Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Meshtastic - LoRa комуникатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Meshtastic - LoRa комуникатор

    По неведомите пътища, по които води Ютюб алгоритъма, открих този проект.
    https://meshtastic.org/

    До колкото разбирам е в междинен процес на разработка - хем работи, хем е още в процес на доразработка.

    Мисля че за доста хора това би бил идеален вариант за "още едно" средство за комуникация, при движение в група, автомобили или пеша.
    Самата гъвкавост на топологията предполага че може да работи посредством предване на съобщенията, дори не всеки да има пряка видимост до адресанта на съобщението.
    Версията на хардуеъра с ГПС не зависи от приелника на телефона и ми се струва удобна за следене, дали някой не кривва или изостава от конвоя.
    Интересни нещица.
    Инсталираш го в сандък с вакум на покрива и се връзваш с BT на телефона и навигатора почва да праща съобщения .

    Без мобилни планове и т.н. Идеално ако пътувате доста коли през няколко държави и "пестите" интернета.
    Или пък на мястото просто липсва.

    В подобна ситуация бих ползвал и APRS, но това е по-stealth.

    Ето примерен клип

  • #2
    Някакви преки впечатления от системата или това е само презентация от нета?

    Коментар


    • large
      large коментира
      Редактиране на коментар
      Преки нямам. Надявах се някой друг да има.
      Имм част от необходимия чарколяк- мозъка и GPS модула. Трябват ми само радио модула и екрана, но даже не съм сигурен коя честота да избера.
      От бързото търсене вчера отрих че мак ми трябва 868, но има и на 433 МХц.
      И двете ги дават за Европа, ама за българската Европа... Знам ли.

      Ако теста е успешен, бих си купил и цяло устройство, защото ще е по-компактно и устойчиво. Отделно че "мозъка" ще ми трябва за коледната украса, че влизаме в сезона.

      Относно забъркването в неприятности, не смятам да ходя на изток, наай-много на Юг да е.
      Друга употреба на това устройство (с друга програма) би била с TTN мрежата, ако да речем искам да си направя проследяващо устройство за колата, което да отчита показанието на нивомера в резервоарите, налягането в гумите, температура на иколна среда, на антифриза и т.н.,. Което д се изпраща на отдалечен сървър.
      Или поне да записва локално изминати км към определена дата. Такива работи...

    • LZ2BVB
      LZ2BVB коментира
      Редактиране на коментар
      На 433Мхз ще е с доста по-голям обхват, лесно се намират и антени които да можеш да изнесеш извън автомобила. Може да се получи проблем с някои дистанционни за гаражни врати и подобни работещи на същата или близка честота. За да не пречи според плана за разпределение трябва да са между 433.4 и 433.575Мхз - определени за цифров обмен на данни според:
      http://www.lz1fw.com/project/LZ_band_plan/index.html

  • #3
    По мое скромно мнение - има доста територии, включително съвсем близо до България, където можеш да се вкараш в голямо приключение с такава полусамоделка.

    Коментар


    • large
      large коментира
      Редактиране на коментар
      Аз не съммчак такъв приключенец и бих се ограничил до еврпейския съюз и може би транзитно ексклавите му.
      Снощи гледах пропаганден филм как украинците (добрите, в конкретния епизод) прекосяват Днепр гребейки с весла, и коментара на няккаъв гринго беше беше да им пратят един мотор.
      Отдолу го образоваха ще двигател не им трябва, защото е шумен, реката е малка, а кабелите и свещите "светят" на монитора, чак в Москва

    • bokomo
      bokomo коментира
      Редактиране на коментар
      В иначе съвсем цивилизована Гърция направили на маймуни познати с баофенг. Щото антената не е фиксирана.

    • large
      large коментира
      Редактиране на коментар
      Познатите имаха ли раиолюбителски клас/лиценз?
      Аз си изкарах, имам някаква тапия, портОфейлен размер, но тескерето, дето пише знака го имам само сканирано.
      Не че по име не излиза в коя да е публична база данни, но все пак, не вярвам човека, дето е решил да прави проблема да не знае подробностите.

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X