Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

    Здравейте! Изведнъж ми стана интересно. От 2 години уча информатика, ама нещо... само компютри, не ме кефи така!
    Телефоните и специално Андроида са ми най-близки. Имам достатъчно опит с РОМ-ове, флашвания, буутлоудъри.. абе знаете как е.
    Има ли някой по-навътре в тази материя?
    Помощни книги и материали, без значение на какъв носител?
    Програми?
    Четох малко за Eclipse, но нищо повече.
    Всякаква информация ще бъде полезна!

    Дани? Спарки?
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    08седем9010З60
    MAKE RALLY NOT WAR
    Confidence in Motion

  • #2
    От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

    Не го приемай като заяждане, ама постът ти прилича на постовете на невръстните хакерчета от 90-те години "Много ми се хаква, ама не знам как." . Първо трябва да си наясно, за какви устройства(андроид, свиндос, симбиан) ще работиш, на какъв език трябва да пишеш. В случая предполагам ще пишеш на java. Не че имаш някакви други опции. С кои езици имаш опит също е от значение. Според това което си написал по горе може би имаш някакви начални познания по програмиране. От друга страна пък, предполагам,че нямаш кой знае какъв опит след като питаш за програми и четива. Виж четивата са попадение в десятката. Без много четене не става. Относто програмите - какво да ти кажа. Ако имаш предвид някакви IDE-та спокойно можеш да си движиш на Eclipse или NetBeans. Особенно за начинаещ, а и не само. Страшно удобни заради autosuggestion-на. Документация, напътствия,туториали и всякакви други букви в нета е пълно. Най-лесно е да попиташ Googoo за android+programming. На сайта на андроид http://developer.android.com/index.html ще намериш всякаква информация - дизайн, разработка. Да не говорим, че вече и в youtube има няколко хиляди видеоурока за това как се пишат елементарни приложения. Хубаво е да се поучиш и от добрите и лошите практики в програмирането. Аз поне на времето като започнах с писането на дребни програмки много псувах и малко четях. с времето започнах да чета повече и да псувам по малко. Хубавото е, че в последните години, се появи и не малко информация и на български. Искам да наблегна за това, че все пак трябва да знаеш точно какво искаш да пишеш. Купих си ферари за да карам в черното - ми не става. Та така.

    Коментар


    • #3
      Не приемам нищо като заяждане, както написах, всякаква информация би била полезна. Благодаря ти!
      Ии да, опит имам малък, познания-начални, но те и годините са ми малко, ученик съм все още. За сметка на това не ме мързи да чета, щом става въпрос за технологии.
      Утре продължавам, изтеглих си Eclipse и компания.
      Други мнения също ще са от полза.
      Благодаря!
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      08седем9010З60
      MAKE RALLY NOT WAR
      Confidence in Motion

      Коментар


      • #4
        Re: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

        Конфигурира ли си Eclipse със ATD ??? след това не е лошо да прочетеш, кое къде се пише и защо - демек структури на приложението, за начало не е лошо да си наясно с дизайнерската част на приложенията, как, кое, къде се разполагат ресурсите и коя папка за какво е. Чак след това може да наблегнеш на java. Има много примерни пограмки, но както е казал колегата трябва доста четене, и аз пробвах без, е компилирах няколко боклука и се хванах да чета. Не съм написал нищо свястно но поне вече имам идея какво и как Не знам колегите на какво пишат - професионално но доколкото гледах Eclipse не е лош софтуер, най малкото си има текстови режим за всичко.

        Голямо мазало е дебъг процеса, там малко се намазах, то моя проблем бил много прост ама трябвало да прочета, без четене доста бавно зацепих че всички ресурси са в клас R.java и че една глупава грешка в main.xml може да доведе до страшно мазало

        И аз имам въпрос към разбиращите - задължително ли е на всички стрингове за имена на бутони и description на картинки да се добавят стрингове в strings.xml?

        Коментар


        • #5
          От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

          Това мисля е добро начало - http://developer.android.com/trainin...app/index.html
          Успех!

          Коментар


          • #6
            От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

            Glow, от там започнах и аз! Благодаря!

