Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Може ли да се поправи платка, изгоряла от обратен ток 12V?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Може ли да се поправи платка, изгоряла от обратен ток 12V?

    Ами к'во да кажа. Нямам обяснение. Уж мерих преди да включа и специално гледах кабелите кой идва от + на трафа и кой от минус?!? Тъй като платките са две еднакви (такива - https://firefly-glow.com/arduino-ext...2cVz5oLEbYACCc) като изпуши първата мислех, че дефекта е в нея и исках да запиша на видео как ще се държи и втората, че да го покажа на продавача. Пет пъти гледах и мерих кабелите кое е + и кое - и чак на клипа виждам, че е показало напрежението с обратен знак. Та въпроса ми е - има ли шанс нещо (и кое) да се смени и да заработи или са за коша?

  • #2
    Video unavailable
    This video is private.
    Видело - нихт!
    Враг усраине

    Коментар


    • Veselin Monkov
      Veselin Monkov коментира
      Редактиране на коментар
      Трябва да го оправих. Не съм погледнал, че бил "частен"...

  • #3
    Така от този клип е трудно да се каже!
    В общи линии обикновенно слагат "предпазители" по пътя на захранването които трябва да се проверят! На клипа виждам че излиза пушече от микропроцесорната платка отгоре

    Предположение:
    Ако си захранвал с 12 волта - обикновенно процесора работи с 5 и това значи някъде по платката има стабилизатор на 5 волта.И той заминава и не пуска към процесора.
    Я виж по платката ценери има ли??
    Включи я с правилния поляритет и виж какво ще стане - по лошо няма да стане - но поне може да видиш проблема

    Коментар


    • #4
      Сега видях и че си написал + на трафа. Ама той трафа няма поляритет?! Поляритета се прави след като на трафа сложиш грец и кондензатор

      Коментар


      • #5
        Зависи входа -захранване как е конструиран като схемотехника и елементи. Ако е предвидена защита от грешки - може и да се оправи. Ако е супер евтинджос - обърнатото захранване е стигнало и навътре......

        Коментар


        • #6
          Трафа е тоя - https://www.ebay.com/itm/Ultra-Slim-...72.m2749.l2649
          Пак ли няма + и -?
          Не знам какво е ценер, че да го видя.
          Платката е това - https://www.ebay.com/itm/LED-STAIRS-...72.m2749.l2649 Не знам дали е суперевтинджос. От Латвия дойде. Други подобни само руски намирах. След малко ще пробвам дали ще светне ардуиното с правилната (дано) полярност.
          Аз не разбрах дали ардуиното подпуши, но сякаш от под него излезе пушека. То си беше отделен модул и го носих на едно момче да го запои. Иначе платката има изходи за +5V и маса за 3 сензора

          Коментар


          • #7
            Аааааааа това е друго!
            Естетвено че има + и - ама това не е траф! Това си е адаптор захранващ блок и прочие...
            Разгледах снимките в ебея доколкото е възможно.
            Не мога да преценя - но е възможно да минеш метър. Би трябвало да има ценери или по някакъв начин (може и със стабилизатор) да правят 5 волта от 12...И това е шанса!
            Как го обърка бре? Не е лесно

            Коментар


            • #8
              Сложи хубави снимки на платката от горе и от долу. Да се види какво има по нея.

              Микроконтролера като гледам е Arduino Nano. Такива ми се търкалят бол и ще ти харизам 2 броя. Ама тоя микроконтролер да работи иска софтуер. Имаш ли от къде да се вземе софтуера или платката идва програмирана?

              На обявата в ebay поне пише, че идва не-програмирана. Гледам някакви дребни транзистори - дано те не са опукали, че тогава ще е занимавка смяната.

              Та ако на платката просто има транзистори и резистори, а всичко друго е в микроконтролера драма нямаш. Тези микроконтролери са по левче в алито. А и както казах - имам бол такива и ще ти харизам два.

              Коментар


              • #9
                Дойде програмирана и латвиеца се оказа рядко лайно. Попитах го за какво са някакви пластмаси в комплекта, които не са описани. Отговори ми, че вероятно ръцете ми излизат от гъза, дадох му отрицателен фийдбак и явно сме приключили с контактите. Но и двете ардуина като ги включа към компютъра и светкат. Сина по-разбира - след малко ще каже дали софтуера си е там.

                Пускам платката
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:143727473_466136201065512_1736091856204593072_n.jpg
Прегледи:255
Размер:687.0 КБ
ID:6700828Натиснете снимката за да я уголемите

Име:142555569_221294676377613_87646865453433987_n.jpg
Прегледи:255
Размер:484.4 КБ
ID:6700829

                Паралелно на захранващите + и - е вързано това
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled-1.jpg
Прегледи:257
Размер:896.4 КБ
ID:6700830
                три еднакви интегрални схеми
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:142579466_245807950285798_4428983386892360638_n.jpg
Прегледи:257
Размер:885.1 КБ
ID:6700831 и ардуиното

                Коментар


                • #10
                  Съгласно неписаните общовалидни правила на техника(правило 4)
                  Ако объркаш поляритета и гръмне - не ти върви с тази платка - значи ще ти върви в секса!
                  Очаквай да падне нещо чуждо като компенсация!
                  П.П
                  С жената/приятелката не се брои!
                  П.П2
                  Ти май каза че две платки си опукал?! Охааааааа котьооооо

                  Коментар


                  • #11
                    Пиша след мой пост, ама големи снимките и ще се загуби. Сина каза, че не можело толкова просто да извади софтуер от ардуиното, щото било компилирано и незнам каквоси.

                    mishomishev адски странно ми е как го обърках и то два пъти. И сутринта приготвях една маса за сглобяване и експедиция и в един момент единия плот се оказа с непоправими петна, та хайде пак шкурене и боя. И аз и колежката бяхме втрещени за тия петна, защото малко преди това огледахме всички за да започнем сглобяването. 100% ги нямаше, а по тоя плот не бяхме правили нищо и изведнъж се оказа с петна. И то агресивни, че бяха разяли боята?!? Въобще..


