Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С яхта през Атлантика

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С яхта през Атлантика

    ДапрекосишАтлантическия океан с яхта ... Кой се вълнува като мен само от мисълта за това !
    Имам ли съмишленици, сродни души, чели като мен прекалено много за морски пътешествия, приключения и непознати земи, дето да ги дърпа синята безбрежност и копнежа да видят на всяка цена, какво има отвъд хоризонта...
    Чувам вече тези, които са били вече там или професионално са пресичали нееднократно
    Атлантика да ми се подсмихват леко на ентусиаста в мен, но нали и те са го преживели това
    вълнение някога, нали е имало първия път ! Какво толкова...
    Малко романтично започнах, което не ми пасва на характера въобще, а и от скромния си опит и от разкази на познати и не толкова познати си давам трезво сметка, че романтиката в плаването не е толкова много, колкото се е изписало в книгите и лошото време, клатенето, еднообразието и понякога неспиращите беди, малки и големи, една след друга те съсипват изцяло... Но пък от друга страна, постигаш нещо, отиваш до целта,побеждаваш, чувстващ се като уморен Цезар, не си даваш точна преценка от кое точно си опиянен - лашкането и блъскането на вълните или нескромността да се почувстваш роднина на морския бог, достигнал до набелязаната точка, въпреки всичко.
    С мен поне винаги така е било: Шефа (погледни нагоре), винаги ме е награждавал с нещо си, само мое и лично за мен, след като ме е накарал да изтърпя еди-какво си, без да се оплаквам...Дали залеза с невероятните облаци, оцветени с последните задъхани слънчеви лъчи, първи обилен снеговалеж, магически изчезващ с неизбежното топло съприкосновение с непонятно черната земя или внезапна появява на дъхава люлякова поляна с раздиращо слуха скрибуцане на щурец.Това само за мен или заради мен и трябва само да си отворя очите за да го имам и да съм позитивен да го усетя. Затова и съм станал несвойствено за натурата ми търпелив и все очакващ напоследък. Не съм повече вярващ от средно-статистическия българин, които влиза два пъти в годината на църква, но и атеист не съм. И ето какво ми се случи наскоро и сега не знам какво да правя. Та на ТЕМАТА вече: Имам приятел, който е нещо своеворода самотен мореплавател( то и аз съм такъв, но начинаещ ) и с 13 метрова яхта се мотае из райските места(естествено, че му завиждам). Намислил е последно да прекоси Атлантика следващия месец , маршрута е Канарски – Карибски острови. И естественно, не желае да ме вземе с него.(то и аз бих постъпил така, след като лодката ми е оборудвана да се управлява и обслужва от един човек). Но какво се случва едва ли не в последния момент – приятелката му склонява на молбите и решава да тръгне с него. В разговор разбирам, че вече при променените обстоятелства има място за мен и моята приятелка(съпруга)!? Казах му няма проблем и сега спешно си търся, защото реално нямам такава или поне отговаряща на тези критерии: да обича силно морето и морските приключения, да има малко опит в мореплаването(морската болест не е за подценяване) и да знае малко немски...Надявам се да не звучи неприлично предложението ми, за мен в никакъв случай, не... Защото аз си имам цел, която преследвам и гоня до дупка и това е повече опит и оттам увереност във ветроходството и съм на крачка да се кача на моята яхта и вярвайте, все по-малко и по-малко ще чувате за мен...Не съм млад, на 40+ съм и не гоня вече много цели едновременно и знам колко много загубих и колко много спечелих, когато реших да променя изцяло живота си.Какво се случи ли? Заразих се с „океанския” вирус, видях как живеят хората с яхти по марините, бях там, усетих атмосферата, вкусих чувството свобода.Не мога повече да съм робота от системата: работя работа, което по принцип мразя и получавам пари, които давам за глупости(рекламата!), заспивам пред телевизора и на другия ден пак същото и след малко: а, пак ли Нова година е дошла?? Вече съм отчайващо „зависим” от синия аналгин, който едновременно ме тонизира и успокоява и не искам да спра да бъда зависим. Право на избор в живота за мен не е вече само думи.. Това е засега,стига , че ме изби на чувства, а и да пиша така, в интернетпространството е ново и малко смущаващо за мен, като знам колко завзеци има и как аномнимността влияе на хората.. Споделете, критикувайте, питайте ме нещо повече, че се уморих да пиша на PC-то и май много я разхвърлих темата и не знам дали съм убедителен. Не пиша често, даже последните 10-ина години никак . Естественно, че работата имаше приоритет...

