Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

    С една дума като сега да се учиш да караш и да седнеш във формула 1

    Коментар


    • #77
      От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

      Хипотетична ситуация : Жано 50, Маями - Атина или обратно. 40 автобиографии за кандидат екипаж.

      Какви типажи на хора ще гледате в автобиографиите ?

      Освен тези 3 :
      Парамедик-ортопед,
      Ханс Дизела - главен механик от сервиза в Хамбург.
      Разкрепостена едрогърда мажоретка.

      Ако няма никой от горните хора ?
      Как си избирате хората за дълго плаване ?

      Коментар


      • #78
        От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

        Да си задам тъпия въпрос. Къде човек може да прочете за корабните двигатели? Не тия дето са големи колкото нашия блок, а тия дето страшно ми приличат на камионските, ма не са баш. А за трансмисиите е още по интересно.

        P.S. На лодки съм се возил рядко, та камо ли да се заглеждам по моторите.
        P.S. 2 може да се кандидатирам за позиция 2, ма ако ще помага позиция 3.

        Коментар


        • #79
          От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

          Венци, късия отговор- флегматичен електричар. Атина-Маями е тотално различно от Маями-Атина. Приличат си само по изминатите мили.
          Аз лично трудно бих качил човек на такова плаване без да го познавам. И много бих внимавал с кого се качвам- събрани от кол и въже /моля никой да не се обижда/ не води до добри резултати.

          Рядко в отворен океан се налагат кой знае какви умения /не знам как да го определя, май като го знаеш изглежда лесно/. В отворен океан кара автопилота. Стойка с кара с книжка за четене в ръцете. И като те налегне скуката, като нещо се обърка, един да има "крив" и става мазало.
          50' лодка се кара от сам човек. Докато не раздуха /40 възла и нагоре/. Тогава, поне на мен, ми трябва "удължител на ръцете". Като отида на носа и кажа нещо, тия в кокпита го правят веднага без да разсъждават. Чуя ли "ама чакай малко, така няма да стане..." тоя с мнението получава почивка до края на плаването. И никога повече с мен на лодка.

          Повечето проблеми по лодките са свързани с тока /говорим за съвременни 0-5 годишни лодки/. Един доктор, електричар, пожарникар, полицай, военен който слуша какво му свири флейтата е много по добре от някой разбирач с мнение.

          Някои ои хора ще кажат "ама как така, без никаква подготовка?" С новобранец на борда имам едно пресичане на Атлантика, 4-5 от Хавай до УСА, едно от УСА до Австралия /разни разнообразни по над 1000 мили вара-гила между Канада и Панама даже не ги и помня/ и многократно е доказано- удължител на ръцете е по-добре от втори гений в кокпита. Да казвам ли, че няколко гения в кокпита е рецепта да се изтрепете?

          Внимавайте със смесените екипажи. Това 50' Жано на 25 дни плаване с 5 човека= 5-6 литра вода на ден. Това включва миенето на чинии, пиенето на вода, къпането... На силно време всичко пред мачтата се бие в тавана, надветрените кройки не стават. Екипажа спи където има място а не където Пенка и изнася. И като кажа "спите с ботушите и якетата" и ... "ама ше ми намокрите леглото"...

          Не взимам и хора без правилното оборудване- колкото и да си пич голите ти табани се пързалят повече от добри ботуши.
          Последно редактирано от NIKSD; 28-11-13, 23:24.
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #80
            От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

            Първоначално публикуван от Ц. Кръстев Преглед на мнение
            Да си задам тъпия въпрос. Къде човек може да прочете за корабните двигатели? Не тия дето са големи колкото нашия блок, а тия дето страшно ми приличат на камионските, ма не са баш. А за трансмисиите е още по интересно.

            P.S. На лодки съм се возил рядко, та камо ли да се заглеждам по моторите.
            P.S. 2 може да се кандидатирам за позиция 2, ма ако ще помага позиция 3.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:2
Размер:134.3 КБ
ID:5541834

            И аз не знам. Беше време когато бяха елементарни дизели. Ето ти електриката на дизелов мотор /2004 година/. В книжката му пише "при проблем обадете се на дилъра". Аз не се задълбочавам, проверявам му масла, филтри и ремъци и го карам. Тресне ли, връзвам му вала да не върти и караш на другия. Идиотите нямат стигане- и да го научиш, следващата ще е различна, ще иска човек с лаптоп със програма която няма от къде да намериш. Няма оправия. Споменах ли, че са идиоти? За пари са готови да те затрият.
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #81
              От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

              Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
              ... Няма оправия. Споменах ли, че са идиоти?...
              бафмаму, мислех си, че само "сухопътните" са склонни към тоя тип изпростяване ...
              Въпреки, че съм електронкаджия ... или пък точно заради това ... си мисля, че не е чак толкова добра идея да се разчита на електрониката съвсем навсякъде...
              За да не бъда голословен, лятото имах възможността да се "насладя" на следната гледка: два електрокара на реномирана марка, последователни модели. По-дъртия като се скапе нещо по тоците, просто спира. По-новия при същата ситуация, освен че спира, му пада и товара. А тон и половина от 3 метра ... сещате се.

