Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

    БР. Искам да Ви запозная с двама ентусиасти Българи прекосили океана с 34 футова (10 м) лодка.

    Как започна всичко...

    За съм от Ботевград , доста далече от морето ама имах късмета да имам някой който ме закачи към морето и водните спортове.
    За които ме познавате знаете че това е брадатия, баща ми, същия който ми предаде тоя дух , това л’бопитство, и даже ДНК/ато.
    Та така всичко започва в Равда, мойта Равда от детството, рибарско селце с мирис на грозде и риба,
    понякога на мастика....там дето ходех бос и чиче Ангел беше най големия (и е най големия в мойте спомени).
    Там дето след цял ден на плажа те чакаше една огромна изстудена в мивката диня, и пържена цаца след това.
    Там дето доматите не им слагаха колци, там дето леля Соня ми показа кой е Фреди Меркури,
    там дето натиснах първата руска мацка .....да де детенце като мен.....
    Като бях по малък и вечер ходехме с брадатия да плуваме, отиваме по бански до плажа, и плуваме през нощта,
    стигаме до една лодка закотвена в залива на рибарите и той си вади една цигарка от херметично пликчке , пуши и после се връщаме , боси разбира се....

    После Несебър,
    Малко работа с чичо Тошо, следващата година пак , малко гмуркане и после с ДРИНАТА, лодката мечта,
    и една нощ на връщане от Созопол Капитана ляга и ме остава да я карам, без да пускам светлините.......огромна луна ,
    вятър и аз на руля.....тогава нещо вътре се пречупи и си казах че ще имам лодка и ще плавам. Тогава бях на 17.
    Сега съм на 33 отне ми доста време, ама пак през нощите вахти понякога осещам същата треска......настръхвам ,
    и после се отпускам и си казвам че наистина се случва...........
    Изглежда просто......отне ми над десет години да стигна пак до това.
    През това време правих много работи и минах през много ....ама това е друга история......

    БЛАГОДАРЯ ТИ КАПИТАНЕ.......

    Атлантичeския океан по търлъци!*

    След почти два месеца в Канарските острови ни писна, пекалено много харчове много маси с приятели а времето си напредва.
    В столицата Гран Канариа направихме много добри запознанства и е страхотно място за живеене ама ние си имаме план пък
    и всеки ден повече на Канарите означаваше ден по малко на Карибите.
    Така че останахме си със страхотни моменти с Краси, Светл;о, Карлос, Андерс (и семейство нашите приятели кубинци и тяхната невероятна дъщеря)
    и разбира се Фелипе, йогата родом от Гран канария и колега от университета в Мадрид.
    Тоя целия екип и други анонимни помагачи направиха престоя страхотен и за това прекалено дълъг. От друга страна имахме доста лични проблеми,
    отношенията се оптегнаха щотото аз не се държах към плана и на шефката това не и действа добре.
    Накрая чакахме две седмици за застраховка която се оказа измама (както очаквах) и накрая потеглихме.
    Преди да тръгнем един познат луд ирландец(плавал сам от Австарлия до Ирландия) ме попита дали ни е страх и какво чустваме,
    не чуствах нищо най малко страх просто имах идея в главата която в последствие се потвърди. Чустваме се доста добре далече от брега ....
    доста по се напрягаме като сме близко до пристан.....рифове, лодки, разходи, течения.....

    По план трябваше да слезем почти до Зелени Нос (Кейп Верде) и ако се наложи да спрем там, ако не продължаваме директно до Мартиника или Барбадос.
    Решихме Мартиник щото едни приятели валенсианци бяха там и ни казаха чe има бачкане. По карта имахме 2800 мили море пред нас (над 5000 километра)
    и по статистика на това време на годината се очакваше да се движим доста бавно. Е БААААВНО БЕШЕ. Доста бавно.

