Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    То в ОСО-то бе друга работа... Доколкото си спомням ми бяха дали директно морска книжка и сертификат за 10БРТ заради някакво състезание, пък най-голямата лодка която бях карал бяха едни Омеги (страхотен швертбот бе) и Орион (полските)
    Курсовете сега са елементарни и всеки се натиска да отидеш при него... Но и си струват някакви пари де..
    Карахме и ремонтирахме всичко налично в базата.Там за пръв път се качих на уинд-сърф и за пръв път наметнах неопрен ,две платноходки със стаксел и бриг ,няколко гребни ,две моторници за ски и един едноместен спортен скутер ,некакво самоделно производство ,но страшно динамичен и голем кеф падаше нещо като ривър -рейсинг моторниците ,но едноместен ,некво руско моторче бързооборотно,,марка не помня .5-6 години водни приключения и яка работа по подръжката на всичко,от хангара до перилата на понтона и въжетата.
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #32
      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

      ДомъРзя ме за изчена всички от линковете, но да запитам знаещите: каква и колко дълга надуваема лодка ми трябва и с колко мощен двг. окомплектована, за да се разхождам от остров до остров около Гърция-Турция и какъв документ трябва да притежавам?
      Последно редактирано от s_s1; 18-02-18, 20:56. Причина: РРРР...фъфля
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #33
        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

        Така си бе навсякъде из страната faster... Ако ти кажа, че например доста народ се чудеше, че например има Морски клуб в Търговище, че и името му се чуваше по състезанията...
        Наскоро говорих с шефа на клуба по него време - тъжна работа... Базата - 'реституирана', мачтите (алуминий) - за скрап.... Хангари и понтони - унищожени... Яхтите (това, което ставаше за нещо) - продадени 'на наши хора' на цената на скрап... А що млади хора получаваха първия контакт с яхтите и моторниците - не е истина...
        До 1987г имаше няколко Оптимиста (първо започнахме с шперплатови, и накрая се появиха и пластмасовите), 2 Кадета, няколко Финки (май 3), няколко сърфа (почнахме с полските дървеняци, ама след това минахме през 'кълвачките' (Емона - много лява конструкция нашенски сърф ) и Бора... Повечето ветрила си ги шиехме сами...
        Три Омеги (така и не мога да намеря информация точно какъв клас бяха тези лодки, но нормално се караха с трима човека), Орион. Ял-6 (сега пак ще участват в 3-ти Март ) , Ял-4.
        Водомоторните бяха малко отделени от нас, щото все пак бензинът не се лееше свободно Но общо взето имаше 2-3 Вихъра, и един Р-1 (вартбурговият клас ) .. Имахме и катер с два вихърови 30к.с. двигателя за водомоторен спорт и една Волга на подводни криле...

        Ееех, времена
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #34
          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
          Как да го въртиш 40 тона си е малка лодка па ако ще хамбар с мотор да е
          Не твърдя обратното! Според 68-мо разпореждане всичко над 12 метра с цяла водонепроницаема палуба и надстройка, оборудвано според района на плаване, може да получи разрешение за плаване без ограничение "Район V" всичко останало е на вкус, дет се вика. Друг е въпроса, че аз с 12 метрова лодка не бих се отдалечил на повече от 2 морски мили, ама хора всякакви!
          Ето 68-мо разпореждане, на който му е интересно може да го погледне: http://www.marad.bg/upload/docs/SF_razpo_68.pdf

          И по темата отново: Да, за капитанско право! Защо? Защото, добре е да има малко от малко понятие човек, когато се шири из морето, било то на разходка или на риболов. Често виждам абсолютно безхаберни хора с лодчици по 3-3.5 м, с двигателчета по 3-5 к.с, на които първата им работа е да качат деца да ги возят, даже не се интересуват от спасителни жилетки и поне водонепроницаем телефон? Не винаги има други лодки в близост на, които да се надяваш в нужда. Да, защото самият курс е интересен и се учат интересни неща, аз лично си спомням как ни учиха да правим моряшки възел с една ръка, защото ако изтървеш въжето, втори път може да не го хванеш. Ако сте двама на борда и единия падне, никога не се скача да го спасяваш, а се хвърля въже или кръг, защото и двамата може да се удавите. Вече до колко ще е сериозен курса, зависи от самите курсанти, ако се търси отбиване на номер, заради правоспособността, то е ясно че няма да се научат на нищо.

          Коментар


          • #35
            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

            Ееее, все големи параходи ще карате Наскоро имаше честване на плаването на кап.Георги Георгиев... Все пак "Кор Кароли" е малко над 9м, пък Капитанът направи околосветско с нея
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #36
              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

              За “капитанско право”, или поне за това, което ние наричаме така- пълно против. И за изискването за кофпомпа, пак така... хахаха
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #37
                От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                12 метра са си почти 40 фута,не на 2 ми на 2002 и горница тръгвам спокойно,правил съм го и с по-малки,ще го правя и след седмица пак,малка лодка ма става,размера има значение

