Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да пазарувам безопасно с кредитна карта по интернет и сайтове като EBAY и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да пазарувам безопасно с кредитна карта по интернет и сайтове като EBAY и т.н.

    Привет колеги, имам добра банкова култура, плащам само с безконтактни карти, но пазаруване с кредитна карта по интернет и от сайтове като Ebay ми е тъмна Индия от години, ще ви помоля стъпка по стъпка какво се прави за да бъда защитен от измами и източване на кретитната ми карта, също така защо не може да се плаща с дебитна ами трябва да е с кредитна карта.

    Сигурен съм че има и други колеги които се притесняват да пазаруват чрез интернет с кредитна карта и ще е полезна темата.

  • #2
    плащам само с безконтактни карти, въобще не признак на добра банкова култура...

    Коментар


    • Еделвайс
      Еделвайс коментира
      Редактиране на коментар
      Под добра банкова култура имам предвид например следните неща, винаги много добре си чета договорите преди да подписвам каквато и да е банкова услуга, като се наложи да превеждам от една сметка към друга чрез банковото ми приложение, знам какво да правя и гледам по 100 пъти преди да потвърдя дадена операция, ако се наложи да тегля пари в брой гледам да е само от банкомат към банката с цел минимален риск от скрийминг на картата и мн. други, това е само част...

  • #3
    Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
    ... също така защо не може да се плаща с дебитна ами трябва да е с кредитна карта.
    НИКОГА не съм имал кредитна карта, пък нямам проблеми с три броя дебитни "Виза" с различни издатели да пазарувам онлайн.
    Ако срещаш картови проблеми - регистрирай се в "paypal" и можеш да захранваш сметката си там с банкови преводи (с такса като за вътрешен превод). Досега не съм попадал на сайт, който да не приема плащания от "пейпал".
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Редовно получавам фишинг имейли, уж от пейпал, че ми е блопкиран акаунта, и да съм се логнал да съм гледал там някакъв си проблем уж със сигурността. А аз пейпал акаунт нямам. Също и за епъл акаунт, или др. подобни.

  • #4
    1. Пускаш си виртуална карта към дебитната. В моята банка е безплатна услуга.
    2. Пускаш си онлайн банкиране. Искаш да пазаруваш нещо -
    3. зареждаш му точната сума, и
    4. плащаш.
    Няма как да ти я източат. Така процедирам, получава се много добре.
    Пейпал се лигавят, аз нямам акаунт при тях. Има случай да блокират милион в сметка, само заради щото не ги кефи юзера. Жоузеф Пруса, създателят на 3Д принтери с отворен код, който се интересува може да види на сайта му. Кви ги вършат Пейпал.

    Коментар


    • #5
      няма нужда от кредитна карта, освен при някои рентакар фирми, първо си направи виртуална карта, която ще ползваш само за онлайн пазаруване и ще захранваш специално затова /аз си ползвам нормалната карта и не съм имал проблеми, но внимавам в кои сайтове плащам с нея, в ибей само пейпал. След това си направи регистрация в пейпал / ще иска номера на картата и ще ти вземе 1 евро /май беше/ за верификация, но после го връща.
      няма да пиша всичко, хората са го написали: линк
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #6
        Първоначално публикуван от ikirov Преглед на мнение
        1. Пускаш си виртуална карта към дебитната. В моята банка е безплатна услуга.
        2. Пускаш си онлайн банкиране. Искаш да пазаруваш нещо -
        3. зареждаш му точната сума, и
        4. плащаш.
        Няма как да ти я източат. Така процедирам, получава се много добре.
        Пейпал се лигавят, аз нямам акаунт при тях. Има случай да блокират милион в сметка, само заради щото не ги кефи юзера. Жоузеф Пруса, създателят на 3Д принтери с отворен код, който се интересува може да види на сайта му. Кви ги вършат Пейпал.
        Подкрепям. И аз съм с виртуална карта. Извадих си я малко случайно, покрай колега, безплатна е, няма никакви такси. Не пазарувам много онлайн, досега 10-тина винетки, застраховки за колата и т.н. Наложи ми се да купя резервна клапа за вратичката на кучето, фирмата със седалище в Ирландия. Банков превод ми искаха към 30 евро, другият вариант с кредитна карта, която нямам. Обадих се по телефона с номера на поръчката, казах си номера на картата и за секунди си дръпнаха парите. В повечето случаи виртуалната си я познава като кредитна.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #7
          Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
          ...В повечето случаи виртуалната си я познава като кредитна.
          То хубаво я разпознава, въпросът е издаделят на виртуалната карта като каква я разпознава? Ако пристигне искане над лимита или над наличността по нея - какво се случва?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • ikirov
            ikirov коментира
            Редактиране на коментар
            Аз говорих за дебитна. Кредитна виртуална не знам като какво изглежда. Ползва се за разплащане, и отсреща им изглежда като кредитна VISA в конкретния ми случай.
            Ако плащаш повече отколкото са заредени вътре - вероятно няма да мине транзакцията.

