Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Home Automation

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Home Automation

    Пускам тема в която да споделяме решения за домашна автоматизация, умен дом или както сега е модерно да се нарича.
    Да споделяме решения основно - човек не може да обхване всичко.

    Аз се стремя и донякъде успявам да не се вманиачавам в такива заигравки.
    Вероятно заради това дърпане в течение на времето съм правил някакви автоматизации с устройства от най различни производители.
    Вече е трудно да се махне целият този сбирщайн и да се направи някаква централизирана система.
    Попадаха ми разни проекти като openHAB, дори почетох по темата но ме заболя главата и отебах - не е за мен тази работа

    Та най-старата автоматизация беше направнеа с PicoIP на Неомонтана.
    В последствие "еволюира" до 2 броя Netcontrol на същата фирма.
    С тях си паля лампа в складово помещение, сега си пускам няколко отоплителни тела при температури под 1 градус против замръзване.
    Пускам един вентилатор за охлаждане на едно таванско помещение лятото като се напече.

    Това, което харесвам на тези устройства е, че работят сами за себе си при автоматизиране на процеси дори ако няма интернет свързаност.
    Отдалечено ги управлявам директно, не през облаци.
    Може и през някаква облачна платформа но не му разбирам и не искам.
    Никак не е зле, български са, не са скъпи за всичко, което предлагат!

    Преди около 2 години купих с дълбоки резерви едно универсално дистанционно - Broadlink RM Pro.
    И с това се почна!
    Много практична машинка - може да управлява устройства както с IR дистанционно така и RF такива.
    Има доста добра база данни за устройства а ако устройството го няма може да се "обучи" от оригиналното дистанционно.
    Него го ползвам за отдалечено управление през интернет на какво ли не.
    Например единият ми климатик, който няма интернет модул, няколко контакта с RF дистанционно пръснати по двора.
    Естествено добавил съм телевизор, аудио уредба, медиен плеър но някак не ми е удобно да ги управлявам от телефона.

    Съвсем наскоро взех комплект от 4 броя Broadlink Control Box и още едно олекотено дистанционно Broadlink Universal remote.

    Първото е еквивалент на "умен контакт" само че за вграждане.
    Все още не съм ги поставил всичките, само 2 са в експлоатация.
    Предимството на тези пред универсалните контакти с дистанционно е, че има обратна връзка в какво състояние е.
    На универсалните се праща само On или Off. Дали се превключват и състоянието им не се знае и вижда през софтуера.

    Второто дистанционно го взех за другият етаж, понеже за управление на IR трябва директна видимост.
    На този етаж климатика си е с интернет управление но имам едно устройство на което дистанционното е пътник.
    Сега с тази въшка избегнах купуване на ново дистанционно (екзотика) и съм си навързал за управление всичко от едно място.

    Имам и един e-Air пак на Broadlink.
    Това е устройство, което мери...
    Параметри на оХолната среда - температура, влажност, осветление, шум.
    Гъша хуйня но може да се използва за автоматизация.
    Директно или през някое от универсалните дистанционни може да пусне отоплителен уред при падане на температурата.
    Всякаква логика на база тези параметри може да се нацъка.
    Тази пошибалка я взех след рекламация на нещо си. Нямаха да ми го сменят и реших да взема това нещо.
    За сега... Не го ползвам освен чисто информативно.

    Гледам, че има още една марка, която предлага интересни решения - SonOFF.
    Имат по-богата продуктова гама от Broadlink обаче за съжаление липсва универсалното IR/RF дистанционно.
    Ако го предлагаха щях да мина изцяло на тази платформа.

    Да правя микс със SonOFF и съществуващите Broadlink устройства ми идва в повече.
    Та за сега нямам впечатления от SonOFF.

    Цялата тази "умня" я впрягам основно ако трябва да пусна нещо наистина отдалечено през интернет.
    В хола например софтуерното управление през смарт устройство не ме влече, не ми е удобно.
    Не че Broadlink софтуера е зле, даже последната версия e направо добра но аз пак предпочитам хардуерно дистанционно.

    И понеже 3-4 дистанционни са много и неудобни все пак - намерил съм си идеалното решение - Logitech Harmony.
    Имам две - и двете са по-старички от настоящите но работят безукорно от 3-4 години и на масата имам само една фафла.
    Също като Broadlink има софтуер, МНОГО ЯКА база данни за устройства, подсветка...
    Абе лоджитек са сила и рядко правят говна.

    Та така!
    Може да пишете кой какво ползва - както казах не гледайте на темата като мерене на пишки а просто като за обмяна на опит!

    Враг усраине

  • #2
    Поздравления за темата!

