Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гибралтар и Южна Испания

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гибралтар и Южна Испания

    Здравейте,
    Има някаква вероятност да работя в Гибралтар.
    Доколкото разбрах, по-изгодно е човек да си наеме квартира в най-близкия Испански град (значително по-евтино е)
    Ще съм благодарен на всяка информация по въпроса.
    Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
    Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

    0885372997 - Дани

  • #2
    От: Гибралтар и Южна Испания

    Съседният на Гибралтар град - Ла Линия е буквално "долепен" до полуострова. Разстоянието от центъра му до която и да е точка на "скалата" е не повече от 15 минути с велосипед. Ако ще се местиш там горещо препоръчвам да си вземеш велосипед. Има много хубава велоалея, която следва крайбрежието. Единственото притеснение е, че всеки път се минава гранична проверка и се пресича пистата на летището. Т.е. ако има полети се чака около 5-10 минути на бариерите. Това би трябвало всеки момент да се облекчи, тъй като довършват тунела под пистата на летището, който ще се ползва само от автомобили, т.е. пешеходният и велосипедният трафик ще си остане отгоре.

    Квартирите в Ла Линия са наистина доста по-евтини от тези в Гибралтар. Ако си сам най-удачно е да си намериш съквартирант - така си делите освен наема и разходите и излиза доста добре. За сведение - преди година апартамент с три спални излизаше около 500-600 евро на месец. За ток, вода и Интернет отиваха още около 60-70 евро. Апартамент с една спалня пък беше около 300-400 евро, като разходите бяха горе-долу същите. Най-евтино се пазари от Mercadona - това е верига от сравнително евтини магазини, можеш да разгледаш в Google Maps и да си потърсиш квартира в близост до някой от тях. Има и Carrefour i Liddle, но са на сравнително отдалечени места от центъра.

    Обикновено работодателят ти оказва съдействие при пристигането - или ти осигурява квартира за първия месец или ти предлага списък с изгодни предложения, така че може да поразпиташ и за това, ако вече не си го направил.

    Ако още не си научил Испански е време да започенеш - аз изкарах 3 нива на Rosetta Stone и на втория месец се справях много добре. Английски говорят само в Гибралтар и то не този, с който сме свикнали, а "spanglish" - брутална смесица от английски, испански и дори арабаски :-)

    Ако нещо друго те интересува - питай. Работих в Гибралтар половин година, но за съжаление се наложи да се прибера в България по семейни причини иначе още щях да съм там :-)
    "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

    Коментар


    • #3
      От: Гибралтар и Южна Испания

      Много благодаря за информацията.
      Би ли споделил впечатления от хората там (и служебни и общи)
      Заплатите в Британски лири ли ги получаваше?
      Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
      Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

      0885372997 - Дани

      Коментар


      • #4
        От: Гибралтар и Южна Испания

        Хората са няколко вида.

        1. Местни "гибралтарци". Те са около 35000 и са англо-испанци с леки северно-африкански примеси. Взели са най-лошото от двете култури - английската надменност и испанския мързел :-) Като цяло са ниско-образовани и неквалифицирани. За съжаление това е гръбнакът на държавната им администрация и причината някои неща да стават доста бавно (не по българските стандарти разбира се). За да се регистрирам като работещ в Гибралтар ми отне около 2 седмици и 3 посещения в тяхното "Министерство на труда". Мудни и лениви :-)

        2. Британци - това са предимно англичани и по-малко ирландци, които са заменили дъждовния остров със слънчев и топъл полуостров. Шотландци почти не се срещат. Обикновено са на мениджърски позиции или имат собствен бизнес. Общо взето приятни хора, които постоянно се ужасяват от испанското "маняна", което чуват непрекъснато около тях.

        3. Испанци - всеки ден има между 10 и 20 000 приходящи испанци, които вършат повечето работа на "Скалата". Това са испанци от юга - Андалусия. Уникално топли хора, вечно усмихнати. За 2-3 седмици си намерих приятели със сходни интереси, запознах се със съседите, работниците, които ремонтираха покрива, касиерките в супермаркета и т.н. Да те поздравятват непознати хора на улицата е нормално. Никой за никъде не бърза, навсякъде властва "сиеста и маняна" :-) Пример: на касата в магазина лелката пред мен се заприказва с продавачката. Започва едно безумно хилене и така 10-ина минути. Зад мен се натрупва опашка - 5-10 човека. И те започнаха да се хилят. Представи си го в България... Или две коли се разминават на тясна уличка. Шофьорите се заприказват. Отново опашки и в двете посоки, но един клаксон няма да чуеш :-) Всички разправят, че като свикнеш с хората от юга после много трудно ще свикнеш да живееш на друго място.

