Обява

Свий
Няма добавени обяви.

IP камера за видеонаблюдение - въпроси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • IP камера за видеонаблюдение - въпроси

    Някой има ли опит с настройки на IP камери за видеонаблюдение? Боря се с една Dahua със следните проблемчета:

    1. WiFi връзка с камерата

    С връзката си играя малко на Ту я има, ту я нЕма. Настроена е за работа в WiFi мрежа. Най-честа е следната ситуация: Пускам приложението на телефона - връзка има - виждам видео "на живо", виждам архив на записите (на СД карта). Тъй като приложението е с ограничена функционалност, пускам лаптопа на WiFi и пробвам да вляза в камерата през уеб интерфейса (работи най-вече с майкрософтското недоразумение Иексплорър) - к*р - Сайтът е недостъпен. таймаут и дотам.
    Връзвам лаптопа с кабел към рутера - Еврика, проработва. Ама снощи имаше, тази сутрин - няма. Без нищо да е променяно.
    На първо място подозирам някакъв проблем с качеството на връзката, ама пък, от друга страна, разстоянието между камерата и рутера е няколко метра само с една тухлена стена помежду им.


    2. Засичане на движение

    Камерата е настроена да записва при засичане на движение. Първо проблемче, което май няма оправяне - през нощта записът се задейства от насекоми, привлечени от излъчването на ИЧ диоди, и прилепи.

    Второ проблемче, което е по-съществено: трудно се задейства или изобщо не при движение в зона, която се намира челно срещу камерата на разстояние около 40 - 50 м.
    При движение в по-близка зона (под 30 м) челно или леко странично от оста на камерата проблем няма.
    За онагледяване

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kamera.jpg
Прегледи:1037
Размер:19.0 КБ
ID:6613766

    Камерата е насочена по зелената линия. Проблемът е в засичане на движение в зоната с червено. Т.е. при движение по улицата от т. А към т. В камерата по-често не засича движение и не записва. При движение в обратната посока записът се задейства.
    Примерно, през нощта записът се задейства от кола приближаваща със запалени фарове в червената зона. През деня обаче - не. При движение по оста на камерата срещу последната, записът започва от разстояние около 30 м до камерата.

    Засега си поиграх с настройки на чувствителността, но без особен успех при стойност близка до препоръчваната горна граница.
    Документацията към изделието е типично китайска - изброени са някакви опции, но без да се влиза в подробности кое и как.

    Някой може ли да подскаже нещо?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    Първо 30 метра са доста добре за задействане . Вече за повече е относително да работи добре. Ти си го и написъл че не работи. А колкото до връзката пробвай от компютъра да пуснеш ping до адреса на камерата както е вързана по WIFI и виж дали не се губи по-някое време връзката към нея .

    Пример
    RUN>CMD>ENTER> ping 192.168.0.120 -t като това е адреса на камерата и виж дали ще прекъсва или губи пакети като е вързана безжично .

    А това със задействие на повечер от 40-50 метра ме съмнява да може да се регулира точно и няма как да стане .

    А през web interface си трябва explorer или негова добавка в друг браузер . Може да ползваш и приложението Dahua Smart PSS

    Коментар


    • #3
      Не съм специалист! От опит с ловна камера по т.2. мога да кажа, че след настройка чувствителността(софтуерна) на PIR датчика на определено ниво, започва практическо пробване с местене на камерата и анализиране на резултатите от всяка позиция. Ако се съобразяваш само къде е удобно/лесно за монтаж и захранване е по кофти. И така проба-грешка до получаване на удовлетворителен резултат. Ако очакваш само при засичане на хора да снима, то не е баш така. Задейства се от птици, котки, изгрев/залез, вятър, клони, светкавици през нощта, фарове... Повечето имат и датчик, който реагира при температурна разлика на обекта с околната среда. В моята камера двата датчика работят задоволително в екип, но и много "фалшиви" сигнали има. До колкото съм чел( а съм чел много, но за ловни камери) датчика за движение на такива камери засича коректно макс. до 20-25м. и зависи какъв му е ъгъла на засичане-30,60,100, 120... градуса. Подсветката за нощно може да е напълно невидима за човек/животно или да има проблясък, когато снима.
      По т.1 Пробвай да зададеш само един вътрешен IP адрес за камерата и да се свързва към рутера само с него. Т.е камерата да се идентифицира само с 1 вътрешен ИП адрес. Инак рутера раздава всеки път различни(случайни) адреси на устройствата свързани с него.
      ИП камерите са почти идентични като устройство с ловните-обектив, сензори, подсветка, специфика на монтаж, управление....









