Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуване до Дания с кола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътуване до Дания с кола

    Здравейте,
    Има възможност за работа в Дания и се колебая дали да отида с личния автомобил.
    Престоя ще бъде около година и половина.
    От това което попрочетох тук-там излиза, че след 14 дни престой трябва да пререгистрирам колата, което ще ми струва 180% от стойноста й.
    Освен това трябва да направя нови застраховки и да платя местни данъци.

    Дали някой има повече познания по материята и дали има начин да се спести цялата тази хамалогия по пререгистриране и плащане.

    Всякакви идеи и предложения са добре дошли.

    Благодаря.
    Последно редактирано от Валери Недялков; 30-05-19, 11:15.
    Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
    Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
    Opel Campo 3,1 TD '99
    Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

  • #2
    От: Пътуване до Дания с кола

    Според зависи какво мислиш да правиш там.

    1. Ако мислиш да живееш / учиш там и да имаш датски документ за пребиваване (една жълта пластмасова карта - викахме му "жълтата книжка", на която имаше всичко за теб в електронен вариант като личен лекар, регистриран адрес, университет / работа) ще трябва да я пререгистрираш което ще ти излезе много скъпо, по добре да си купиш кола от там.

    Цифрата от 180% от себестойнстта е актуална. За сроковете - най-добре питай в датското посолство.

    2. Ако ще ходиш на разходка за известно време и няма да си изкарваш документи за пребиваване можеш да караш свободно като гражданин на европейския съюз. Тук мисля, че няма как да минеш по този параграф.

    Такъв документ (CPR - Social Security Number / жълтата карта) се изкарва, ако ще си в Дания повече от 6 месеца или ти трябва достъп до тамошен личен лекар (освен ако не са го променили от както учих там).

    Ако те хванат, ще ти треснат глоба от 30 000 - 40 000 в лева и те гонят и тук в България. Особено ако тръгнеш с някой направен джип или по-лъскав нов автомобил, тогава си направо абонат за проверки.
    Последно редактирано от Sartor; 30-05-19, 08:38.
    Тел / Viber: +359 889 396 793

    Коментар


    • #3
      От: Пътуване до Дания с кола

      Отиди без кола и там си вземи товарна кола с жълт номер, освободени са от данъци. Тяхната данъчна полиция SKAT следи за автомобили с чужди регистрации и директно сваля номера дори от паркирани коли.
      В коя част на Дания ще ходиш? Ако си в континенталната без кола си за никъде.

      Коментар


      • #4
        От: Пътуване до Дания с кола

        Регистрирай я на фирма, пълномощно и си ти.

        Коментар


        • #5
          От: Пътуване до Дания с кола

          Благодаря за бързите отговори.
          Ще бъда в Копенхаген.
          Колата ще ми трябва за придвижване от офиса до квартирата и понякога за пътувания из страната.
          Квартирата най-вероятно ще бъде в Швеция, близо до границата.
          Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
          Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
          Opel Campo 3,1 TD '99
          Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

          Коментар


          • #6
            От: Пътуване до Дания с кола

            Ферибота, моста до Малмьо беше много нехуманни цени, та провери хубаво.
            Отделно градът се е превърнал в мюсолманско гето по думите на едни шведи от миналата година.

            Коментар


            • #7
              От: Пътуване до Дания с кола

              За Малмьо - и аз останах с такива впечатления... Мостът струваше около 35Е за джипката в едната посока за еднократно преминаване. Не знам дали има 'карти' или нещо подобно за многократно преминаване, но добре е да вкараш и 'транспортните' разходи в схемата - да не се окаже, че е по-евтино да си вземеш квартира в Копенхаген...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Пътуване до Дания с кола

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Мостът струваше около 35Е за джипката в едната посока за еднократно преминаване.
                И понеже трябва да минавам моста 2 пъти на ден - сумата става впечатляваща.
                Определено е по-добре да търся нещо в Дания, макар и извън Копенхаген.
                Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
                Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
                Opel Campo 3,1 TD '99
                Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

                Коментар


                • #9
                  От: Пътуване до Дания с кола

                  Първоначално публикуван от Nik0la Преглед на мнение
                  Регистрирай я на фирма, пълномощно и си ти.
                  Това! Аз така карам БГ кола в ЮК повече от 3 години, а съм постоянно пребиваващ в ЮК.
                  Това е свързано с ЕС закона за свободно придвижване на стоки/капитал.
                  Обаче провери как е в Дания по тая схема. В ЮК КАТ преди време имаше описани 2те изключения за да караш чуждо регистрирана кола повече от 6 месеца - фирмена или да си студент. После махнаха текста за фирмената.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пътуване до Дания с кола

                    Не си ли мислил за абонаментна карта за влак (вървеше и в някои градове с автобусите - понеже са едни фирми)?

                    А вътре в града, според мен, може да пробваш и със скутер или колело? Скутерите имаха право да се движат по велоалеите (малоумие - знам, но какво да ги правиш).

                    Ето ти един помощен сайт: https://www.rejseplanen.dk/webapp/index.html
                    Тел / Viber: +359 889 396 793

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пътуване до Дания с кола

                      vzema se edna djadja za mosta, transponder, avtomatichno taksuva preminavaniata, pravi se abonament, mislq okolo 200€ mesechno, Malmo ne e samo geta, pitaj mestni hora da to obqsnqt, uspeh

                      N.B. sorry, nqmam cyrilica na tova ustroistvo
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пътуване до Дания с кола

                        Бил съм по командировки по тия места (Копенхаген). Самолет и после градски транспорт. В самия Копенхаген може да се използва колело, много добре уредено е за каране. Където аз съм се мотал велоалеите са широки като тротоари, местните се пазят и може да се кара доста бързо. Колелото може да си го оставяш до гарата. Има място.

                        Личното ми мнение е че само главоболия ще си създадеш с тая кола. За разходки извън града може да ползваш рент-а-кар. Според мен ще е по-лесно и по-рентабилно.

                        Според Гугъл-картата с влак от едната гара до другата се ходи за 40 минути. Използвай я да си планираш маршрутите и ще видиш, че реална полза от кола вероятно няма да имаш.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пътуване до Дания с кола

                          Българските ел колела от по-хубавите са на половин цена, това е най-безгрижното решение.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пътуване до Дания с кола

                            Ми то и надуваемите "жени" са по-хубави от истинските по тая логика ....
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пътуване до Дания с кола

                              Логиката е удобството и лекотата за придвижване из града.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X