        4. Чужденци - такива като мен и теб. Това са предимно специалисти, които работят срещу доста добро заплащане - всичко е в британски лири. Има глад за квалифицирани кадри - основно в IT, след това телекомуникационни инженери, строителни инженери и т.н. Оказа се много приятно да работиш в мултинационална-атмосфера. В съседната на нашата компания бяха 10 човека. Управителят от ЮАР, счетоводителят от Мароко, имаше италианка, французойка, малтийка, германка и само "момичето за всичко" беше местна.

        Работодателите са много коректни относно заплащане, условия на труд, почивки и т.н. Например извънредният труд се заплаща без коментар. Има много сериозна нормативна база, която да защитава работниците. Като Българин не ти трябва разрешително за работа - само трябва да се регистрираш.

        Леко неудобсто е, че си получаваш заплатата в британски паунди, а я харчиш предимно в Евро - разпитай си работодателите и колегите как най-изгодно да ги обменяш - преди имаше разни нелегални бюра в центъра - държаха ги предимно араби, които даваха много добър курс, но още докато бях там започнаха да изчезват. Почти е сигурно, че ще ти плащат с банков превод и ще си имаш карта за харчене. Ако можеш да избираш не ползвай NatWest - много са им неизгодни картовите плащания извън Гибралтар. Но все пак по-добре да си проучиш нещата преди да си откриваш сметка.
        Последно редактирано от prascho; 11-01-13, 15:00.
        "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

        Коментар


        • #5
          От: Гибралтар и Южна Испания

          Още един въпрос - как са железниците в Испания? На ниво немски или по-зле?
          Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
          Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

          0885372997 - Дани

          Коментар


          • #6
            От: Гибралтар и Южна Испания

            На влак така и не успях да се кача - обикалях предимно с автомобил за далечните разстояния и с велосипед за по-близките - 40-50км. По спомени - доста скъпо удоволствие. Мисля, че до Мадрид цената на билет с влак и със самолет беше почти една и съща от Малага например.
            "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

            Коментар


            • #7
              От: Гибралтар и Южна Испания

              Здравейте, търся информация за Гибралтар. Живял съм и работил в Испания 12 години,но сега съм в България.Решил съм пак да заминавам на някъде и разбрах че в Гибралтар е доста добре.Вярно ли е че може лесно да се намери работа там? Как най-лесно се търси и има ли агенции за намиране на работа? Важат ли Испанските дипломи там,имам диплома като електротехник,търсят ли се хора с тази професия?Ще съм много благодарен ако някой ми отговори.Благодаря предварително.Чао.

              Коментар


              • #8
                От: Гибралтар и Южна Испания

                Първоначално публикуван от Nakovivo Преглед на мнение
                Здравейте, търся информация за Гибралтар. Живял съм и работил в Испания 12 години,но сега съм в България.Решил съм пак да заминавам на някъде и разбрах че в Гибралтар е доста добре.Вярно ли е че може лесно да се намери работа там? Как най-лесно се търси и има ли агенции за намиране на работа? Важат ли Испанските дипломи там,имам диплома като електротехник,търсят ли се хора с тази професия?Ще съм много благодарен ако някой ми отговори.Благодаря предварително.Чао.
                С твоята специалност ще е трудно да си намериш работа, тъй като ще си в конкуренция с още хиляди испанци, а в момента безработицата там е над 25%. Търсят се основно висококвалифицирани специалисти в областта на информационните технологии и телекомуникациите.

                Все пак ако желаеш да пробваш най-добрият вариант е да отделиш 2-3 седмици или направо месец, да си наемеш квартира в съседния град - Ла Линия - и да се свържеш с фирмите за подбор на персонал в Гибралтар. Те са няколко и ще трябва да поразпиташ на място за да ги намериш - почти нямат присъствие в интернет. Ней-лесно е да се сдобиеш с хартиено копие на местния еквивалент на "Yellow pages" - GibYellow и да потърсиш в него. Раздава се безплатно в повечето магазини из центъра.

