Обява

Свий
Няма добавени обяви.

въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

    Искам да попитам дали остров Сейбъл, намиращ се около Гренландия го има по морските карти и дали някой го е виждал? До колкото съм чел за него, трябва да е едно от чудесата или загадките на света.
    Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

  • #2
    От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

    Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
    Искам да попитам дали остров Сейбъл, намиращ се около Гренландия го има по морските карти и дали някой го е виждал? До колкото съм чел за него, трябва да е едно от чудесата или загадките на света.
    Преди няколко дни даваха нещо за него по БНТ-няма електричество,ДВГ...Тишина и спокоиствие.Едва ли е чак чудо на света,по-скоро някаква атракция.
    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

    Коментар


    • #3
      От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

      Дидо от този източник ми изглежда странен но истински този островhttp://zaneizvestnoto.blogspot.com/2...g-post_14.html
      HONDA DOMINATOR 650
      ОРЕЛ ASTRA
      РСПБЗН-Приморско

      Коментар


      • #4
        От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

        Незнам за предаването. Чел съм за него в една руска книга "Големите морски катастрофи", казват че е плаващ остров. С много погребани кораби там. Търсих книгата, но сега не я намирам. Ще се постарая до края на почивните дни да я намеря и да цитирам. Много ми е интересно, но не съм задълбавал много. Що'то е като болест това ровенето. Просто искам да знам отбелязан ли е на картите ви. Понеже съм калъф, моля модератор да редактира заглавието на темата.
        Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

        Коментар


        • #5
          От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

          Остров Сейбъл е абсолютно реален остров, пясъчен нанос, най-известен на българските читатели от великолепната книга "Тайните на Морските Катастрофи" на Лев Сгрягин (и от многобройните "авторски" статии за него в българския нет ползващи основно същия източник).

          Коварен е понеже лекичко се "движи", и отделно си мени формата - от едната страна еродира от вълните, от другата пък вълните нанасят пясък. Това си е било сериозен проблем в миналото, понеже картите трябва да се обновяват.

          Тези наноси по принцип са си интересно природно оформление. Ако чукнеш в Google Earth или в Maps "New York Rockaway Beach" или "Ocean Bay Park", после вдигнеш мащаба и погледнеш по-отдалеч - ще видиш пясъчните наноси южно от Лонг Айлънд. Изглеждат като идеално оформени от човек ленти, а всъщност са си природно образувани. Повечето са обитаеми, или поне има резервати с пътеки на тях. Представляват безкрайни ленти пясък задържан от ниска растителност. Те поне не мърдат, но и до Лонг Айлънд е завет, не духа толкова.

          До началото на 20ти век е имало един нанос в повече. Една нощ го отнесла особено силна буря. Просто го измила в морето. За щастие е бил "вилна" зона с малки бунгала, и през седмицата не е имало никой, та е минало без жертви. Но до ден днешен чат-пат любителите изравят порцеланови сервизи от съседните наноси.
          Последно редактирано от Goblin; 21-10-12, 16:07.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

            Май ще излезе,че съм гледал за друг остров с подобно име...
            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

            Коментар


            • #7
              От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Остров Сейбъл е абсолютно реален остров, пясъчен нанос, най-известен на българските читатели от великолепната книга "Тайните на Морските Катастрофи" на Лев Сгрягин (и от многобройните "авторски" статии за него в българския нет ползващи основно същия източник).

              Коварен е понеже лекичко се "движи" - от едната страна еродира от вълните, от другата пък вълните нанасят пясък. Това си е било сериозен проблем в миналото, понеже картите трябва да се обновяват.
              Точно тази книга съм чел, с точно този автор, но не мога да я намеря сега. По памет в нея пише, че достъпа е ограничен, има само 6 човека - метереолози. Острова е канадски и едно, че блика от погребани съкровища, второ е смразяващо мрачен и приказен. Та темата ми е любопитна с информация от първа ръка, човек който е минавал около него.
              @Ачо, интересна публикация, но мисля е малко изркивена, май са чели, каквото и аз, но са го поокрасили.
              Последно редактирано от didogen; 19-10-12, 21:26.
              Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

