Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разни въпроси към WEB-аджиите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

    Искрено благодаря на Daniel. За насоките и помощта за в бъдеще, ако не се справя. Благодаря Дани!
    Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

    Коментар


    • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

      Ти кажи успа ли да ги схванеш. И докъде го докара. Не съм много специялист точно с тези ЦМС и но доколкото ми е по силите ще помагам

      По добрия вариант е да се научиш сам да си правиш нещата - има много литература, дори и на Български. Така ще ти е по лесно, когато ти хрумне нещо да знаеш дали става или не

      Коментар


      • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

        Снощи се занимавах малко. Започвам да го схващам. Гадно е, че докато правя промени не виждам какво правя. Ще го подредя.
        Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

        Коментар


        • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

          Админ панела в един таб на браузъра, сайта в друг - правиш и гледаш на сайта какво става - така е най лесно. По визуално от това няма - а навремето тези неща се правеха с много код а не с драг и дорп

          Коментар


          • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

            Ей, за това не се бях сетил.
            Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

            Коментар


            • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

              Да посъбудя темата...

              Обмислям за някои неща вместо кукита да ползвам HTML5 local storage. Някой има ли 5 стотинки по въпроса?

              Всичкото интерфейс се очертава да бъде предимно Javascript, който ще се зарежда на части и ще се кешира по време на работа. Главната страница ще зареди един скрипт, който ще е един вид фреймуорк, той ще "конструира" елементите на основния интерфейс, с няколко плейсхолдера, които ще могат да се пълнят със произволно съдържание. После при нужда от фреймуорка ще си дърпа още код за всяко отделно действие, но само веднъж. Например, цъка се върху меню "Справки - > няк'ва справка", това кара фреймуорка да провери дали кода за това действие вече е теглен, ако е теглен направо ще го извика, ако не, първо ще го изтегли и после ще го извика, а кода ще си "намести" неговите си неща из плейсхолдерите, ще си нагласи там ивент хендлери и прочие полюции и ще покаже квото трябва на екрана. Да имате някакви резерви към такъв подход?

              Другото - общо взето съм се ориентирал към разпределени ресурси откъм сървърната част - един или няколко дейта сървъри, чието единствено предназначение е да отговарят на SQL заявки и прочие, свързано със съхранението на информацията, а WEB сървърите ще са на отделни машини, разпределени според натоварването. Различните клиенти ще влизат през различни поддомейни, като по тоя начин ще мога да разпределям клиентите по различни машини че да не станат много на клона. Естеството на софтуера е такова, че се правят много времеемки справки, част от които не могат да се направят чрез stored процедури нито да се изчисляват предварително, ами самия WEB сървър ще трябва да си дръпне данните от data сървъра, да ги изджурка, и прати резултата на клиента, което понякога отнема време, особено при клиент с 5000-6000 служителя. Какво мислите за такава постановка?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                Спарки, аз си мисля, че нямаш друг вариант, освен да речем 10 тина уеб сървера в клъстер за да е по малко натоварването. Другото което се сещам са тайм аутите на уеб сървера - не съм се занимавал с микрософт но не знам там как ще се справиш.

                За хтмл5 нямаш ядове - стига браузъра на клиента да го поддържа. И какво ще ти джурка сметките АСП то ли?

                Коментар


                • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                  Не разбрах това за джуркането аз лично. Туй трябва да е работа на sql сървъра.
                  When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                  Коментар


                  • От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                    Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                    Спарки, аз си мисля, че нямаш друг вариант, освен да речем 10 тина уеб сървера в клъстер за да е по малко натоварването. Другото което се сещам са тайм аутите на уеб сървера - не съм се занимавал с микрософт но не знам там как ще се справиш.

                    За хтмл5 нямаш ядове - стига браузъра на клиента да го поддържа. И какво ще ти джурка сметките АСП то ли?
                    ASP-то ще джурка.

                    Тайм оутите не са проблем (или поне не мисля че ще са). Сметките ще се джуркат в отделен thread през което време сървъра ще си работи и обработва други заявки, като евентуално ще праща статус на страницата при поискване. Идеята е общо взето следната:
                    - на страницата някой цъка справката, подава параметри и пляка "ОК"
                    - сървъра получава заявка от сорта "направи тая справка с тия параметри", връща на страницата отговор "ОК, правя я, ID-то на справката е еди кое си."
                    - през някакво време, например 2-3 секунди, страницата праща запитване към сървъра"Каква е хавата със справка с ID еди кое си", а той отговаря със статус, например че до момента е направил 58 процента от нея.
                    - след някое време при запитване от станицата сървъра ще отговори че справката е готова, при което страницата ще я изиска със заявка от сорта "Дай я насам във вид на PDF", например, и сървъра ще я върне.

