Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    1. Любезно ще попитам има ли някой Модератор или Администратор, който да гарантира за мен, ако ДА, нека само да пусне един ред тук в темата за да може да се премине към стъпка 2ра.
    Любезно предлагам да се промени регламента така, че форумната администрация да не служи за базов авторитет.

    Коментар


    • #17
      От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Любезно предлагам да се промени регламента така, че форумната администрация да не служи за базов авторитет.
      Предложи нещо по-конструктивно, защото вие сте очевидно хора с доверие, аз мога лесно да регистрирам 10тина потребителя и след време всичките да станат +ПЛ и лесно да се докопам с пълен достъп до компютрите на разни хорица, предложих това за да сте един вид първоначален контрол на достъпа, защото поне няколко Модератора тук ме познават лично и то не от вчера а от години, до колко обаче, ще гарантират за мен това е точно разковничето, защото ако никой с авторитет не си сложи името зад мен, значи не заслужавам доверието на хората, следователно не ставам за тази инициатива , така мисля аз поне.

      Достъп до системата на някой директно означава огромно/пълно доверие и според мен дори и най-малкия компромис с това доверие ще опорочи инициативата; ако липсата на доверие е на лице, това ясно означава, че същата тази инициатива е НЕприложима във формата предложен по-горе.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #18
        От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

        Проблема с доверието през администрацията на форума е сериозен.

        Като разрешение предлагам (за съжаление не е идеален метод, но все пак е нещо) хората, работещи по тези задачи да бъдат възможно по-прозрачни, като самоличност. Най-простият вариант е обществен телефон, обществен e-mail и реална снимка (за предпочитане потвърдена от някой от форума). Пак казвам - метода не е идеален, защото хората, които ще работят оставят много лична информация, което в общият случай е зле, но все пак е по-добре от нищо предполагам.

        Против съм да се дават реални адрес от какъвто и да е характер - твърде лично е...

        Коментар


        • #19
          От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

          Колега, трудно ми е да напиша следващите редове, без да се изявя като поредното песимистично мрънкало и "загори-тенджера". От една страна идеята е супер. Алтруистична, добронамерена... абе, супер! Затова, е и леко утопична. Нещо като: "Хайде, всички да сме добри един към друг и да оставим адвокатите без работа". Пак се извинявам за хиперболата.
          Такаааааа, в какви случаи бих се възползувал аз от евентуално- сформираната група местни експерти (последното е без капка ирония, убеден съм че тук има такива)? Мииии само ако машината ми е за игри и закачки, а малкият е натиснал нещо и ми е омазал нещата или аз съм се забил с някаква програма, дето хич не ми е било работа да се занимавам, и.... прочее битовизми. Никой съпортър не би изпитал и капка удовлетворение при решаването на подобни проблеми и на мен лично, би ми било съвестно да занимавам можещи и знаещи хора с тях. В случая "работна машина", пълна с важна и конфиденциална информация+ сериозен проблем, отивам където трябва, плащам колкото трябва и няма тукашен гарант- администратор, модератор, арменски поп..., който да ме подтикне да оставя нещата в твои ръце (не го приемай лично).
          Между тези две крайности има безкрайна палитра от случаи, но мисля че потърпевши от тях ще бъдат основно хората, които са се нагърбили с решаването им- сиреч пак ти.
          С няколко думи, идеята е добра, но се съмнявам, че прилагането ѝ ще е успешно.
          И, след всичко изписано, смятам че добрите идеи трябва да се подкрепят и лично заявявам готовност да ти дам достъп до лаптопа на дъщерята. От седмица не може да си стартира Sims-3 на него. При успешно решение на задачата, смятам че ще имам пълно право да те препоръчам тук. Иначе препоръката ми ще е без всякаква тежест, тъй като не те познавам. Мисля че е честно.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #20
            От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

            Благодаря за коментарите, мисля, че съвсем скоро, утре вечерта ще е ясно бъдещето на идеята.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

              Добра идея.
              Ако има проблем с програма например в действителност проблемът е да намериш точния човек който да ти даде съвет.
              Много хора не успяват и губят часове и дни за проблеми които се решават за минути.

              За тикет системата - не съм много привърженик на бюрокрацията.
              За гаранциите - може човекът да има прекрасни гаранции обаче за конкретния проблем просто да не може да помогне.
              За дистанционния достъп - в крайна сметка човекът който търси помощ решава дали е безопасно да предотави дистанционен достъп.

