... Май са доста повече от 5%, старо ти е инфото.
                ?!?

                https://www.netmarketshare.com/opera...10&qpcustomd=0

                https://www.w3counter.com/globalstat...r=2017&month=2
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • От: WIN 10 - първи впечатления

                  Според вашето описание - точно Windows е нишов продукт. Ако не си Фотошоп профи, ако нямаш индустриален робот в хола, ако не рисуваш на SolidWorks точно... Ако не те засягат - Линукс има всичко необходимо. Единствено видеонаблюдението ми не върви под Линукс и го пускам на виртуалка. Което обаче върви на Андроид, и НЕ върви на Windows phone.
                  3Д принтерът ми има Линукски вариант, просто ме мързи да търся точно сега вариант на Repetier. Дори най-изчанченият индустриален софт вече предлага Линукс дистро. Давам за пример модемите на Digi, за които едва ли много от вас са чували.
                  Аз под Windows не смея дори банкирането си да пусна. Незаразен Windows комп не съм виждал досега.
                  Aз гледам какво става около мен. Повечето от колегите са под Линукс на работа. Тука по груба сметка сме 20% линуксчии. Графиките са си графики, животът си върви! От втория линк - пропускаш, че и Андроид е върху ЛИнукс ядро, и няма общо с Windows. Над 35% са общо. A Windows phone в частност е катастрофа!

                  Top 10 Platforms
                  1 Windows 7 18.51%
                  2 Android 6 14.00%
                  3 Windows 10 12.93%
                  4 Android 5 10.89%
                  5 iOS 10 10.80%
                  6 Android 4 8.88%
                  7 Linux 4.63%
                  8 Windows 8.1 4.26%
                  9 Mac OS X 3.40%
                  10 Windows XP 1.97%
                  Последно редактирано от Ivan Terziev; 11-03-17, 12:04.

                  Коментар


                  • От: WIN 10 - първи впечатления

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    ...

                    Aз гледам какво става около мен. Повечето от колегите са под Линукс на работа. Тука по груба сметка сме 20% линуксчии. Графиките са си графики, животът си върви! От втория линк - пропускаш, че и Андроид е върху ЛИнукс ядро, и няма общо с Windows. Над 35% са общо. A Windows phone в частност е катастрофа!
                    Що си мисля, че говорим за десктоп ОС, а не за телефони?!? А това с гледането около себе си ... Някой военен или полицай като се огледа и ще се изцепи като тебе с генерален извод, че близо 100% от народонаселението има лично оръжие.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • От: WIN 10 - първи впечатления

                      Колега, дай да държим някакво умерено ниво на дискусията. Прибавянето на android към дяловете на linux desktop сваля нивото и драстично. Дори прибавянето на chromeos е безкрайно погрешно.

                      Коментар


                      • От: WIN 10 - първи впечатления

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Що си мисля, че говорим за десктоп ОС, а не за телефони?!? А това с гледането около себе си ... Някой военен или полицай като се огледа и ще се изцепи като тебе с генерален извод, че близо 100% от народонаселението има лично оръжие.
                        Linux предлага всичко за обикновения домашен потребител. Това ми беше мисълта, и да, може обкръжението да ми е такова. Но бая народ минаха на Линукс след изцепките с шпионенето.
                        Нишовия вариант е точно роботчето на Ицо, профи графичния дизайнер и 3D моделирането на Спарки.
                        Процентите в табличките слабо ме вълнуват. Аз говоря от личен опит. Сума и време чакам проклетия Линукс да се строши, че да мина на нова версия. Пази 100 версии назад на ядрото и се превключват от графичен режим. Май няма да ме огрее...
                        Като бях на WIndows съм го преинсталирал поне 20 пъти, с формат. Не защото искам да сменя версия като сега, ами защото се е омазал.
                        Последно редактирано от Ivan Terziev; 11-03-17, 12:15.

