Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Плаванията на Sail and Drink Team "Nadenica"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • След таверната, разузнаването докладва, че след разговор с местен рибар, следващият ден също ще е крив за плаване - южен вятър с пориви над 25+ възела.
    Както е казал - тука е така - 3 дни духа от юг, 1 от север и после тишина. Така и стана.
    Стана ясно, че следващият ден го пишем почивен, та пак свършихме леда за питиетата към 03:00.

    На следващият ден имаше забавление с дингито.



    Като цяло се очерваваше скучен ден, обаче към 13:00-14:00 започнаха да прииждат различни лодки и къде с по-уплашен екипаж, къде по-опитни. Но силният вятър правеше приставането забавно, стига да не ти се налага на теб.
    Или стига да не решат да пристават до твоята лодка.
    Помагахме на всички дето идваха. Имаше едни англичани с чартърна лодка - мъж и жена на около 60-65.. директно се удариха в съседната яхта, после в кея.. а при повторното излизане, че котвата им изпусна се хвърлиха върху веригата на съседите.
    В пред инфарктно състояние все пак успяха да пристанат и да ги вързахме здраво.. донесоха бири и бяха безкрайно благодарни и уплашени.
    След тях един румънец , но той със собствена лодка и нямаше драма.
    Взеха някаква група от 3-4 лодки немски младежи около 20-25 годишни. И те се оправиха без много помощ.
    Привечер както предрече местния рибар , вятъра го обърна от север.
    Вечерта пак показахме на немците как се празнува. Те си угасиха музиката и утихнаха към 21:00-22:00 , а ние тогава отворихме бара.

    На следващата сутрин северният вятър продължаваше да жули, но вече започна да пада.
    Имаше остатъчна вълна която не беше приятна, но пък имахме около час да подминем носа на острова и да се скрием от южната страна.
    По едно време вълните бяха метър-метър и половина но идваха от към кърмата. Екипажа рязко утихна
    След половин час съвсем умря вятъра и морете стана като тепсия. Спряхме в един залив за риболов, ядене, къпане..





    По някое време се отправихме към Нео Клима. Приятно място, но кръчми няма. И туристи няма.








    Вечерта се разписахме и с една баракуда.



    На сутринта обаче видях проблем.. тоя тъп капак беше спраскан. Така и не разбрахме кога е станало.
    Много ме е яд. Беше ясно, че ще се караме със собственика.



    След Нео Клима поехме към Орей на остров Евия. Същевременно вятър нямаше абсолютно никакъв.
    Орей се оказа наистина страхотно място. Понеже е далеч за туристите с автомобили, а с лодки не са толкова много, е останало много автентично.
    А и цените бяха много по прилични.
    Имаше и екшън с елемент на комедия като приставахме.
    Немски пенсионери с някакво яхтичка взеха да крещят да се махаме и да не спираме до тях .. поне на 2 метра да сме били..
    Нашата лодка беше на около метър и бях пратил момчетата да пазят с фендерите ако все пак ни снесе натам, но нямаше драма.
    Немеца обаче бесен.. крещи, вика.. плеснал през ръцете един от нашите, че посегнал към вантите му, за всеки случай. Просто .. изненадата и факта че е възрастен човек, го спаси от хубав бой.
    Докато гледах напред да не стане фал със стареца, отзад немкинята видях че се разправя с другите и ни развръзва швартовите въжетата от клита.
    Били сме ги хвърлили върху техните.. А още не бяхме спрели лодката. След малко крясъци немците явно се уплашиха и дадоха заден..
    Ние си спряхме лодката, оправихме въжетата и се отдалечихме на около метър и половина от тия.
    Мисля ,че тази нощ, дълго ще я помнят.. Не мисля, че са спали изобщо, защото към 6 сутринта (малко след като последните от нашите си легнаха) запалиха двигателя и изчезнаха.








    Най-накрая хубава таверна. Малко сервитьорката ни забрави поръчката, но бързо се разбрахме.



    По някое време станахме и поехме посока Волос.