                    Просто за да не стават много маймуните на клона, клиентите трябва да са разхвърляни из различни машини според натоварването. Малките клиенти с до 50-100 души персонал може и да са по 50-100 клиента на машина, докато ще има големи, за които може да се наложи да са самички на една машина, понеже може да е например фирма със 50-ина клона, дето искат да са в обща база, щото шефа да може да влезе и да си прави справки как е общата хава.

                    Другия вариант е WEB сървъра да е просто WEB сървър, а справките да се джуркат на трета машина. Впрочем това май не е никак лош вариант, щото всяка жаба ще си знае гьола.

                    Браузъра... ще е IE8 и нагоре. То и телефонните вече поддържат HTML5. Нямам намерение, пък и няма смисъл, да поддържам разни архаичности по-дърти от IE8.

                    ПП: За джуркането - някои неща просто не могат да станат на SQL сървъра, или поне към момента не виждам как. Законодателството ни по отношение на ТРЗ и справките, дето се изискват, са такива че без джуркане извън базата не могат да станат.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                      Не знам как е под виндоус но предполагам че е същото - ако забиеш асп то да смята си остава отворен триид докато сметне - все си мисля че ще издишаш откъм ресурс. 3 та машина за сметките и .нет за смятане и генериане на временна проста хтмл страница ми се струва по добър вариант. Като името на документа е ид то на справката с тайм щампа и със тулс да трие генерираните справки през определно време.


                      Демек нещо като видео сървера - качваш, хваща го операцианната система, като е готово се записва в базата и се визуализира. + един скеджуъл който да трие справките по стари от 24 часа примерно.

                      Демек попълва цъка ок онова го праща на страница чакам, екзекютва някое приложение което генерира хтмл с резултата, а асп то проверява базата за запис ако няма чака ако има визуализира линка с генерираната хтмл страница. Така разтоварваш уеб сървера от заявки и може да намалиш сърверите. Защото те дефактоняма да правят нищо.
                      Последно редактирано от Daniel; 22-03-13, 09:10.

                      Коментар


                      • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                        дай някаква примернa sql заявка и последващото я джуркане ако имаш възможност.
                        When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                        Коментар


                        • Re: От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                          Спарки и в допълнение можеш да си направи проста страница с готови заявки
                          демек оня пуска няколко заявки и когато са готови излизат в страничката с линкове - така може да си ги гледа преди да се изтрият. Ако въобще трбва да се трият. Може да си остават архивирани за последваща справка.

                          Коментар


                          • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                            Е все пак нещата предполагам трябва да стават в "реално време".
                            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                            Коментар


                            • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                              Те са си пак в реално време - но вместо да седи асп триид няколко минути да се мъчи да смята като гламав, това го върши операционната система - сигурен съм че така ще става поне 100 пъти по бързо. АСП то просто проверява дали има запис за готовата заявка в базата а тулса (калкулатора) го прави когато е готов - демек има флаг - обработка и готов. След заявката седи в обработка - когато тулса е готов вкарва линка в базата и сменя флага на готово. После уеб сървера си го визуализира. По този начин може да сложи само един сървер за всички клиенти и една машина която да смята.

                              А по начина в момента всяка заявка товари уеб сървера и асп модула, което е безмислено.

                              Даже по моя начин може генерираната страница да съдържа само променливи с данни който да се дават на шаблон за визуализация, даже може и да не е страница а да е запис в базата. Временен или не - това вече по желание.

                              Аз бих го направил с PHP а за сметачката пърл или php CLI, че е най лесно - по сложно е с някое сърверче на С което да слуша на определн порт и да прави сметките и записите.
                              Последно редактирано от Daniel; 22-03-13, 09:41.

                              Коментар


                              • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                                asp threada така и така ще седи защото ще проверява дали има запис незнам на кво ще е писан тоя калкулатор но надали ще се справи по добре от асп-то което предполагам е c#
                                When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X