                        Коментар


                        • От: WIN 10 - първи впечатления

                          Горе изброих основните преимущества за мен - лекотата, производителността, стабилността, персонализацията, първоначалния набор с програми, да не говоря за интелигентността и СИГУРНОСТТА на почти всяка съвременна дистрибуция пред заветната 10ка. Товариш го товариш го, ни забива, ни се чупи! Ако ви кажа от кога съм забравил думичката преинсталиране. Системата, която ползвам има поддръжка до 30 юни 2024г. , какво друго да ви кажа.. силно се надявам, че до тогава все още няма нито да се счупи, нито да има нужда от преинсталирането й!
                          Колегата Иван Терзиев е прав, вие сами изкарахте прозореца нишов. Не моделирам 3Д, не ползвам роботчета, не съм и дизайнер да се заиграван с фотошопа, но снимки си обработвам без грижи, има толкова софтуер в лицето на гимп и куп други програми, които вършат чудеса. За другото.... за почти всяка програма има алтернативна на нея или пък възможност да бъде стартирана по някакъв начин! MS се излагат, факт, ползвани са повече заради предразсъдъци и това, че някой е "свикнал".

                          Коментар


                          • От: WIN 10 - първи впечатления

                            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                            Като бях на WIndows съм го преинсталирал поне 20 пъти, с формат. Не защото искам да сменя версия като сега, ами защото се е омазал.
                            Ми сори, ама изглежда проблема да е бил в твоя телевизор. Сигурно в последните 10 години преинсталирам OS като си ъпгрейдвам машината само (примерно веднъж на 2 години). И работя с админиостраторски права постоянно и прочие такива "грешни практики".

                            Колкото до ресурсите, дето използва - ресурсите са най-евтиното в цялата сметка. Вкъщи съм например с 32GB RAM и без суап файл. Познай дали windows-а или нещо друго се мръщи.

                            Прехваления VlibreOfiice и всички останали деривати се дънят в библейски мащаби на всеки втори малко по-засъкан документ, писан на платения Word. И няма алтернатива, колкото и да се пънете. Няма нито безплатна, нито такава за 5 цифрена сума. Миналата година съм загубил сигурно 2 месеца да търся нещо, дето да може от Word или RTF файл да ми направи PDF без да се дъни. Еми няма такова. Сега си правим собствен едитор на документи.

                            Изобщо няма смисъл да отваряме приказка за това колко е бърз рендеринга на всичките браузери и под Linux и под Android, сравнен с Windows на една и съща машина. Пробите са безкрайни, резултата е еднакъв винаги.

                            За мен работата на компютър не се изчерпва с писане на документи под Libre office и браузване, за доброп или за лошо.

                            ...и не на последно място - на Linux има хиляда дистрибуции, амнайсе графични среди, и във всяка всеки си е цвъкал където и каквото намерил за добре. Дори лично да мога да се оправя с дадена дистрибуция и да съм малко или много наясно коя точно ми трябва, то за обикновен потребител чуденката е малко по-друга.

                            ...за браузване, сваляне и гледане на филми става всичко, телефона ми включително.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: WIN 10 - първи впечатления

                              Може би трябва да направим някакво разделение по начин на използване на ПК. Да, ако е само за браузване, гледане на клипчета в "тубата" и "фейса", скайп и подобни, плюс някакъв офис, и елементарна обработка на изображение, съм съгласен че има не малко Линукс дистрибуции, предлагащи не лоша алтернатива на Дограмите. Е, като се отчете необходимостта от промяна на работните навици, а в някои случаи, не малко гуглене и четене за да тръгне нещото.
                              Уви, употребата на ПК далеч не се изчерпва само с тия дейности...

                              Лично за мен, това което най ме е дразнело в различните дистрибуции с които съм се сблъсквал, е че често информацията е писана от линуксчии за линуксчии. А не за начинаещи. Казано иначе, описано е с няколко думи - това се прави така, и точка. Ама защо, как, изключения... Няма. Бегай в Гугъл. И като потрошиш маса време, с не особено смислен резултат, започваш да си задаваш въпроса - "Цял живот бета тестер? Хайде няма нужда...
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: WIN 10 - първи впечатления

                                Дайте да не сменяме значението на думите. Няма начин нещо, което владее близо 90% от пазара да е нишово. И, да, MS изглеждат безсмъртни. След Windows ME, Vista, 8, скапаният ribbon интерфейс и скапаният 64 битов офис - те продължават да владеят десктоп пазара. Защо това се случва? Първо защото все още не е появила смислена алтернатива на DC и второ, защото цената на софтуера е с много нисък дял от издръжката на едно работно място.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X