Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разни въпроси към WEB-аджиите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

    Спарки, защо не го направиш това с разните иконки по стария и работещ начин като поддържаш различни сетове за различните резолюции? Така ще си сигурен, че нещото ще работи и след 10 години, защото гифчета и пнг-та ще се виждат и тогава, а жава скрипта със сигурност ще е променен и всеки броузер ще си има собствено мнение, на което трудно ще можеш да повлияеш

    А ако ти трябва генериране на разни чартове (с големи едноцветни области) пак е по-лесно да си генерираш малка по размер гиф или пнг картинка, която да покажеш и да си сигурен как изглежда, а не да гадаеш (както при примера с тигъра) дали половината глава на тигъра няма да е отнесена от някой заблуден JS куршум.

    Според мен спазването на правилото KISS винаги е по-добре от ултра модерни технологии-еднодневки и спестява главоболия след години (а може и по-рано).
    Последно редактирано от pecix; 18-09-12, 08:49.

    Коментар


    • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

      SVG не е новост. Даже се брои за старо. Поддържа се отдавна от читавите броузъри, и естествено се поддържа само от IE9, но не и от предишните. Но пък старите IE-та поддържат VML. Практически няма десктоп броузър дето да не поддържа векторна графика.

      И между другото доста популярни UI-та ползват същото, просто си имат ядро, дето ползва или SVG, или VML, в зависимост от това какво е налично.

      Например:
      http://demos.kendoui.com/dataviz/pie-charts/index.html
      http://demos.kendoui.com/dataviz/das...rformance.html
      http://dev.sencha.com/deploy/ext-4.0...harts/Pie.html
      http://dev.sencha.com/deploy/ext-4.0...rts/Mixed.html


      И всичките работят на съвсем еднакъв принцип - или SVG, или VML. И всичките работят и на IE7 (не мога да тествам с по-ниска версия, а и не ме интересува нищо под ie8 дори, тъй че ie7 го броя за бонус). ExtJS например, макар и тромава и тежка, е супер популярна UI библиотека, въпреки че е платена.

      Аз съм се ориентирал към jquery ui към момента. Има си някои недомислици, но пък е в духа на самото jquery, и се учи лесно.

      Аз вече преборих няколко бъга в jquery ui например. Демек - спасение няма, така или иначе.

      Абе ще го мисля. Но флашове категорично няма да ползвам.

      Яйцето, дето ми е дошло до гъза към момента е да избера или да си направя някакъв читав грид, който не излишно сложен и тежък, но и да върши работа. И май отивам на вариант само да си го правя. А и да ползва css темите на jquery ui. Има готови такива (jqgrid например), но нещо ме гложди че освен за някакви супер сложни истории, не е оптималното за мен решение.

      ПП: За съжаление обаче не мога да видя самия код в страницата, отваряйки я с ie7. В другите e SVG с "path" тагове, което е W3C стандарт, между другото, и то от 2006-та. Не виждам нищо екзотично или твърде ново, нито пък нещо дето има шансове утре да го отняма.

      ППП: Свалих IE8, качих на виртуалната машина, и там наистина се виждат VML елементите на мястото, където иначе са SVG.
      Последно редактирано от sparkybg; 18-09-12, 14:18.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

        Спарки, страшно много зависи какво ще правиш, щом си почнал с jquery действай само с него (не ги мешай). Ако ти трябва само грид може да си напишеш темплейт с малко CSS и да си го пълниш, вярно, че с UI става по красиво но винаги ще е по тежко.

        Има и нещо друго, всички сайтове писани от програмисти си личат - добре направени, информативни и грозни, дизайнерските са супер красиви и безполезни

        Коментар


        • От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          Спарки, страшно много зависи какво ще правиш, щом си почнал с jquery действай само с него (не ги мешай). Ако ти трябва само грид може да си напишеш темплейт с малко CSS и да си го пълниhttp://demos.kendoui.com/dataviz/don...s/index.htmlш, вярно, че с UI става по красиво но винаги ще е по тежко.

