Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регата "Северни Споради" 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Регата "Северни Споради" 2014

    Миналият уйкенд се проведе ежегодната регата - Северни Споради.
    Участие взеха 41 яхти, от всякакъв калибър.

    Нашата лодка трябваше да я прекараме от Кавала до о. Скoпелос и след регатата да си я върнем обратно.

    Маршрута :

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sporadi.jpg
Прегледи:2
Размер:138.5 КБ
ID:6059722

    До Скопелос времето беше спокойно без никакъв вятър, та моторясвахме около 20 часа.



    Изгревът. В ляво е Атон.



    Алонисос се появи.



    На влизане към Скопелос.





    И пристанището.



    Изключително красиво място. Не бях ходил до сега, но определено ще повторя.
    Пристигнахме петък рано следобяд и все още нямаше много лодки.



    Нещо проветряват спинакерите
    Това е лодката на Мимис от Волос, цяла Северна Гърция си шие платната при него.
    Много готин пич.



    Бърза разходка из градчето, а и да хапна един бърз гирос, че бях умрял от глад.





























    Лодките леко полеко започнаха да прииждат.





    Вечерта последва обичайното.. Таверна и по креватите
    Който могъл да спи е спал, аз не можах и се излюпих в 5.
    Даже и изгрева снимах от плажа.







    Ето и нашата бойна другарка - "Илиана". 38' Бавария.



    Малко преди старта.





    Снимки от самата регата нямам, но мисля,че ще мога да намеря по-късно от другите от екипажа.

    Финала за деня и място за нощуване беше Стени Вала на о. Алонисос. След като финишират, повечето лодки се изнесоха по заливите за почивка.
    Ние се насочихме все пак да си намерим място. Пристанището побира 10 лодки, ние бяхме.. 41.





    Започна едно редене, връзване на борд и изобщо купон.
    Беше много плитко, та ние се вързахме за друга. Слизането на брега щеше да е с прекачване



    Освен участниците от регатата се изсипа и някаква гръцка флотилия



    Този пич, с моторната идея си нямаше какво го очаква. Дошъл със семейството да си почива на тишина. И даже се карал на другите яхти да не се закачат
    за него. В края на вечерта беше обграден с 3 реда лодки. Скри се и повече не се показаха.



    А същевременно лодките прииждаха все повече.













    Някакви англичани видели, че има много лодки в този залив, значи има купон та и те се нахакаха

    Преброих 53 мачти. Купона беше пълен.







    През нашата яхта се прекачваха екипажите още 6-7 други, а ние всички, през още една.
    Вечерта беше много забавно. Хората повечето се познават и се виждат само по регатите.
    Забавляват се, гостуват си по лодките, абе събор.

    На сутринта се изсипа силен дъжд, но бързо се оправи времето.



    Времето добре тръгна. Пак нямам снимки.



    След като финиширахме, само заредихме с гориво, вода и 10 гироса и към 17:00 потеглихме на обратно към Кавала.
    Чакаха ни 20+ часа. Прогнозата беше за 5-6 бала насрещен вятър, а ние сме без автопилот.



    Вечерта по нищо не личеше какво ни очаква.





    Беше се стъмнило като се раздуха, започна да святка на хоризонта.
    Като сетне и се виждаше черната стена към която сме се отправили.
    Слязох долу да се облека, ако не другото поне да си пробвам новата екипировка
    Малко след това се изсипа силен дъжд, вятър, гърми и трещи отвсякъде.
    Поваля 15-20 мин и премина, остана само силният вятър, а вече и вдигна насрещна вълна.

    Тъкмо ми приключваше вахтата и докато следващият се оправя да поеме, времето си е*а мамата.
    Заваля още по-силно, вятъра беше на зверски пориви. Като духне и измества курса на лодката с 40 градуса.
    Предадох си вахтата на по-опитните и отидох да спя, че след 4 часа пак съм аз.

    Долу усещането е като на влакче на ужасите.
    По първата вълна лодката се засилва нагоре и с удар се разбива върху следващата.
    Всичко скърца и трака. Ако си позволиш да се уплашиш сигурно щеше да замирише
    След няколко часа бурята отмина, но вълните останаха.
    И така 20 часа, скок подскок.