              Да разбирам ли, че ако по някаква причина "тока спре" лодката мре на място?
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #82
                От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                Точно това ,спирали са ни мотори заради кофти маса,а какво остава като електрониката се бьгне…………..Един с лаптоп идва да те спасява мамицата им загубена.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #83
                  От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                  Винаги може да му "изчезне" лаптопа

                  Коментар


                  • #84
                    От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                    Да ама пьрво трябва да се пребера до него,че като гаснат обикновенно е на майната си и там тия с лаптопите не виреят.Елате в сервиза ще я оправим…………Рейнфорес майка,сервиза на гьрба си го носиш.


                    Следи ми спота и следи времето,трьгвам за Сан Франс с моторна Сирей 440 Кьминс Диаманти,имам 3 дни за 450 мили,сега духа 10 юг,след 3 дни го дават 40 по носа или лодката става на палачинка ако изгубиш не двата ми само един мотор.Трябва и да бьрзам или по нашенско мааааалко газ за едно денонощие.Познай като умре мотор и сьм на средата на 100 мили нищо,аз разчитам на 20 вьзла,а тя вече прави само 5 на един мотор / за двата умрели не ми се мисли / и буричката идва колко се радвам да имам 1 кофа реленца за да бачка мотора.

                    Мамицата им загубена
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #85
                      От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                      Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                      Винаги може да му "изчезне" лаптопа
                      Е да изчезне, ама тя не е една лодка с едни и същи мотори. Ти нали следи темата с Азимута? Седим на частния му док пред къща с асансиор, собственика не си знае парите, готов е да плати каквото му поискат, върти едни телефони и търси правилния човек да оправи единия алтернатор. На алтернатора нищо му няма, докато не го закачиш към мотора. После тая кутия пълна с електрики и компютърчета не "пали" алтернатора. На мотора му трябва ток за да работи. И 3 дни компютърчета и генийчета се чешат по главите. С лаптопчета в ръцете. "Оправиха го", тръгнахме и умря след 2 часа. Акумулаторите на късо към другия мотор и 1500 километра караш с едно на ум.
                      Брат ми, имаш ли снимка на лодката до Хавай с кабелите през машинното? Караш по средата на нищото и се молиш да не тресне алтернатора, защото няма и кой да дойде да те дръпне. Тоест има де, за $х00 000.00...

                      Хора ни питат колко често се случват такива неща- случват се постоянно. И не е задължително да е сериозен проблема- един хлабав кабел на датчика за температура /на антифриз, на масло, на трансмисия, на изгорели газове, на... изберете си/ и компютъра ти вкарва мотора в авариен режим. Аварийния режим ти сваля хода до 4 възла а Урагана те гони с 8...
                      Крановете за спиране на горивото при пожар са нормално затворени, само тока ги държи итворени, а намалее волтажа, а губиш моторетките. Е, поне се избиват лесно с теслата, ама гумиш гаранцията на х милиона лодка.

                      Абе всъщност живота е прекрасен, като не ти харесва, стани гинеколог! Пипна ли го тоя дето ги мисли тия простотии по лодките, ще то правя гинеколог. Да ходи на пиииип в пиииииииииииииип!
                      Хайде, честит пуйков ден, живи и здрави и по далече от монтьори с лаптопи!
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #86
                        От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                        Триста галона ти е танка. Ще зареждаш май някъде по пътя?
                        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                        Коментар


                        • #87
                          От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                          Ако я кара бавно ще стигне и с тия 300, но си е рисковано. Лодката току що е купена, никой не знае какво е положението в танковете за гориво. След Пойнт Консепшън /това дето стърчи в морето над южна Калифорния/ ще друса- като разклатиш всичката гняс от дъното на танковете, започва да задънва по 5 филтъра на час. Спира се в Санта Барбара и се допълват танковете. Санта Барбара е по средата, хем си засичаш разхода, хем се появяваш на Консепшън с пълни танкове.
                          Нема време, а се забавят малко, а ги е подпряла духалката. На 40 възла... ще е незабравимо!
                          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                          Коментар


                          • #88
                            От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                            Триста галона ти е танка. Ще зареждаш май някъде по пътя?

