Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От София до Талин с кола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От София до Талин с кола

    Привет на всички ,


    Близо 4г. след като се ожених (благодарение на съфорумци тук успях да пристигна безпроблемно от София до Одеса и от там до Днипропетровск, за да си взема съпругата), ще правим пътешествие за 2 седмици от София до Талин с моя верен пасат 1.9 TDI 97ма, 110кс.

    Планът е тръгване на 24.08 и да се върнем на 08.09.
    Идеята е да си правим кефа, да се насладим на чужди държави, забележителности, хапване и т.н. No pressure със стриктен график.

    Пиша тук с идеята, ако някой е пътувал или иска да сподели полезен опит - ще се радвам.

    Ще взема с мен допълнително масло за двигателя, 2 крушки, 2 външни батерии, палатка, фотоапарат, лаптоп, жената (украинката ми )...
    Направих и застраховка в СБА. Без каско карам.

    До сега не съм пътувал нагоре с кола, освен София - Лвов, през Румъния.

    Поздрави на всички.

  • #2
    От: От София до Талин с кола

    Първоначално публикуван от youstolemyheart Преглед на мнение
    Привет на всички ,


    Близо 4г. след като се ожених (благодарение на съфорумци тук успях да пристигна безпроблемно от София до Одеса и от там до Днипропетровск, за да си взема съпругата), ще правим пътешествие за 2 седмици от София до Талин с моя верен пасат 1.9 TDI 97ма, 110кс.

    Планът е тръгване на 24.08 и да се върнем на 08.09.
    Идеята е да си правим кефа, да се насладим на чужди държави, забележителности, хапване и т.н. No pressure със стриктен график.

    Пиша тук с идеята, ако някой е пътувал или иска да сподели полезен опит - ще се радвам.

    Ще взема с мен допълнително масло за двигателя, 2 крушки, 2 външни батерии, палатка, фотоапарат, лаптоп, жената (украинката ми )...
    Направих и застраховка в СБА. Без каско карам.

    До сега не съм пътувал нагоре с кола, освен София - Лвов, през Румъния.

    Поздрави на всички.
    Здравей, пътувал съм много по подобни маршрути. Питай конкретно какво те интересува. Ако пътуваш през Сърбия-Унгария попадаш в потока на връщащите се в Европа турци. Може да се наложи чакане на граници/пунктове за плащане. Иначе за Унгария ти трябва винетка, може да се купи онлайн. За Словакия също трябва и за Чехия ако минаваш от там. Не е лошо да напишеш какъв маршрут си предвидил, за да дадем повече информация.
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • #3
      От: От София до Талин с кола

      Е то по кой маршрут да мине освен Сърбия Унгария Чехия Полша?
      През Румъния Украйна и Беларус ще му трябва танк


      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • #4
        От: От София до Талин с кола

        Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
        Е то по кой маршрут да мине освен Сърбия Унгария Чехия Полша?
        През Румъния Украйна и Беларус ще му трябва танк
        Нямах в предвид Украйна и Беларус. Още повече, за Беларус трябва виза. Имах в предвид, че Чехия може /а според мен и трябва/ да отпадне, още повече, че сега на магистралата там вървят едни ремонти, едни задръствания.. Също така може да се мине през Румъния вместо Сърбия за да се избегне турския поток. В Румъния пътищата са си напълно нормални, няма да трябва танк. При това положение може да спести от винетки за Унгария и Словакия. Та те така!
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #5
          От: От София до Талин с кола

          То, зависи и какво иска да видят по пътя.

          Коментар


          • #6
            От: От София до Талин с кола

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            То, зависи и какво иска да видят по пътя.
            Е, ако се включат и забележителности, то става съвсем друго!
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #7
              От: От София до Талин с кола

              Половиният маршрут го минах миналия месец, с кола, Ситроен С4, до Полша и се върнах през Украйна, Львов, Киев, Одеса, Рени. Навсякъде пътят е перфектен, кара се спокойно, винетки онлайн за Румъния, Унгария и Словакия. Нагоре от Полша не знам как е, ще разкажеш като се върнеш. Ние на всеки 350 км букирахме по един апартамент, за да не правим дълги преходи. Сега ако правя план за пътуване отново по този маршрут
              , ще отделя за Кошице повече дни, че е голяма красота