  • #2
    От: С яхта през Атлантика

    Тоя форум само в агенция за запознанства не се е превърнал. За самото плаване виж в този раздел имаше доста съвети като за начало. Наблягай на мненията на NIKSD, BENZBOSS и Tramp. Ако видиш BENZBOSS с една голяма ролка касов бон, значи си уцелил темата за четене.

    Оп - ето я: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=121746
    имаше и една по-подробна, но сега не я намирам.

    Тъй като ще си главно пасажер: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102038
    Последно редактирано от silverfox; 09-11-11, 14:23.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • #3
      От: С яхта през Атлантика

      Аха, Атлантика значи. Идеи всякакви можем да дадем, но дай малко повечко информация за лодката, оборудването и кой колкое карал и къде е карал лодки. Кога тръгвате? Питам, защото аз изчезвам след час за Мексико за седмица а BENZBOSS /брат ми/ е на лодка в Коста Рика на път за Флорида.

      За последно пресичахме Атлантика Април-Май, но на тебе няма да ти върши работа- пресичахме го на обратно, от Карибите до Гибралтар.
      Като цяло пътя- В началото на плаването рискувате да ви удари кофти време от долната част на фронтове с ниско налягане. После е само попътен вятър до края. Аз, ако я карам- Чакам за добро време преди да тръгна и после по-най бързия начин слизам до ширина 20N. Там е топличко и ветровете са само зад вас. Ще вървят шквалове по 10 пъти на ден- мислете за бързо рифоване. По тия ширини аз предпочитам да имам гик за геноата и да я карам на "пеперудка" вместо да ползвам спинакер- трудно се сваля спинакера и лесно се цепи на шквал.

      Има още милион неща дето ми идват на акъла ама за да не местим само въздуха, кажи какво има лодката, какво мислите да има и какъв ди е точно плана. След седмица съм си в нас и ще погледна пак темата.

      Ако тръгнете преди да съм си дошъл- Вода и храна за двойно на плаването /време/. Плътнище за събиране на дъждовна вода. Руля отнася шамарите на свежо попътно време. Сега духа поне 20-25 на ширина 20Н. Вие там ще се возите поне 10-15 дни. Перото на руля и кардана /абе кардан ли му викаха на това 'rudder shaft'/ трябва да са на "6". Ако имате ветрови автопилот е много добре. Ветрови генератор прави много ток на тия ветрове. Air Breeze е добър. Соларни панели също. И LED светлини навсякъде!

      Off, защо баш днеска го написа- със сака съм в ръце, нямам време за повече. Успех и пиши!

      Ааа, ако няма да тръгвате до 2-3 седмици, ще ти пусна снимки как се подготвя лодка за пресичане /или ние как я подготвяме/. Има една /абе 2 са ама едната няма да можем, няма време/ дето сега я правят да я караме до Хаваии. Тръгвам с нея на 20ти. Същата работа като при вас- тръгвам от високо, слизам до 20N/130W и завивал "на ляво"/На ляво на картата, на дясно за мене- ей ще се объркам и пак "тия панамци много приличат на японци..."/ . И като видя остров- спирам. Преди това, ако остане време ще нащракам малко снимки.

      http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=54182
      Последно редактирано от NIKSD; 09-11-11, 16:28.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #4
        От: С яхта през Атлантика

        Попътен вятър, NIKSD !
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          От: С яхта през Атлантика

