Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Интернет чрез GSM

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Интернет чрез GSM

    Имам желание да използвам лаптопа си постоянно, докато пътувам. Чудя се, обаче, какъв вариант са избера.
    1. Имам възможност да взема модем със SIM карта. Този вариант е проблем, когато идвам в България, защото бих плащал по цени в роуминг. Колега го опита и за 30 минути "гръмна" една солидна заплата! Модемът е кодиран към оператора и не става за други SIM карти. По тази възможност ме интересува дали е възможно да се разкодира модемът, за да работи и с други оператори или не.
    2. Да свържа единия си телефон-"Sony Ericsson k550i" към лаптопа. Виждам, че има опция да работи с компютър и така бих ползвал различни карти. Но не ми е ясно дали телефонът може да изпълнява същите функции като модема или ще се получи някакво ненормално отчитане на импулси.
    Ако някой се е занимавал, нека препоръча вариант. Ако двата са еднакво приложими, бих предпочел втория, защото е със 70 евро(цената на модема) по-ефтин.

    Сега видях, че има почти същата тема долу. Извинявам се за това. Модераторите, ако сметнат, че се припокриват, могат да изтрият темата.

  • #2
    До: Интернет чрез GSM

    Вземи си модем на Водафон.. Един приятел има, и като си ходи и в Австрия е тук в България все него си ползва. Казва че е най-добрия от всички който е използвал.
    OffRoad-a - за някои е страст, за други хоби, за трети професия, а за мен - начин на живот !!!

    Коментар


    • #3
      До: Интернет чрез GSM

      Аз бях на интернет през GSM в Чехия и Белгия. Първоначално с Мтелска карта в роуминг. Няма да ти казвам какви сметки плащах . После сключих договор с Водафон и сметките малко спаднаха - около 100 Е месечно. Основният проблем обаче е отчайващо ниската скорост - 4-5 КБ, понякога достига и до 10 К. За четене на пощата в извънредни ситуации става и то като изключиш картинките, но за постоянно ползване-категорично не. С PCMCIA карта е по-добре, но проблемът със сметките в роуминг си остава.
      П.П. В цяла Европа операторите предоставят тази услуга само при сключване на договор поне за 1 година, с предплатени карти не става.
      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
      Неизвестен мъдрец

      Коментар


      • #4
        До: Интернет чрез GSM

        Ако лаптопа ти поддържа wireless, вече има на доста места в страната където има Free wi-fi зони.
        Всички бензиностанции на OMV, повечето хотели, мол-овете, някой ми спомена скоро, че има вече и на всички Лукойл,повечето кафета в централната част на по големите градове.
        Не знам за какво и колко ти трябва достъп до интернет, но имай предвид и това.Може да се окаже, че от вкъщи можеш да се вържеш към някоя свободна и незащитена мрежа.

        Коментар


        • #5
          До: Интернет чрез GSM

          Лаптопът поддържа wireless, но идеята е да се ползва в превозно средство. Иначе доста се изненадах, когато си идвах, защото установих, че наистина има много места, където има обхват на безжичен интернет.
          Между другото, тук единият оператор дава с предплатени карти и явно ще си получи седемдесетте евро от мен... Така поне няма да се набутам с жестоки сметки в роуминг. Щом свърши ваучерът и приключвам с ползването...
          От досега видяните мнения-така се очертава.

          Коментар


          • #6
            До: Интернет чрез GSM

            С телефон и с модем е все едно, от софтуерна гледна точка. Особеностите:

            1. На телефона има отделна батерия, която се източва, когато се ползва интернет. Модемът се захранва от значително по-голямата батерия на компютъра, но пък допринася за нейното изтощаване. В места със слаб сигнал токът на телефона смайващо бързо свършва.

            2. И модеми и телефони се продават некодирани, а кодираните подлежат на разкодиране. Повечето.

            3. Някои оператори предлагат карти "само за данни", на които тарифите са много по-ниски. Такава карта май е смислена само с модем, разговор не може да провежда.

            4. Докато трае връзката към Интернет през телефона, може да може или да не може да се приемат обаждания, а обажданията може да прекъсват или да не прекъсват връзката с Интернет. Тези неща зависят от модема/телефона и мрежата. 3G мрежа + 3G телефон позволяват едновременно разговор и данни, по-старите - не. 3G покритие обаче има не навсякъде. Ако модемът е отделно от телефона, тези съображения отпадат.

            5. От 3G мрежа може да с очакват скорости до 7 мегабита в секунда за download, но реално 2-3 (зависи и от модема - има 1.8, 3.6 и 7.2 мегабитови), EDGE - примерно 350 килобита, GPRS - около 50 килобита в секунда. Ако връзката между компютъра и телефона е през bluetooth, върху всичко това се налага таван от 1.8 мегабита, защото bluetooth толкова си може.

            6. МНОГО ВАЖНО ! ! ! и за телефони, и за модеми, е АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се използват за връзка стандартните средства на ОС, а не софтуера, предлаган от оператора/производителя. Как пък един не видях, който да не къса нервите на малки парченца.

            7. Предплатените карти с разумни цени за трафик на данни са рядкост и по света, и у нас. Искат абонамент, гадовете.