                    ПП. Забравих да кажа, че с пускането на правилния ток нищо не светна. Ни ардуино, ни лед лента...
                    ПП2. Там дето платката трабва да дава маса за лед лентите (плюса идва директно от захранването) идват само 3 волта, а там, дето трябва да са 5 волта за сензорите - няма нищо.
                    Последно редактирано от Veselin Monkov; 26-01-21, 22:12.

                    Коментар


                    • mishomishev
                      mishomishev коментира
                      Редактиране на коментар
                      Тъй тъй....
                      И при мен - такъв ден. Имам чуството че братушките са пуснали един електромагнитен импулс и де що има изгоряло...
                      Ама това не отменя четвърто правило!
                      До седмица максимум до 10 дена - трябва да ти дойде на крака компенсацията - не се дърпай)
                      П.П
                      Щастливец. Два пъти.

                    • Veselin Monkov
                      Veselin Monkov коментира
                      Редактиране на коментар
                      Чул те Господ! Два пъти... ​​​​​​​;-))

                    • stefsab
                      stefsab коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ако тръгнат платките, губиш бонуса!
                      Платката на ардуиното може ли да се свали? Снимка на елементите под нея ако има?
                      На снимката платката на ардуиното изглежда с 1 стъпка разместена ?

                  • #12
                    Софтуера може да се свали, ама ти трябва работещо ардуино. А ако заработи направо ще си го ползваш.

                    Та инструкциите са следните - сваляш ардуиното и му махаш диода от долният край (той е за защита точно за такива ситуации). На картинката по-долу е в червено. Би трябвало да е видимо изпушил. След това пробваш към компютър с USB кабел да видиш дали ще тръгне. Ако тръгне - монитраш обратно и много внимаваш да не обърнеш пак захранването, че вече няма какво да те спаси.

                    Ако диода го няма или след махането не тръгва сменяш AMS1117-то (стабилизатора, този до диода в червеното) с работещ и пак пробваш да го захраниш през USB-то. Само ако вземаш заместител внимавай, че на този пиновете не са 1:1 със стандарните стабилизатори. Та най-добре търси такъв. Но имай в предвид, че тука шансовете да тръгне са малки. Да не казвам нулеви...
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от brum; 26-01-21, 23:56.

                    Коментар


                    • #13
                      Ама те и двете ардуина светкат като ги включа в USB. Светкат в смисъл - имат един диод в горната страна, който свети. Ще ги разпоя и сваля, но след десетина дена по разбираеми причини

                      ПП. Май намерих кода - https://www.openhardware.io/view/366...arduino-shield По-скоро това - https://firefly-glow.com/product/asl/
                      Последно редактирано от Veselin Monkov; 27-01-21, 01:42.

                      Коментар


                      • Кольо
                        Кольо коментира
                        Редактиране на коментар
                        Веско, ако си ползваш бонуса, и после оправиш платките-към бонуса ще има още друг бонус-я въшки, я триперче...mrgreen

                    • #14
                      Не мога да си редактирам поста вече и добавям нов. Почвам да се увътрям по тия джиджавки и сам си записвам наблюденията, че по-удобно. Направо си поръчах 2 нови ардуина - https://www.ebay.com/itm/Nano-V3-0-M...oAAOSwQQBbH3yw Някой по-горе беше писал, че били на 5 волта, но тук си пише, че са на 12. А имат изход за 5 волта, който се ползва за сензорите. Според описанието има 12 изхода, но за стъпалата ми трябват повече и явно това правят интегралните схеми по дъното на платката - докарват до 24 изхода. Имат и 3 букси за вклюване на радиомодул, блутут и вайфай, но засега не виждам кой знае какъв смисъл. Мисълта ми е, че по зелената платка едва ли ще има нещо изгоряло, а само ардуината. Естествено - ще пробвам и съвета на brum, но наистина ще е след десетина дена да си изчакам компенсацията

                      Коментар


                      • Veselin Monkov
                        Veselin Monkov коментира
                        Редактиране на коментар
                        Естествено, че не от търговеца. Бях писал, че приключихме с него отношенията. А и никога не правя такива глупости, а точно обратното - връщам върнати пари, ако ми дойде по-късно стоката. Запоени са ауридната. Не знаех дали биха работили незапоени. Пробвах се аз, но съм много на Вие с поялника и ги занесох на едно момче, да ги нащъка.

                        Таа компенсация 'ко излезе вярна... шси купя един чувал с платки, които да си горя...
                        Последно редактирано от Veselin Monkov; 27-01-21, 10:36.

                      • Stbd
                        Stbd коментира
                        Редактиране на коментар
                        Вярна е, бъди нащрек, оглеждай се и внимавай да не я изтървеш! Видиш ли - ухилваш се и дръж здраво!

                      • Veselin Monkov
                        Veselin Monkov коментира
                        Редактиране на коментар
                        То нали 2 чакам. Дано да не са в един ден, че сме на години вече и може да се озоря...

                    • #15
                      На всичките изходи няма ли транзистори, които като се захранят обратно са пуснали доста ток? На клипа пуши отместващ регистър, който ги управлява.
                      Предвид работата за поръчване на елементи и замяна, по-добре пълна компенсация!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X