Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изгубената България - история останала в историята ;)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изгубената България - история останала в историята ;)

    Още от миналата година ми се върти една идея в главата и съм решил, идната пролет или лято да си направим едно дълго пътуване по "изчезналите" от картата населени места. Както се казваше в една реклама "всяка година от картата на България изчезват ... ". Сигурен съм, че голяма част от зачеркнатите населени места през последните 20 години носят все още в себе си очарованието и духа на бившите си обитатели. Най-вероятно, призрачността на едно такова място може да се окаже доста подтискаща или пък изненадващо интересна ... незнам! Незнам дали въобще ще могат да се съберат достатъчно данни за "изчезналите" села, дали ще може да се стигне до тях, дали няма да се окажат изчезнали само на картата, а в действителност "отново заселени" ..., дали няма да е опасно едно такова начинание със сам джип с малки деца, дали, дали .... все въпроси, на който смятам да си отговорим скоро.
    Със сигурност знам обаче, че когато правим такива неща сами (само моето семейство с единия ни джип), почти не остава време за снимки, а още по-малко за писане и разказване, най-малкото защото непрекъснато сме заети с продоволствено падарски задачи, както и други съпътстващи .... така де, някак не смогваме (типичен пример за недовършена работа, да не говорим, че децата "изядоха" дневника на пътуването, а снимки със сигурност има ... някъде).

    Реших да пусна темата с идеята, ако някой има възможност да помогне с информация за такива "изтрити" села или пък му е интересно да се присъедини към едно такова пътуване, да драсне един-два реда и да го направим по-добре този път.

    П.П. Сигурен съм, че голяма част от тези места, носят със себе си исторически събития и личности, за които със сигурност някъде се знае нещо, а изчезването на едно такова място - да речем родното село на някой "важен" в исторически план, или мястото на някое историческо събитие, не бива според мен да остане неотбелязано поне с един трак или едни координати.
    Последно редактирано от upi; 20-10-10, 11:12.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    От: Изгубената България - история останала в историята

    Днес видях една полезна темичка, която идеално пасва с целта ми. Почти съм сигурен, че в нашия форум има още много такива и явно ще си откарам дълги часове в търсенето им, но ако се сещате и знаете къде и как се намират някой от тях, ще съм благодарен.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Изгубената България - история останала в историята

      Няма какво да му мислиш, дори и да не си намериш компания. А и догодина децата ще са малко попорастнали все пак.
      Това са уникални места и трябва да се видят и усетят. На венъж ще е трудно всичко да се обходи. Но събирай информация и си набелязвай местата.
      Ето нещо което не съм видял лично, но по всичко личи че трябва да присъства в "задължителната продрама".
      с.Дебрен http://whitepigeon.blog.bg/turizam/2...lo-quot.477181

      Коментар


      • #4
        От: Изгубената България - история останала в историята

        Като стигнеш Варненско, ще помагам

        Коментар


        • #5
          От: Изгубената България - история останала в историята

          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
          .... така де, някак не смогваме (типичен пример за недовършена работа, да не говорим, че децата "изядоха" дневника на пътуването, а снимки със сигурност има ... някъде).
          Показва ми се съобщение, че нямам достъп до цитираната страница. Защо ли?

          Коментар


          • #6
            От: Изгубената България - история останала в историята

            Именно - една тема, която започнах, но така и нямаше кой да я двърши - нямаше кой да снима и когато дойде време да пиша ... не остана време, дневника на пътуването бе залят с чай с мед, снимките от апарата на жена ми са в някоя от картите, които не знаем къде са и т.н. ... все едно, и да ти работи линка, пак това ще видиш - нищо!
            Та за това започвам тази година малко по-отрано, белким си намерим и хроникьор, освен съпътстваща джипка, щото от предишното пътуване имахме 32 посетени крепости, които така и не можахме да споделим.
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #7
              От: Изгубената България - история останала в историята

              Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
              Именно - една тема, която започнах, но така и нямаше кой да я двърши .
              Сещам се за една Ваша тема, за една къща около Севливо. Това ли е темата от линка?

              Коментар


              • #8
                От: Изгубената България - история останала в историята

                Ами не - линка е към една тема за миналогодишната ни експедиция по крепостите на северна България (темата е в клуб Експедиции и за това не Ви се отваря линка, но наистина в нея няма нищо), които в голямата си част се оказаха на страхотно красиви места и за съжаление, откриваеми само благодарение на разкопките от иманяри. Може би това е и една от причините да не я довърша ... като започна да пиша и ме заболява всичко ... В темата от линка трябваше даима неща като долните -
                Ето една част от разказа - цитат от кмета на шкорпиловци: "Еми тя беше там крепостта, дори от министерството на културата имаше по Тошево време, и вход и т.н. Ама като дойде, нали знаете .. и те хората си ги вземаха камъните и сега е пръсната по хотелите и строежите, така че това е - ливадата пред вас. Ако толкова ви е мерак, разритайте тревата, те още седят камъните на нивото на земята ... че кой ще се мОри да ги копа надолу!"
                Ето ти още един цитат, от друг кмет: "Ееее, щом сте туристи, няма да ви кажа как да стигнете. Ако бехте за монетарки нещо, да ви кажа, ама само да гледате НЕ! ... Нямате работа с тия деца нагоре. НЕ, няма да ви кажа пътя!"
                Така де, тия двамата (както и други - полицаи, общински съветници, шефа на сметището, построено върху пътя към крепостта "Раховец" в горна оряховица.) никога няма да ги забрави и винаги започва да ми трепери в гърлото, като се сетя ... Не обичам да пиша такива теми, но все някой трябва да го направи, а това с което съм се заел сега, със сигърност ще отвори големи рани ...
                Последно редактирано от upi; 29-10-10, 14:03.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #9
                  От: Изгубената България - история останала в историята