            Така... нагласих си всичко нужно, Eclipse, ADT-та, SDK-та... Дани ми помогна ужасно много! Остава многото четене и писане.
            Експортнах си и първото приложение, за да го пробвам на истинско устройство.
            Естествено така нареченото "приложение" не върши никаква работа, едно поле с един текст вътре. Нищо повече.
            Въпреки това ми стана драго като го видях, че изобщо се стартира на Нексуса.
            Давайте идеи, каквото и да ми кажете, ще бъде полезно!
            Дани ми осигури четиво на английски и започвам.
            След като се ориентирам малко ще добавя в първия пост всичко нужно за започването на това начинание, защото съм съвсем начинаещ и няма да е прилично да давам акъл на някой.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            08седем9010З60
            MAKE RALLY NOT WAR
            Confidence in Motion

            Коментар


            • #7
              От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

              Офроуд - България Чатбокс

              Чатбокс-а на телефон и таблет

              Коментар


              • #8
                От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                Венци, мислех си го това, ама ще ми трябва и подкрепата на Дани.
                OFFNews също си го мислех.
                Обаче там навлизаме на дълбоко, ама наистина дълбоко!
                Ако тръгне добре, може, ама... ще видим. Трябва си мноооого четене.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                08седем9010З60
                MAKE RALLY NOT WAR
                Confidence in Motion

                Коментар


                • #9
                  От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                  Качвай всичко в GitHub-a и да гледаме и ние

                  Коментар


                  • #10
                    От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                    Стига да има какво, ще качвам и ще пиша тук.
                    Малко да навляза навътре, че ми е още много чуждо...
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    08седем9010З60
                    MAKE RALLY NOT WAR
                    Confidence in Motion

                    Коментар


                    • #11
                      От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                      Aз четох, четох, накрая нищо. 2 курса си платих, 2 години копах извънкласно. Резултат: боза и хаос. Докато не почнах да бачкам при хора, дето с това се занимават... и първо се наложи да ме отучват от вредни навици. Повече от половин година те самите се чудиха дали въобще ще мога да се впиша при тях, после лека полека нещата поеха напред. Отидох с 10 годишен опит в писане за други неща. Единствения framework, който смея да твърдя, че владея - не съм чел и 5 страници за него.
                      За мобилна java не съм писал, не мога да кажа нещо конкретно. Пиша сървърни приложения. Дани горе обаче спомена нещо
                      не е лошо да прочетеш, кое къде се пише и защо - демек структури на приложението, за начало не е лошо да си наясно с дизайнерската част на приложенията, как, кое, къде се разполагат ресурсите и коя папка за какво е
                      MVC подхода, ORM (не знам в мобилните колко са застъпени), дизайн... Според скромния ми опит - оттам се почва.
                      Последно редактирано от Rabin; 18-03-13, 10:47.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                        Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                        Докато не почнах да бачкам при хора, дето с това се занимават... и първо се наложи да ме отучват от вредни навици.
                        Това хубаво, ама на мен единствената ми възможност е да чета, поне за сега. Като езика-научаваш го като отидеш да живееш там.
                        Ще чета... ако не стане нищо.. здраве. Мерак ми е и ще опитам.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        08седем9010З60
                        MAKE RALLY NOT WAR
                        Confidence in Motion

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                          Никак не са застъпени, фреймуърка за мобилни си е друга бира. А за чата ще му трябва доста повече от джава, ще се наложи и малък плъгин на пхп да се напише, аутентикация през форумното апи, ще се наложи да парсва JSON, PHP променливи и още не знам си какво. Да знаем къде и как да си опишем променливи, стилове, размери и т.н.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:eclipse.jpg
Прегледи:1
Размер:100.8 КБ
ID:5462273
                          Като под структура имам в предвид кое - къде се записва и как да си направим приложението да работи добре с различни резолюции и езици.

                          Аз също съм начинаещ и не знам още много, но като имам време чета по малко и пробвам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                            Е кой е казал, че ще е лесно

                            Hello World с 1 бутон и аз съм правил, но ако иска да се научи , трябва да си поблъска главата

                            Коментар


                            • #15
                              От: Андроид Програмиране. Въпроси, отговори, приказки.

                              Мисля че ще е най-добре да се насочиш към hmtl5 ако става въпрос за мобилни приложения java e в историята. Или скоро ще бъде там.

                              Хвърли един поглед тук
                              When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X