    Аз бях планувал 25 дни с 20 процента резерв ама го направихме за 29. Готиното беше че се чвуствахме доста добре,
    биxме могли да прекараме два пъти повече време на плаване без никакъв проблем с главата, храната и сигурността.
    МАР ДЕ ПАТОООО. MAR DE PATO. (Г/ол за патици) Нашия познат Легионера лудия французин се появи в Канарите от някъде и на въпроса как е пресичането
    повтараяше като латерна “To е като гйол за патици, нема проблеми” , доста пъти се сещахме за него ама както и да е.....
    Та така плаването доста бавно, постоянно се опитвах да оптимизирам платната за да излкарам малко скорост ама нейсе.
    Най силния момент бяха 5 часа на 30 възела и после сериозен дъжд.Естествено през ноща намалявахме платната за всеки слчай и тва е.
    Вахта след вахта милите си вървяха.Рекорда ни е 135 позитивно и 5 като най слабо за двадесет и четири часа.
    Предимствата на бавното плаване са че можеш да четеш, да ловиш риба и да се къпеш в морето. Риба си полових доста,
    имах и един доста интересен момент с един мерлин, огромно животно естествено не можах да го извадя, ама ми трепереха колената 30 минути след това.
    Храната доста добре, надебеляхме и двамата освен прясната рибка с бяло винце, имахме и доста консерви варено месо и около 20 килограма плодове и зеленчуци.
    Отделно спагети(Си, салата от риба тон и паста само веднъж за месец), ориз, картофи и Яна правеше по две пити на всеки три дни.
    Ядохме и боб на два пъти по мое желание ама е малко тежко за плаване. Изхарчихме около 100 литра сладка вода което е доста добре.
    Отделно 20 литра бира и доста винце.
    Рибицата се готви по много начини, от скара през пържена , преснослол и накрая на чироз.
    Най ме е яд де не купих повече лук и като Яна направи един страхотен лучник останахме с малко лук.
    От зарзавата доматите дето купихме зелени държаха екстра, зелето и картофите още са си екстра а най/ме изненада че бананите се скпаха доста бързо.
    Та така с храната дето доста хора ме питат, никакъв проблем точно обратното убеден съм, че
    ядем по разнообразно и здравословно от едно средно статистическо семейство.
    Все пак си е плаване и има нужда от определена дисциплина. Вахтите са през три часа и през ноща е доста досадно,
    така че скъпи приятели дето сте били в казарма да знете че сме направили повече карули от вас със сигурност.
    Кофтито особенно за поспалив тип като мен е да свкикне на режим, да знае че няма да спи повече от три часа на веднъж.....
    Има и друг момент че след над 3 години живот на лодката я познаваме толкова добре че всяка минимална промяна във вятъра
    или каквото и да е по лодката ни буди ...става като инстинкт така че докато си в открито море далеч от брега не е толкова тежко и
    можеш да правиш кратки бойни дрямки по 15 минути.
    Като се приближавахме се чух с майка и ми каза - хайде стига толкова и да пристигате вече.
    Така и стана, последните три денонощия летяхме , мисля си че жената и свещ е запалила! Стигнахме един ден по рано от сметките.
    29 дни през Атлантика, страхотно изживяване. След това 2 часа борба за да закотвим като хората включително Яна си разрани раката и се изпокарахме.

    След това два дни да осъзнаем че сме на КАРИБИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕ........


    *По търлъци по две причини- първо защото не си свалях търлъците които ми подариха Ивайла и Жоро – оказаха се екстра за плаване,
    по добре от вечно влажните обувки и втората защото нямахме мотор движехме се тихо, Z/колонката пак смеси маслото с морска вода и не можехме да караме на мотор

    Снимки

    Картата :





    Бирица. 96 бири за 30 дни





    Неделя, баня.







    Чироз









    Калмарче, намерене рано сутринта на палубата





    Пресен хляб, Яна е майстор.



    Риболов





    Много грозно рибе ама страхотен вкус









    Риба с бяло вино.





    По едно шампанско ? Защо, НЕ!





    Среща след 15 дни без никой на хоризонта.







    Вегетариански улов







    Как се редяха пуловете ???
    Обади се на приятел?.. не върви.. накрая, консултиране със сцени от филма "Светът е голям и спасение дебне от всякъде".





    Привеждане във вид.



    Риба Тон.. най-накрая.







    Земя на хоризонта - остров Martinique









    Залива La mirin, Martinique



    Финал!