              Коментар


              • #8
                От: От София до Талин с кола

                До Унгария през Сърбия нещата са ясни. През Словакия е по-живописно, но пътищата са по-кофти, особено като пресичаш Татрите.На практика магистрали няма, масово пътищата са двулентови и някои от тях са доста натоварени. На места и асфалта си е зле. През Чехия е магистрала, но се удължава пробега и се плаща още една винетка, а кой знае какво интересно по трасето няма, освен може би Бърно. В Полша магистрали няма много в това направление (Юг-Север), няма винетка, плаща се тол на будка като в Сърбия. Но повечето първокласни пътища са с 4 ленти и се пътува съвсем прилично, освен където има ремонти (да ги ъпгрейдват на магистрали). Тъпото е, че същите четирилентови скоростни пътища като минават покрай по-голямо населено място го играят и околовръстно и има яко светофари и ограничения. Карат бързо, но без много глупости (за 3 месеца каране там никой не ме изпревари отдясно и само 1-2 пъти ме натискаха отзад с къси-дълги, но си го просех). В Литва има малко магистрала (доколкото това съветско недоразумение може да се нарече така - ще видиш как се отбива вляво без пътен възел, а с обратен през насрещното), останалото са първокласни пътища, в повечето случаи двулентови, но достатъчно широки и за тройно разминаване в общия случай. В Латвия магистрали няма. Първокласният път Вилнюс-Рига е двулентов, но на ширина е като за три ленти, а където има аварийна с асфалт направо за четири. Изпреварванията са пълна психария - както си нараш изведнъж виждаш камион в насрещното, който ти светка да му направиш място. Бягаш надясно (с поне 100 км/час) и се молиш асфалта в аварийната да не свърши преди да се върнеш в своята си лента. В Естония не съм ходил. За там ти ще разправяш


                От Полша мога да ти препоръчам Краков (стария град, замъка, солните мини Величка), Варшава (Старе Место, Нове Место, Повисле и парк Лаженки с двореца), на път за Латвия са ти и курортните зони с горите и езерата край Августов, където е готино за почивка, от Литва - Вилнюс категорично си струва (другаде не съм виждал на едно място градче от средновековни каменни къщи (отдели си някой друг час за университета и камбанарията му), дървени руски комуналки и напукани четириетажни панелки без асансьор + ТВ кула с въртящ се ресторант и супер гледка ) от Латвия - Рига (супер мрачна немска готическа архитектура и руски език навсякъде + голям автомобилен музей) и Юрмала (като Боровец, ама с море). В Балтикума не се лъжи по разстоянията - не са големи, но пътищата са кофти и ако се скапе времето (което там може да се случи ежеминутно) се пътува бавно, ако не си камикадзе.

                P.S. Видях датите чак като написах отговора, но го оставям, за да е полезен за друг.

                Коментар


                • #9
                  От: От София до Талин с кола

                  Здравейте на всички.

                  Прощавайте, че не писах, а бяхте отделили време, за да ми отговорите. Благодаря на всички.


                  Исках да ви споделя, че успешно се върнахме oт този мега трип. 6к километра навъртях за 14 дни.

                  Тръгвайки от София, Белград, Будапеща (големи задръствания тук, да), Зволен, Краков, Варшава, Каунас, Нида, Клайпеда, Кулдига, Рига, Парну, Талин - стигнахме до Тоила (близо до границата с Русия - разгледайте го в гугъл мапс, много китно селце).
                  От там се спуснахме към Тарто, Валга, Мадона, Даугавпилс, Вилниус, Варшава и обратно към София.

                  Беше... невероятно. Моята пасат 97ма 1.9 TDI се държа отлично, само ми падна стъклото на мигача някъде а и започнаха да ми падат сами прозорците, не знам защо.

                  @kompirovski. Да, много благодаря - видяхме голяма част от препоръчаните места - страхотно е.
                  Потвъждавам - пътищата навсякъде са Ок, супер, но избягвайте в Латвия по-малките, които гугъл мапс ви показва - много често са, с отсечки по 10-20км са с камъчета, изстърган алфалт и мамата си трака. На много места. Ползвайте само по-големи пътища, даже и малко да заобиколите, за да не ви дрънчи колата. Моята дрънча здраво.