    По изгрев поех вахтата. Покрай Атон минавахме сигурно 6 часа.
    Скоростомера на лодката показва 6 възела, а ГПС-а 1 възел.
    А Пентата си бръмчи на 2500 оборота.

    Чак на 10тина мили от Кавала морето леко се пооправи и се появиха делфините.
    Трудно се снимат, особено като не ги очакваш, но поне хванах един.




    След малко над 24 часа плаване акостирахме в Кавала, а ни чакаха още 5 часа път до София.

    Това е. Беше си купон. От пълно безветрие, до буря.
    В генералното класиране сме в средата - 20-ти.

  • #2
    От: Регата "Северни Споради" 2014

    Снимки - Лили Томерова



















    Коментар


    • #3
      От: Регата "Северни Споради" 2014

      Супер изживяване, дълго ще го помниш! Само на мотор ли бяхте, без ветрила, като ви хвана времето?

      В събота следобяд, решх да разходя жена ми с моята лодка (РИБ 4,50м с 30 к.с.). Излязохме в морето и след 3-40 мин взе да рами дъжд и тя ми вика ейде да се прибираме, че се намокрила. Обаче гледам към брега еди черни облъци и викам по добре да седим и да изчакаме да видим накъде ще отминат иначе тръгнем ли 100% трябва да минем през тях. Ама тя взе да мрънка да тръгваме. Дъжда заваля много силно, но никакъв вятър. Тъкмо минавам покрай фара и гледам пред нас стена от вода вятър боклуци във въздуха, викам, аха туй шквалче ще трябва да го борим. Само успях да си сложа очилата и включа ГПС да мога да карам по трака, от който съм минал на идване. Отам нататък, порой, силен поривист вятър , видимост 2м, колкото да виждам жена ми дали е още на борда, че само пищеше "искам да слизам...", за първи път се качва на лодка, голям късмет. И така 15 мин, след което изпече.

      Коментар


      • #4
        От: Регата "Северни Споради" 2014

        Като се разсвятка и побързах да приберем геноата.
        И само на двигател.

        Коментар


        • #5
          От: Регата "Северни Споради" 2014

          Ако аз бях капитан и трябваше да решавам в такава ситуация бих извадил 1/3 от грота (или 3 риф, не знам баварията как е такелирана) и сменям курса на 45гр. спрямо вълната и мотора на 2000 pm. Вярно че пътя се удължава, но би трябвало като я натисне вятъра да се държи по-стабилно. И идея нямам дали разсъждавам правилно (щото опита ми е нищожен), нека някой по-опитен да каже. Не коментирам действията на шкипера, просто ми е интересно кво се прави в тази ситуация, щото едно е да пишеш от офиса друго е с жени в морето посред буря и посреднощ..

          Коментар


          • #6
            От: Регата "Северни Споради" 2014

            Ако грот е mainsail-а, нямаше как. Бяхме със състезателния, а той не е навит в мачтата, и няма лейзи-джак да го държи.
            Със смяна на курса леко се придвижихме напред.
            А за геноата имахме съмнения дали не е скъсана, та не я барахме.

            Статис плаваше с Ипсипили на половин миля от нас и гледах, че и те не вадят платна.
            Аз лично съм фен на по-безопасните пътувания.
            Последно редактирано от Венци- малкия; 16-06-14, 12:28.

            Коментар


            • #7
              От: Регата "Северни Споради" 2014

              Ей, дочаках го тоя разказ, но си заслужаваше чакането
              "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
              Gabriel Garcia Mаrquez

              Коментар


              • #8
                От: Регата "Северни Споради" 2014

                Същия уикенд бяхме около Тасос за няколко дена плаване. Отвратително време - ту пълно безветрие , ту жега, ту буря. Едната вечер бяхме акостирали на Лименария, към 2100 дойде сериозна буря и се наложи да бягаме в Калирахи.Статис и Ипсипири го видях на кея на Кавала и каза, че правилно сме направили, Лименария е открито.
                Доколкото съм плавал в по "бурни" условия, това което са ме учили е да се вади малко от генуата за да държи носа...дали е 100% така, опитните ще кажат.


                Супер се е получило на тази регата, догодина ще измисля някакъв вариант да се включим...

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X