Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

    Мазохистичната страна в мен реши, че зимата ни тук не е достатъчно сурова, та с жената и детето рекохме да скокнем на гости на баджо и балдъзата в Хелзинки.
    Легендите и митовете за огромни щуки също наклони везните в тази насока и посока.

    И така...

    Като на пук на страховете ми от летене, се оказа, че ще летим в стил "Индиана Джоунс":

    Bombardier Q400 - макс. скорост 667 км/ч и височина на полета 7620 м., където температурата достигна -70 градуса....бррррр!

    Вече над Дунав, разделящ Буда от Пеща. Пробвах да метна със спининга, но не ми достигна влакното.


    Ох! /което на фински се произнася "хуй" / - най-после приземяване:


    Следва прекачване на друга ма'шина - Боинг 737-700 - макс. скорост 850 км/ч и височина на полета 12 500 м.


    Пристигане в Хелзинки и настаняване при баджо и балдъзата.


    А сняг няма, ама хич:





    Във Финландия има 188 889 езера и N-броя реки - и всичките замръзнали, а хората карат ски отгоре:


    Време е за сгряване, зат'ва с баджо посетихме алко-магазин. Търговията с алкохол е държавна политика и качеството строго се следи.
    Има вина от цял свят и др. вкусни напитки:


    Този апарат го има в почти всички магазини, мушкаш в него бутилки, а той в замяна ти дава парички...между 20 и 40 цента в зависимост от шишето. Човек спокойно може да се издържа от клошария там.


    Местните са много хазартни типове, особено разни пенсии, които джуркат на машинките, докато си пропилеят социалните.


    Балдъзата метна разни сьомги:



    Имах интересен събеседник - Джак Ръсел, макар че предпочитах да е Джак Даниелс.


    Тук сме на гости на българи, наскоро закупили тази къща "само" за 380К евро.


    И без да ви казвам, че са българи, сигурно щяхте да познаете по това:


    Всеки си държи колелета, шейни, ски и т.н. отвън без страх от кражби. Ха направете това в БГ, а?


    Тук сме на закрит аква парк, мноооого яко, водата е около 30-32 градуса, има 6 басейна, 3 пързалки и др. атракции:



    Време беше да пробвам друг вид риболов...въртеше ми се нещо от сорта на тролинг и кльонкане, та се метнахме на тази лодка и газ към Швеция:


    Глътка топлина:


    ...и беж на палубата за една цигара на чист въздух...


    ...като пушач, се чувствах като прокажен...навсякъде пушенето е забранено!!! А тук, Гражданите за Европейско Развитие на България, са решили, че виждаш ли, българите така или иначе няма да спазват забраните за пушене, та хайде да ги отменим...да излезнем от ЕС и да си се върнем в Ориента, където ни е мястото...

    I'm the king of the woooooooorld...


    Друг кораб отплава 15 минути преди нашия:


    Рекох си, че т'ва е гот, тъй като ще е като ледоразбивач пред нас...но уви, оказа се, че няма и минутка след като е минал, водата отново замръзваше - как да тролиш?!
    А пък не можех и да кльонкам, 'щото нещо не достигах с кльонка до водата.




    Сиромашко-невидяло не би пропуснало дегустация на разни напитки:


    Корабът си правеше офф-роуд...ъъъ...или офф-уотър...пътят беше такъв - какъвто си го направи:



    Тук вече съм като свиня майка , погълнал камара нещица - черен и жълт хайвер, скариди, пастет от гъши дроб, филе от елен, свински и телешки филенца, обилно поляти с червено вино...докато разни врустчета не намериха място в меха ми.


    А навън не липсваше лед за уискито:





    Поглед отляво:


    И отдясно:


    С наближаването на Стокхолм, ледът се разкара:


    Вече сме в Стокхолм - Скандинавската Венеция.


    ...по всичко си личи - еленчета, викингски шлемове и т.н.



    Хех...споменах ли нещо за king? Цар Киро в цялото си достолепие :



    Денят е 14 февруари...love is in the air...


