Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Варианти до Грузия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Варианти до Грузия

    Здравейте,
    Както се казва, да се подготвим отрано, та да е леко Та идеята е с кола от Вн до Грузия. Като гледам Googe earth основните варианти са два - от юг и от север да се заобиколи Черно море. На пръв поглед по-логичен е варианта Вн - Ист - Самсун - Батуми.
    Моля да споделите за основните предимства и недостатъци на двата варианта - визи, паспорти, сигурност. Доколкото прочетох в други теми, в Турция горивото е скъпо, но бих до преглътнал този факт, ако си спестя евентуални проблеми по пресичане на многобройните граници на бившия СССР. Ще съм благодарен и на полезни линкове, за да минем по-нататък към конкретика.

  • #2
    От: Варианти до Грузия

    Пътувам до Грузия през Турция с камион. Не знам нищо за другия маршрут. През Турция се пътува бързо и спокойно. Дизелът е около 4 лири, т.е. около 4 лв/л. По цялото трасе има изобилие от бензиностанции, магазини за всякакви стоки, ресторанти, хотели или просто места за паркиране с тоалетна и вода, на които е сигурно за пренощуване. Турските полицаи са приветливи и коректни. Държат на спазването на ограниченията на скоростта. До Истанбул се пътува по магистрала, която е платена, но не мога да кажа цената за леки автомобили. За камион са достатъчни 120 лири в двете посоки, т.е. за кола ще е съвсем поносимо, смятам. Има специална тема във форума за цената на магистралата в Турция. До Gerede се кара по магистрала, а след това - по национал, който е съвсем скоро ремонтиран в голямата си част и е с две ленти във всяка посока с разделителна ивица. Merzifon - Samsun е преход през планината по същия хубав национал, а от Samsun следват около 500 км панорамен път покрай морето, което си е хубаво преживяване. Има места за къпане, спане и хапване - шкембе чорба по 3 лири с хляба и чая - чай ще ви предлагат винаги. Граничния пункт на Sarpi е ремонтиран наскоро и уреден - има магазини, банки и т.н. Следва Грузия. Граничните служители са млади, образовани, възпитани и говорят поне руски и английски. Хапнете хачапури (вид баница със сирене, кашкавал и картофи) на границата и карайте към Батуми. Грузинските полицаи са коректни и НЕПОДКУПНИ!!! Глобите не са високи, но..!!! Неплащането на глобата в срок ( до месец, в банка) води до прогресивното й нарастване до невъобразими размери - хиляди лв и отнемане на книжката при следващо посещение в страната. Цената на дизела в Грузия е около 1,10 грузински лари, т.е. около 1,10 лв/л. Сигурно мога да кажа още неща, но сега не се сещам - питайте!
    00359893488603

    ....нямам си вече LR...

    Коментар


    • #3
      От: Варианти до Грузия

      Благодарско за полезната информация. Ако си карал до Местия сподели как е пътят до там например от Батуми.
      Не съм сигурен къде го прочетох, затова да питам и тук - имам ситроен 1996г, на границата с Турция не пускали коли на повече от 20г, доколко е вярно? То за тази година няма да успеем да се организираме, а 2014 си е почти на ръба.

      Коментар


      • #4
        От: Варианти до Грузия

        И още нещо - гледам, че до Gerede има и главен път? D100. Ако е в добро състояние и не е голямо набутване в населени места бих го предпочел пред скуката на магистралата. Не съм пътувал с кола из Турция и не държа да я прекося възможно най-бързо.

        Коментар


        • #5
          От: Варианти до Грузия

          В Грузия караме през Поти, Самтредия, Зестафони и Гори до Тбилиси и после към Ереван или Баку. Не съм пътувал до Местия. Пътищата в Грузия са лоши и натоварени. Правила за движение като познатите нам, не се спазват. Всеки кара, както му харесва, но за нас проблемът не е голям защото се плашат от засилен камион и правят място. Полицията стои на много места по пътя и следи основно за превишение на скоростта. За предпочитане е да се пътува през деня заради дупките и не особено доброто указване на пътя с табели. Освен това, през деня може да се насладите на хубавата грузинска кухня и пресни плодове, зеленчуци, хляб...Много често в Грузия ще срещнете свободно движещи се животни по пътя предимно крави и кози. Не само движещи се, но и спокойно лежащи на пътя - внимавайте!
          00359893488603

          ....нямам си вече LR...