                  На хълма Раховец няма точно нищо, ходил съм през треволаците от пътя за хижа Божур, няма какво да се види там, освен да се търсят монети.
                  Интересно кой кмет ти го е казал това?...
                  Не сте изпуснали много, освен гледка към равнината долу и Янтра.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Изгубената България - история останала в историята

                    Като стигнеш до Елена-мога да ти покажа десетки заличени от картата махалички.Гледката е много тъжна.В няколко,обаче има нови заселници.......англичани.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Изгубената България - история останала в историята

                      Първоначално публикуван от fuoco Преглед на мнение
                      На хълма Раховец няма точно нищо, ходил съм през треволаците от пътя за хижа Божур, няма какво да се види там, освен да се търсят монети.
                      Интересно кой кмет ти го е казал това?...
                      Не сте изпуснали много, освен гледка към равнината долу и Янтра.
                      Хм, интересно - преди седмица говорих с колега радиолюбител, който ми обеща да ме заведе до крепостта (съществуващи останки от крепостни стени). Интересно е и че е отбелязана като съществуваща туристическа точка в картата на "картография"... , а най-интересното е, че горнооряховчани не само, че не ги интересува този въпрос, не само, че не правят нищо за популяризиране на местността и запознаване на туристите с историята (естествено с цел печалба), не само, че са направили всичко възможно да направят невъзможен достъпа на нормални хора, а на всичко отгори всички местни (и най-вече полиция и администрация) се дразнят изключително много, като се интересуваш по въпроса - НАПРАВО СМЪРДИ на нагласена работа от държавните местни велможи с цел ОГРАБВАНЕ!!!
                      Ако има някой от ГО, който да може да ме оправергае, ... няма да има
                      За съжаление, тия, които мога да похваля са търновци, шуменци, разградчани, ловеч и ... това е за цяла северна България. Жалка картинака е всичко друго - или е обърнато в безпочвено печалбарство без покритие - вход 20лв без екскурзовод и с непрестанно натякване, да побързаш, или камъните се използват за строеж на къщата на полицейския началник, или разкопкаджията ме дърпа на страни и ме пита дали искам парченце от автентична Плиска ... абе, нямам думи ... но това в ГО направо ме изравни със земята - никой да не знае и да не иска да знае къде е била крепостта им, при положение, че всички са посещавали местността задължително като ученици ... за мен този град завинаги ще остане като ГО - не "Горна оряховца" - НЕ ЗАСЛУЖАВА дори име!
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        От: Изгубената България - история останала в историята

                        Първоначално публикуван от pinocio Преглед на мнение
                        Като стигнеш до Елена-мога да ти покажа десетки заличени от картата махалички.Гледката е много тъжна.В няколко,обаче има нови заселници.......англичани.
                        Благодаря, колега!
                        Точно за това е новата тема - за старата не искам да пиша повече, че всеки път като се сетя и ме боли сърцето.
                        Това - новото начинание ми се иска да е свързано по-скоро с носталгия и носител на интересни истории и весели вечери и нощи, отколкото разочароваща среща с оялите се мостни велможи и псевдо "богатири".
                        Надявам се да се видим тази пролети и да посвирим, попеем и ... да се запознаем.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #13
                          От: Изгубената България - история останала в историята

                          Здравей Upi!! Чак днес попаднах на тази твоя тема.Ако идваш към северното Черноморие,с удоволствие ще те заведа до тук - http://bulgariancastles.com/bulgaria...s/bg/node/1015. Погледни в Гугъл или Wikimapia.org - вижда се доста добре. Бизоне - една друга крепост(край Каварна) за мой срам не съм посещавал още,но знам,че и там е интересно. Ако идваш,обади се,ще се радвам да се запознаем!
                          Б. Бонев
                          0осем88две6шест71три

                          Коментар


                          • #14
                            От: Изгубената България - история останала в историята

                            Здравей borkobo, често ходя до Варна, особено през лятото. Живот и здраве, тази пролет като идвам, ще ти звънна ако има време и ще пообиколим крепостите по твоя край. Мотото на тази година обаче ще е "Изоставените села и градове". Ако имаш нещо предвид в тази насока, може да го включим в тазгодишната експедиция.
                            Лека полека събирам такива села и най-вероятно ще направим експедицията и ще стигнем до Варненско още през пролетната ваканция.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #15
                              От: Изгубената България - история останала в историята

                              Ние пък с удоволствие бихме участвали в такава експедиция. Паджеро с лебедка и 2 хлапета на 2 и 3 години. Аз самия знам две три такива места, като едното е наистина призрачно... В Североизточна България. Жена ми обича да снима( и успява), а аз и прибирам картите за да ги намерим после. А за дневника имам водоустойчив молив и специална тетрадка за него, няма изтриване.
                              I get High by going Down

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X