    Хората си правят ледени сърца:



    ...а други топли сърца обикалят улиците и раздават free hugs /безплатни прегръдки/:


    Прегръдка да е - аванта да е! След шведска маса, дойде време и за шведка.


    Следва микстура от снимки на сгради - все фалически символи във Хелзинки и Стокхолм. Явно така избиват комплекси заради малките им хоботчета , които безгрижно поклащат в сауните и съблекалните на басейните.











    Обезсърчен от безрибието, се допитах до Карл XII за някое място, където кълве и той ми го посочи:


    Явно обаче нещо не се бяхме разбрали добре и вместо на риболов, се оказа, че ме е пратил на лов.
    Я подай ми, мале, тенката пушка, тенката, мале - надцевката!




    С очи пълни и раница празна, подкарах нагоре по тенките улици.
    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

  • #2
    До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

    Без да оставям надежда, се допитах до този незнаen пушач, умял от рак на белия дроб - "Къде мое се лови риба, бро?"


    ...изнуди ме да му дам огънче и ме прати за зелен хайвер - пак замръзнало!...а нямах свредел за дупка.


    Попаднах на Nils Ericson, по-известен в днешно време като Sony Ericsson.


    Та той ме прати на това място:

    ...но ядец! - Капо от всякъде!

    Опитах жокер "обади се на приятел":


    ...само за да се озова тук, където пак не ставаше за риболов.


    Малък, но умен пич...



    ...ми подсказа, че времето лети...


    ...и то се е видяло, че риба пак няма да хвана, ама поне да поразгледам т'ва - онова...послушах го и се втурнах да се правя на турист:








    Вече уморен - хоп пак на кораба на път за Хелзинки:







    Малка спретната къщурка на самотно островче:



    Президентството в Хелзинки:


    Общината:


    Сграда в ремонт. Платното, с което е покрита, не е прозрачно, а е нарисувано, за по-голяма естетика.


    Хелзинската катедрала:




    Органът...


    ...и как звучи само:


    С мръсна газ обиколка из Хелзинки:



    ...редувайки минало и настояще...









    Тези младежи не са водопроводчици, а студенти - всеки университет си има такава униформа с различен цвят и емблеми:

    ...всички ученици получават безплатна закуска и безплатен обяд!!!

    Общината е създала чудесни възможности за спорт - басейни, фитнеси, всяка една площадка през зимата е превърната в ледена пързалка, като този тенис корт и

    стадион, където се опитах да направя пирует:






    Мяткане в колата и пак насам - натам...ето една водонапорна кула:


    Специално за колегите дограмджии - вижте остъкляване на тераси...нещо като щори от стъкла, които могат да се съберат в единия ъгъл. Повече инфо ---> ТУК.



    Да идеш в страна, където има магазини на IKEA и да не влезнеш в тях, е все едно да не видиш папата в Рим.


    Ще отделя малко повече внимание...
    Инфо от Укипедия - ИКЕА (на шведски IKEA, съкращение от първите букви на думите Ингвар, Кампрад, Елмтарюд и Агунарюд - името на основателя и имената на двете села, в които е живял) е световноизвестна многонационална фирма, специализирана в сферата на търговията с домашно обзавеждане. Компанията е основана в Швеция от Ингвар Кампрад през 1943 г., когато самият той е едва на 17 г. Контролира се от нидерландската фондация Stichting Ingka Foundation.
    В момента ИКЕА разполага с над 200 магазина в 37 страни, предимно в Европа. Най-големият филиал се намира в Стокхолм и заема площ от 55 200 кв. м., а най-малкият - в Оденсе, Дания и е с площ от 1500 кв. м.
    Фирмата разполага с асортимент от около 10 000 изделия. Най-голямата част от оборота принадлежи обаче не на мебелите, а на стоки-аксесоари. Само 40% от печалбите си ИКЕА дължи на мебелите.
    ИКЕА се отличава и с изключително висок тираж на каталозите си (през 2006 г. те са отпечатани в тираж 160 млн екз.). Според някои изчисления през 2003 г. само Библията и книгите за Хари Потър са имали по-висок тираж.
    Фирмата възнамерява да навлезе на пазара в България чрез гръцкото си франчайз дружество Fourlis.
    Първият магазин на IKEA в България, ще бъде открит през 2011 г. и ще се намира на кръстовището на Околовръстния път и Бистришко шосе в София.