                Иначе тези, които оперират онлайн може да се видят и тук: http://www.gibyellow.gi/careers/

                Испанският език ще ти е голям плюс, но в Гибралтар държат основно на английски, т.е. наблягай на него в CV-то и на второ място пиши испанския.

                Останалото съм го написал по-горе.
                "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

                Коментар


                • #9
                  От: Гибралтар и Южна Испания

                  Първоначално публикуван от prascho Преглед на мнение
                  С твоята специалност ще е трудно да си намериш работа, тъй като ще си в конкуренция с още хиляди испанци, а в момента безработицата там е над 25%. Търсят се основно висококвалифицирани специалисти в областта на информационните технологии и телекомуникациите.

                  Все пак ако желаеш да пробваш най-добрият вариант е да отделиш 2-3 седмици или направо месец, да си наемеш квартира в съседния град - Ла Линия - и да се свържеш с фирмите за подбор на персонал в Гибралтар. Те са няколко и ще трябва да поразпиташ на място за да ги намериш - почти нямат присъствие в интернет. Ней-лесно е да се сдобиеш с хартиено копие на местния еквивалент на "Yellow pages" - GibYellow и да потърсиш в него. Раздава се безплатно в повечето магазини из центъра.

                  Иначе тези, които оперират онлайн може да се видят и тук: http://www.gibyellow.gi/careers/

                  Испанският език ще ти е голям плюс, но в Гибралтар държат основно на английски, т.е. наблягай на него в CV-то и на второ място пиши испанския.

                  Останалото съм го написал по-горе.

                  Здравей.
                  Първо,благодаря за отговора,чак сега видях че си писал.
                  Значи ще е трудно с моята професия да си намеря работа там.
                  Бих искал да те попитам,знаеш ли има ли търсене на медицински персонал.Жена ми е рентгенов лаборант.
                  Как е най-лесно да се наеме квартира или стая,на място или преди заминаване,защото срещам затруднение при търсене в интернет.

                  Благодаря.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гибралтар и Южна Испания

                    Здравей.

                    Първо искам да ти благдаря за отговора,чак сега видях че си писал.
                    Значи с моята професия ще ми е мноо трудно почти невъзможно да си намеря работа там.
                    Имаш ли някаква представа дали се търси медицинси персонал там?Жена ми е ретгенов лаборант.
                    Как стои въпроса с квартирите и стаите под наем в Ла Линия,намирм затруднение при търсене по интернет.

                    Багодаря.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гибралтар и Южна Испания

                      Първоначално публикуван от Nakovivo Преглед на мнение
                      Здравей.

                      Първо искам да ти благдаря за отговора,чак сега видях че си писал.
                      Значи с моята професия ще ми е мноо трудно почти невъзможно да си намеря работа там.
                      Имаш ли някаква представа дали се търси медицинси персонал там?Жена ми е ретгенов лаборант.
                      Как стои въпроса с квартирите и стаите под наем в Ла Линия,намирм затруднение при търсене по интернет.

                      Багодаря.
                      Честно да ти кажа, информацията ми вече е остаряла с 2 години. Относно квартирите:

                      ...преди година апартамент с три спални излизаше около 500-600 евро на месец. За ток, вода и Интернет отиваха още около 60-70 евро. Апартамент с една спалня пък беше около 300-400 евро, като разходите бяха горе-долу същите. Най-евтино се пазари от Mercadona - това е верига от сравнително евтини магазини, можеш да разгледаш в Google Maps и да си потърсиш квартира в близост до някой от тях. Има и Carrefour i Liddle, но са на сравнително отдалечени места от центъра
                      Интернет-обявите не бяха много на почит сред местното население - най-много избор има във вестниците. Има такива, които се раздават безплатно - и в Ла Линия и в Гибралтар, т.е. на място ще ти е по-лесно да си намериш квартира.

                      За медицински персонал - наистина нямам представа - може да се провери в някой от форумите.

