Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защита на светодиодите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защита на светодиодите

    Как да опазя светодиодите? По условията на светене, на 12-те волта стигнах до 10 кОма, и пак горят.
    Тия, които получават захранване от някакво си реле, и от два контактора. Подозирам че работата е в тяхното искрене, ама да сложа обратни диоди на контактите е умряла работа. Еле па в дъжда.
    Някой проверен номер?

  • #2
    До: Защита на светодиодите

    Изглежда да горят от обратно напрежение. Пробвай да сложиш по едно диодче, успоредно на светодиода, но в обратна посока разбира се.
    Или по ясно

    Анод светодиод към катод на нормалния диод.
    Катод светодиод към анод на нормалния диод.

    Целта е да шунтира обратното напрежение.

    Коментар


    • #3
      До: Защита на светодиодите

      Ползвай реле с вграден вътре диод ......
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #4
        До: Защита на светодиодите

        Защитни диоди трябва да има навсякъде, където има бобини.

        Иначе, ако е толкова важно, един ценеров диод 20 волта върши работа - опазва и от обратно напрежение, и от пренапрежение, а струва само колкото светодиода.

        Коментар


        • #5
          До: Защита на светодиодите

          Ако става дума за автомобилна инсталация, внимателно с обратните диоди по релетата, защото едно погрешно включване на акумулатора и става заря В този смисъл, предложението на колегата bobyper ми звучи по-разумно, обратния диод ще е след резистора. Малък неполярен кондензатор паралелно на светодиода (не на бобината на релето!) също върши работа.

          Ако наистина е от обратен пик на бобина обаче, нещо не ти е наред монтажа.
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            До: Защита на светодиодите

            Ми аз навсякъде съм с диоди. Нищо не е горяло, а някои вътре са си само с резистор. Има нещо гнило, ще знаеш. 20mA диод го подкарвам с 560 ома, и си работи безгрижно.

            Според мен пукат по обратно напрежение - нали са по около 5V повечето. Та, един успореден диод наопаки мисля ще ти реши проблема. Ако не, и един 100-ина нанофарада кондензатор, пак успоредно, ама мисля че няма нужда.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Защита на светодиодите

              Бобините цакат светодиодите, от обратното напрежение. На всяка бобина трябва да има по един обикновен диод вързан обратно на захранващото напрежение и паралелно на бобината на релето. 4007 би трябвало да свърши работа, понеже тока не е голям и е резултат на индуктивността на бубината при изключването и. За 12в, съпротивление от 1ком е достатъчно за светодиод, на който тока обикновенно е към 15-20мА.
              Ето и един прост калкулатор за този случай
              http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led...tor.calculator
              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

              Коментар


              • #8
                До: Защита на светодиодите

                Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                ...Ето и един прост калкулатор за този случай
                http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led...tor.calculator
                Закон на Ом се вика.

                ...и точно по него един килоом на 12 волтова инсталация няма да ти даде 20mA.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  До: Защита на светодиодите

                  Добре де, а непосредствено на диодите какво да сложа? Ценери? Слаби импулсни? Мощни изправителни?
                  Не искам да размазвам по цялата кола на тънък слой какви ли не преправяния. Предпочитам да стане самодостатъчен прибор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Защита на светодиодите

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Добре де, а непосредствено на диодите какво да сложа? Ценери? Слаби импулсни? Мощни изправителни?
                    Не искам да размазвам по цялата кола на тънък слой какви ли не преправяния. Предпочитам да стане самодостатъчен прибор.
                    Непосредствено до диода - само един обратен диод, да пропуща тока назад. Почти какъвто и да е вид, важното е да го имаш и да се събере - нямаш бърза работа там, нито значими токове. Светодиодите от пробив по обратно напрежение много страдат, пробивното им напрежение е примерно 5 волта, а пробивът - окончателен. Ако това не ти реши проблема, ще го мислим натам. През 10 килоома едва ли го изгаряш по работен ток.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Защита на светодиодите

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Закон на Ом се вика.

                      ...и точно по него един килоом на 12 волтова инсталация няма да ти даде 20mA.
                      Обикновенните(не мощните нуждаещи се от допълнително охлаждане светодиоди) работят с 15-20мА номинален ток! Тъй е по книга. С 1кОм при 12V сваляш тока, но пък одължаваш живота на диода. Закона на Ом го знам(има си хас поне това да не помня от електротехникума), а препратката я дадох, че е по-лесно за хората дето не го знаят или не им се занимава(мързи ги) да смятат(като мен например).
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        До: Защита на светодиодите

                        Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                        Обикновенните(не мощните нуждаещи се от допълнително охлаждане светодиоди) работят с 15-20мА номинален ток! Тъй е по книга. С 1кОм при 12V сваляш тока, но пък одължаваш живота на диода.
                        Тук си прав.

                        Ама, работят си на 20 безгрижно повечето хайванчета. Друг е въпроса ако не ти трябва чак толкова. Тогава и вълка сит, и агнето цяло.

                        Имам на една лада самара, продадена преди 5 години, монтирани на таблото и по разните копчета, все с по 560 ома. Работят си все още безгрижно. Иначе, наистина се случва тук-там га изгори по някой. Интересното е че на мои неща до сега нямам изпушил. Може и чист късмет да е.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Защита на светодиодите

                          За пръв път ми се случва да горят.
                          Тоя за дългите светлини, релето го гори по обратен ток, поне това хванах. Вчера бях залепил един погрешно наобратно. Мигваше. Значи обратния ток е достатъчен, а импулса - много дълъг.
                          Иначе винаги съм слагал по 560 Ома, и само като нямам - 600 - 700. Но тия се случиха много ярки, и за да не заслепяват, работата стигна до 10 кОма.
                          А тоя на мигачите си работи нормално, макар че релето трещи като затвор. Ама е някакво електронно, види се извода за сигнала е от някое по-меко място.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Защита на светодиодите

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            За пръв път ми се случва да горят.
                            Тоя за дългите светлини, релето го гори по обратен ток, ....
                            Адаш, ако не те затруднява, драсни една схема кое къде точно е вързано.
                            Иначе и аз съм изхвърлил почти всички лампи, светодиодите ги държа на 5mA за табло и прочее подсветки, 15mA за осветлението на купето и 7mA за индикаторни лампи, на повече ми вадят очите нощем.

                            edit:
                            ... Леле, ама каква глупост бях написал преди малко.... ако някой го е прочел преди да го изтрия, да не се брои
                            Последно редактирано от tef4o; 09-09-09, 01:10. Причина: Които спи и пише, редактира ...
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X