    Финанси

    Доста хора ни питат как се финансираме. Бих искал да отговоря на въпроса така “ Ми имаме акции в Гугъл и няколко петролни компании,
    отделно даваме под наем три апартамента ....” за съжаление не е така .....
    Та по темата, как се финансираме, ние живеем на лодката от почти четири години, през всичкотото това време всъщност сме спестявали от наем
    (в Испания това са около 500 евро на месец). Освен това сме професионалисти и получавахме прилично заплащане през последините 7 години живот в Испания.
    Точно тези последни две годни ни позволиха да спестим за лодката, Яна като изследовател за най престижния държавен технически университет
    и аз като технически директор на фирма за производство на електроника. В крайна сметка тя искарваше повече защото като държавен сужител
    на такова ниво има 14 заплати и доста екстри, пък аз си плащах скъпите костюми с които трябваше да ходя на работа като шеф..... Финанси.
    Ми успяхме да купим ефтино корито (18000 евро по точно) което горе долу да отговаря на нуждите ни и на финансите.
    После в продължение на три години сме вкарали (и продължаваме да вкарваме нон стоп) около 20 хиляди отгоре,
    без да смятам че всичката работа сме си я правили ния, без да наемаме професионалисти....
    Това ни наложи да продадем един страхотен терен който си бяхме купили преди 6 години в България с идеята някой ден да си построим къща.
    Отделно означава доста лишения, никакво излишно харчене ...всеки лев се вкарва в лодката.....с други думи една ветроходна лодка е като черна дупка в морето ,
    колкото и да вкараш все ще ги погълне.....
    В същност ако направим ремонта който ни е необходим в момента с нови части похарчваме всичките пари които имаме и оставаме без стотинка.
    Така че търсим начин да минем по тънко с части втора рака ......
    Както и да е, има хора които вкарват толкова в кола, и в момента в които я купят вече са загубили 30 процента от стойността и.
    Е при нас лодкта е къщя, кола и мотор за мечтите ни. И единствената ни собственост.....
    Месечните ни разходи са много относително понятие, ама наистина е много различно от сухоземия живот.
    Просто е тема на която ще отеля доста повече за да ме разберете правилно. Минимума е 400 евро на месец
    (това е гориво, храна, вода и живот на котва не в пристанище) без никакви глезотии като ядене на ресторант или скъпи напитки.
    Само добра храна и минимума за оцеляване, добрата храна се подразбира нали аз готвя (добра, добра, колко да е добра, разнообразна и питателна,
    не прекалено приятна).
    Максимум няма, на Канарите изхарчихме (щото имахме) 2000 евро за едни месец така че е въпрос на контрол и на възможности.
    Като цяло “Кучето скача според тоягата” и така с разходите.
    И сега за най-важната част, приходите. Еми за момента приходи няма, има спестявания, дългогодишни и с доста усилия....
    надяваме се да можем да работим тук там, аз вече си изкарах първите пари с гмуркане и чистенe на лодка, катерена по мачти и т.н. на Канарските острови.
    Така че мъдрим как да изкарваме по некой лев докато плаваме, търсим спонсори, търсим тоя богат чичо дето да ни наследи няколко милиона и така.
    Между другото скъпи приятели имаме бутон ДАРИ на блoга....така че не се стягайте....че бирата на Карибите е скъпа....а интернета в лодката е едно евро на час……
    Наистина като заключение, ж ивота на лодката може на е много ефтин и много скъп.
    Оня ден си набрахме няколко килограма плодове в гората (екзотика пълна> маракуя, манго, банани и едно дето аз му викам карибска джанка)
    с цената на едночасова разходка в джунглата ....и после ако седнеш в бара на пристанището една бира ти е 2,5 евро.....

    http://gaiakubaba.blogspot.com
    http://www.facebook.com/GaiaKubaba

  • #2
    От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

    Големи ентусиасти!Поздравления

    Венци:Благодаря за споделянето!
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

      Браво ..Завиждам Ви..И успех в плановете
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!