          Коментар


          • #6
            От: Варианти до Грузия

            00359893488603

            ....нямам си вече LR...

            Коментар


            • #7
              От: Варианти до Грузия

              Ето ти пътуване от север, което си е обиколка на морето и включва и Турция: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=133824
              И ето пътуване само през Турция до Грузия и Армения: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=166548 и тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=150095

              Сега не мога да ти пиша по-подробно, но прегледай първо темите. Ако целта ти е само Грузия категорично по-добрия вариант е да караш само през Турция по черноморското крайбрежие - красиво, сигурно и спокойно.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Варианти до Грузия

                Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                Благодарско за полезната информация. Ако си карал до Местия сподели как е пътят до там например от Батуми.
                Не съм сигурен къде го прочетох, затова да питам и тук - имам ситроен 1996г, на границата с Турция не пускали коли на повече от 20г, доколко е вярно? То за тази година няма да успеем да се организираме, а 2014 си е почти на ръба.
                За колите над 20 години ми се струва съмнително, обаче до Местия нямаш проблеми. Преди пътят е бил макадам, но вече най-вероятно е асфалтиран. Разрови се из форума forry беше ходил там преди години и асфалта свършваше малко слез Зугдиди. А миналата година в Грузия срещнах едни руснаци които се бяха заиграли там, но казаха че до Местия пътят е почти асфалтиран, само частично имало още неасфалтирани участъци. Интересното става от там нагоре към Ушгули - виж на Фори пътеписа тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=68292 Грузия е невероятна страна, но неприятното е че на интересните места пътищата са лоши. Иначе главните им пътища са добре, само шофьорите са много откачени.
                LZ2NKM

                Коментар


                • #9
                  От: Варианти до Грузия

                  Damon, благодаря за линковете. Смятаме да отделим повече време на Грузия. В този смисъл вариантът през Турция като че ли е по-добър. Разбира се ще направим планове пътем в Турция да не подминем нещо заслужаващо внимание.
                  Ще съм благодарен и ако някой сподели ако е скитал по високото в Грузия - инфо за маршрути, хижи, сигурност, за малка група самостоятелно движещи се.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Варианти до Грузия

                    Здравей, аз когато бях в Грузия не ми разрешаваха да се движа без охрана. Всички са въоръжени. Вечер в заведенията щом пийнат се почват стрелби.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000_1136.jpg
Прегледи:1
Размер:201.5 КБ
ID:5506962
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000_1056.jpg
Прегледи:1
Размер:173.3 КБ
ID:5506963
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000_1044.jpg
Прегледи:1
Размер:168.1 КБ
ID:5506964
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000_1132.jpg
Прегледи:1
Размер:146.2 КБ
ID:5506965
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000_1046.jpg
Прегледи:1
Размер:77.6 КБ
ID:5506966

                    Коментар


                    • #11
                      От: Варианти до Грузия

                      Миналато година ходих до Местия. Тъкмо асфалтираха 130 километровата отсечка от Зугдиди и колата ми цялата стана в смола. Предполагам че всичко е готово вече. Пътищата са идеални. Задължително е да се разходиш до някое село около Местия щото в градчето няма нищо интересно. Пътищата които водят нагоре из върховете на Кавказ са по-интересни.
                      Преди няколко дена се върнах от поредната ми разходка в Грузия.
                      Този път ходих до Степантсминда - Казбеги. Препоръчвам го дори повече от Местия.
                      Досега съм бродил на повечето интересни места в Грузия - източен Кавказ, западен Кавказ, Боржоми ...
                      Никакви проблеми. Тези приказки за автоматите бяха едно време. Сега навсякъде е пълно с ченгета, а грузинците ги е страх от тях. Задължително е слагането на колан - глобата е 40 лари. Мен ме спряха един път, но после ме пуснаха след като жена ми каза на полицая че много обичам Грузия
                      Последно редактирано от valchog; 30-08-13, 16:56. Причина: допълване

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X