Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвети за обиколка на Пулия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвети за обиколка на Пулия

    Здравейте, колеги
    Планирам обиколка с кола на "тока" на италианския ботуш, т.е. Пулия. Интересните места съм ги проучил и набелязал, въпросът ми е към тези, които са ходили относно пътища, начин на шофиране и въобще манталитет на хората там и др. особености и практически съвети. Ще съм благодарен на всяко мнение по въпроса.
    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

  • #2
    От: Съвети за обиколка на Пулия

    Там не съм ходил. Мотах се из Паестум,Помпей и Салерно,които са насреща.
    Аз,обаче го правих със самолет и влакове.
    Като гледам какви красоти има в Пулия ми се иска още утре да се кача на ферибоота от Игуменица до Бриндизи.
    Това също е вариант.
    Чакам пътепис......
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

    Коментар


    • #3
      От: Съвети за обиколка на Пулия

      За Южна Италия препоръчвам пътуване със самолет, за къси разстоятия - автобус и кола под наем. Преди да я наемеш, провери всичките й документи и застраховки. С лична кола е рискова мисия. В колата не оставяй дори стари вестници. Хотели (алберго) - според кесията и желанията. Не купувай от улични търговци. Документите, карти и едри пари дръж в презраменна чанта под горната дреха. Не се бутай в навалицата. Вечер ходи по осветения тротоар.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #4
        От: Съвети за обиколка на Пулия

        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
        За Южна Италия препоръчвам пътуване със самолет, за къси разстоятия - автобус и кола под наем. Преди да я наемеш, провери всичките й документи и застраховки. С лична кола е рискова мисия. В колата не оставяй дори стари вестници. Хотели (алберго) - според кесията и желанията. Не купувай от улични търговци. Документите, карти и едри пари дръж в презраменна чанта под горната дреха. Не се бутай в навалицата. Вечер ходи по осветения тротоар.
        Всичко е подготвено, ще пътуваме с кола. Дори билетите до Бриндизи вече са купени (още през март, с доста голяма отстъпка). Това с документите и навалиците го спазваме винаги. Колата не е атрактивна за джамбази (20-годишно Волво). Това, което казваш малко ме изненадва. Много ли е по-различно от Северна Италия, защото там съм бил и не съм видял нищо обезпокояващо. Улиците по-опасни ли са от да речем тези в Истанбул, Скопие или Белград ? По цял свят в местата на струпване на туристи трябва да се внимава, но ние ще бъдем общо взето в малки градове. Означава ли, че е обичайно разбойниците да те спрат и оберат насила ?
        Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

        Коментар


        • #5
          От: Съвети за обиколка на Пулия

          Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
          Това, което казваш малко ме изненадва. Много ли е по-различно от Северна Италия, защото там съм бил и не съм видял нищо обезпокояващо. Улиците по-опасни ли са от да речем тези в Истанбул, Скопие или Белград ? По цял свят в местата на струпване на туристи трябва да се внимава, но ние ще бъдем общо взето в малки градове. Означава ли, че е обичайно разбойниците да те спрат и оберат насила ?
          Спокойно, нищо различно от други места. Не знам защо се преекспонира Южна Италия в това отношение? Всичко си е напълно нормално и спокойно.
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • #6
            От: Съвети за обиколка на Пулия

            В Puglia навсякъде е хубаво където и да отидете ще ви хареса. Тази брегова отсечка на адриатика е доста различна от средиземноморското и йонийско крайбрежие. Бреговете са равни и ниски. Пътния трафик е малко като хм , при арабите.... не се стряскайте от постоянните подсвирвания с клаксони. Но нищо фрапиращо ,ядва се в сравнение с Наполи... Да , доста по различно е от северна Италия.

            На добър път и приятна екскурзия.
            Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

            Коментар


            • #7
              От: Съвети за обиколка на Пулия

              Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
              ... Означава ли, че е обичайно разбойниците да те спрат и оберат насила ?
              Не, за такива обири дори не съм чувал. Но има джебчии, нахалници, натрапващи "услуги", в т.ч. паркинг такси и т.н.
              п.п. Рuglia се произнася Пулья.
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #8
                От: Съвети за обиколка на Пулия

                Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                Всичко е подготвено, ще пътуваме с кола. Дори билетите до Бриндизи вече са купени (още през март, с доста голяма отстъпка).
                Успех и си чакам пътеписа!
                Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                Коментар