              Коментар


              • #8
                От: въпеос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
                ...но не мога да я намеря сега...
                Е цъкни линка който съм лепнал зад заглавието на книгата де, няма да се отвори сам
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                  Да де, ама аз го имам печатно, всъщност имам много книги, които едва ли ще прочета някога. Караш ме да се насоча към темата " за левче", че за някой може да се окаже, че имам интересни четива. А книгите са златни, стига да попаднат на хора, които ще ги оценят. Аз повечето не мога. Очаквах братята да се включат или някой, който е минавал от там. Дали го е виждал на живо.
                  Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                  Коментар


                  • #10
                    От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                    Не.не сьм минавал близо,но ДА - това си е реален остров с кончета на него и колкото искаш разбити кораби от едно време.

                    SABLE се пише на английски,перни му една тьрсачка и ще видиш и координати и снимки на острова,в момента е Канадски резерват ако не се льжа.



                    На кратко и на просто,че темата е дьлга - над Екватора вятьра вьрти по часовниковата стрелка или от Европа кьм Щатите се спускаш 3 дни покрай брега на Африка и после цапаш през гьола,вятьра в задника.
                    За да ти е на задника пак си се качваш до Гоблинско и стоиш на ширината на Англия ако си смел за да го дьржиш тоя вятьр,ако си с ветроходен кораб шанса ти да прецапаш от Карибите до Губралтар без да се качиш горе е никакьв.
                    Риболова е другата причина да се мятат на пяська - отвори коя да е морска карта в интернет и гледай далбочини по Източния бряг на Щатите и Канада,100 метра си е дьлбочина,ако виждаш брега си е 30 да речем,а спокойно може да дьржи и 20.
                    Ние в Дивия Запад на 20 метра котва хвьрляме,като изляза от канала е 100 и след 5 минути е километьр,ония там цапат с навити крачоли.

                    Острова е на 300 километра от брега,но в края на Шелфа,до там са само плиткачи с течения и риба,но и един от най-кьсите морски пьтища от новия кьм стария свят.Като сложиш силно топло течение и го омешаш с Канадски насрещни ветрове и става една не си е за говорене.

                    Митичен ма колко да е митичен,пясьчна коса на майната си с едни коне на нея,одят и копат стари монети там,гадно и неприветливо място.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                      Я да питам Черната брада истински ли е?А кьрвавата брада?Пиратското Маракайбо или Пуерто Бело?
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!



                        Има го идеално на картата. И фар май има, че и шамандури с мигалки. Всичко си има. Толкова е "митичен", колкото и Бермудския триъгълник.
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • #13
                          От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                          Ти за Бермудския триьгьлник недей така,имало аномалия някаква в компаса
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Ти за Бермудския триьгьлник недей така,имало аномалия някаква в компаса
                            А това нещо компас какво беше?

                            На Navionics този остров ми излиза цветно и стерео. Щом аз го вядя в нас, докато си пия кафето, значи го има на почти всички или абсолютно всички модерни карти. Като го гледам по картата- гадна пясъчна коса, течение и редовно друса време. И комбинацията е водела до разбити кораби.
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • #15
                              От: въпрос към моряците: Мит или реалност-остров Сейбъл!

                              Ей накарахте ме да си го включа и аз.

                              4-5 платформи има,смучат газ като гледам.Има си фарове,3 буя мигат жьлто на 20 секунди,бели мигалки на 500 метра,червен горе и фар в средата на острова...........нищо сложно за целене.

                              На около 250 километра източно от него духа ESE 6kn. Wave 4.3ft. Period 10 sec. Pressure 1027.5 mbr Tendency -0.1mb

                              Halifax репортува до 20 вьзла и барометрично 6 единици по-ниско.До 2 дни ще ги чеше Север ма то това не е никаква прогноза,там си ги почесва редовно.


                              Нищо сложно наистина,там си е островчето и всичко си има по него.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X