        ЕВАЛА ПИЧОВЕ
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

          Карибска Саламура
          Martinique 24.06.2012




          Снощи излязохме с приятели шваби и се почерпихме, имах малко рибица в хладилника и се пресетих да направя
          една хубава рибена чорбица за жената и за мен. В 6 и 30 сутринта. Карибски ритъм. Съмва се в 5 и се стъмва в 18 часа.
          Дунавската саламура за мен е като светена вода, от както прекарах няколко дни на един малък остров на Дунав
          с рибарите и наистина я пробвах. Ама тетевенската е още по добра. Така че реших да пробвам тетевенско/дунавска саламурка
          изработена в Карибите.
          САЛАМУРА защото ще се опитам да я приближа до дунавската или тетевенската рибена чорба.....по КАРИБСКИ ясно ,
          заради местоположението .....
          Основите на добрата саламура са лютото и дима, после ако има зелев сок още по добре. Поне в тетевнския край ,
          саламурата се прави със зелев сок.
          По Дунава се пече всичко и също се прави от диви пилета. Зелевия сок го имам от Канарските,
          там си правих малко зеленце и запазих сока в хладилника. Лютото е много важно в този тип чорба,
          както казва бате ти Емиилян / Да е толкова люта че като пиеш ракия да не я усещаш/
          аз ползвах сушените чушки дето ми донесе майка във Валенсия преди десет месеца.
          Аз исках да събера най доброто от двата свята и да добавя моето мнение.



          Продукти (каквото намерих, мерки на око)

          • Една зелена чушка
          • Един едър домат
          • Глава лук
          • 300 гр. Дорадо ( най добре според мен става с дребна речна рибица)
          • Пресен лук, девисил,копър и магданоз и люта чушка
          • Картоф (не се слага обикновено ама да и дадем малко плътност на чорбата)
          • Зелев сок




          Първо изпекох лука, чушката и домата на газовия котлон директно на пламъка.
          Обелих продуктите и запекох рибата. Сварява се вода с дивисил добавят се нарязания зарзават и компира,
          лютата чушка като е цяла и запечена леко, солчица и зелевия сок (внимаваме да не пресолим) и
          10 минути преди да свалим от огъня рибата (аз я обезкостих , обикновено на едри
          парчета така като се е пекла или цели рибета ако е дребна).
          Като спрем огъня пресните подправки, копър магданоз и (или) дивисил.
          Просто и вкусно. Има и една малка дунавска тайна която бих искал да споделя.
          Месните майстори докато ври чорбата и правят едина малка магия, гасят я.
          Докато ври потапят жив въглен в казана. Подобрява и вкуса и според мен я избистря.
          Според тяхната теория не е страшно ако се подлюти чорбата, това люто не било лошо за стомаха защото било вряло.
          Интересното е че индийците и перуанците имат същата теория.



          Поздрав от веселите патиланци!

          Коментар


          • #6
            От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

            Да пусна оригиналната рецепта да не се обърка някой!А вашата ще бъде "Тетевенска саламура по карибски"!Адмирации за вас!!!


            Тетевенска саламура
            Тетевенската саламура, която е много характерна за Тетевенския край, всъщност е вид рибена чорба от различни видове дребна речна риба и речни раци. Страшно мезе за ракия. Много вкусна и много люта. Обикновено се яде студена, но в Тетевенския край има две антагонистични течения - едните категорично твърдят, че се яде само студена и като мезе, а другите - че се яде само много солена, много кисела, много люта и много гореща, след яко препиване. Критерият на последните за качеството на чорбата е: "Ако след третата лъжица по челото ви няма пот и не се сърба звучно, значи саламурата не е направена както трябва...".
            И нещо много важно - независимо от драматичния си състав, тази саламура не вреди на хора с гастрити, язви и колити, защото всички целулозни люспи се отстраняват предварително. А точно те дразнят стомаха.
            Ето и малко подробности за мераклии.

            ПРОДУКТИ:
            за 1 литър вода
            1 и 1/2 с.л. (33 г.) сол
            2 с.л. (32 мл.) винен оцет
            7 речни рибки
            2 речни рака
            2 зрели домата
            3-4 препечени сухи люти чушлета
            5 скилидки чесън
            по половин връзка магданоз и копър