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            При искане над наличността в картата - след три работни дни , ако все още няма достатъчно наличност, искането се отказва автоматично. За над лимита не знам.

        • #8
          Значи първата стъпка е да имам виртуална карта, отидох да прочета на сайта за моята банка относно виртуалната карта, разбрах че аз си имам заложена към кредитната ми карта 3-D Secure, имам мобилно приложение към съответната банка и забелязах че при кредитната ми карта, най-отдолу ми изписва 3-D Secure - Active, за пазаруване именно защитено чрез интернет, дотук хубаво, каква е следващата стъпка, може ли аз да посоча сумата която да преведа от кредитната карта, или трябва само от отсрещната страна да дръпнат каквато е съответната сума?

          Коментар


          • ikirov
            ikirov коментира
            Редактиране на коментар
            Зареждаш си през мобилното банкиране сумата към виртуалната, и после пазаруваш с нея. Като си напазаруваш и се занулява. Не ти трябва 3Д или каквото там, щото не се сещам как могат да те измамят. Мисля, че не може да ти дръпнат по-голяма сума от колкото има у виртуалната. Ако бъркам поправяйте ме, аз такъв случай не съм имал.
            Нямаш проблем ако ще и целия свят да ти знае данните на виртуалната.

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Не трябва ли да имаш 5-10 кинта в повече, че май все пак има някакви такси ?

        • #9
          Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
          Значи първата стъпка е да имам виртуална карта, отидох да прочета на сайта за моята банка относно виртуалната карта, разбрах че аз си имам заложена към кредитната ми карта 3-D Secure, имам мобилно приложение към съответната банка и забелязах че при кредитната ми карта, най-отдолу ми изписва 3-D Secure - Active, за пазаруване именно защитено чрез интернет, дотук хубаво, каква е следващата стъпка, може ли аз да посоча сумата която да преведа от кредитната карта, или трябва само от отсрещната страна да дръпнат каквато е съответната сума?
          В нормалния случай в момента на подаването на поръчка парите се дърпат автоматично от карта или пейпал сметка.
          Общо взето, операторите на кредитни карти имат много високи изисквания за сигурност за да разрешат на някой сайт да приема онлайн плащания с карти. Основен проблем са сайтове менте (в някои случаи - визуално копие на оригинален легитимен сайт), които те прилъгват да си въведеш данните от картата.

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение

          То хубаво я разпознава, въпросът е издаделят на виртуалната карта като каква я разпознава? Ако пристигне искане над лимита или над наличността по нея - какво се случва?
          От времето, когато още кредитните карти тук бяха рядкост, имаме една "кредитна" карта, която де факто е дебитна. В смисъл, при разплащания системите я разпознават като кредитна, но реално плащане не може да мине, ако по сметката я няма налична съответната сума. Ако постъпи искане за плащане над наличността - плащането не минава.
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 05-04-20, 11:35.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            През последната година са ми попадали поне 4-5 ментака на известна западна фирма, продаваща онлайн. За разлика от оригинала, ментетата имат домени, съдържащи името+някаква добавка (ако примерно оригиналът е еделвайс.ком, ментаците са нещо от рода на еделвайсшопинг.ком и т.п.). Като направиш справка за домена на някоя whois услуга ти излиза, че сайтът е регистриран преди месец два три. Отделно, ментетата (поне тези, които са ми попадали) изглеждат като оригиналния само на пръв поглед - цветово оформление, част от графичните елементи. Липсваше обаче като правило почти цялата допълнителна информация (данни за фирмата, условия за ползване, политика за поверителност, помощна информация за клиенти и т.н)
            Набляга се на суперизгодните "оферти", които да накарат немислещият бройлер да се метне да пусне поръчка, заслепен от желанието да удари кьоравото. целта е да те накарат да си въведеш данните от картата. Реално при пускане па поръчката пари няма да ти дръпнат, но вече ще имат данните ти и могат да ги използват да източат, каквото могат. Просто е хубаво човек да провери дали сайтът е ОК и да не бърза да се мята на "голямата далавера".
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 05-04-20, 13:18.

          • Еделвайс
            Еделвайс коментира
            Редактиране на коментар
            Мерси Чавдаре за инфото, именно заради такива неща досега избягвам да пазарувам по този начин, притесненията ме карат да ми се отще да поръчвам каквото и да е било...

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Най-вероятно фишинг сайтовете ще кажат на бройлера - извинете станала е еди каква си грешка в системата, моля опитайте пак по-късно. И няма да му дръпнат нищо, целта е да приспят бдителността му, но вече имат номера на картата и паролата му валидни.

