Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Австрия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Австрия

    По времето на развития социализъм имаше нещо общо между Виена и София, а именно, че бяха доста по-чисти от сега. По средата на 80-те благодарение на свръх модната по това време професия „програмист” бях в Австрия за няколко месеца. От страната като цяло имам представа от няколкото пътувания до Алпите и Залцбур – града на Моцарт. Там всичко е Моцарт! Шоколадите, сладките, менюто в ресторанта, музиката, витрините... имаше една песничка: „оранжево небето, оранжево морето” а в Залцбург същото но Моцарт небето, Моцарт морето... От една страна приятно от друга мисля, че толкова преекспониране на този композитор прилича на кич. Но пък се продава, даже и аз си купих шоколад „Моцарт”! А Виена, Виена, по това време беше градът мечта, добре уреден, чист и лъскав, отвсякъде като че ли вятъра носи валсове на Щраус... Но да ви кажа през зимата до голяма степен загубва очарованието си, много вятър, силен и поривист. Като че ли Виена става центъра на ветровете. Между другото по това време там имат сериозни проблеми с депресии и прочие, явно има връзка...

    Австрийците са любезни домакини. Доста по леки за общуване от повечето западноевропейци. Като че ли когато Сталин, Чърчил и Рузвелт са делили света на една салфетка и са записали, че в Австрия ще има 30% влияние на Източния блок са се разбрали и австрийците да вземат по малко от южняшката контактност... Австрия е малко индустрия, много музика и добра подредба или поне беше. Храната е много по-добра, отколкото още на Запад. На който много му домъчнее за скара може да се отбие до сръбския ресторант, съвсем близко до гарата Уестбанкоф, само пресича Мария Хилфер щрасе и се води по гласа на Лепа Брена или Весна Змиянец... Поне така беше, когато редовно минавах покрай него от любимия ми хотел Раитнер, който се намира на още 300 метра оттам. А хотела е като че ли събирателен образ на Австрия. Малък, четири звезден, семеен хотел. Всеки път като ида там задължително се отбивам и всеки път се учудвам от абсолютното постоянство на семейството, чиято собственост е. Влизайки от вратата ви посреща някой от двамата сина на собственика или техните съпруги с неизменната усмивка. Сякаш времето е спряло. Веднъж посетихме хотела след почти 8 години и какво да видя същия човек същата усмивка направо дежа ву като че ли преди един миг бях излязъл и само за секунда съм бил навън... Най-интересната част е сутрешната закуска. В малкия ресторант задължително присъстват поне една от съпругите, няколко от децата, които сервират и най-важната институция БАБАТА – съпругата на собственика, която винаги и лично посреща всеки и задължително се осведомява за всички подробност относно кулинарните му предпочитания, а и шанса да си тръгнете, без да сте опитали поне няколко от сърдечно препоръчваните лакомства и равен на нула... Надявам се тези хора и сега да са живи и здрави и следващия път отново да заваря познатата ми австрийска картинка.

    Задължително се отбийте до историческия и художествения музей, ще останете доволни. Въобще във Виена има какво да се разгледа, и Шонбрун и Белведере и още какво ли не. Сред западната помпозност задължително ще откриете и леките отсенки на по източна чувствителност. Има добре уредени пътешествия с екскурзовод из забележителностите на града, просто попитайте на рецепцията на хотела ви. Няма специални ограничения в Австрия, там винаги съм се чувствал като в София. Няма нужда от нищо специално, просто се грижете за коректните ви резервации и тяхното потвърждение. Виена е лесна за ориентация, всичко се върти около две улици: Мария Хилфер щтрасе и Кертнер щртасе. Кертнер е тяхната Витошка, пешеходна, най-лъскавата с най-много скъпи магазини и с двете сладкарници, които претендират за единствено истинския САХЕР. Е изяжте и от двата модела, няма да се минете, но аз специално не съм най-големия фен на това сладкарско произведение. Китайските ресторанти там имайте в предвид, че сервират някакви силно австрийско адаптирани ястия, които са доста далеч от истинската китайска кухня. Внимавайте, ако тръгнете да обикаляте с кола, движението е уредено и виенчани са любезни шофьори, само че с техните еднопосочни улици е направо кошмар. Веднъж с Брат ми имахме среща на Пратера и след почти половин часово обикаляне като видяхме, че нямаме шанс да отидем до отсрещната страна на улицата взехме кардинално решение, демултпилактора на Нивата на бавни и директно през средата, където са трамваите и са задигнати около 20-30см. Цялата улица се спря да ни гледа, но минахме и пристигнахме навреме. Навремето в Австрия имаше много сърби, даже и камериерката в хотела беше сръбкиня. Но последния път като преминавахме границата ние само си показахме паспортите и австрийците даже не пожелаха да погледнат какво пише в тях, интересуваше ги само че сме Българи и за нас нямаше никакви проверки. Но за сърбите направо жал ни стана, редят се на отделна опашка с негрите и арабите и направо ги побъркват от проверки. Как се сменят нещата...