          NIKSD е написал основните неща. Ако след отплаването от Канарските острови се появят сериозни технически проблеми, е добре да се слезе още по-на Юг и да се отбиете на островите Зелени нос. На Сао Винсенте (Минделу) може да се правят ремонти и да се попълнят запасите от гориво и др. На времето там излизахме за ремонти на океанските ни траулери. Вече отдавна ги няма тези кораби, но не се учудвай ако видиш светлооки млади хора с нашенски черти- тогава не бяхме чували за СПИН. От там, ако времето позволява, държите курс към Барбадос, заобикаляте го и цопвате желязото пред Bridgetown. Викате ги на 12-ти канал на УКВ, после пускате дингито и с документите под мишница, право при властите.
          Тук има подробности за емиграционните формалности (както и за другите страни по света):
          http://www.noonsite.com/Countries/Barbados/Bridgetown
          "Rudder shaft" е балера на руля- освен него погледнете внимателно и лагерите на балера и приводите до щурвала. Каква марка и модел е лодката, че да и търсим кусурите?
          Рол- рифа трябва да бачка безупречно, както и останалата част от рангоута и такелажа. Има още милион неща, но по-опитните ще помагат. Надявам се да се появи к-н Жоро (Gnik), да даде съвети и да сподели опит.

          Преди тръгване, настоятелно ти препоръчвам да купиш, прочетеш и носиш със себе си тази книга:
          http://www.amazon.co.uk/Pilotage-Fou...0855981&sr=8-4

          Въпроса с приятелката се урежда лесно- чувал съм, че из марините се мотаят доста стопаджийки. Доста от тях са опитни във вeтроходството във всичките му аспекти. Те разбира се знаят, че маневрата "Man over board" не винаги завършва успешно и се държат на ниво.

          Fair winds and safe journey, NIKSD.
          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
          No wahalla.

          Коментар


          • #6
            От: С яхта през Атлантика

            Първоначално публикуван от Tramp Преглед на мнение
            ......... рангоута и такелажа......
            Fair winds and safe journey, NIKSD.
            Ще разберем сериозните намерения за ветроходство на колегата, когато каже що е туй по-горе. Иначе може да търси само мацка която предизвиква борей.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #7
              От: С яхта през Атлантика

              Много интересна тема ще стане! Направо се абонирам за нея, да не пропусна нещо.
              То, повечето е казано вече, ама пусти интерес...

              Коментар


              • #8
                От: С яхта през Атлантика

                Първоначално публикуван от morskiprah Преглед на мнение
                Да прекосиш Атлантическия океан с яхта ... Кой се вълнува като мен само от мисълта за това ! ...
                Аз съм един от тези, които се вълнуват. Но за разлика от теб, ме е шубе от морето (слаб плувец съм, признавам си и като следствие - адски дискомфортно ми е, когато спра да виждам дъното ).
                Пишеш разкошно и искрено се надявам темата да се развие и да четем за това пътешествие!

                Морските (И братчетата и Трамп) рядко се сещат да разкажат нещо, макар, че не е като да не го умеят или да няма какво да разказват (това е ...ъъъ.. прозрачен намек... )

                Успех!
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #9
                  От: С яхта през Атлантика

                  Пиша от Енсенада /Мексико/. Напипах тук някакъв Wi-Fi...
                  Първо, мерси за пожеланията. С моторна лодка съм този път, та дизел да има, вятър не трябва. Че и около мен са още 50 други мотористи, а излезе малко вятър, а сме станали като "блъскащи колички"!
                  По въпроса с писането- няколко пъти съм започвал да пиша и запецвам на терминологията. От доста години не съм ползвал "рангоут" например. И като се прочета и ми зазвучи като навремето Лили Иванова дето беше забравила Български и... Изтривам всичко. Абе не е лесно!