          Има и нещо друго, всички сайтове писани от програмисти си личат - добре направени, информативни и грозни, дизайнерските са супер красиви и безполезни
          Точно в това е въпроса! че искам за повечето неща да ползвам готовия css и темите на някое ui , и да доправям каквото не ми харесва само. Jquery ui-то е приемливо като тежест, сравнено с много други, па макар и да има някой и друг бъг. Въпроса е че jqgrid е доста понапълнен с екстри, дето никога няма да ползвам, и за мен е излишно сложен и тежък. Да не говорим че повечето гридове въобще заради лесниния покрай полезните данни дърпат и един куп други неща , понякога едва ли не цялата дефиниция на грида, което в моя случай е безсмислено усложняване и утежняване.

          Разбирай - понеже не ме бива по дизайнерската част (човек не може да е всичко), гледам да плзвам нещо налично, за което някой е мислил, а аз да се концентрирам върху останалото.

          Относно скоростта - ето ти пряко сравнение:
          http://desktop.sonspring.com/

          и

          http://dev.sencha.com/deploy/ext-4.0...p/desktop.html

          На някои браузери почти няма разлика, а при други е фрапираща в полза на първото. Само не съм сравнявал какъв трафик правят, а то няма и как.

          Нещото, което аз искам е да си направя дефиницията за грида върху страницата, а после с малко js да тегля само данните, предпочитаемо дори в binary формат. Моите таблици в 90% от случаите са малки, но пък останалите 10% са си тлъсти. Ясно е че респонса на мрежата не зависи от мен, но искам поне да минимизирам трафика до колкото е възможно.

          ПП: И естествено грида ще ползва css-а на UI-то. Това поне е сравнително лесно. Най-гнусната част е дефиницията на слайдера отстрани и той да използва css-а. Болшинството гридове си ползват native контрол за тая работа, а това, пльоснато върху малко по-различна цветото схема, сравнена с тая на самия windows да речем, изглежда като на свинче звънче.
          Последно редактирано от sparkybg; 19-09-12, 09:04.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

            Няма идеално щастие всичко е свързано с компромиси

            Коментар


            • От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Нещото, което аз искам е да си направя дефиницията за грида върху страницата, а после с малко js да тегля само данните, предпочитаемо дори в binary формат. Моите таблици в 90% от случаите са малки, но пък останалите 10% са си тлъсти. Ясно е че респонса на мрежата не зависи от мен, но искам поне да минимизирам трафика до колкото е възможно.
              Гледай само да е включена компресията(gzip/deflate) на уеб сървъра, с друго минимизиране на трафика не се занимавай. Всеки модерен браузър ще обработи 1 MB JSON в рамките на 100мс така или иначе.
              Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

              Коментар


              • От: Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
                Гледай само да е включена компресията(gzip/deflate) на уеб сървъра, с друго минимизиране на трафика не се занимавай. Всеки модерен браузър ще обработи 1 MB JSON в рамките на 100мс така или иначе.
                Той браузъра ще го обработи, ама интернета трябва да го достави. Ако всичките потенциални клиенти имаха 1/10 от интернета, дето имам аз, трафика хич нямаше да ме притеснява. Ама има едно понятие "интернет в държавна структура", който със сигурност знаеш какво значи. Ако не знаеш - подсказка - понякога интранета им е по-бавен от 1/10 от моя интернет, който пък от своя страна никак не е нещо кой-знае какво. Отделно дето все накой ще иска да работи и от чужбина, и прочие. А съвсем отделно е понякието "компютър в държавна структура".