            Приготвянето:
            Всичко трябва да става едновременно.
            Най-напред изпичаме добре доматите, обелваме ги, намачкваме ги и ги заливаме с малко от подсолената вряла вода. Връщаме доматите в тенджерата.
            Докато водата отново завира, изпичаме рибките (става и с пържени), раците и лютите чушлета.
            Изпечените рибки и раци, направо от огъня, хвърляме във врящата вода (трябва да цвръкнат....). Изпечените люти чушлета счукваме в дървена гаванка и изсипваме във врящата чорба. В същата гаванка, заедно с четвърт ч.л. сол, счукваме и скилидките чесън. Остъргваме счукания чесън с лъжица и добавяме в чорбата.
            Последно добавяме оцета и сваляме от огъня. Едва след това добавяме нарязаните магданоз и копър. Зелените подправки не се варят - губят аромата си.
            Саламурата е готова.
            Ракията е изстудена и сложена на масата.
            Битката започва.)
            Последно редактирано от valsodar_rn; 03-03-13, 21:47.

            Коментар


            • #7
              От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

              Браво, страхотно плаване.Доказва че при добро планиране и с по малка лодка може да се прекоси океана.

              Коментар


              • #8
                От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                Тактика при тропическа буря

                /Сряда, Юли 10, 2013/


                Те тоя път стана *като лани в Одеса* или за по младите читатели -Тактика при тропическа буря



                / при 50 възела вятър на котва /


                Та висим си ние в Францията (демек остров Мартиника) и чакаме полските ни приятели да си получат чарка за мотора и да бягаме за Венецуела - и така един месец. Е да ама сезона малко неприятно ураганен…..и нещеш ли се появи от някъде си тропическата буря с име Шантал, тия умни глави у УСА/та им слагат заглавия според номера на появяване и буквата в азбукиведито.


                Демек , стана като А в Ягне според българския буквар. Хронологията е A.B.C.Д….. и за това е Chanтal, третата изцепка за годината. Та да се върнем на масата, идва разбириш ли, и сме я видели всички как ж дойде, ама накрая тя са прави на интересна и се засилва малко повеч така, да се покаже. Вярно, обаче колегите на Минчо Празников по време са я сметнали ама по сила малко като че не. Е хубаво де, минава пораздухва и ако си добре закотвен няма проблеми.Ама си е страшно ей, над 100 км в час вятър с дъжд дето реже кожата.....

                Е да, ама ние сме закотвени в един залив с поне 400 лодки на котва, половината от тях без хора на борда. И от там тръгва цялата история. История не, пълен цирк като миналата година.

                Стабилна закуска и го чакаме въпросното гадже Шантал, до тук добре…и като се раздуха и като дигна вълна……и като се разлетяха огромни лодки със откъснати котви………….и от там едно бягане едно бутане. Предният път ни връхлетя една 15 тона лодка и този път мислех га го избегна.

                Е избягахме, ама на скоростомера (дет са казва ветрометар) ми духаше на 50 възела( 100 тина км в час/ по математика) та трудна работа, хем тясно между лодките, нула видимост и скъпото ни нипонско моторче на фул макс па едвам прави един възел. Е избегаааме…..пак

                Поука от историята е като миналата година.Най голямата заплаха както обикновено са хората и тяхната глупост. Не природата. Колкото по далече от хората по сигурна ти е лодката. Амин.

                П.С. В момента на рифа(на каманете) зад нас има над десет лодки изхвърлени от морето които по пътя си са потрошили поне още толкова……ми неколко милиона евро на скалите ……замислям се дали утре да не действам като онези грозните птици с големите човки



                /три блъскащи се лодки на обща стойност над милион $ /

                Коментар


                • #9
                  От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                  И аз да се обадя... Тая тема ми направи деня! Сега ти чета блога. Не е истина просто - колко се кефя на това, което сте направили и правите. Тъкмо ми излезе и виртуалната кредитна карта, добър повод да я тествам
                  По конкретно, блъскаме цял живот да направи някой банков акционер по богат докато си мислим че имаме жилище , а то в продължение на целия ни активен трудов живот е собственост на банката.
                  Именно!

                  Коментар


                  • #10
                    От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                    Скиорски очила вьршат работа в тия моменти.

                    Темата за котвите вече е ясно защо и да.