                • #9
                  От: Съвети за обиколка на Пулия

                  Благодаря на всички отзовали се. Още един въпрос : Ако спра в синята зона на някоя улица в центъра на Лече да речем около обяд и оставя колата за 2 часа за да отида да разгледам Стария град, каква е вероятността като се върна да я намеря с разбито стъкло и откраднат наример GPS или регистратор ? Или радио.
                  Знам, че не може да има точен отговор, просто питам за мнения на очевидци и такива, които са чували нещо. Също така знам, че всички уреди могат да се приберат, за да не се виждат, но при моите закрепвания това е малко сложно, затова винаги преценям дали да ги свалям според риска. Затова питам.
                  Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвети за обиколка на Пулия

                    Прибирай ги.
                    Мой колега остави колата на паркинг близо до Колизеума и го ограбиха.
                    Това е по-малкия проблем. Прибраха се с разбито стъкло и найлон на негово място.
                    Колегата Kent от форума също беше имал подобни премеждия в Италия.

                    Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение

                    Мазната черна точка над и-то на този горещ ден постави факта, че Ауди-то на големия Радо беше най-безобразно разбито. Строшено бе стъклото на една от задните врати и беше ровено в багажника. На общински паркинг в центъра на Милано. Щетите бяха целия инвентар на големия Радо – каска, седалка, въже, еспадрили, джаджи и унижението, че някой шебек ни е ровил из нещата.
                    Потреса от гледката обаче изживяхме бързо, поизчистихме и се обърнахме към хората на касата /оказа се че не са охрана/. Не бих искал да се окажа на мястото на по-стария, щото го беше ужасно срам. Каза, че днес са разбили още няколко немски, френски и холандски коли. Намекна, че вероятно джамбазите не са италианци. Посъветваха ни да съдим собствениците на паркинга. Насочиха ни към полицейския участък. Понеже вече беше късно, намерихме единствения работещ – централния полицейски участък в Милано.

                    Докато чакахме Радо да дискутира с малкото полицаи и многото страдалци /вкл. и китайка с отмъкната из под носа чанта на централния площад/...

                    Нощно Милано до главния полицейски участък.

                    За разбито стъкло, напълно липсващо на задната дясна врата, между другото напаснах противослънчевото фолио на големия Радо, като се сгъне и затисне с вратата оттук оттам и се закрепи с хоби лента, става качествена замяна на джам за поне едно 1000 км.

                    До там лесно - с големия Радо. Вятъра по пътя игриво шупуркаше с фолиото отзад.
                    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвети за обиколка на Пулия

                      Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                      ... Ако спра в синята зона на някоя улица в центъра на Лече да речем около обяд и оставя колата за 2 часа за да отида да разгледам Стария град, каква е вероятността като се върна да я намеря с разбито стъкло и откраднат наример GPS или регистратор ? Или радио....
                      Голяма. Остави си колата на охраняем паркинг, напр. в хотела и наеми за града някоя евтина количка.
                      Преди изпреварване италянците свиркат с клаксона. Не знам дали е задължително, но мои колеги често са ми правели забележка, че не го правя.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвети за обиколка на Пулия

                        А има ли охраняеми паркинги и как да ги намеря ?
                        Защото в централните части на Истанбул навсякъде има едни малки незастроени пространства, където на сточлета седят двама души. Има надпис OTOPARK. Вземат доста скъпо, но единственото, което се иска от теб е да си оставиш ключовете и да кажеш приблизително за колко часа оставяш колата. Те се занимават с паркиране и нареждане. В колата можеш да оставиш буквално всичко, няма да го пипне никой. Това, което съм видял в Италия е, че всичко е автоматизирано, в т.ч. и паркингите. Отиваш на автомата, купуваш си билетче, поставяш го на видно място и толкова. Заградените паркинги имат бариера, която се вдига пак автоматично, когато по някакъв начин й покажеш, че си платил. Тоест важното е да си платиш. Вярно, не е скъпо, но това е само такса и нищо повече. Отговорност никаква.
                        Между другото в Турция можеш да си оставиш колата и на улицата и също никой няма да ти я пипне. Само дето вероятността да намериш свободно място е почти никаква. Така съм оставял колата и в Сърбия, и в Гърция и в Хърватска, дори в Румъния ако щете. Изненадвам се, че точно в по-европейската Италия е опасно. Наистина не ми е минавало през ум такова нещо.
                        Що се отнася до свиркането, свикнал съм. В Турция непрекъснато свиркат, но това не е "псуване", а просто обозначаване. Няма проблем с това, дори е полезно.
                        Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвети за обиколка на Пулия

                          В Румъния,ако възникне проблем,то това ще е в Букурещ или изобщо в югоизточната част на страната.
                          На север от Карпатите никой нищо не пипа.
                          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвети за обиколка на Пулия