    Ще споделя моят опит или напъни в тази област.
    Започнах преди години с едно ардуино плюс етернет шилд, 2 китайски IR трансмитера, шепа термо сензори DHT-22 и един
    токов трансформатор. Системата беше по-скоро мониторинг станция (метео и консумирана ел. енергия) с възможност за управление на два климатика.

    На днешна дата:
    1. Софтуер -
    https://github.com/home-assistant/core
    2. Хардуер
    2.1 USB adapters/комуникация
    Z-Wave USB Stick (ZMEEUZB1)
    ITSTUFF CC2531 USB Stick Zigbee ioBroker FHEM openHAB zigbee2mqtt mit Firmware
    2.2 Отопление
    5 термоглави devolo heizkörperthermostat
    2.3 Осветление
    Всичко което поддържа zigbee2mqtt
    2.4 PIR сензор
    Xiaomi - Zigbee протокол

    3. Сценарии на работа
    3.1 Температурни режими в зависимост от часът.
    3.2 Режим отворен прозорец - при наличие на повече от един радиатор в една стая.
    3.3 Блокиране на WiFi мрежата по "сигнал" - антитинейдж мерки. / Тук има какво да се прави за "оптимизиране"
    3.4 Дежурно осветление - при отчетена осветеност под Х lm и движени от PIR сензорът паля осветление на 20% в две точки.



    LZ1UFS

    Коментар


    • #3
      Ползвам електромера Pow2 на Sonoff. Много полезна джаджа, но много бавно опреснява данните от облака и на практика не може да се следят живи данни.
      Ползвам универсални дистанционни на OkAlfred за ТП и климатиците.
      И набор от 10 джаджи Mi Home на Xiaomi. Mного удобно, но също като на Sonoff ме дразни туткането при обновяване между вътрешната блутут мрежа на джаджите към уайфай мрежата вкъщи към облака на Xiaomi и обратно.

      Коментар


      • Паджеровод
        Паджеровод коментира
        Редактиране на коментар
        Доколкото схващам този софт е за уайфай чипа, да не би да може да обменя данни в локалната мрежа и да прескача облака?

      • chataloff
        chataloff коментира
        Редактиране на коментар
        Да, след флаш у/вото може да бъде "закачено" към подходящ колектор на данни, примерно influxdb.

      • Паджеровод
        Паджеровод коментира
        Редактиране на коментар
        Значи почвам да чета. Благодаря

    • #4
      Хубава тема.Ползвам споменатият SonOff за автоматично пускане и спиране на газовия котел. Много удобен и достъпен през интернет. Прибираш се примерно от пътуване и включваш час преди това отплението, ако си извън график.
      LZ1AIV

      Коментар


      • #5
        Използвам 5-6 контакта на Broadlink , 2-3 датчика-термометри на Xiaomi и в последно време се заигравам с Home Assistant-a ама засега само експериментално.
        Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

        Коментар


        • #6
          Ползвам 4 релеен Сонофф за поливане на село. Едното реле пуска помпата другите три клапаните за различните поливни полета. Две капкови и едно трева. Сега ще преработя малко системата което и поле да избера да включва и помпата така ще освободя едното реле което командори само помпата.
          Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
          freelander 1,8 2001g.

          Коментар


          • #7
            Въпрос: SonOFF платформата има ли официален WEB интерфейс?
            Тоест могат ли да се управляват устройствата им през обикновен браузър?
            Broadlink не могат.
            Само през мобилно приложение, тоест през "тамагочи"
            Или през емулатор върху който работи пак "мобилно" приложение.
            Враг усраине

            Коментар


            • Roninn
              Roninn коментира
              Редактиране на коментар
              Може,но е платено.

          • #8
            Имат приложение и за Андроид, което позволява управление, в т.ч. създаване на графици, различни устройства и т.н. Това е сайта им.
            LZ1AIV

            Коментар


            • #9
              Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
              Имат приложение и за Андроид, което позволява управление, в т.ч. създаване на графици, различни устройства и т.н. Това е сайта им.
              Да, за приложението е ясно.
              Въпросът беше дали устройствата SonOFF могат да се управляват алтернативно, през браузър без задължителна необходимост от мобилно устройство.
              Пример: "Умните" устройства на Елдом могат да се управляват както от мобилно приложение, така и през WEB портал.

