Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пощенски гълъб - принцип на действие?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пощенски гълъб - принцип на действие?

    Пощенски гълъб - принцип на действие? как намира курса ? как знае къде да достави съобщението ? доколко може да се разчита на такъв тип комуникация ? защо гълъб, а не мишелов примерно? или сова?

  • #2
    До: Пощенски гълъб - принцип на действие?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Homing_pigeon

    Породата е такава че се прибира в къщи където и да го пуснеш.

    За самото ориентиране чети статията. Има предположения че е по геомагнитното поле, по миризмите, по комбинация от двете, и по какво ли не още. Факт е че си намират пътя завалийките.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      До: Пощенски гълъб - принцип на действие?

      Швейцарската армия имаше до преди няколко години пощенски гълъби на "въоръжение". Като изразих учудване, какъв е смисъла от това нещо и то във века на електронните комуникации, ми обясниха, че има бомба, която унищожава в голям радиус всичко електронно и тогава на помощ идват пощенските гълъби.
      Последно редактирано от pustrina; 15-04-09, 10:37. Причина: правописна грешка
      889377712

      Коментар


      • #4
        До: Пощенски гълъб - принцип на действие?

        Пощенският гълъб може да се използва за носител само в едно направление - към дома си. Тоест, при нужда се отнася до изпращателя в клетка и се пуска оттам към мястото където е отгледан. Характерното при пощенските гълъби е, че помнят с години мястото където са отгледани и се връщат винаги там откъдето и да ги пуснеш. Макар че аз съм си правил експерименти, при които ако му намериш еш и създаде семейство и поколение той остава там в повечето случаи. Много здрави физически гълъби, бързо летят и явно се ориентират по магнитното поле. Защо гълъб, а не сова или мишелов ли? Ами защото инстинктът за завръщане при пощенските гълъби е много по-силно развит отколкото при повечето птици и в същото време е одомашнен вид, а не див.

        Коментар


        • #5
          До: Пощенски гълъб - принцип на действие?

          Първоначално публикуван от pustrina Преглед на мнение
          Швейцарската армия имаше до преди няколко години пощенски гълъби на "въоръжение". Като изразих учудване, какъв е смисъла от това нещо и то във века на електронните комуникации, ми обясниха, че има бомба, която унищожава в голям радиус всичко електронно и тогава на помощ идват пощенските гълъби.
          Гълъби за военна свръзка са използвали много армии по света.Включително и Българската.Списанието е "Военна техника" брой 5 от 1969г.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            До: Пощенски гълъб - принцип на действие?

            В зависимост от условията при които трябва да се извърши доставката на пратката има няколко различни породи. При някои случаи по-важна е бързината и се използват "бързолети", които обаче летят по-ниско и рискът да бъдат "нападнати" от сокол или дори целенасочено от "вражески сили" е по-голям. През втората световна война са ползвани масово гълъби от французите и англичаните. Твърди се, че немците имали специално звено с обучавани соколи др., които трябвало да "прихващат пратките" (такава тактика за прихващания на пратки се твърди, че е използвана и от монголите, както и от много други племена). Когато сигорността е по-важна, използват се "високолети" - характерно за породите е, че летят на по-голяма височина (над хищниците, доколкото е възможно). Има и "бойни" породи, които имат по-голям шанс при срещата си с хищна птица, но при тях "полезното" разстояние е доста по-малко и в бившите руски републики и Русия например се използват повече за "бойни залагания" (като нашите боеве с петли). Най-приятните породи са тези, които се използват за храна - достигат до 5 кг и нямат сериозни пощенски умения, но пък са страхотен деликатес. Важно е да споменем и декоративните породи, които в днешно време са любими на по-голямата част от любителите "гълъбари" . Има до толкова извратени породи, които дори не могат да летят, или пък за да се размножат успешно им трябва подстригване "до голо" и помощ от приятел .
            За да "работят" гълъбите не трябва да се транспортират и отглеждат (в мястото от което се пускат към дома) по двойки, още по-малко, когато са млади животни. (Когато искате да отгледате свой собствени гълъби е добре да вземете млада двойка, като първите десетина дни ги държите в тясно и тъмно пространство, а по-късно им обусобите клетка, в която ще живеят перманентно. Когато двойката се сформира и снесат яйце, няма почти никакъв шанс гълъбите да се върнат в старото си жилище.) В "старите времена" е имало изградена система за пренос на гълъби от един замък към друг, като гълъбите от всеки замък са били щателно описвани за да се знае кой от къде е и горе-долу за колко време носи пратката. Така можело при атака (или при сватба или какъвто и да е повод) да се изпрати вест до всички желани градове. Има не-малко случаи, в които благодарение на гълъбите са печелени битки, а и цели войни.
            Моята любима порода са Сатинетите http://www.vbox7.com/play:811ed6fe
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X