                ПРОТИВ капитанското право за всеки и за всичко,тьпотия неземна да очакваш някой тръгнал за сафрид на 3 мили с 25 футова и 10 коня мотор да кара курс за КАПИТАН с кофпомпа или без баси.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #38
                  От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Така си бе навсякъде из страната faster... Ако ти кажа, че например доста народ се чудеше, че например има Морски клуб в Търговище, че и името му се чуваше по състезанията...
                  Наскоро говорих с шефа на клуба по него време - тъжна работа... Базата - 'реституирана', мачтите (алуминий) - за скрап.... Хангари и понтони - унищожени... Яхтите (това, което ставаше за нещо) - продадени 'на наши хора' на цената на скрап... А що млади хора получаваха първия контакт с яхтите и моторниците - не е истина...
                  До 1987г имаше няколко Оптимиста (първо започнахме с шперплатови, и накрая се появиха и пластмасовите), 2 Кадета, няколко Финки (май 3), няколко сърфа (почнахме с полските дървеняци, ама след това минахме през 'кълвачките' (Емона - много лява конструкция нашенски сърф ) и Бора... Повечето ветрила си ги шиехме сами...
                  Три Омеги (така и не мога да намеря информация точно какъв клас бяха тези лодки, но нормално се караха с трима човека), Орион. Ял-6 (сега пак ще участват в 3-ти Март ) , Ял-4.
                  Водомоторните бяха малко отделени от нас, щото все пак бензинът не се лееше свободно Но общо взето имаше 2-3 Вихъра, и един Р-1 (вартбурговият клас ) .. Имахме и катер с два вихърови 30к.с. двигателя за водомоторен спорт и една Волга на подводни криле...

                  Ееех, времена
                  Вие сте били от големите.При нас всичко беше мешано ветроходни,гребни,моторни ,на куп.За голямо каране ходехме на Панчарево и Искър .
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #39
                    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Така си бе навсякъде из страната faster... Ако ти кажа, че например доста народ се чудеше, че например има Морски клуб в Търговище, че и името му се чуваше по състезанията...
                    Наскоро говорих с шефа на клуба по него време - тъжна работа...
                    Ееех, времена
                    Кой е този бившия шеф?

                    Опитвал съм да карам шпертплатов сърф с платно от чаршаФФФ и връзка м/у мачтата и дъската каре от привод натрактор. А Бора, Кълвачка бяха мечта неземна.
                    Сега на Бистра /язовира/ може би има ял 6 и хстаро водно колело с железни перки.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #40
                      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                      За ЯЛ6 капитанско искат ли?Е така на гребла и платна да си я карам?

                      А ако и сложа един мотор 15 коня по-опасна ли става?
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #41
                        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                        Кой е този бившия шеф?

                        Опитвал съм да карам шпертплатов сърф с платно от чаршаФФФ и връзка м/у мачтата и дъската каре от привод натрактор. А Бора, Кълвачка бяха мечта неземна.
                        Сега на Бистра /язовира/ може би има ял 6 и хстаро водно колело с железни перки.
                        Е как кой - Пешо Морския Сега мисля на Бистра има не само ЯЛ-6, но не съм ходил отдавна (сигурно 25г ).. Просто с 'реституцията' на Базата сега се ползвала територия до рибарите. Но не съм ходил...
                        Шперплатовия сърф го оставих след като потъна на една Регата Октомври в Балчик Добре, че мина една Ял-6 да ме спаси И не бе с чаршаф, а с шушляк (затова си шиехме сами платна от дакрон, а 'шушляка' работеше много добре на слаб вятър).. А оригиналното каре бе модифицирано от баща ми (т.е. стана с алуминиев блок на карето ) след като оригиналното ръждяса и се скъса... Дървена мачта... Как съм го карал на 14г - бая як съм бил явно Много ми се смееха - щото вися като прани гащи в опит да вдигна напоения с вода шушляк и тежката дървена мачта, а в момента в който я вдигна - сърфа почва да потъва, щото вече е глътнал вода Сега се сещам - шушляка баща ми го ши вкъщи от парашут Чертежите за платното бяха от някакво западно списание.. Впоследствие по състезания му викаха 'дрипата', защото вида му бе точно такъв

                        Босе, като се замисля - може заради Ялката да са ми издавали моряшката книжка
                        Последно редактирано от slowtraveler; 19-02-18, 09:44.
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #42
                          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                          Ма да им имам логиката аз - на платна го караш и никой нищо не иска ма сложиш и му мотор та да ти е лесно ти искат и капитанско.

                          Курс някакъв за да ти набият идея става ма да ми искат пясък на 12 метра лодчица е прекалено,но нали сме по католици от папата,защо пък не
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #43
                            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Ма да им имам логиката аз - на платна го караш и никой нищо не иска ма сложиш и му мотор та да ти е лесно ти искат и капитанско.

                            Курс някакъв за да ти набият идея става ма да ми искат пясък на 12 метра лодчица е прекалено,но нали сме по католици от папата,защо пък не
                            Караната от мен "мичуринка" беше стандартно 4,40 метра, пък ми искаха сандъче с пясък. А онзи младеж, за който писах по-горе, отвят със сглобяем "катамаран" от Влас към Емине, изобщо не е имал двигател, само ветрило. Но си го съдѝха, че бил неправоспособен и застрашил живота на двете си "пътнички". Добре, че уиндсърфовете официално не са предназначени за возене, а само за един "карач", щото сигурно и за тях тапия и регистрация ще искат.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #44
                              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                              Идиотите са си идиоти на всяка крачка и спирка нямат
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #45
                                От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                                Ма да им имам логиката аз - на платна го караш и никой нищо не иска ма сложиш и му мотор та да ти е лесно ти искат и капитанско.

                                Курс някакъв за да ти набият идея става ма да ми искат пясък на 12 метра лодчица е прекалено,но нали сме по католици от папата,защо пък не
                                За 9м лодчица искат неща над 1000$ Пясъкът ще си го изровиш, ама искат и други 'детайли' за да си изряден...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X