              Враг усраине

              Коментар


              • IvanIvanovi
                IvanIvanovi коментира
                Редактиране на коментар
                линковете не работят

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Това беше само пример за устройство, което се управлява както от специализирано приложение така и през универсален WEB браузър в случай, че няма мобилно устройство под ръка.
                Само до там е примерът с Елдом, нито софтуера им е повод за гордост нито пък хардуера за мрежово управление.

                https://appadvice.com/app/my-eldom/1350098710
                https://myeldom.com/

            • #10
              Сонофа е само през приложението. За тези, които ползвам - MiHome също е само андроид, а никому неизвестния ОкАлфред може и през браузър.

              Коментар


              • #11
                Едно кратко ръководство за флашване на SonOff с tasmota fw.

                Необходими компоненти
                1. SonOff Pow r2 - конкретно ще работим с борд ревизия 2.0
                2. FTDI USB Serial Device
                3. Софтуер
                esptool
                Tasmota v9.2.0 Julie

                Примерът е с Убунто ОС, но реално няма разлика в стъпките и методологията.

                Подготовка:
                Свързваме FTDI & SonnOff
                GND - GND
                VCC - VCC <3.3V>
                TX - RX
                RX - TX

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PXL_20210122_170455930.jpg
Прегледи:573
Размер:310.2 КБ
ID:6698830

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PXL_20210122_152311413.PORTRAIT.jpg
Прегледи:567
Размер:216.1 КБ
ID:6698831

                Процедура по стартиране на у/вото в режим за програмиране
                1. Натиснете и задръжте бутонът.
                2. Присъединете USB FTDI адаптерът с вече свързаният SonOff към свободен USB порт на вашият компютър.
                3. Освободете бутонът.



                ttyUSB0
                FTDI адаптерът е наличен

                flash size
                Проверка размерът на флашът (flash size) Detected flash size 4MB по-късно ще работим с тази стойност.

                1MB = 0x100000 4MB=0x400000
                backup
                esptool.py --port /dev/ttyUSB0 read_flash 0x00000 0x400000 firmware-backup.bin
                Създаване на резервно копие. Необходимо е ако желаете да се върнете към сток софтуерът.
                NB Преди всяка стъпка се изпълнява процедурата по "стартиране на у/вото в режим за програмиране"

                Нека освободим място за новият имидж ->

                cleanup

                esptool.py --port /dev/ttyUSB0 erase_flash

                Инсталиране на новият имидж

                flash
                esptool.py --port /dev/ttyUSB0 write_flash -fs 4MB -fm dout 0x0 tasmota.bin

                Рестарт на SonOff чрез изключване и последващо включване на USB адаптерът. (без натискате на бутонът)
                След около 2 минути сканирайте за нова WiFi мрежа:
                WiFi

                Свържете се към SSID: tasamota_XXXXXX-XXXX
                Направете нужните настройки за вашата WiFi мрежа.

                След запис на мрежовите настройки, може да состъпите SonOff у/вото през предпочитан от вас браузър.
                http://IP_address


                Така подготвеният SonOff може лесно да бъде "закачен" към призволен колектор на данни или home automation софтуер.




                Прикачени файлове
                LZ1UFS

                Коментар


                • #12
                  Аз пък преди десетина дни купих още 2 контакта на Broadcom.
                  Един SP3 и един SC1.
                  Това са по-стари модели, които са спрени от производство но бяха на по-добра цена и с гаранция.

                  Скъсаха ми нервите една вечер и не успях да закача нито едно.
                  Опаковах ги като на другият ден възнамерявах да ги върна на търговецът.
                  Обаче в офиса им дадох още един шанс и този път се получи и за двете.

                  Оказа се, че двете устройства се свързват по различен начин.
                  Тези, които вече имам, "новите" MCB1 пък имаха допълнителна особеност, което си е 3 начин

                  Не е зле да се има предвид, че устройствата на Broadcom имат 2 режима за свързване / първоначална инициализация:
                  1. AP Mode. Този режим както подсказва името пуска устройството в като wireless access point. Появява се като отделна мрежа с име Broadcom_XXX, следва да се закачим към нея ръчно, след това на софта му се казва, че новото у-во, което добавяме е именно в AP Mode и се следват инструкциите.
                    Намира устройството, модела, сканира през него за налични мрежи, пита коя ще се ползва, пита за парола, изобщо класически способ.
                    Изглежда Broadcom считат този метод за второстепенен, всички у-ва по подразбиране ползват другият. SC1 например изобщо няма такъв или аз успях да го превключа в него.
                  2. Smart Mode. Е този режим нямам никаква идея как работи
                    Той е по подразбиране на всичките им устройства. Устройството в режим за настройка изобщо не се появява като AP, не инициализира отделна WiFi мрежа, поне не видима. На софтуера от мобилното устройство му се набиват данни за WiFi мрежата в която устройството ще работи, натиска се Next и след няколко секунди - воала! Индикаторът спира да мига и ако имате късмет устройството се появява в списъка с правилен модел и онлайн.