      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:pirsensor.png Прегледи:0 Размер:32.9 КБ ID:6613810
      Последно редактирано от kroum74; 16-06-20, 09:59.

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        Някой има ли опит с настройки на IP камери за видеонаблюдение? Боря се с една Dahua със следните проблемчета:

        1. WiFi връзка с камерата

        С връзката си играя малко на Ту я има, ту я нЕма. Настроена е за работа в WiFi мрежа. Най-честа е следната ситуация: Пускам приложението на телефона - връзка има - виждам видео "на живо", виждам архив на записите (на СД карта). Тъй като приложението е с ограничена функционалност, пускам лаптопа на WiFi и пробвам да вляза в камерата през уеб интерфейса (работи най-вече с майкрософтското недоразумение Иексплорър) - к*р - Сайтът е недостъпен. таймаут и дотам.
        Връзвам лаптопа с кабел към рутера - Еврика, проработва. Ама снощи имаше, тази сутрин - няма. Без нищо да е променяно.
        На първо място подозирам някакъв проблем с качеството на връзката, ама пък, от друга страна, разстоянието между камерата и рутера е няколко метра само с една тухлена стена помежду им.


        2. Засичане на движение

        Камерата е настроена да записва при засичане на движение. Първо проблемче, което май няма оправяне - през нощта записът се задейства от насекоми, привлечени от излъчването на ИЧ диоди, и прилепи.

        Второ проблемче, което е по-съществено: трудно се задейства или изобщо не при движение в зона, която се намира челно срещу камерата на разстояние около 40 - 50 м.
        При движение в по-близка зона (под 30 м) челно или леко странично от оста на камерата проблем няма.
        За онагледяване

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kamera.jpg
Прегледи:1037
Размер:19.0 КБ
ID:6613766

        Камерата е насочена по зелената линия. Проблемът е в засичане на движение в зоната с червено. Т.е. при движение по улицата от т. А към т. В камерата по-често не засича движение и не записва. При движение в обратната посока записът се задейства.
        Примерно, през нощта записът се задейства от кола приближаваща със запалени фарове в червената зона. През деня обаче - не. При движение по оста на камерата срещу последната, записът започва от разстояние около 30 м до камерата.

        Засега си поиграх с настройки на чувствителността, но без особен успех при стойност близка до препоръчваната горна граница.
        Документацията към изделието е типично китайска - изброени са някакви опции, но без да се влиза в подробности кое и как.

        Някой може ли да подскаже нещо?
        Като за начало трябва в рутера да добавиш ИП камерата в DHCP list/резервациите за да има постоянен ИП адрес, инак камерата заспива или просто рутера може да и сменя адреса от време на време.

        Възможно и много вероятно е камерата да "заспива" по разумни и случайни причини, това в настройки на камерата евентуално може да се прегледа.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          Камерата си беше с постоянен адрес от DHCP. За пингване се пингва, през приложението се влиза в нея, но не и през браузъра от лаптопа.
          За детекцията. Аз ли нещо съм в грешка като си мисля, че детекцията на движение е въз основа в промяна на видеоизображението, а не със задействане на датчик за движение?!?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • kroum74
            kroum74 коментира
            Редактиране на коментар
            Напиши и модела, ако искаш. Ще е полезно за решаване на задачата.
            Обикновено в тези камери са силно завишени тех. данни за разстояние на засичане, нощно снимане, макс, разстояние от рутера и т.н.

          • chataloff
            chataloff коментира
            Редактиране на коментар
            Прав сте относно засичането на движение, прави се проверка на 2 или повече последователни кадъра.
            Относно достъпността и през браузър - каква е грешката която се връща от ИЕ, на кой(и) порт я заговаряте.

            Направете един тест с telnet:
            telnet <cam_ip> <port>

        • #6
          Камерата е Dahua HFW1320S-W с обектив 3.6 мм Не е връх на сладоледа, но за момента поне по тт данни отговаря на изискванията да може да записва при движение и без да е свързана към мрежата или допълнителни устройства.

          Съобщението за грешка в браузъра е от типа

          This site can’t be reached
          192.168.1.ХХХ took too long to respond.


          Диагностиката на Уин 7 дава компютърът ви е правилно конфигуриран, но remote host refused connection или нещо подобно

          Порт съм пробвал и с този по подразбиране за Дахуа - 37777, така и с друг
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 16-06-20, 13:55.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Настройките на портовете са по подразбиране - 80 и 443. И да, има си IP адрес камерата, вижда се в стъкмистиките на рутера, достъпна е (най-често) през мобилното приложение. Въпросът е що връзката през браузъра е на тука има, тука няма.