              Аз се интересувам да се включа в инициативата.
              Занимавам се с програмиране, електроника, микроконтролери - предимно Ардуино подобни.
              Също така консултиране (глупавият знаел а пък умният постоянно питал).
              По принцип бих могъл да помогна по всяко време на денонощието.
              Но не съм сигурен че ще помогна точно на момента.
              Мога да отделя до половин час време за да помогна по конкретен проблем.
              За връзка -
              Скайп: slavi_s
              Поща: slavi888 маймуна г майл точка ком.

              Във връзка с тая идея се сетих че съм виждал сайтова от типа:
              - с какво можете да помогнете за 1 час
              - какво можете да направите за някого за 5 долара

              Коментар


              • #22
                От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                Първоначално публикуван от slavi888 Преглед на мнение
                Добра идея.
                За тикет системата - не съм много привърженик на бюрокрацията.
                Само виж какво стана с тази тема... Освен всичко приемането на тикетинг системата, като бюрокрация е погрешно. Системата е помощник - ако се ползва добре (трябва да се ползва адекватно) ТРЯБВА да остава IT история и да се след натоварването на хората от отбора. Как ще оцениш работата на тези хора, как ще препоръчаш определен човек за определена задача? Заради това, че готин или че ти е добър приятел. Ако същият има 20 завършени задачи, които са от този тип и от тях да кажем 12 са успешни, 5 са елевирани, 3 са провал ще си дадеш по-ясно сметка какво да очакваш, нали?

                Коментар


                • #23
                  От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Предложи нещо по-конструктивно, защото вие сте очевидно хора с доверие
                  Ами не, не сме хора с доверие - или поне не по принцип. Ежедневно се намира кой да оспорва морала, безпристрастността или компетентността на модераторите по повод взети решения в модерацията. Понякога даже доста гласно. На мен не ми звучи като доверие, не и гласувано от евентуалните потребители на схемата, предложена тук. Модерацията като дейност не предполага отношения на доверие между модератор и форумен участник.

                  Форумната администрация няма нито способността, нито амбицията да оценява форумните участници по друг критерий, освен спазването на форумните правила и политика. Както аз си мисля, обаче, това няма много общо с моралните - и даже още по-малко - с професионалните качества на даден участник. За осигуряване на подкрепа от името на Форума като такъв, установен механизъм има, но използването му за конкретната цел е чупене на орехи с микроскоп, при това - чужд микроскоп.

                  Евентуално участие на модератор в този план би било чиста проба злоупотреба с влияние. Лично аз съм правил и по-укорими неща, но без особена гордост.

                  Мога да предложа и чисто професионален съвет: тежестта на осигуряването на какъвто и да било ресурс (вкл. доверие) трябва да се носи от този, който има нужда от този ресурс. В случая това са участниците от двете страни на услугата. Съжалявам, няма по-пряк път.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                    Обречена работа, неблагодарен народ сме.
                    Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

                    - Ясен

                    Коментар


                    • #25
                      От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                      Много сме си даже благодарен народ. Просто сме взискателни малко повече отколкото сме старателни.

                      Коментар


                      • #26
                        Re: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                        Аз съм на мнението на Ясен, че не трябва да се замесват модераторите и администраторите - те няма как да препоръчат който и да е, и за капак на всичко да носят отговорност за действията на препоръчаните - другото което е, мнението им ще е базирано но всичко друго но не и на професионалния опит на препоръчания от тях. Например Ясен препоръчва мен, а няма кой да препоръча Гошко, който е много по напред с материала, защото никой не го познава.

                        Относно отдалечения достъп - това си е отговорност която трябва да поемат двете страни на операцията.
                        Последно редактирано от Daniel; 13-10-14, 07:43.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                          Здравейте,

                          Благодаря на всички коментирали в темата, вашите мнения и коментари бяха и са факторите за вземане на моето решение.

                          Аз лично НЯМА да продължа в посока осъществяването на тази идея.

                          Мъничко съжелявам, че се получи така какво исках, тоест бързо и лесно за заработи тази инициатива но в живота и реалността истината не винаги е в розово и приятна за слушане.