                    КЕФ,искам и аз да сьм там.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                      Острова на съкровището и Лос Грингос


                      Плаване от Мартиник(Франция) до Пуерто де ла Круз(Венецуела)







                      След месец и полвина чакане в Мартиника най накрая лодката на нашите приятели с не малко помощ от нас беше готова и можехме да тръгнем.
                      Сменихме мотора на лодката им с един подобен втора ръка, на мен ми дойде естра, сега съм по уверен в скромните ми познания по механика
                      (предполагам че генетично и съм закачил някъкъв усет и ми излизат работите). Имахме и малко допълнително забавяне заради тропическа буря с ласкавото име Шантал
                      и след като морето се успокои тръгнахме. Прогнозата за времето по време на плаването се изпълни (като никога) почти на 100 процента.
                      Вятър 15/25 възела на бакщаг и 460 мили пред нас.
                      Три нощи със средна скорост 100 мили (силно рифоване, страх ме е да натискам при състоянието на руля) и кацнахме на изгубения остров Бланкия.
                      Последната нощ беше доста тежка, поривисто време до 30 възела и течение
                      около два възела. Без платна правихме 3 възела
                      и отнесохме около десет шквала за 8 часа, видимостта нула, дъжда отвратителен и през час прескачаме от пълен щил до 30 възела ...забава.
                      За сигурност плавахме без светлини, тук сме в една от най-пиратските страни на планетата. Капитан Естевес се държа като герой както обикновенно а горката лодка с тая хлабина в руля само протестираше. Все пак доказа за пореден път максимата че лодката е по издръжлива от екипажа.
                      Благодаря ти Гая!
                      На моменти само с геноа на риф правехме над 6 възела но за сигурност рифовахме повече от необходимото.



                      Кацнахме към пет сутринта на котвеното място а там само местни рибарски лодки и една метална френска лодка.
                      Избора е ясен, залепихме се до металарката. Оказа се едно много приятно семество французи с 3 годишно момиченце на борда,
                      тя даскалица, той професионален водолаз а малката любител терорист....После пристигнаха и приятелската лодка с капитан Марио
                      (поляк приятел от Мартиника) и приятелката му Кели от Франция.
                      Рибарите ни посетиха но като видяха испански флаг не проявиха особен ентусиазъм, посетиха първо колегите и за малко цигари им обещаха риба.
                      Там рибарите са на бригади които стоят по две седмици на острова пълнят голямата (20тина метра) лодка с риба и лангости и
                      се прибират за да ги смени друга бригада. Товарят по два тона риба което не е много трудно в този рай за рибаря.
                      Тежко им е на тези хорица за нас беше екстра защото за бутилка ром ти носят риба и лангости всеки ден.
                      Ние им дадохме и пакет кафе при което светнаха а един от тях имаше рожден ден и му подарихме една тениска която не съм ползвал защото е ХХЛ. Накрая им отказвахме рибата защото на всички (освен на мен) им писна от риба.
                      Все пак си мариновах си две риби тон (като паламуд) и още си имам за мезе.



                      Острова е необитаем като излючим малката военна база и подивелите магарета които ни правеха концерт през ноща.
                      Пръво се чудих защо на някой му е хрумнало да засели магарета там сега вече си имам собствена теория.
                      Острова е пълен с бодили и кактуси и може би е неуспешен опит да се отстранят и да превърнат това сухо парче земя в малко по приятно място за заселване. Е, това си е само моя теория. На острова има и лагуна която обаче заварихме почти пресъхнала.
                      В последствие ми казаха че има и пещери, за следващата визита мисля да ги намеря. Името на острова идва от думата бланко,
                      бялото е цвета на невероятните плажове. Белия пясък предполага наличието на корал и разбира се риби папагал.
                      Те са виновника за всички бели плажове на планетата, хранят се с корал който след обработка превръщат в фин пясък.
                      Без майтап виждал съм ги как ....кат. Така че скъпи туристи в Бора Бора не забравяйте в какво се търкаляте..........
                      Освен че прозивеждат до 90 килограма пясък първо качество на риба за година са и доста вкусни.
                      Въобще под водата на този остров е пълно с живот , аз извадих харпуна само с надеждата да намеря октопод ама нейсе,
                      само риба, а риба си имахме колкото искаш.



                      Сега само за читателите на нашия блог ще разкажа една малка тайна.
                      Нали сме на такова пиратско място и решихме да заровим съкровище.
                      Ако някой от вас някой ден се озове на този остров спокойно може да иде да го изкопае само при едно условие.
                      Да ни напише мейл и да ни осведоми за откритието.



