Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разни въпроси към WEB-аджиите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

    Това с криптирането на паролата при клиента беше модерно преди години, като масово сайтовете бяха на http://. Сега (почти) всичко работи с SSL, и няма особен смисъл от това. То и не си спомням да съм виждал някой сериозен сайт да го прави това. Освен това какво става ако клиента си забрани JS, или по някаква причина нещо гръмне в скриптовете(syntax error) - и не се заредят функциите? Няма как да се логне тогава усера... Кофти... Сериозните сайтове винаги имат fallback при липса на JS поддръжка.

    Относно FormsAuthentication - напълно достатъчно е. Вече може да се правят разни хитринки отгоре му, но само ако има наистина нужда от това. Добре е да се сетне .Secure и .HttpOnly пропъртито на cookie-то(второто само ако няма AJAX рекуести които изискват куки). Ето едно детайлно обяснение как работи всичко това: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff647070.aspx


    P.S.
    Освен това аз ако прихвана POST данните към сървъра... голяма полза, че паролата е криптирана На мен некриптираната такава не ми върши особена работа
    Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

    Коментар


    • #62
      От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

      Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
      Освен това какво става ако клиента си забрани JS
      Така или иначе няма да може да работи, защото скриптове ще има на доста места, та и да се логне, полза никаква. То без скриптове и едно просто падащо меню не може да се направи.

      За другото - и аз си мислех засега да го оставя така. Ако дойде нужда или на по-късен етап преценя че по някаква причина ми трябва - няма да е сложно да се ъпгрейтне.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

        Едно бързо примерче от голям фирмен сайт, където разбира се се ползва SSL, но при едно лееееееко пропускане на S-то от https и сайта пак се отваря. Да, админски неволи, защото някой не бил настроил правилно сървъра, но пък си е сериозна дупка този "малък" пропуск. Е, сайта е вътрешен, и за да се види, трябва VPN, но това не прави проблема сериозен.

        За JS и хеширането на паролите: Модерно преди или сега? Плейн текст срещу нещо, което простосмъртните си нямат и представа какво представляват тези цифрички и буквички? А ми е интересно и да видя някой сайт без джава скрипт в момента. Навсякъде се ползва за щяло и нещяло AJAX, та да се притесняваме за криптирането на паролите....

        В сигурността не може да се правят пропуски, защото не било модерно. Нямаме право да го правим.

        Но всеки може да прави каквото си иска... Ако иска да си сложи и паролите скрити в джава скрипта, та да се прави client side check............

        Коментар


        • #64
          Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

          По добре си направи бан по ip при няколко грешни опита за логин.
          И аз си мисля че няма нужда да криптираш при клиента ако е през SSL и няма да е публичен тулс. А каквото и секюрети да правиш ако е компрометиран компютъра на потребиля нищо няма да те спаси.

          Коментар


          • #65
            От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

            Поискахте падащо меню без Javascript - ето го:

            http://www.cssplay.co.uk/menus/final_drop.html


            А когато един сайт може да се зареди по http:// то няма никаква техника на криптиране, която да дава сигурност в случая. Паролите се хешират само на сървъра, където се записват в база най-често. Защото ако някой открадне базата, да не може да използва данните за да се логва. Ако ползваме криптиране при клиента и на сървъра са записани паролите в MD5, и аз открадна базата - какво ще ме спре да си се логна като правят директен POST със скрипт към сървъра? За какво ми е да ползвам javascript криптиране в тоя случай? Просто плейн текста на паролата не ми върши никаква работа.
            Докато ако се очаква да се събмитва плейн текст - то и да открадна MD5 паролите - няма начин да пусна POST заявка, защото тя ще очаква плейн текст парола, каквато аз не мога да екстрактна от MD5.... Простичко е всичко...
            Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

            Коментар


            • #66
              От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

              Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
              ...
              Освен това аз ако прихвана POST данните към сървъра... голяма полза, че паролата е криптирана На мен некриптираната такава не ми върши особена работа
              Лузер: proba
              Парола: parola