                  Сега по темата- малко сложно да даваме идеи за лодка дето не я знаем каква е и на хора които може да имат петилетки опит там. И за това ще я карам малко "по принцип". Вземете си Spot messenger, върши добра работа в морето. Ако имате Iridium телефон, може някой на брега да следи времето и да праща SMS до телефона. Passage weather е много лесна за разбиране страница. Не е нужно да си метеоролог.
                  На дълги плавания мразя да карам на ръка. Автопилота е едно от първите неща, които гледам на лодка. Ако е електрически- гълта ток. Като се набутате при вятъра, ветровия генератор прави достатъчно за пилота и хладилника. Навигационни светлини не ги смятам, слагате LED и забравяш. AIS, ako нямате, най евтиния и лесен начин е Standart Horizon VHF радио с вграден AIS. Тук е$300 и си го инсталирам сам. Това е САМО приемник. За предавател цената по 3-4. ако има човек с I-Pad, вкарайте Navionics. Идеален за целта. И никакъв ток не харчи /в сравнение с лаптоп или морски навигационен уред /chart plotter/. Радара върши работа по шкваловете вечер- да не ви изненада с всичкото чаршаф на колеца!
                  Не знам кой колко кара на лодката та да си кажа- голяма част от пътуването е на попътен. За оправлението казахме. Други места- фала на грота претрива горе на топа на някои лодки при изнесен гик. Слагане на 1ви риф помага. Като стане свежо време, аз първо рифовам грота, много платна зад мачтата и автото се чуди как да я вкара в пътя. Помислете как са ви краспиците, ако претриват грота, цепиш маркуч и овиваш с тиксо. Гика /ако ползвате/ на геноа шкота претрива. Парче маркуч нанизано на шкота оправя проблема. И двата гика аз ги връзвам с /preventer/ въже от края на гика до носа на лодката. Ако е през блок и отива в кокпита, още по добре. Диви фордевинти по средата на шквал са трепали хора /в оригинал/.
                  1ви риф на грота и натегната /натяжка, обтяжка, boom vang/ прави грота плосък. Оберете грот шкота да не лежи на краспиците /по-горе казахме защо/. Ако нямате резервни фалове, сложете поне още 2.
                  Най често срещаните проблеми- ток и претрити въжета. И ако напъвате много- разпрани платна. Лодка с такива размери, прави ли ми 7.5-8 възла, аз рифовам.

                  Tef4o, аз трудно изкарвам две дължини на олимпийски басеин! Ама се стремя да не ми се налага. Бащата като е пилот, да не би да може да лети като щъркел!
                  Страх, не страх, в тепавицата...
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #10
                    От: С яхта през Атлантика

                    Ти бая газ си давал май.
                    Иначе добре си го написал , но хвърли почти целия форум в джаза - трябва да слагаш , като в книгите едно време, ремарки: краспици - напречни пръчки на мачта; грот - главна мачта или платно на същата; фал - въженце , а не футболно нарушение и т.н.
                    Айде - попътна НАФТА.
                    подаръци за мъже от FACOM
                    промоция на читави инструменти

                    и на хоби такива

                    тел. О879 Ч8Ч 2З5

                    Коментар


                    • #11
                      От: С яхта през Атлантика

                      Майсторе, ама аз с рейса до Енсенада им от Енсенада тръгваме с лодка. Никаква газ не давам /5 литра на минута.../. За терминологията- ти да не мислиш, че знам кое как се казва, няма никакво значение, важното е да звучи "морско"!

                      Личната екипировка: Никой, ама абсолютно никой не ми ползва нещата. И аз на никого нещата не пипам. Много кофти да ти трябва фенер и да разбереш, че Пешо снощи е чел книга и батериите са умрели. А ти си зад борда, ония те търсят /ако изопщо знаят, че си се изръсил!/ и цъкаш ли цъкаш фенера. Пешо цъка с език и си мисли "абе, аз кой фенер ползвах снощи...?". Виж, четката за зъби могат да ми ползват за да изчистят перчатката на /а сега де "скоростомер", speed over water transducer/. После тоя дето е ползвал на капитана четката за зъби мие чинии и бичи вахти до избеляване /колкото повече вахти, толкова повече тен хващаш. Избеляваш...!?/

