Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Генериране на счетоводни отчети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Генериране на счетоводни отчети

    Знам, че тука има компетентни хора, с които мога да обсъдя следния казус.

    Програмираме генерирането на официалните счетоводни отчети за един клиент - приходи и разходи, парични потоци и т.н. Клиента си има хубава ERP система, която обаче не е обучена на българското счетоводство още.

    Та проблемът ми идва от следното. По задание на клиента, например ако вземем отчета за приходите и разходите (така извесното ОПР) имам следното правило за изчисляване на една от клетките (взимам от по-простите примери за илюстрация само):

    б) отрицателни разлики от операции с финансови активи и разходи за лихви Сума от дебитите за периода по сметки 621 и 629
    Това е в т. 7. Разходи за лихви и други финансови разходи, в т.ч.:

    Винаги съм си мислел, че сметкопланът така е организиран, че за тия отчети да си има готови сметки в него. Това, което тук ме притеснява е, че трябва да събирам две отделни сметки от сметкоплана, вместо да я имам цялата сума наготово. Разбира се, философията със събиране на две числа е никаква, но умишлено избрах по-прост пример за начало. Има и по-притеснителни правила.

    И има ли точни правила за създаване на тези отчети на базата на стандартен сметкоплан?
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

  • #2
    От: Генериране на счетоводни отчети

    Отдавна няма точни правила. След като сте стигнали до сметки 621 и 629 би трябвало да сте минали през дълготрайните активи където в отчетите също се отразяват две или няколко сметки в едно перо на отчета. Съществено е дали клиента работи по националните или международни стандарти. При международните има и отразяване на 3 и повече сметки в едно перо, след което се прави пълна разбивка на перото в т.н. "оповестяване".
    Всяка съвременна ERP система позволява създаването на колкото желаете варианта на всеки вид отчет, възможно е да вземете за база такъв, който кореспондира директно със сметките и на негова основа да направите варианти със събиране, компенсиране и т.н. на определени сметки. Друг вариант е сметкоплана да е така организиран на синтетично ниво че да ви дава инфо директно за отчетите. Примерно С/ка 620 с аналитични партиди "отрицателни разлики от операции с финансови активи" и "разходи за лихви".
    В крайна сметка клиента би трябвало да си има лице "съставящо отчетите", което точно да ви дефинира тези изисквания.

    Коментар


    • #3
      От: Генериране на счетоводни отчети

      Добре, това ме успокои малко. Да питам тогава следното правило пак ли е нормално да гоима в тоя отчет:

      11. Разходи за данъци от печалбата Сума от дебитите по сметка 123, но само за движението кредитира сметка 452
      Само искам да се уверя, че не го правим по хамалския начин, вместо по някой по-нормален.
      "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
      Gabriel Garcia Mаrquez

      Коментар


      • #4
        От: Генериране на счетоводни отчети

        Да, правилото е нормално и коректно.
        11. Разходи за данъци от печалбата Сума от дебитите по сметка 123, но само за движението кредитира сметка 452

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X