              Сървъра генерира хтмл-че с някакъв salt: 123abc
              Клиентската страна (броузера) показва логин екрана, като си знае, че има salt="123abc"
              Генерира си SHA1 хеш на паролата + salt: parola123abc => sha1("parola123abc") = "aca4550cef322ac064e467314f0f708a73cfc787"
              Прехващаме POST-a и си записваме този хеш на листче, за да си го залепим на монитора
              ...
              Пробваме от нашия броузер да отворим сайта
              Показва ни се логин страница, но пък вътре пише salt="987qwe", защото всеки път е рандъм.
              Променяме си страничката да не прави хеш, а директно да праща данните и правим POST със записания вече хеш.
              Обаче насреща сървъра очаква следното: sha1("parola" + "987qwe") = "ffee0083e8c59a18f4967ae8b025948bef07fbf1"
              Показва се едно хубаво съобщение за сгрешена парола

              И к'во правим? Май нищо

              Коментар


              • #67
                От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                Да разбирам че наблягате на сигурността при съхранение повече, отколкото на сигурността при логване (при наличен SSL)? Поне натам разбирам че клоните?
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #68
                  От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                  Спарки, проблема винаги е ако някой открадне нещо. В случая има 2 неща:

                  1. client cookie - ако аз ти открадна кукито - то няма какво да ме спре да се аутентикирам като теб, освен ако не се правят някакви много сложни проверки, каквито правят примерно Google, Amazon, Facebook и много други - ако се логна веднъж от България, и след 5 мин от Щатите с един и същ логин - Facebook например ми блокират акаунта моментално, а Google изпращат мейл за това, да го знам. Включи си сигурността във Facebook и примерно пробвай през Kindle с 3G да се логнеш във Facebook примерно(с browser-a) - той излиза от американско IP, и гледай шоу

                  2. Server data - ако се открадне базата с паролите, както се случва на не един голям сайт(последно на LinkedIn). Тогава трябва да има някаква сигурност, че не могат да се ползват тези данни. В последния брой на списание "2600" имаше страхотна статия как се кракват такива пароли с brute force.

                  има и трети случай - ако трансфера не е криптиран - не ползваме SSL. Там вече нищо няма значение, защото най-лесната атака е MITM. Затова за всякакви мерки за сигурност говорим само ако преди това сме разрешили само https:// за логване. Иначе са си празни приказки. А то може и да се логваме по https, но после сайта да е по http://, и ако кукито не е secure=only, стой та гледай шоу.
                  Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                    Да разбирам че наблягате на сигурността при съхранение повече, отколкото на сигурността при логване (при наличен SSL)? Поне натам разбирам че клоните?

                    Трябва да се наблегне и на двете. Защото и за SSL има доклад, че не е толкова сигурен, колкото ни се иска. Естествено, нормални хора нямат достъп до такива технологии.

                    Но защо да пропускаме нещо сравнително лесно и елементарно като криптиране на логина? То за това сигурността се мисли предварително, а не когато почват да се случват неприятностите. То това е същото като с адвокатите - винаги прибягваме до техните услуги, когато вече е късно

                    Коментар


                    • #70
                      Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                      Много го задълбахме май То ако става за въпрос, ако сървера но който се хоства е калпаво настроен каквото и да правите всичко отива по дяволите
                      То самия уеб сървер има достатъчно дупки за хакове Няма как да запушите всичко.