    Бях се разбрал със собственика да дойде вечерта да си види капака. А и да подаде правилните въжета от мъртвата котва.
    Настана разправия. Искаше 400 евра за тоя капак. Сега.. ясно, че сме го счупили, но и самият капак не беше цвете. Отдолу е дран от голи болтове с години, целият е в пукнатини, а и не беше добре захванат.
    Още като се качихме видях, че мърда от към пантите, но не предполагах че така ще се счупи. След много разправии стана ясно, че няма да поемем вината на 100%. Разбрахме се, че ще му дам 300.
    Абе крива ситуация.
    За последна вечер се качихме до едно много красиво село - Макриница, от където се разкрива страхотна гледка към залива на Волос.













    И таверната беше ТОП !



    На следващата сутрин, кафета, багажа и айде към Софето.
    Та това беше. Дълго чакана почивка, но леко разочароваща. Може би времето не беше подходящо или нагласата, не знам. Ще го мислим по-натам.

    Коментар


    • Валери Недялков
      Валери Недялков коментира
      Редактиране на коментар
      Я,Макриница!
      Страхотни спомени имам там.

      https://offroad-bulgaria.com/forum/%...09#post4756409

      Наблизо има туристическа теснолинейка,а стила на къщите в селото е уникален.
      Гръцкия Мелник.
      То и името му е всичко друго,но не и гръцко,а съвсем българско.
      Последно редактирано от Валери Недялков; 10-10-20, 11:19.

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Абе... така пък инак - Мелник си е гръцки и без друго.

  • Благодаря Венци!
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

    Коментар


    • Благодаря, че ни направи съпричастни с Вашето пътуване.
      Да питам отзад напред:
      Нещо хладно ми се вижда при вас, че сте с връхни дрехи с дълги ръкави на брега?
      Колко реално струва нов капак? Не подлежи ли на поправка, дори и да си личи, че е сделано?
      Колко време се движихте на двигател и колко литра изгори?
      Колко струва пристана на вечер със и без ел и вода?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Благодаря, че ни направи съпричастни с Вашето пътуване.
        Да питам отзад напред:
        Нещо хладно ми се вижда при вас, че сте с връхни дрехи с дълги ръкави на брега?
        Колко реално струва нов капак? Не подлежи ли на поправка, дори и да си личи, че е сделано?
        Колко време се движихте на двигател и колко литра изгори?
        Колко струва пристана на вечер със и без ел и вода?
        Нов капак от завода поне 800-1000 евра. 400 е да му го направят копие.
        Беше си хладно привечер - около 20-25. През деня беше по-топло.
        Почти изцяло на двигател бяхме и изхарчихме 87 литра.
        Нощуването по пристанищата е почти без пари. Само на Скопелос мина един и ни взе 8 евра за два дни.
        Вода и ток ако има гъбки, се купуват едни чипове със заредени 5 или 10 евро.
        Ние пълнихме вода един път за 5 евра за 300 литра. Тока не знам колко е, но с 10 евра ще са предостатъчно.То ток толкова и не ни трябва.

        Коментар


        • pan_rt
          pan_rt коментира
          Редактиране на коментар
          е бахти капака 1000 евро да не е от паладий

        • Венци- малкия
          Венци- малкия коментира
          Редактиране на коментар
          Яхта и евтино в едно изречение няма

        • pan_rt
          pan_rt коментира
          Редактиране на коментар
          как не се запалих по биатлон или лека атлетика ,ами се по най скъпите красти на тоя свят

      • Много красиво,някой ден ще ме возиш
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • Гледам тая лодка и се чудя,тоалетна на борда има ли?

          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • Венци- малкия
            Венци- малкия коментира
            Редактиране на коментар
            Тамън 2, но да, по някога трябва поне още 1.

        • Миналата седмица се прибрахме от есенното ни плаване.

          Нещо никой не му се пътуваше много, затова набързо решихме да пообиколим старите места - Северно Егейско.

          Плана беше взимаме лодката от Керамоти, вечерта на Лименас , на Тасос. На другият ден Самотраки, после Лимнос и обратно.
          Прогнозата беше - Събота (когато взимаме лодката), за чудесно време почти без вятър.
          Следващите дни също спокойни, но вторник вечерта да раздуха североизточният вятър със сила до 25 възела , цял ден в Сряда да вее и от четвъртък тишина и слънце.
          Моя план беше - Неделя плаване до Самотраки, Понеделник около Самотраки и риболов, Вторник рано рано да тръгнем към Лимнос и там да изчакаме да отмине патакламата и Четвъртък леко , леко нагоре и да се прибираме.

