Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

    Та... малко предистория...

    Имам PC с описания stripe RAID масив. Имам и двегодишен син (да ми е жив и здрав). Тия двете като се събраха и нещо не се получи. Явор (на изключен компютър) издърпал захранващия (SATA) кабел и после досетливо пуснал компютъра.

    Аз се прибрах след около час след "ремонта" и резултата е следният: media shield-а (rom-а на RAID-а) казва, че RAID-а е healty, но нищо не се виждаше - нито буква, на устройство, нито дявол. След кратък размисъл реших да форматирам RAID-а (знам, че звучи нелогично, но факт е че ми е помагало преди, а и сега до някъде помогна) и след това да възстановявам файлове от след форматирането.

    Проблема е, че макар да се report-ва healty RAID-а е на части. Резултата е, че когато се опиташ да възстановиш файл виждаш десетина "сенки" заради stripe вида на RAID-а и никога не си сигурен дали си възстановил верният файл. Не е грижа, ако файла е изпълним по някакъв начин - документ, снимка, видео и пр. Драмата настава, когато файлът е например част от софтуер... Ете тогава сексо е голем! Предполагам се досещате колко много комбинации правят ~1200 файла...

  • #2
    От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

    Днес вечерта ще махам RAID-а, понеже така или иначе не мога да възстановя кой знае какво от него... мир на праха му. Надявах се намеря някакъв unformat софтуер, но нищо реално не заработи.
    Постфактум ще изброя какво съм опитал и субективното ми мнение за него.
    GetDataBack - определено моят фаворит, макар да беше много стара версия и реално без поддръжка за RAID. Може да се каже, че се справи най-добре от всички.
    iCare Studio - слаб резултат - единственото, което работеше горе-долу добре е търсачката.
    RAID Reconstructor - нищо не свърши, защото очаква да имаш две отделни физически устройства - т.е. не поправя RAID-ове, които са уж здрави.
    Recuva - нещо, като средна хубост... уж работи, но...

    Коментар


    • #3
      От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

      Знам какъв кошмар е да се възстановяват данни от единичен хард, а в твоя случай... брррр... съболезнования!

      Имам въпрос: ако правилно съм те разбрал, машината е работила известно време само с единият диск. Не трябва ли да се разсърди, още при стартиране?
      Срам, не срам, признавам си, RAID съм ползвал само в мирър. Не, че помогна, когато контролера реши да се скапе и да пише каквото и където си поиска, но това е отделна тема.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #4
        От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        Знам какъв кошмар е да се възстановяват данни от единичен хард, а в твоя случай... брррр... съболезнования!

        Имам въпрос: ако правилно съм те разбрал, машината е работила известно време само с единият диск. Не трябва ли да се разсърди, още при стартиране?
        Срам, не срам, признавам си, RAID съм ползвал само в мирър. Не, че помогна, когато контролера реши да се скапе и да пише каквото и където си поиска, но това е отделна тема.
        Не, не си ме разбрал правилно - най-вероятно заради цветистият изказ, който използвах
        Машината е стигнала до момента в който boot ROM-а на RAID масива е казал: "Абе къде ми е вторият диск?" - т.е. преди Windows... За съжаление това се е оказало достатъчно за да разбърка масива... Толкова за вградените RAID-ове... Следващия път просто ще си купя читав контролер.

        Коментар


        • #5
          От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

          GetDataBack e възможно най-добрия софтуер...
          Имал съм случай, когато клиент си забърсва диска. Пуска се GetDataBack, възстановява се инфото и после изненада: клиента казва това не е моя хард, вие сте ми го сменили. Оказва се, че GetDataBack е изровила папки и какво ли не в тях на предишния собственик на харда... Няма да коментирам старите данни - предимно 18+ съдържания... :-)
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

            Точно това е драмата при мен... По-лесно ми възстановява състоянието от преди RAID-а. За да мигрирам на RAID ми се наложи да събера всичко на него и сега имам един голям миш-маш от нови и стари версии на файловете. Едните са преди, а другите са след създаването на RAID-а. Тези от преди създаването му се възстановяват много по-лесно, но са по-стари и съответно вършат много по-малко работа...

            Коментар


            • #7
              От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

              Много лоша работа, докарали сте ситуацията до невъзможност за възстановяване на данните. Но все пак опитайте RStudio правите имиджи на дисковете и след това ги стрипвате в програмчето ако не успее да извлече нещо работата е спукана.
              Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

              Коментар


              • #8
                От: Възстановяване на stripe RAID (0) масив...

                Естествено пробвах и с R-studio... Проблема е абсолютно същия - реално показва десетина файла с едно и също име, един и същ атрибут, една и съща дата на последен достъп и създаване...

                От тези десетина файла девет са... "сенки", които са се образували заради "strip"-овете на RAID-а... Точно с това трябва да се преборя. Кой, кой е? Иначе и с GetDataBack мога спокойно да си превадя буквално каквото поискам.

                Нейсе - държа RAID-а само, защото не ми трябват дисковете... В момента в който реално ми потрябват ще го разкарам - то се е видяло, че ще си търся софтуера отново... Поне медията (снимки и видео) си спасих, макар да е малко утешение.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X