    Магазинът е огромен, има безплатни автобуси и ванове, които ви взимат и връщат обратно до центъра.
    Вътре има всевъзможни интериорни идеи...


    ...като например как от 25 м2 да направиш тристаен апартамент:



    ...всеки артикул си има цена и може да бъде закупен веднага...


    ...можеш да се въргаляш и сядаш навсякъде:


    Освен частните фирми, общината също се грижи добре за хората и там законите се спазват!!! Няма да видите коли, паркирани по улици или тротоари.
    Говорейки за общината, на няколко блокчета или къщи, се пада безплатна пералня, сушилня, общо помещение за сбирки, игри за деца и т.н.


    ...също така и безплатна сауна:


    ...нещо, което разбира се, не можах да откажа:



    ...а студената бира сама си влизаше...



    Последна вечер, време за прощален купон, вече без корона, но пък с буйна коса:


    На паркингите има такива джаджи, вътре има таймер, нагласяш си го кога да се включи...включва се, пуска точец към колата по кабела...задейства се някакъв нагревател в радиатора, както и контакта, в който е включена най-обикновена духалка...та сутрин, когато се метнеш в колата, всичко е размразено и топло:



    Полет към БГ и посрещане на изгрева над облаците:


    А ето и снимки на риби :


    ...картина, рисувана от баджо, красеше спалнята:


    Вече в БГ - шок и ужас!
    Спомняйки си осветената Хелзинки, имах чувството, че в БГ е угаснал тока!
    Карайки по родните пътища, все едно бях на луната - кратер до кратер...ех, защо не бях с 20 години по-млад...нямаше да се върна и БГ дори на картата не бих погледнал вече...
    Последно редактирано от GODzillata; 19-02-10, 17:44.
    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

    Коментар


    • #3
      До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

      Страхотно...!! Много ми хареса ..и аз направих едно мисловно пътешествие с вашите снимки!!
      Там където свършва асфалта, започва моят път!! тел: 0886763494

      Коментар


      • #4
        До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

        ех...

        цар Киро....


        Киро, цар си, братко, завиждам за всичко, което си видял и усетил.

        Благодаря, че го сподели...

        Коментар


        • #5
          До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

          Страхотно настроение ми създаде! Майстор си не само на вкусотиите
          Suzuki Jimny, 1.3, 2009

          Коментар


          • #6
            До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

            Колега ще пия едно червено вино в ТВОЯ чест за готините 15 минути които отделих на ТВОЯ пътепис.Пожелавам ТИ още много такива да публикуваш

            Коментар


            • #7
              До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

              Прекрасен пътепис и чудесни снимки.Благодаря.
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #8
                До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                Благодаря за отзивите, радвам се, че ви е харасело.

                Ето нещо, което и мен ме впечатли - народът яко кара колелета:
                Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                Коментар


                • #9
                  До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                  Браво! Хубави снимки!
                  Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                    Пътеписа е прекрасен!!! Благодаря!!!!
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                      Страхотно !

                      Коментар


                      • #12
                        До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                        Чудесно преживяване! Сега стягай коланите за през лятото, че да направиш сравнение и ние за намажем от снимките!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                          Много хубав разказ направо замръзнах. Добре,че мина през сауната.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                            Първоначално публикуван от Видев Преглед на мнение
                            Много хубав разказ направо замръзнах. Добре,че мина през сауната.
                            Благодаря за отзивите на всички!

                            ...именно заради това пътуване, пропуснах тази година сбирката в Стара Загора.
                            Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                            Коментар


                            • #15
                              До: Зимна приказка в Хелзинки и Стокхолм

                              Вярно смразяващо и мнооого красиво.Благодаря!
                              Женя Вълчанова 0888272565

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X