        • #10
          В крайна сметка ще попитам банката, за отделна виртуална дебитна карта, която да си остава празна и да я захранвам при нужда и с точно определена сума, само така би ми било по-спокойно.

          Коментар


          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Моята е на ДСК и също иска код, пратен по СМС. Иначе не плаща. Ей сега ще купувам две винетки, зареждам парите от онлайн банкирането и отивам да си прибера мебелите на аванта, дето ми подариха за село.

          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Това е прословутото 3D-secure. Голяма инвенция, няма що.

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
            В крайна сметка ще попитам банката, за отделна виртуална дебитна карта, която да си остава празна и да я захранвам при нужда и с точно определена сума, само така би ми било по-спокойно.
            Аз миналата година си отворих втора разплащателна сметка на мое име, с отделен IBAN номер, и отделна дебитна карта, която се разпознава като кредитна за онлайн плащания. Зареждам я през онлайн банкирането с 5-10лв. над необходимата сума, за да няма проблеми.

            Преди месец за пръв път платих нещо в Алиекспреса и плащането стана без засечки. Ако случайно стане пробив, и ми хакнат 5-10лв. от нея, закривам я, и си откривам друга, с друг IBAN номер. И така...

        • #11
          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение

          То хубаво я разпознава, въпросът е издаделят на виртуалната карта като каква я разпознава? Ако пристигне искане над лимита или над наличността по нея - какво се случва?
          Значи моята е виртуална дебитна. Зареждам предварително или точната сума, или както в случая с ирландците, малко повече, че не знаех по кой курс ще обърне еврото. Изрично в потвърждението на поръчката пишеше два начина за плащане - по банка и с кредитна карта. Обадих се по телефона след два дена събиране на кураж, не че нещо, ама съм чувал какви ли не неща за английския на ирландец. Но случих на много разбрана и правилно говореща кака, казах и номера на поръчката и че искам да платя с кредитна карта. Питаме каква ми е картата, казах и Виза, пита ме за номера на картата и за две-три секунди каза ОК. Толкоз беше международният ми опит. Издателят си я познава като виртуална дебитна. Над наличността няма как да ти даде да платиш. Някои операции със сигурност няма да станат с тази карта, но за пазаруване е достатъчна. Имам колега, с нея яко пазарува от алита, амазони и прочие.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #12
            Ако имаш моб банкиране към същата банка, слагаш малък лимит, вдигаш го преди плащането, плащаш и пак си връщаш лимита за нет пазаруване, пейпала също нямаш проблем.
            Последно редактирано от veskov; 05-04-20, 14:09.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #13
              Абе хора... Какви лимити, какви виртуални карти. Ако говорим за ebay, просто плащай. Без никакви притеснения.

              Коментар


              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                Явно не е само за известните сайтове, а и в началото винаги има такъв момент. Лимитите са и много гадно нещо, ако не можеш да ги управляваш в момента. Има и достатъчно др защити като токен и др

            • #14
              На лимитите недейте възлага големи надежди. Измамниците теглят от картата малки суми но редовно... докато ги хванеш. Пр. 4,99 $; 9,98 $ месечно - някакви такива. Вероятно като го направят със стотина измамени, им се връзва сметката. Обикновено ги усещаш, когато бавно и полека са изтеглили около 100 долара. Банката по линия на някакви сетълменти обикновено ги връща, но след няколко месеца. Т.е. картата трябва да бъде празна и да се зарежда само със сумата, необходима за съответната покупка.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • IvanIvanovi
                IvanIvanovi коментира
                Редактиране на коментар
                точно тук няма да мине това, той си каза че гледа си онлайн сметката по няколко пъти на ден )

              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                Да, но трябва да можеш да я зареждаш в момента, а това е същото като да можеш да и сменяш лимитите. В разните банки със сигурност таксите са различни, примерно за поддръжка на сметка и карта или много карти по една сметка. И ако плащаш дребни суми, туриш им и по 1смс, превъртиш левовете в нещо си и става... .

              • santaclash
                santaclash коментира
                Редактиране на коментар
                За всичко над 10 лева получавам СМС. Зор ще видят с тегленето.

            • #15
              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Т.е. картата трябва да бъде празна и да се зарежда само със сумата, необходима за съответната покупка.
              Това е за мен най-доброто. Зареждам преди плащане. Трябва да е някой много напред с материала, че да усети парите, че да ми ги дръпне преди да платя. Ма аз съм си старомоден, избягвам излишни онлайн операции. Ама с тая карта малко се разглезих, че и някои сметки чат-пат плащам онлайн.
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • Еделвайс
                Еделвайс коментира
                Редактиране на коментар
                Точно това имам предвид, значи остава да си заява виртуална дебитна карта и ще преминавам към следващата стъпка, благодаря ви колеги за разясненията, със сигурност ще имам други питания.

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X