    А като вече сте във Виена внимавайте с две неща, първо да си носите пари в местна валута, която вече е евро и второ да не умрете от глад. Какво имам в предвид: Във Виена след 18:00 живота замира, никакъв чейндж нито шанс. Случи ни се веднъж да обикаляме 2 часа докато някакъв сърбин се смили над нас и ни смени пари да има с какво да ядем... А хапването вечер е отделна история. Ако знаете къде можете да си хапнете добре и то не безкрайно скъпо, въпреки че евтин ресторант там не съм виждал. Но въпросът е, че след магическия час 18:00 почти всичко затваря, така че внимателно с плановете. За толкова години така и не успях да намеря денонощен магазин в тази страна, след полунощ предполагам ще ви е по-лесно да си поръчате да ви донесат храна от София, отколкото да намерите там.

    Такава беше Австрия и в частност Виена, днес за съжаление е различно. Последния път видях мръсни улици, много лица с мургава кожа по тях и меко казано анти - австрийски вид. Виена днес е много назад спрямо това, което беше, но да се надяваме, че следващия път ще видя тази Виена, която познавам.
    VPetrov.photography

  • #2
    казват, че разликата между германците и австрийците е, че първите живеят за да работят, а другите работят за да живеят
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #3
      дааа наистина и мен страната която най ме е впечатлявала от тези в които съм бил е точно австрия
      само че аз не съм ходил във виена а по скоро из провинция кернтен най вече. Там е и може би най красивата природа от цяла австрия
      отначало мислех че на всякъде е толкова красиво като в кернтен но след тва разбрах че и за самите австрийци този район е по специален
      има над 200езера в този окръг неизброим брой реки рекички и поточета каньони водопади и кво ли не
      хората са доста дружелюбни а атмосферата сууууупер спокойна имам чуството че нищо не може да ги извади от нерви тези хора
      е срещат се тук там разни по странни индивиди ама...
      повечето селца и градчета са курортни а има и много забутани селца като едно сейнт йохан се казва открих го случайно докато се разхождах с колелото състои се от църква и няколко къщи около нея може би не повече от 4-5 а до тва селце няма и асвалтов път даже
      като казах път и се сещам
      пътищата там са много добри като покритие само че са супер тясни а всеки пряк път който виждате на картата извън магистралата е супер рисковано да го пробвате щото има завои и наклони достойни за трасе по суперкросс най добре е да не се изкушавате да ги пробвате
      магистрали и главни пътища има достатъчно
      в този район цари и невероятна чистота и грижа за природата има условия за всякакъв вид туризъм земята там е много скъпа и може да се видят от красиви по красиви къщи къщички и колибки всичко е покрито с цветя и вечнозелена ама баш ЗЕЛЕНА трева
      въобще заслужава си човек да отиде
      съвсем на близо е и италянската граница и може за нула време да се скокне и до първите италиански градове и да се поразгледа и там

      Коментар


      • #4
        то стигнеш ли до там, все едно дали си в Словения, Италия или Австрия - разлика почти никаква...
        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

        Коментар


        • #5
          ааааа тва е само на пръв поглед има доста разлики
          но наистина че и доста прилики
          все пак австрия си е най най от тия трите

          Коментар


          • #6
            Нещо което си струва да направите във Виена, е обиколка по малкия ринг (за по мързеливите има трамвайче). Минава покрай най-известните им сгради, а именно Парламента, операта.... А иначе там ми се налага да ходя често на обучения, и впечатлението ми е че е мръсен град. Истина е че има много хора от всякакви раси. Препоръчвам и по типично нашенски пазаруване в най-големия им шопинг център "CSS - city shoping suit". До него се ходи с трамвая за град Баден и тръгва от операта. Ако не сте кола, тайната да не се загубите и да се чувствате комфортно е да се снабдите с карта. Такава можете безплатно да си вземете от всички (поне всички в които съм бил) хотели. Там има карта на градския транспорт, перфектно описани спирки, улици.... Друго което си заслужава да се посети е въпросния град Баден. Градът на казината, огромни, величествени..... във вид на замъци... уникални сгради. Но запомнете, не пускат без вратовръзки
            LZ1JJJ

            Коментар


            • #7
              като бях във Виена 11.2004 обиколихме де що има музей по настояване на жена ми..
              само времето беше малко гадно, иначе пътуването с кола из града е лесно и приятно... /бяхме там от петък следобед до неделя/

              Ако Виена е мръсен град, то София въобще Град ли е? явно си имаме двоен аршин...
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X