          • stefsab
            stefsab коментира
            Редактиране на коментар
            Пусни пинг към камерата по ИП.и виж колко ти е закъснението. Пусни и tracert към този адрес.
            Някои джаджи, ако натоварят/претоварят вътрешния процесор, отговарят убийствено бавно на ВЕБ. Опитай да спреш вътрешния запис и разпознаването на движене за проба на връзката без тях.
            Може ли захранването на камерата да шуми и да "убива" радио връзката?
            Последно редактирано от stefsab; 17-06-20, 12:20.

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Захранването на камерата е импулсен адаптер от същия производител, предназначен за камери. Монтиран е на стената до камерата. Дали може да създава смущения нямам идея, но примерно вечерта имаше безпроблемна връзка, а на следващия ден - не. Без да е пипано каквото и да било по хард и софтуер

        • #7
          Намерих и проблема на камерата. Същата може да се свърже към мрежата по жица или wifi. При последното свързване към LAN по кабел IP на камерата беше 192.168.1.101 (настройката е по DHCP).
          След това камерата не беше включвана по жица, а само wifi. Съответно, IP адресът е друг.

          Като съм закачил лаптопа към мрежата, той е получил IP 192.168.1.101 - същият като на камерата. От това съвпадение с IP на камерата е дошъл и проблемът. В момента, в който смених IPто на лаптопа и проблем вече нямаше.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #8
            Виждам, че вече има тема затова реших да постна тук - трябва ми малко подсказка за това каква камера да си взема... Не разбирам абсолютно нищо от камери и тепърва започвам да се образовам, но поне за сега мога да определя някакви изисквания (най-вероятно ще изкочат още).

            За сега най-важното е да става за външен монтаж, да може да записва, да има опция да проследява, ако се наложи и да има опция да снима нощем. Ако има възможност да се следи от телефон и т.н. още по-добре. Видях една-две, които имат всичко, но не са за външен монтаж - за съжаление няма как да го избегна - искам да снимам улицата пред къщата и мисля, да я монтирам под покрива, но все пак навън.

            Без да имам никакъв опит - предполагам, че ще трябва да потърся удължен кабел за захранване/сигнал. Дори и да има опция за Wi-Fi след като така или иначе ще има захранване не е проблем да има и кабел за данните. Мисля да купя един сървър на старо и да записвам всичко на него и/или примерно да взема модел камера с поддръжка за карта памет...

            Коментар


            • p-pleven
              p-pleven коментира
              Редактиране на коментар
              Записване на скриншотове при "движение", отдалечено на сървър - върши ли работа?
              Имам една дето я ползвам, за външенмонтаж (в случая не ми е фатално), но има FTP и може да записва на сървър извън помещението, има и апп да си гледам през Андроид телефона, също така от телефона си преглеждам снимките (с ФТП програмка за Андроид), които е направила, когато нещо мине. Интернета ми е от... флашка на Вивак@м. Може да записва и видео, но тази функция я спрях, понеже е безсмислена - като "мине нещо"и ми прави 10-тина детайлни снимки за секунда, което е повече от достатъчно. Жична камера.
              Да добавя, че сървъра, на който ми записва е в Бг и е безплатна услуга (годишната услуга, най-нисък план сега е ... 6 лв/година, ама съм циганин), като обема ми държи снимките за 20-тина дена. Да доуточня - камерата е в коридор и има работа по 2-3 часа на ден. Ден+нощ.
              Последно редактирано от p-pleven; 24-09-20, 10:51.

          • #9
            Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
            ...

            За сега най-важното е да става за външен монтаж, да може да записва, да има опция да проследява, ако се наложи и да има опция да снима нощем. Ако има възможност да се следи от телефон и т.н. още по-добре. Видях една-две, които имат всичко, но не са за външен монтаж - за съжаление няма как да го избегна - искам да снимам улицата пред къщата и мисля, да я монтирам под покрива, но все пак навън....
            Гореспоменатият модел горе-долу отговаря на изискванията. За външен монтаж е (малко е под въпрос до какви минуси е работоспособна). Записва при движение на карта или отдалечено (стига да е вързана към Интернет). Има ИЧ подсветка до 30 м и снима през нощта.
            НО, имай предвид, че нощно време ще ти записва в несвяст, защото ИЧ LED привличат всякакви насекоми, които задействат функцията за запис.

            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #10
              Взех от това момче други камери ....

              Но и тая става!
              Описал е всичко.
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X