                  Много живописно, прекрасни гледки, плажове безлюдни, селца китни, ммммм. Няма силно движение нагоре, след Литва.
                  В Естония - изглеждаше ми много европейски, нали, лично мнение. Навсякъде говорят руски, естонски (няма нищо общо с литовски или латвийски), както и английски.
                  Има изкючително красиви жени , ммммм. И са на рояци там. Но като цяло няма много хора. Извън градовете движението е много слабо, наслаждаваш се на природата покрай теб и караш. Много дървета покрай пътищата, супер живописно е.
                  Спахме за по 30$ или евро като цяло на ден - ако се разровиш в airbnb има много прилични места. И това е евтино.
                  Дизелът е по-скъп от нашенските цени. Около 2.60лв беше там.

                  Буквахме ден за ден, незнаехме къде колко време ще прекараме.

                  Като цяло - карахме летен бобслей, видяхме големи и широки водопади, спахме в различни села, на места с немски овчарки, но и барбекю, бяхме в страхотни огромни национални паркове (добре устроени, но без никакви хора), говорихме си с антируско настроени хора (45+), спахме при китайци, мега чисти и подредени, в 2 хостела с безплатни earplugs, спряха ни Рига-вски полицаи (груби), изгубихме се 2-3 пъти, карах през нощите по виещи се пътища без светлини, пеехме песни, ходихме до модерен парк-музей (10 евро вход !@№$), въртяхме се на човешко хамстер колело, разхождахме се по тайни пътеки в гори, снимахме неверояни залези в полетата, покрити поля с мъгла, бяхме на 2-3 езера, огромни, красиви, тихи. Спахме в smart home, качихме се на 3-4 кули огромни и високи, с прекрасни гледки. Возихме пасата на кораб (спахме в Nida), видяхме огромни пясъчни дюни. Спахме в къща, под която тече голяма река. Ядохме страхотна пушено/печена риба, няколко национални ястия, бяхме в метълска кръчма. Тичахме по плажовете по залез слънце. Открихме и пеещ плаж (пясък) с много медузи. Катерихме се по дребни планини и върхове. И още много.

                  Пожелавам на всички възможоност, а и желание за много приключения.

                  Сега остава да разбера защо ми падат random прозорците на пасата... (не е комфорт модълът), а и като врътна ръчно да заключа с ключа или с дистанционното - пак се отварят всички врати, всички прозорци се спускат, и алармата се задейства.
                  Последно редактирано от youstolemyheart; 12-10-19, 15:10.

                  Коментар


                  • #10
                    От: От София до Талин с кола

                    А снимчици нещо, така- за неходилите до там?
                    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                    Коментар


                    • #11
                      От: От София до Талин с кола

                      Хмм, опитах се да кача 10 снимки през insert image функцията (до unlink бутота, ъплоуднаха се снимките, но нещо не се визуализират.. хм.)

                      Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                      А снимчици нещо, така- за неходилите до там?

                      Коментар


                      • #12
                        От: От София до Талин с кола

                        Вероятно са твъде големи.

                        Форумът има "некои особености" по отношение на снимките.

                        Коментар


                        • #13
                          От: От София до Талин с кола

                          Добре, остави снимките, разкажи повече.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            От: От София до Талин с кола

                            Първоначално публикуван от youstolemyheart Преглед на мнение
                            В Естония - изглеждаше ми много европейски, нали, лично мнение. Навсякъде говорят руски, естонски (няма нищо общо с литовски или латвийски), както и английски.
                            Има изкючително красиви жени , ммммм. И са на рояци там. Но като цяло няма много хора. Извън градовете движението е много слабо, наслаждаваш се на природата покрай теб и караш. Много дървета покрай пътищата, супер живописно е.
                            Всичко е вярно с изключение на говоренето на руски. Младите естонци (под 35 години) грам не отбират от руски . Разбира се, с изключение на етническите руснаци. А възрастните естонци не обичат да говорят руски. Естонският език е от унгаро-финската езикива група, има 14 падежа, няма родове и е хатактерен е с многото си гласни (öötöö означава нощен труд). По имената на естонците трудно ще разбереш дали е мъж или жена (Марит, Майлис и Епп, например, са женски имена). Естонците а втората по височина нация в света след холандците и на първо място по брой на манекнки. За природата си прав - преди малко врътнах 200 км по междуселските пътища да се полюбувам на есента.
                            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                            Коментар


                            • #15
                              От: От София до Талин с кола

                              Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                              Естонският език е от унгаро-финската
                              Групата е угро-финска, а не унгаро-финска. Унгарците са само страничен клон.

                              В руския език хората и народите от тази езикова група имат събирателното название "чухонци".

                              Аз нещо съм се амбицирал да проговоря фински, ама засега само с амбицията си седя.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X