                      Иначе ситеми има всякакви.
                      Например нямаш парола - даваш заявка и си получаваш временна парола на СМС, пейджър, мейл или подобно устройство, логваш се и паролата вече е невалидна, забравяш да се логнеш и паролата пак се деактивира

                      По скоро рестрикции по IP са по надеждни.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                        Ако прескочим уеба, то за сигурността имат значение и други фактори:
                        - връзката към SQL сървъра през SSL ли е?
                        - SQL сървъра на друга машина в мрежата ли се намира, или на същата?
                        - всички сървъри настроени ли са от към сигурност - файъруоли, юзъри, които могат да се логват, администратори, роли и т.н.?
                        - какво става, ако просто има някъде пуснат впн сървър за достъп от вън в мрежата, където има лузер тест с парола пассворд и така да е забравен от години?
                        - всички пароли на всички сървиси сменени ли са от дефолтните или не (sa/sa за mssql си е класика в продакшън )
                        - партишъните по дисковете криптирани ли са?
                        - кой има физически достъп до сървърите и има ли видеонаблюдение да се знае, че някой чисто физически влиза (чистачка? някой да ремонтира климатика?), изключва, вади си хард диска/дисковете и ги копира съвсем необезпокоявано?
                        - ...
                        - ...
                        - ...

                        Много може да се говори за сигурността, като всяка възможна дупка е опасна. В технически и човешки аспект. По-горе писах да се лепне паролката на монитора, че да не я забрави "хакера" Което е МАСОВО действие при много от хората, които се занимават със счетоводство, трз и подобни дейности.
                        Добавено: Даниел вече е писал за сървърите

                        Коментар


                        • #72
                          От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                          Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
                          - връзката към SQL сървъра през SSL ли е?
                          Локална е. Рабирай - като в нормално локално windows-ко приложение, ползващо DAO, ADO, и квото там се сетиш. Поне така го мисля да е. Сървърите ще са няколко, съвсем автономни. Това се налага защото например може да имаме 1000 малки клиента върху един сървър и той да се справя и да иска още, а на друг да не може да се справи и с 5 големи. Много по различен начин стои въпроса например в голяма държавна структура и средностатистическа частна фирма. Толкова са различни че почти нямат общо.

                          Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
                          - всички сървъри настроени ли са от към сигурност - файъруоли, юзъри, които могат да се логват, администратори, роли и т.н.?
                          Смятам да подходя към това максимално консервативно и рестриктивно, както съм правил до сега със всичко, касаещо работата ми. Но всяко нещо с времето си.

                          ПП: Точно такава дискусия ми се щеше да си "завъдим" тук. Идея си нямате понякога само с 2 думи прости колко ми отваряте очите, и колко ровичкане ми спестявате.
                          Последно редактирано от sparkybg; 26-07-12, 14:50.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                            Аз въпросите ги зададох само теоретично, тъй като нямат връзка с темата, но просто да покажа, че има много други фактори, които също оказват голямо влияние върху сигурността.

                            Не е задължително да се направи всичко в самото начало, но е добре да се обмисли предварително да е лесно за промяна в бъдеще. Лош дизайн в началото = пренаписване при промяната му. При нас в много случаи бързаме и пропускаме design spec-а на приложението и после винаги сме губили в пъти повече време да дооправяме неразбории, за които не сме били помислили.

                            И на мен ми харесва дискусията, защото е доста офроуд спрямо широко разпространените разбирания при програмирането

                            Коментар


                            • #74
                              От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                              Tihomir(imageo) - пъвро редно е сесията да е байндната към Ip addres дори и да ми земеш кукито с session id-то надали ще имаш някакъв успех.

                              За да brute-форснеш читаво криптирани пароли примерно sha2 плюс читав salt с което избягваш rainbow tables плюс stong password policy доста зор ще видиш най-малкото за времето за което ще издъниш паролата има голяма вероятност админите да сa се усетили че има пробив или потребителя да си е сменил паролите.

                              Другите неща които могат да се направят е - защита от csrf за което се спомена по горе. Както и доста сериозна валидация на input данните - случай на налепи sql jnectioni под път и над път.

                              Чета темата с интерес
                              When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                                Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                                По скоро рестрикции по IP са по надеждни.
                                + MAC !
                                Лудак

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X