                      От мои приятели, с които поддържам връзка знам, че в момента има много сериозен проблем при минаване на границата понеже отново има напрежение между Испания и Великобритания за "Скалата". Понякога се чакало 2-3 часа, това също е хубаво да се има предвид.
                      "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гибралтар и Южна Испания

                        Първоначално публикуван от prascho Преглед на мнение
                        От мои приятели, с които поддържам връзка знам, че в момента има много сериозен проблем при минаване на границата понеже отново има напрежение между Испания и Великобритания за "Скалата". Понякога се чакало 2-3 часа, това също е хубаво да се има предвид.
                        Аз от края на февруари до сега съм попадал само два пъти на забавяне за пешеходците. Първия път беше около час, втория под 40 минути. Минавам границата всеки работен ден.

                        Относно квартирите, мога да дам информация само за населените места след Ла Линя - Санта Маргарита, Алкаидеса, Дукеса. Например обзаведен апартамент с 2 спални и включени ток и вода в хотелски комплекс в Санта Маргарита е около 550 евра. Разстоянието се взима без проблем и с велосипед.
                        Лично аз реших, че избора на кофти град само заради локацията, след над 10 години прекарани в София, не си заслужава. По тукашните стандарти горивото не е скъпо, в Гибралтар съвсем, а пътя с кола/мотор от Алкаидеса ми е не повече от 20 минути до границата. Тук дори третокласните пътища са по-добри от най-новите отсечки на Тракия или кое да е подобие на магистрала в България. Навсякъде са кръгови кръстовищата и трафика дори сутрин и вечер мога да сравня например с Русе...За софийските тапи и дума не може да става. Горе-долу за същото време, което аз шофирам, колега върви от квартирата си в Ла Линя някъде по центъра.

                        За работата, съмнявам се да намериш каквото и да е в Испания. Точно тук безработицата е най-голяма, а да очакваш от местните да говорят англииски е все едно да говориш на английски някъде около Попово. (Да ме извиняват колегите от района )
                        Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                        Seat Leon 2007 1.9 TDI

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гибралтар и Южна Испания

                          здравейте , и поздрави за темата,която много ме вълнъва понеже имам желание да се установя там.Отидох в USA през 2008г,но за мой лош късмет кризата точно бе стартирала там и намирането на работа беше мнооооого ама многоо трудно и се принудих да се прибера в България след като фирмата ми там фалира.Поработих в България известно време като сервитьор а паралелно през лятото ходя да бера ягоди в Англия,но тази работа просто ти взима здравето и останах без кръст.Ако си бърз можеш да си докарваш средно по 60 70 паунда на ден.Тази година т.е. на 24.04. пак заминавам,но искам да ми е за последно.ПО принцип винаги сам искал да живея в Испания,но не говоря испански,но говоря добре английски език

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гибралтар и Южна Испания

                            ЗДравейте,браво за темата,която е много любопитна,поне за мен.През 2008 година Отидох в USA с надеждата да се установя там,но уви...Финансовия колапс и хаос,койтто цареше там ме отказа и се наложи да се прибера в БГ,след като фирмата за която работех фалира.Живях в Riverside i v San Jose и много ми хареса живота извън БГ....въпреки финансовия дискомфорт.Вече 3та година подред ходя да бера ягоди в Англия,Кент и виждам,че колкото и ниско заплатен работник да си,парите не само ми стигат,но и успявям да заделя някой лев зад гърба си.В Англия обаче времето е много подтискащо и хората са мааааалко студени и затворени.Винаги съм искал да живея в Испания и да уча испански,но за момента испански не говоря ,докато англиския ми е приличен,но мога много бързо да си възвърна предишните знания....просто сам го позабравил понеже не го ползвам много,а съм учил усилено английски с преподаватели от USA.Работил съм сервитьор в добри пловдиски ресторанти в продължение на 4 5 години и това е едиснвеният ми опит в работната сфера.Гибралтар ми допада като дестинация,където бих могъл да се установя,но незнам дали това ще ми е достатъчно за да си намеря каквато и да е работа там.С приятелката ми ще разполагаме с около 8 10 хиляди пауда за да се установим там....но без работа,и квартира незнам дали ще мога да си наема.След като сам работил легално 6 месеца в англия имам право да изляза на борсата и да получавам помощи докато си търся работа,но незнам дали това ще важи и за Гибралтар.Но много желая да живея там...как мислите имам ли някакав шанс?

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X