                            Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                            Между другото в Турция можеш да си оставиш колата и на улицата и също никой няма да ти я пипне. Само дето вероятността да намериш свободно място е почти никаква. Така съм оставял колата и в Сърбия, и в Гърция и в Хърватска, дори в Румъния ако щете. Изненадвам се, че точно в по-европейската Италия е опасно. Наистина не ми е минавало през ум такова нещо.
                            В Италия винаги е било пълно с нарко-зависими изнемогващи за дозата си. Това са основните извършители на такъв вид кражби , по малката част са пришълци от изток....
                            Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвети за обиколка на Пулия

                              Veni, vidi, vici, както е казал Цезар. Е, в моя случай само първите две думи. Отидох и видях. Впечатленията са много, разбира се, ще има и пътепис, но по-късно. Сега, обаче, тъй като е началото на активния летен отпускарски период, искам да споделя съвсем накратко най-основното, което може да е от полза на онези, които имат намерение да посетят Пулия това лято.

                              Пътят до Игуменица се минава бързо, поне в момента няма голямо движение. Пък и да има, магистрала е. Имам файл с камерите по нея, прясно проверен, всичко е точно. Не знам дали работят, но си ги има. Ако някой се интересува от файла, да ми пише на ЛС.
                              Няй-неприятното в това пътуване се оказа ферибота Игуменица-Бриндизи. По няколко причини. Бях си купил билети предварително с голяма отстъпка. Това, което изпращат по мейла трябва да се покаже заедно с личните карти на пътуващите в билетния офис на превозвача GRIMALDI. Там ти дават бордните карти и ти казват да бъдеш три часа по-рано на еди-кое си място. Организацията на пристанището в Игуменица за тях може и да е добра, но ако пътуваш за пръв път, трудно ще намериш мястото. Никакви табели или пояснения. Само с питане. Когато се наредихме в колоната, чакащите бяха 5-6 коли, а чакането повече от два часа до момента на качване на ферибота. С други думи няма никакъв смисъл да се отива толкова рано. Всемаш си бордовите карти и влизаш в пристанището час и половина преди планираното тръгване. Напълно е достатъчно.
                              Обстановката на самия кораб е доста тягостна. Тълпи от нашенски мургави гастарбайтери, които са налягали къде ли не, мръсотия навсякъде. Освен това лоша организация на самия кораб. След акостиране на пристанището чакахме пред вратата на гаража за леки коли почти час, за да ни пуснат при колите. Камионите бяха с предимство, а те бяха много. Може да се каже, че това е по-скоро линия за товарни превози. Имаше фериботи и до Бари и Аскона, но там на опашките чакаха немци и холандци с каравани и кемпери, а на този до Бриндизи само камиони, балкански субекти и тук-там някой заблуден италианец.
                              Няолко думи за шофирането. Пътищата в Пулия са една идея по-добри от нашите второстепенни. Няма такива дупки, че да ти повредят ходовата част, но от другите дал господ. Освен това навсякъде има необясними за мен ограничения от 50 км/ч. И много кръгови кръстовища. Така, че забравете за бързо придвижване. Не става.
                              Местните шофьори имат навика да излизат на главен път без въобще да се огледат, така че внимавайте много както в населените места, така и извън тях. В началото си помислих, че е от нахалство, но не е така. Просто манталитет на шофиране.
                              Често може да се видят паркирали коли въпреки знаците за забрана. И за това внимавайте. Под знаците почти винаги има пояснителни табели кога и за кого важи знака, понякога доста подробни, но са само на италиански.
                              Не влизайте в еднопосочни улици. Това не го правят дори местните.
                              Имах файл с местата на камери и засади, но за 6 дена обиколка не видях нито едно от двете. Може би заради самата обстановка, която не позволява високи скорости.
                              Много се пише напоследък, че постепенно ще забраняват дизеловите коли и очаквах да видя някакъв белег за това. Нищо подобно не видях.
                              Местният автомобилен парк е доста разнороден, но лъскавите возила са много по-малко отколкото у нас.
                              По градските паркинги е спокойно, не видях никъде потенциални разбойници. На пристанището в Игуменица имаше джебчии, но си личаха. Всъщност джебчии има навсякъде, където има струпване на туристи, това си го знаем. Специално в Пулия няма места с чак такава концентрация на туристическа маса.
                              Дизелът в Пулия в момента е със средна цена 1.45-1.50 евро, докато в Гърция е 1.35-1.40, т.е. разликата не е голяма.
                              За друго не се сещам. Ако някой има въпроси, темата е отворена.
                              Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X