                Сега, вярно е и че gzip достатъчно добре сгъва текст, еле пък JSON, но просто трябва да се пробва. Пък и не само JSON-а е проблема на jqgrid. Просто има още 1000 неща, които никога няма да ползвам, но с които ще трябва да се съобразявам, като например посочения по-горе native скрол бар, изглеждащ като на свинче звънче върху 90% от темите на jquery-ui-то.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                  Впрочем, замяната на растерните иконки на jquery-ui с векторни в SVG формат може да се окаже доволно лесно. Всичките са в един файл, на когото трябва да се направи векторно копие, и после малък скрипт, дето да ембедва новия файл в css-а на ui-то, ако броузера поддържа SVG. Когато има такава поддръжка, SVG файлчета могат да се ползват като съвсем обикновени изображения, навсякъде, където може да се ползва и PNG например. По тоя начин в старите броузъри ще си стоят старите иконки, а в поддържащите SVG всичко ще е векторно. И това без външни библиотеки с бъговете им. SVG ще се поддържа от абсолютно всичко, поддържащо THML5. VML-а е отживелица, така или иначе, та не си струва труда.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Впрочем, замяната на растерните иконки на jquery-ui с векторни в SVG формат може да се окаже доволно лесно. Всичките са в един файл, на когото трябва да се направи векторно копие, и после малък скрипт, дето да ембедва новия файл в css-а на ui-то, ако броузера поддържа SVG. Когато има такава поддръжка, SVG файлчета могат да се ползват като съвсем обикновени изображения, навсякъде, където може да се ползва и PNG например. По тоя начин в старите броузъри ще си стоят старите иконки, а в поддържащите SVG всичко ще е векторно. И това без външни библиотеки с бъговете им. SVG ще се поддържа от абсолютно всичко, поддържащо THML5. VML-а е отживелица, така или иначе, та не си струва труда.
                    ... че даже и работи. Сега остава да си изпрося целия набор във векторен формат, ако го имат, и всичко ще е на 6. Трябваше ми само известно време да изнамеря поради каква причина IIS - а не ще да ги пуска към страницата. Трябваше да се добави mime за файлове със .svg разширение, и сега всичко работи перфектно.

                    ПП: Няма нужда от просене даже. Има си ги за сваляне. ОХ!
                    Последно редактирано от sparkybg; 19-09-12, 21:48.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • Re: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                      Пусни после накой друг скрин шот да видим какво си съворил.
                      Честно да си призная никога не съм се хващал за векторните, не знам защо. Поне вече знам че става

                      Коментар


                      • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                        Ще. Само да го докарам до някъде.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                          Поиграх си да понместя икони, смених файловете с икони на query ui-то, и то взе че тръгна. Таман да се зарадвам и.... пускайки FireFox-а установявам че когато се ползва като background, тъпото животно си го рендерва в битмап, и тогава го показва на екрана, съответно ползата от файдата отива по дяволите, щото като сложиш дисплея на 300% примерно, става същото, дето става и с битмап. Операта пък го дисплейва коректно само когато е на 100%. JQuery ui-то използва един файл за всичките икони, и после отделните ги дефинира в CSS-а чрез отместване. В операта това работи само когато си на 100% view. Мръднеш ли от това, не скейлва изображението и обърква координатите, съответно иконата става на боза. Дисплейва се коректно само в Chrome, и, дръжте се да не паднете... в IE9. Там го скейлва векторно и всичко изглежда както трябва.

                          Та, в момента SVG-то става единствено и само когато е ембеднато директно в страницата като XML. Във всякакви други случаи просто не върши работа, защото убавците стандартоправители са а бой, а броузерописачите - за всекидневен бой. Един добър пример как конкуренцията води до тъпанарщини, вместо до нещо добро.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                            По-горе писах за отделни директории с различни сетове икони (в някой растерен формат) за различните резолюции. Май все още е най-лесното и по-важното - работещо навсякъде решение А и при коректно разпозната резолюция и показани за тази резолюция икони не виждам изобщо смисъл от зумване на 300%, а и не съм виждал някой да го прави ежедневно... Щом се налага зумване, значи сайта не се показва както трябва, от там и всякакви замазвания с векторни измишльотини са напълно излишни...

                            Коментар


                            • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                              Ми, ми. Оставям си оригиналните битмапи, и толкоз.

                              Евентуално ако много ме тресе мерака и нямам какво да правя някой ден, слагам векторите само на IE9+ и Chrome 21+. Така и така вече ги направих - поне слагането е елементарно.

                              Сещам се за нещо друго - как да покажа изображение на екрана, и да блокирам да може да се сваля? С кепчър на екрана е ясно че винаги ще може, но не искам да може да се свали просто с десен клавиш+save.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Разни въпроси към WEB-аджиите...

                                Не можеш да спреш никой да си запише изображението. Само си представи, че ти си броузера (по-точно твое приложение) и дали след като си заредил и показал нещо някой ще те спре да го запишеш

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X