                  SP3 не успях да го настроя в Smart режим нито в офиса нито в къщи. Успях само през AP режим.
                  SC1 подържа само Smart, в мрежата в къщи не успях но в офиса се закачи от 1 път.
                  MCB1 подържат и двата режима както SP3 но и в двата има някакъв бъг.
                  След целият процес на инициализация устройството се свързва физически във WiFi мрежата но не се появяват в софт-а.
                  Трябва или рефреш или рестарт на софтуера. Няма нов firmware за модела, не съм го пробвал и друго смарт у-во или софтуер.
                  Може тази особеност да резултат от комбинация на няколко фактора но и 4-те MCB1 се държат по един и същи начин.
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • large
                    large коментира
                    Редактиране на коментар
                    На Broadcom и аз сум загледал само трансийвъра.
                    Струва си да прегледаш отново гамата на Sonoff и BlitzWolf.
                    Както е писал Чаталов, горе, купувай устройства, които са съвместими с Tasmota.

                    Сменя се стандартния софтуеър на джаджата с Tasmota фърмуеъра. "поддържаните" джажжи имат готов файл, който се вкарва. ако не е поддържана, може да се наложи човека сам да разузнае кой пин, какво да прави.
                    Почти всички джаджи с ESP8266 могат да бъдат "опитомени"

                    Има(ше) и недостатъци при Tasmota.
                    Аз, преди няколко месеца, не можах да го накарам да плюе данни към външен сървър и да чертае графика на https://thingspeak.com/ , затова ползвам /ESPEasy
                    И двата фърмуеъра позволяват да си гледаш и командваш устройствата от локалната мрежа.
                    Може да сложиш парола на интергейса за аконфигурация.
                    Ако ти трябва достъп от далеч, може да си настроиш ВПН на рутера. Връзваш се с ВПН-а и все едно си у вас, в мрежата.

                    Друго инртересно решение е готов инсталиран Home assistant, на операционната система на Raspberry Pi.
                    https://www.home-assistant.io/hassio/
                    Това, само се слага на картата на Разберито и след няколко мин на самоинсталажия тръгва.
                    Проблем е че картата трябва да е голяма и читава, да не се пълни и т.н.
                    Мисля че имаш е вариант да се инсталира и на обикновен компютър, с виртуална машина или подобно.

                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Така е, аз само заради универсалните дистанционни ползвам тази платформа.
                    Дори мисля, че и едно устройство на Boradcom поддържаше подобен Open Source firmware.
                    Но по спомен този модел отдавна не се предлага.

                    Както и да е, ще го мислим, като облачната платформа на Broadcom се разсъхне.
                    Имам кофти опит в такава насока от Momit и съм крайно резервиран към такива облачни 0слуги.
                    Колкото и да са евтини устройствата е крайно неприятно.

                • #13
                  Забелязвам, че никой не е за "изберете българското". А по западните форуми ги хвалят доста и често ги сравняват със Соноф.
                  https://allterco.com/en/Shelly

                  Не съм ги пробвал, напазарувах доста Сонофи, все пак са малко по евтинки.
                  Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
                  Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

                  Коментар


                  • #14
                    Първоначално публикуван от mdim Преглед на мнение
                    Забелязвам, че никой не е за "изберете българското"...

                    По-скоро не забелязваш
                    Още в първият пост съм написал, че ползвам модулите на Неомонтана за автоматизация от поне 10 години.
                    И мнението ми за тях е доста положително.

                    Тези, за които си писал изобщо не ги бях чувал но ми изглеждат добре.
                    Доста видове предлагат.
                    Нещо обаче не се ориентирах в сайта, една част на английски, една на български, не намерих информация за софтуер с който се управляват, само през облачна услуга или може директно...

                    Вчера при мен за 1 път от както го ползвам едното универсално дистанционно се ресет-на.
                    И съответно “загуби” информация за всички управлявани под него устройства.
                    Част от тях бяха ръчно обучавани, част от тях бяха бекъпнати онлайн но друга не.
                    Тези дни ще видя колко са “загубите” но още един такъв ресет и всичко отива в кофата.



                    Враг усраине

                    Коментар


                    • #15
                      Със соноффи си регулирам температурата на джибрата И светкам или гася разни ламБи из нас.

                      Коментар


                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        Не мога да повярвам?!? Аз с такива неща нищо важно не правя.
                        Да, нещо лампа, кафеварка, климатика да си пусна...
                        Обаче джибре-то няма как да го поверя на електрически играчки та ако ще да са SonON

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X