                          Аз лично НЕ мога лекомислено да рискувам да загубя доверието, което съм изградил към себе си за за тези почти 10 години в които членувам тук и 10 години в които намерих доста приятели и близки хора тук!
                          Факта, че никой не гарантира за мен означава едно - РИСКА в тази инициатива е огромен и хора по-мъдри и опитни от мен прецениха, че негативните последици от евентуално материализиране на риска НЕ си струват позитивните ефекти от тази инициатива, с други думи опасно нещо е това и позитивите никак НЕ могат да надминат негативите и опасностите в това начинание.

                          Аз не си правих много илюзии за това и нарекох начинанието социален експеримент, все пак бях оптимист и се надявах на позитивна развръзка, е не се случи, но аз пак съм си оптимист, просто НЕ мога рационално да пренебрегна всички рискове и опасности и сляпо да скоча с рогите напред та дори и за добра кауза, просто знам, че по закона на Мърфи а и по традиция в България, дори само на един човек нещо да не му хареса или нещо да разбере накриво може да компрометира и цялата инициатива а и доброто име на много хора!

                          С най-добри чуства ще посъветвам нуждаещите се, просто да постъпят както сметнат за добре, ако им е важна нуждата ще си платят и потърсят компетентна помощ, ако ли не е неотложно, спешно и важно и приемат риска, ами има гугъл има форуми да питат и да експериментират, шанса е на страната на борещия се
                          Последно редактирано от BatGeorgeone; 13-10-14, 10:19.
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                            Добра идея, но трудно ще бъде прокарана без поне минимално доверие и от двете страни. Реално точно через форума съм помагал така на няколко колеги и вероятно ако са видели темата ще се сетят за случаите. На първо четене лично аз се сещам поне за двама, които съм поддържал през Teamviewer през последните няколко месеца.

                            Подобна идея се опитах да прокарам в други форуми, като там подходих доста по-лично - "Здравейте, аз съм еди-кой-си, това ми е номера, това ми е e-mail адреса, бих искал да помогна с това и това, защото това мога, ако някой има желанието да рискува заповядайте."

                            В повечето случаи хората се чудят каква точно е мотивацията ми. Реално смятам, че няма нищо лошо в обществено полезният труд - стига да има начин да помогнеш. Понякога работи, понякога не... зависи какво можеш да направиш от летящ старт.

                            Коментар


                            • #29
                              Re: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                              Идеята е много добра, но трябва да си се гради на доверие между потребителя и супорта. То така си е и в момента - естественно може малко да се развие, да речем с цял форум.

                              Тъй като идеята е взаимопомощ и е напълно безплатна, отговорност трябва да носят двете старни на процедурата /Най малкото администрацията откъде ще знае на кой, колко са му ИТ възможностите/.

                              Аз ако препоръчам Ясен и той прецака на Евгени компа какво ще стане - Евгени ще ми се обади на мен и ще иска аз да му го оправя !!!

                              Относно отдалечения достъп - всеки сам да си решава дали да дава достъп, ако не иска /което е нормално/ - има си платени услуги.
                              Според мен, това би работило за дребни неща не отнемащи много време.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Re: Опит за ВЗАИМОПОМОЩ - социален експеримент в обхвата на форума

                                Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                                Идеята е много добра, но трябва да си се гради на доверие между потребителя и супорта. То така си е и в момента - естественно може малко да се развие, да речем с цял форум.

                                Тъй като идеята е взаимопомощ и е напълно безплатна, отговорност трябва да носят двете старни на процедурата /Най малкото администрацията откъде ще знае на кой, колко са му ИТ възможностите/.

                                Аз ако препоръчам Ясен и той прецака на Евгени компа какво ще стане - Евгени ще ми се обади на мен и ще иска аз да му го оправя !!!

                                Относно отдалечения достъп - всеки сам да си решава дали да дава достъп, ако не иска /което е нормално/ - има си платени услуги.
                                Според мен, това би работило за дребни неща не отнемащи много време.
                                Нужни са гаранции за доверие НЕ гаранции за компетентност, не ми се влиза в спорове но компетентност НЕ може да гарантира никой на тоя свят, нито сертификати, нито закони, нито опит, нищо не може да гарантира справяне с една или друга проблематика, проблема е доверие, някой да има доверие, че помагача НЯМА да му крадне личните данни или снимките или няма да му сложи троянски кон и да му запише паролите и т.н. ей това е важното, всичко друго е въпрос на конкретна ситуация и желание, така поне аз виждам нещата.

                                За всичко останало което казваш сме на едно мнение и взаимното разбиране е пълно!
                                Бъдете живи и здрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X