                            Някои са 400 галона и с Катерпилари 3208 прави около 32 вьзла и харчи около 0.8 на миля.Аз карам Кьминс Диаманти,добри мотори които харчат малко ма не правя тестове на полупразна нова лодка в залива,а натоварена стара в открит океан та моите сметки са галон на миля с около 8 вьзла,Грешката в моя полза ще е поне 60% ма ме пази жив та ще видим.

                            Кофтито е,че собственика е над 2 метра 130 кила,а сина му малко по-голям,не се сьбират в нашите костюми,смятай каква канара говорим сравнение с мен.Ще я закьсам ако се стигне до бой,но за е@@не няма да им остане време,решат ли да правят глупости се мре на такова време.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #89
                              От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                              Я да задам няколко много важни за мен, пък и за всеки новобранец ветроходец въпроси свързани с рифоването и щормоването, тоест какво е най-добре да правим за да си отървем задниците и лодките ако ни хване силно време. Не че ми се е случвало да бъда в морето при повече от 30 kn, но за мен щормово време е над 35-40 възела. Естествено при засилване на вятъра е най- добре да сменим геноата със подходящия размер стаксел, НО масовите чартърни лодки едва ли имат на борда други ветрила камо ли щормови, пък и едва ли ще мога да обясня на жена ми как да държи лодката в левентик и едновремено с това да ми отпуска по-малко фала докато аз се дупя на носа. На 99% от чартърните лодки геноата е на рол-риф, но доколкото знам не е добре за ветрилото да се рифова на рол-рифа, може да се разтегли и скъса тъй като предната шкаторина е подсилена, а при рифоване тази част не играе, а се опъва тънката част от ветрилото и резултата най-вероятно ще е - 2000 евра от депозита. На Статис ELAN 40 има на геноата маркери за рифоване, но мисля, че са слагани допълнително, тъй като лодката е учебна или пък геноата е специално направена за рифоване и на маркираните места е подсилена. Идея нямам, но ще потърся снимка за да видите, на други лодки не съм го срещал.
                              Въпрос 1: Можем ли да рифоваме спокойно ветрилата на рол-риф без да се притесняваме, че ще го повредим? Същото се отнася и за грота навит в мачтата?
                              Въпрос 2: Като засили времето с кое почваме да рифоваме първо, с геноата или първо грота?
                              Въпрос 3: Като засили още повече с кое е по-добре да останем, само на рифван грот или само на рифована геноа?
                              Въпрос 4: Чел съм че при кофти време палят и мотора и той да бута, но нали имаше нещо че при крен незнам си колко градуса двигателя неможе да се смазва добре и може да блокира. Добре ли е да държим мотора запален или не? Чувъл съм също че при силно време се пускали някакви дълги въжета от кърмата, но така и нямам идея защо??
                              Въпрос 5: Ако хептен се е сговнясало времето и не сме ограничени от бряг, кой курс е най подходящ /безопасен/ за спасяване, бейдевинт, халвинт или др?
                              Въпрос 6: Как ще се постъпите примерно при 50 възела насрещно с 40-45 фута лодка която има само един комплект круизни ветрила?

                              Абе въобще, който е ял големите шамари в морето нека да каже, какво най често прави, щото както се казва „само живите разказват”.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                                Тая задача няма решение. Или пък достигаме до "Левски-ЦСКА", Мерцедес-БМВ...
                                От тук нататък го приеми на 50% истини и 50% лично мнение- само ЦСКА, само Мерцедес!





                                Въпрос 1: Можем ли да рифоваме спокойно ветрилата на рол-риф без да се притесняваме, че ще го повредим? Същото се отнася и за грота навит в мачтата?
                                Може, как да не може, рифоваш на каквото време си искаш колкото си искаш. Дали ще се притесняваш от повреда или не, е все тая. Ако не рифоваш, така или иначе ще станат на парцали.
                                Някои универсални истини- мислиш ли си "да рифовам или не?" вече си закъснял с половин час за рифоването. Дали да е първи или втори риф- отговора е 2 риф.
                                За геноата- не си ли на състезание, има ли и най-малката вероятност да раздуха, махай голямата геноа и слагай някой стаксел. Раздуха ли, започнеш ли да я навиваш по малко, достигаш до момент, че ти идва тежка, трябва да я събориш на палубата и да си вдигнеш стаксела. Ама вече духа 30+ и си изтървал влака -нали жена ти няма да ходи отпред и да събаря геноата на палубата докато лодката се гмурка под всяка втора вълна. Това, ако го спретнеш на госпожата /без да я познавам, прати и поздрави/, ще гледаш лодки само от плажа.