            8. Интернетът, който някои оператори продават като "домашен", на много ниски цени през GSM модем, си е домашен. Работи само в рамките на дадената клетка. Което може да значи цялото село или отделен квартал в града.

            Коментар


            • #7
              До: Интернет чрез GSM

              Обясни малко по-подробно за посочения телефон какво би трябвало да стане, за да опитам успешно да се включа в Интернет. Операторът казва, че с предлаганите модеми мога да ползвам и моята си предплатена карта, което вероятно значи, че с успех ще подкарам връзката през телефона. Проблемът е как да избегна отчайващо бавния трафик, за който спомена колегата. Просто такава случка би ми нарушила значително душевното спокойствие...

              Коментар


              • #8
                До: Интернет чрез GSM

                Значи, ако мрежата на даденото място предлага само GPRS, трафикът ще е GPRS (30-50 килобита/с) колкото и хубав телефон/модем да вземеш. Останалото зависи от комбинацията какво поддържа мрежата и какво поддържа твоето устройство. Най е хубаво с 3G мрежа и HSDPA модем - получава се 7.2 мегабита към теб и примерно 1.8 наобратно. Ако си в центъра на София, и трите ни оператора го могат, другаде - както ти провърви. В България май и трите оператора имат GPRS навсякъде, EDGE почти навсякъде и разните варианти на 3G - в градовете.

                Обикновено, модемът/телефонът избират свързване на най-високата достъпна скорост, така че не трябва да мислиш за това.

                Коментар


                • #9
                  До: Интернет чрез GSM

                  Остава утре да си поиграя и да видя какво ще се получи. Между другото, не ми е ясно дали само активиран GPRS на картата е достатъчен или трябва още нещо, за да зарабори Интернет през телефона на компютъра. Трябва ли да искам още някакви настройки от оператора?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Интернет чрез GSM

                    Задължително ще ти трябват и настройки, защото по подразбиране те са за браузване от телефона. За да го ползваш като модем трябва да се свържеш с техните "Услуги" и да ти кажат какви са настройките за достъп за да браузваш от компа. Но все си мисля, че няма да си очарован от резултата. Но ако няма друг вариант.....
                    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                    Неизвестен мъдрец

                    Коментар


                    • #11
                      До: Интернет чрез GSM

                      Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                      Остава утре да си поиграя и да видя какво ще се получи. Между другото, не ми е ясно дали само активиран GPRS на картата е достатъчен или трябва още нещо, за да зарабори Интернет през телефона на компютъра. Трябва ли да искам още някакви настройки от оператора?
                      Най-общо, телефонът трябва да се инсталира в компютъра като модем. През bluetooth става автоматично, като ги свържеш. После се използва Dial-up връзка към телефон *99 (точно така, със звездата) и това е. За подробности - сайтът на съответния оператор. Да, активиран GPRS е достатъчен, поне за пробата.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Интернет чрез GSM

                        Мислех да използвам USB. Но ще опитам с Bluetooth. Телефонът има диск със софтуер. Доколкото разбрах, не е препоръчително да го използвам? Малко ме смущава тази Dial up връзка, защото оставам с впечатление, че ще отчита подобно на разговор, чак и за времето, когато реално няма трансфер на данни. При GPRS, който ползвам, заплащам само трафика. Така, че излиза доста ефтино(говоря, за случая, когато използвам телефона самостоятелно за Интернт). При предлагания от оператора модем, се заплаща пак само за трафик. Или пък самият *99 отчита по тази система, а не като разговор?

                        Коментар


                        • #13
                          До: Интернет чрез GSM

                          Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                          Мислех да използвам USB. Но ще опитам с Bluetooth. Телефонът има диск със софтуер. Доколкото разбрах, не е препоръчително да го използвам? Малко ме смущава тази Dial up връзка, защото оставам с впечатление, че ще отчита подобно на разговор, чак и за времето, когато реално няма трансфер на данни. При GPRS, който ползвам, заплащам само трафика. Така, че излиза доста ефтино(говоря, за случая, когато използвам телефона самостоятелно за Интернт). При предлагания от оператора модем, се заплаща пак само за трафик. Или пък самият *99 отчита по тази система, а не като разговор?
                          *99 не е точно телефонен номер, а трафикът му се отчита на байтове, а не на време. Самият телефонен апарат, като го накараш да ползва GPRS или другите пакетни режими, вътрешно набира същия номер.

                          Има и съвсем краен вариант за връзка, през телефонен номер 1000. Той вече си е на време (обикновено по-евтино от разговор, но все пак) и е най-бавен (9.6 килобита). На това му викат CSD и не ти трябва.

                          Ако ползваш bluetooth, диска със софтуер даже не го показвай на компютъра. През USB, ще ти трябват от диска драйверите, за тях е дълго да ти обяснявам, затова на първо време не го мисли.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Интернет чрез GSM

                            Благодаря! Ще опитам и ще пиша какво става!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Интернет чрез GSM

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Най-общо, телефонът трябва да се инсталира в компютъра като модем. През bluetooth става автоматично, като ги свържеш. После се използва Dial-up връзка към телефон *99 (точно така, със звездата) и това е. За подробности - сайтът на съответния оператор. Да, активиран GPRS е достатъчен, поне за пробата.
                              Набира се номер *99#
                              0+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X