                      „На самотен плаж на подветрената част на острова ще видиш две кокосови палми.
                      На точно двайсет съпки от основата на по голямата палма в посока изток е
                      скрито съкровището от пиратските кораби Гая Кубаба и Ан Калиак. Лето Господно 2013, месец юли Остров Бланкия”.






                      И двамата с Яна можем да се похвалим че сме първата перуанка и първия българин които стъпват на това райско место....
                      ако някой може да докаже противното да говори или да ни остави да си гъделичкаме егото....



                      След три дни мързел беше време да вдигнем желязото и да отпрашим към Пуерто де ла Круз (Венецуела).
                      Директния курс до там минава на 6 мили от брега на остров Маргарита. Маргарита е много красиво место според очевидци за
                      съжаление е статистически най опасното място в Карибско море. Нападенията над лодки с чужд флаг са често явление.
                      За да ни е мирна главата се отдалечихме на 20 мили и разминахме острова през ноща без светлини.
                      Ноща мина спокойно и на другия ден вятъра падна и се наложи да бръмчим 5 часа на мотор.
                      Видяхме делфини и някави чудовища ми скъсаха три блесни от скъпите. Само за справка металния ми повод е за 60 килограма
                      а жилото е 0.8 първо качество. Така и не разбрах какво е било ама се заричам да купя милиметър повод и по сериозна метална проволка.
                      Мога да се хвана на бас че като дойде Мишо лекия на гости ще го извадим тоя звар. Той ми е на късмет тоа чуек......



                      И така към 1500 местно време сме пред входа на марината (е те са 5 по точно) и по радиото не отговаря никой....
                      влизам си аз в марината и изведнъж някой ме вика по радиото. Опа, Себастиан французина от Бланкия ми обажда че в тази марина няма място ,
                      а тои е еди каде си. Там и отиваме, съседната марина е доста зле ама места бол, швартоваме до него и след час идват приятелите от Ан Калиак. Вкарахме се в приличен вид на бели корабостобственици (демек ГРИНГОС) и отидохме да направим официално влизане в страната.
                      Тук корупцията и бюрокрацията са невъзможни и практически единствения начин е да си платиш на агент.
                      Така и правим като аз го раздавам ПР и главния на групата. Да се разбира пазаря се и се правя на сериозен гринго който е на ясно с далаверите. Работата сработва невероятно гладко и на другия ден имаме документа и място в тузарската марина на 3 евро на ден.
                      При агента сменяме и парици на невероятния курс от 40 боливара за евро на черно при официален курс 8 към едно.
                      Да ви напомня нещо тази ситуация? И така с пачка пари (от 15 години не съм броил толкова банкноти) сядаме да хапем в ресторанта на марината.
                      За 3.50 лева ядем супа и второ с гарнитура. Бирата е по лев. Скъпотия пусто ама нали нямахме документи и
                      ни е страх да излезем от марината (не е законно и не искаме проблеми).



                      За цените и храните тук ще оттделя време да напиша....за сега толкова.
                      В заключение само изкам да добавя че след 15 годни с Яна най-накрая стъпих на този континент....а Яна не беше стъпвала околко 12 години....





                      До скоро поздрави от Патиланците

                      Коментар


                      • #12
                        От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                        И малко снимки:



















                        Само да напомня, ако Ви харесват разказите и снимките на Гая Кабуба, те с удоволствие ще приемат скромните Ви дарения
                        paypal (gaiakubaba@gmail.com)
                        Последно редактирано от Венци- малкия; 28-07-13, 08:17.

                        Коментар


                        • #13
                          От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                          Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
                          Паулу Коелю

                          Само благородна завист.Успех.

                          Коментар


                          • #14
                            От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                            Е, несгодите като седенето без пари, търсенето на някаква работа, зверското възпаление в едното ухо и други такива не ги описват много много.
                            Но няма как, това е част от приключението

                            Коментар


                            • #15
                              От: GAIA KUBABA: Атлантичeския океан по търлъци!

                              Съвременници на Кон Тики, чудесно приключение.Нека Перун бди над вас!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X