                                Дали може да се навива "спокойно" геноата- ако не можеш спокойно, навивай я неспокойно. Хахаха! Ако геноата има зашити /хайде да ги наречем "дунапренчета"/ зад предната шкаторина, геноата ше си запази по добре формата. Ако няма, ще е "торба" и няма да можеш да качваш добре. Така или иначе ти нямаш много зор да качваш в такова време. Ако нямаш "дунапренчета" всичкия зор го отнасят долна и задна шкаторина.

                                Колко зор могат да понесат шкаторините- ако вкараш лебедките във водата от крен и си с пълни платна, натискаш платната "Х" сила. Като намалиш двойно ветрилната площ, намалиш и рамото /всичко е по-близо до палубата/ и пак лебедките във водата, силата е най малко 2х"Х". Шкаторинити ще понесат натоварването, ако са в час платната де, не го ли понесат, не го мисли, това да ти е проблема!
                                Много важно нещо е положението на "пълзуна"- ония блок на геноа шкота. Колкото по-малко платно, толкова по-напред отива блока. Геноата може да е маркирана за да се знае къде да преместиш блока /на коя дупка най-често/. Врътката е, че блока напред не върви като е натегната геноата. Докато навиваш, или като си я навил, лашкаш шкота малко и местиш блока напред. Внимание, ако се лашне много геноата този шкот става на камшик, спокойно може да ти извади око. Идеята е долната и горната шкаторини да са натегнати еднакво. При навиване на геноата, ако не мръднеш блока напред, задна шкаторина е зверски отпусната. Съмнявам се някой да е подсилвал шкаторините на марките. Ама ти провери де.

                                Някои други истини- платно в торба което не си виждал вдигнато НЕ го броиш. По добре грешно платно отколкото изядено от мухъл "правилно", късаш топовия ъгъл и губиш фала. Нали няма да се катериш на колеца при 6 метра вълна? И ако е само ъгъла си цар, я помисли като се съдере по средата и горната час гордо се развее на 40 възла вятър. Е тогава, щеш не щеш се правиш на герой и се катериш. Е винаги го има "режи фала и го остави да отлита" /И ще отлети само когато си разкъса предната шкаторина или си съдере раксите/ ама колко фала имаш резервни?
                                Мокро навито платно на форщага "помпи" мачтата като подкараш срещу вълната- всеки път като се бухнеш вув вълна, инерцията на навитата геноа дърпа форщага напред, мачтата грозно започва да се гъне между краспиците отивайки напред. Имаш ли бакщази, обери ги за да не помпи мачтата. Нямаш ли, навивай още геноа, навита ли е цялата, натегни си шкотите за да не помпи напред.
                                Е това го запомни- скъсаш ли въженцето на рол рифа, отвори ли ти се цялата геноа по средата на данданията, ще го помниш тоя ден за цял живот.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:001705223.jpg
Прегледи:1
Размер:47.3 КБ
ID:5543844

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:001705243.jpg
Прегледи:1
Размер:50.2 КБ
ID:5543845

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:001705245.jpg
Прегледи:1
Размер:43.5 КБ
ID:5543846


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000521881.jpg
Прегледи:2
Размер:44.0 КБ
ID:5543847
                                Виждаш ли я колко е навита геноата. Е така изкара 2 седмици- най бързото ни прекарване на варел шампоан пред океана.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Guatemala, Panama, Colombia 354.jpg
Прегледи:1
Размер:125.4 КБ
ID:5543848

                                Имаш ли малък стаксел на вътрешен щаг, навиваш или събаряш голямата геноа и бичиш на малкия стаксел.

                                Въпрос 2: Като засили времето с кое почваме да рифоваме първо, с геноата или първо грота?
                                Въпрос 3: Като засили още повече с кое е по-добре да останем, само на рифван грот или само на рифована геноа?
                                Въпрос 4: Чел съм че при кофти време палят и мотора и той да бута, но нали имаше нещо че при крен незнам си колко градуса двигателя неможе да се смазва добре и може да блокира. Добре ли е да държим мотора запален или не? Чувъл съм също че при силно време се пускали някакви дълги въжета от кърмата, но така и нямам идея защо??
                                Въпрос 5: Ако хептен се е сговнясало времето и не сме ограничени от бряг, кой курс е най подходящ /безопасен/ за спасяване, бейдевинт, халвинт или др?
                                Въпрос 6: Как ще се постъпите примерно при 50 възела насрещно с 40-45 фута лодка която има само един комплект круизни ветрила?
                                Последно редактирано от NIKSD; 08-12-13, 00:22.
                                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X