          Е да ама.. НЕ. Тук е момента да кажа, че НИТО една програма за прогнози, НИТО един модел на изчисление на прогнозата НЕ познаха. А аз следя всичките.
          Та...

          Типично по български, имахме много силна заявка и много слабо изпълнение.

          Бързо пазаруване в Метро и разграбване на щандовете за алкохол и мезета.



          Срам, не срам.. голяма част от нещата си ги върнахме.

          Времето в Керамоти - тихо и спокойно. Докато чакаме чек-ин-а



          И след 20-тина минути взе да се стъмва от към Кавала.



          И си ева майката...



          Ферито не успя да акостира и влезе навътре в морето да изчака да мине шквала.



          Помагахме на кой каквото може, една лодка си потроши платформата отзад в кея, но другите бяха добре.

          И 20 мин по-късно :



          Добре почва това плаване.

          След около 30-40 мин, бчхме готови с нашата лодка и поехме към Тасос.



          И след около 2 часа вече се бяхме заклещили в една таверна в Лименас.




          Коментар


          • На следващата сутрин, леко леко и поехме към Самотраки. Времето беше екстра. По прогноза 15-18 възела вятър, реално 2-3.

            И рибата тръгна ..



            Тоя дървен чекур (воблер) съм го къпал с NIKSD в Тихия океан , но проработи в Гърция.







            И леко и спокойно - Самотраки





            То.. кеф кеф.. ама някой трябва и да ги чисти тия риби..



            На пристанището ни изненада гръцкият инженерен гении - Идва един тип на моторетка и за 7 евра на ден ти пуска водата.



            А после намерихме таверна която ни опекоха рибата за 10 евра.
            По-вкусна риба не съм ям. Всички се пръснаха от ядене и остана за вкъши.

            Коментар


            • На следващият ден - Понеделник нещо да се мотаем около Самотраки.



              Вятър слабо, вдигнах платната само колкото за снимката.

              Побръмчахме, но и никаква риба. И рано след обяд се завърнахме в пристанището.

              Най-запаленият ни рибар отиде да пробва спининга пред пристанището.. другите си сипаха по едно.
              По някое време рибара идва с треперещи ръце и заекващ... нещо му дръпнало воблера със зверска сила, влакното го порязало дълбоко на единият пръст и заминало..
              Нашия, бесен.. слага нов воблер.. тича обратно.. и пак греда.. нещо го отмъкна .
              Появи се един българин живеещ там. Каза, че отпред се въртят големи туни, и с такива въдички, няма шанс да ги извадиш.

              Как да е.. взеха да идват лодки с екипажи които познаваме. Разлафихме.. едните бяха на ветроходен курс и рано сутринта ще тръгват към Дарданелите.
              Междувременно прогнозите вече показваха силен Вторник - N - NE 20-25 възела. Срядата по-кротка и Четвъртък до 40 възела.
              Срам, не срам.. ще бия отбой... Лимнос отпада, и ще се крием към Тасос.
              Ако чакам до сряда да падне вятъра.. може да се окаже, че няма прибиране до края на седмицата.
              Тръгваме пък ще видим. Винаги може да се върнем . Вятъра и вълните щяха да са ни отзад, това щеше да е по-добрият вариант.

              Оказа се горе-долу вярна прогнозата. Вятъра беше около 25 с пориви почти до 30 възела. Вдигна и вълна.. около метър, до метър и половина. После на пристанището чухме от румънци .. било 3м .

              Пърпорехме си на двигател, страх ме беше с тия стари платна. Голямо клатене, голямо блъскане. Обаче заради течението и вятъра се движехме с 10-11 възела. При 6-7 когато отивахме към острова.
              На около 10тина мили от Тасос, между 2 големи вълни лодката връхлетя някакво много голямо и светло петно.. не разбрах какво е.. дали пяна от разбиващите се вълни.. или имаше нещо друго..
              На дълбокомера изведнъж както мига (мига когато е над 100м дълбочина) а там трябваше да е много, започна да показва 5м , 4.5м, 3м , 2.5м ... добре че духаше силен вятър.. иначе щеше да замирише.

              Двигателя не си промени звука. Дебнех дали не сме закачили нещо на винта, че тогава вече.. да се бях опуснал.

