Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

    Здравейте, питам нещо, за което съм прочел някои неща, но все пак ми е интересно и важно какви идеи и предложения ще ми дадете. Проблемът е следния: Тъст ми има радио, което иска да си слуша, но там, където е радиото няма радиосигнал (или по-скоро има доста лош сигнал с шум и чува само хоризонт "понякога" с антенката, която си е фабрично на радиото). Решил е да си направи по-голяма антена - за покрив или за "на дървото" или за в къщата, с която да може да слуша радио (и не само хоризонт понякога). Тъй като тунерчето му няма средни вълни, а е само на УКВ, антената трябва да е .....
    каква?
    (от какъв материал, колко дълга, колко елемента .... абе свободни разсъждения с практична насоченост)
    Ако има някой, който би помогнал че се радвам.
    Последно редактирано от upi; 28-07-09, 09:13.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

    е...

    Проверяваш на каква честота е хванал Хоризонт, по нея разбираш къде е предавателя (географски). Смяташ си едно Яги 3-елементно и го обръщаш натам. Поляризацията е вертикална (това по идея, каква стига до теб ще разбереш практически).

    На първо време, ако те мързи да правиш Яги, може да пробваш с дипол, вдигнат достатъчно нависоко. Той поне не е насочен.

    Коментар


    • #3
      До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

      Не трябва да е насочена, защото искаме и радио Скопие и радио Београд да хващаме.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #4
        До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

        Честотата на Хоризонт и Христо Ботев е в диапазона 88-106 MHz. Най лесното е на малко по-височко(балкона на втория етаж) да сложиш един вибратор (май се пада с разгъната дължина около 3м), прочети тук http://forum.predavatel.com/viewtopic.php?t=63 и опитай.
        LZ1AIV

        Коментар


        • #5
          До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

          Аз си съчиних следното диполче преди години и съм много доволен:
          В една пвц тръба с диаметър около 10мм наврях 2 четвъртвълнови елемента, които отрязах от възможно най-дебелия меден кабел който намерих. В средата оставяш около 1 см между тях и ги захранваш през коаксиала. 2-та края на тръбата запушваш с тапи и силикон. Тунера е 50ома, кабела ми е 75ома. Нямам балун, ама и не мисля, че ми трябва. Ако обработиш и тръбата с нещо против UV да не се скапва от слънцето антената ще те надживее. Хубаво е антената да е на високо и открито, но трябва и тунера да е чувствителен и селективен. Иначе няма как да стане
          Успех!
          Последно редактирано от Estranged; 28-07-09, 10:36.

          Коментар


          • #6
            До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

            Аз лично ползвам ето тези две антени radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html .Тунера ми е SONY,и слушам около 50 ефирни радиостанци.Също така имам и една антена от типа "отворен дипол",с нея също постигам много добри резултати,но я ползвам само за радиостанци които се приемат на хоризонтална поляризация.Това са предимно някой от сръбските радиа.Щом казваш че приемането на ефирно радио при теб е проблем,можеш да ползваш и ФМ усилвател към някое от тези "ягита".
            Успех!

            Коментар


            • #7
              До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

              Решихме проблема по най-лесния начин - една алуминиева пръчка от практикер разрязана на 2х85 см. и свързана като дипол, както писа някой по-горе и в другата тема. Сега се хващат пак само хоризонт, христо ботев и радио Београд, но поне са с идеален сигнал.
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #8
                До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

                Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                Решихме проблема по най-лесния начин - една алуминиева пръчка от практикер разрязана на 2х85 см. и свързана като дипол, както писа някой по-горе и в другата тема. Сега се хващат пак само хоризонт, христо ботев и радио Београд, но поне са с идеален сигнал.
                Ще пуснеш ли снимка или схема за по-невежите като мен.
                OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                Коментар


                • #9
                  До: Антена за слушане на "Хоризонт" и "Христо Ботев"

                  Ако моеш да преглътнеш лошото телефонно качество,


                  Това по средата е фулмастер счупен на 2 а кабелчето е 50 ома коаксиален. Пръчките, както казах са алуминиеви от практикер, в случая с 4мм диаметър. другия край на кебелът е вързан в радиото.
                  Ето още една снимка - на нея се вижда горната пръчка. Долната е със същата дължина - 85 см. Оплетката на коаксиалния кабел се връзва за долната пръчка, а сърцевината - за горната.

                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X