                      Взимаш една кофа крем против изгаряне, ботуши които не се пързалят на мокра палуба, яке /Musto Gore Tex ама няма да ти хареса цената/, ракавици за да не си гледаш белите кости на рендосаните пръсти. Вземи си и някакви маратонки като е добро времето. За топлото вземи и ./абе не са сандали баш ама... Аз харесвам Teva/. Фенери 2, единия противоводен. Ама не полу-противоводен ами истински водолазен фенер. Размера да може да се сложи в ждоба на якето. Вземи и челник, ако има червена светлина емдобре. Всичко това да е LED! Търси ги с един и същ размер батерии. После вземи една торба батерии. Колани с въже с карабина за да се връзваш за лодката. Синиото на аватара над якето е колан/надувна риза /inflatable vest with harness/. На ризата връзваш свирка, малко фенерче и мигаща лампа /егати терминологията, strobe light/. Не те знам колко модерен искаш да си по средата на морето, но нямаш ли колан който да издържа спокойно тежестта ти, като тръгнеш да падаш и те грабнат за гащите е добре да не ти останат гащите в ръцете им. Тия акули... На тоя готин колан слагаш един Leatherman. Отделно аз имам противоводно УКВ радио в джоба /вързано за якето/. Много е лесно да им викаш "Пешооо, ще ти скъсам .... Завий на ляво, а сега на дясно..." и да ръководиш лодката в тъмницата до себе си. Не му се кани много на Пешо за да не се откаже от маневрата!
                      Вземи си 2 чифта слънчеви очила.
                      ЛЕКАРСТВА!!! Ако се нуждаеш от някакви специални лекарства, имаш личен лекар... Взимаш лекарства за теойно на това което мислите, че ще отнеме плаването. Разделяш ги на 3 места, увиваш ги в найлонови торбички и ги слагаш на сухо. Пишеш на един лист какво да те правят ако припаднеш /Инсулин например/, пишеш името, телефона, болницата на доктора си. Пишеш и имена на твои роднини-поне трима /да споменавам ли, че тия хора НЕ трябва да са с тебе на лодката/.
                      Преди плаванети върви на зъболекар и доктор да те прегледат /аз на доктори не вярвам много/. Мини един курс за първа помощ. Ако пушиш- НЕ се мъчи да отказваш цигарите на плаване. В момента в, който някой ми излезе с номера "аз ги отказвам, даже не съм си взел!", лодката прави обратен завой заради куминчето на борда. /Мама му стара, аз капитан ли съм или сервитьорка, и за цигарките ви да мисля!/ Ако носиш очила с диоптри, вземи си 2 чифта. Тия цифрички на компаса трябва да се гледат от време на време. И не им сядай отгоре! И ги вържи със сиджимка /е, и тая дума от много време не я бях ползвал!/.
                      Най-геройските снимки стават с евтин противоводен апарат. Скъпия не смееш да го извадиш като залива водица. Не снимай вълните, не излиза нищо. Снимай като се разбива на борда или палубата.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #12
                        От: С яхта през Атлантика

                        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                        По въпроса с писането- няколко пъти съм започвал да пиша и запецвам на терминологията. От доста години не съм ползвал "рангоут" например. И като се прочета и ми зазвучи като навремето Лили Иванова дето беше забравила Български и... Изтривам всичко. Абе не е лесно!
                        ...
                        Ама как ще изтриваш... ужас. За терминологията и българския не бери грижа, ние ще си знаем.
                        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                        Коментар


                        • #13
                          От: С яхта през Атлантика

                          Ник, Как ги пишеш тези неща не знам ! Но,
                          аз никога не съм се качвал на лодка, а като прочета постовете ти съм готов да продам апартамента, колата и да тръгвам с вас

                          Коментар


                          • #14
                            От: С яхта през Атлантика

                            Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                            Ник, Как ги пишеш тези неща не знам ! Но,
                            аз никога не съм се качвал на лодка, а като прочета постовете ти съм готов да продам апартамента, колата и да тръгвам с вас
                            Хаха, аз като ги чета двамата с брат му, се връзвам с верига през кръста за халки в стената като Анибал Лектър, смятай!

                            Коментар


                            • #15
                              От: С яхта през Атлантика

                              Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                              Ник, Как ги пишеш тези неща не знам ! Но,
                              аз никога не съм се качвал на лодка, а като прочета постовете ти съм готов да продам апартамента, колата и да тръгвам с вас
                              А мене питаш ли ме, ......... като ги чета от няколко години в един друг форум ...
                              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X