              Малко преди Тасос, дълбокомера се оправи и започна да показва малко по истински стойности

              След като се скрихме южно от Тасос, вълните паднаха и вятъра утихна. Леко , леко и стигнахме Лименария. Пристанахме и аз вече можеше да дишам.




              Коментар


              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Долен тип си ти, долен...

                Чакаш да ни свършат отпуските, пускаш такива зарибявки и после цяла година да мечтаеме за подобни приключения

            • Снимките липсват при мен...
              В миналото ще остане, каквито сме били...

              Коментар


              • Emilppp
                Emilppp коментира
                Редактиране на коментар
                Явно само при мен има проблем. Ще го реша..

              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                И аз не виждам снимки за съжаление.

              • Emilppp
                Emilppp коментира
                Редактиране на коментар
                Рестартирах компютъра и се появиха при мен. На телефона също ги има.

            • Катинара на чешмата и рибите се виждат ...давай натам
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • Добре започва...
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • Предупреждавам аудиторията да не чете на Венци пътеписите,щото започват едни вътрешни мисли,после прерастват в други и накрая се разболяваш от една болест дето изисква много финансови
                  средства и няма лекуване
                  Последно редактирано от pan_rt; 04-10-21, 21:05.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    Добре започва...
                    И бързо свърши...


                    След като пристанахме, и пулса и кръвното ми се възвърнаха в нормални граници, следваше душ, подхапване преди задължителното посещаване на една култува кръчма - именно при Сотирис.

                    Насред малка , но доста натоварена улица. Покрай нас минаваха коли, трактори.. през цялата вечер. Хората много ни се радваха на въпроса.. "А , някакво по-хубаво узо нямате ли?" , че имаха в менюто само
                    стандартните Пломари, барбаяни и т.н. спиртове. Донесоха една бутилка от водка с домашно узо. Накрая даже не ни го сметнаха. Ние пък не го върнахме пълно
                    Нямам снимки от софрите, но не сме се излагали.

                    Новото пристанище е много хубаво, но на мен ми е слабост старото.



                    Следващият ден - Сряда , го писах почивен. Не сме излизали. Имаше вятър към 15тина възела, но реших , че малко почивка е добре дошла.
                    Около раният следобед започнаха да пристигат лодки тръгнали от Самотраки. Хората меко казано приличаха на парцали.
                    Блъскало ги е с 30тина възела. А прогнозите за четвъртък продължаваха да са за 40+ възела. Малко по-късно пристигаха и лодки тръгнали от Лимнос.
                    Всичко живо се евакуираше към Тасос.

                    Курсистите дето бяха тръгнали към Дарданелите, не устискали и отишли на Лимнос, екипажите масово са се натръшкали. Курса беше за напреднали.
                    На Лимнос едното момче, даже в болницата го вкл на система, че се обезводнил.

                    Та много се зарадвах на моето решение да съкратя маршрута и да играя на сигурното.

                    Прогнозата започна да показва сериозен дъжд за вечерта и да раздуха 20тина възела около полунощ.

                    Аз предварително си пуснах допълнителен шпринг , а след това гледам и гърците взеха да се овръзват.

                    Вечерта започна умерен дъжд, а ние се наместихме долу в кают-компанията. Аз много обичам да се събираме долу.. много е уютно.
                    Дъжда тропа по корпуса, музиката дъни, леко се люшка лодката.. и питиета се леят .. май било до към 03:30 - 04:00...

                    На сутринта .. или по-скоро обяд ставам и очаквам армагедон-а от прогнозите, а то....



                    Е.. помотахме се спокойно и тръгнахме на Север към Лименас със спирка на Калирахи за презареждане с гироси.

                    Нещо риболова не вървеше.



                    След като се надумкахме с месо на Калирахи. Рибаря извади една грозна ръба от скалите.



                    Леко и спокойно се отправихме към Лименас и познатите места.



                    Последно редактирано от Венци- малкия; 04-10-21, 21:44.

                    Коментар


                    • Вечерта, ясна.. таверна, издуване.. по каютите. Настана някакъв студ последните 2 дни.
                      Последният ден въртяхме покрай Тасос, пред Керамоти.. абе убивахме време.
                      Привечер пристанахме на Керамоти, посъбрахме багажа и направихме чек-аоута.



                      72л нафта сме одумкали.

                      Вечерта се разходихме из Кавала.
                      На сутринта , кафета, багаж и газ на обратно към България.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X