Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С Голф до Лондон (2018)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С Голф до Лондон (2018)

    Здравейте, любители на пътешествията!

    Този месец в Германия имаше доста празници и ми се отвориха 4 свободни дни, които естествено не можех да оставя да залежават така, а реших да направя едно кратко пътуване до Лондон. Получи се много добра разходка, затова и реших да напиша един кратък пътепис за Лондон през моите очи.

    Може би преди това все пак трябва да поясня защо този път отправната ми точка е Германия, а не България. Малко след миналогодишното ми приключение до кавказките държави заминах за Германия, където започнах специализация по ушни-носни-гърлени болести. И вече от една година съм тук като все още привиквам към новия си живот, но нося България в сърцето си всеки ден и мислите ми все ме теглят към дома. Но както и да е...следващите няколко години ако всичко е нормално ще гурбетчийствам и ще се уча на занаят, а след това имам огромното желание да се завърна вкъщи .

    Една скромна карта на маршрута ми:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:243.3 КБ
ID:6146808

    На отиване направих една спирка в град Дюнкерк, Франция, а както на отиване, така и на връщане се спрях в пристанищния английски град Доувър. И така...нека започна краткия си разказ. Моля не информирайте немските власти, че колата ми е с българска регистрация. Защо е така е тема на друг разговор, но нека кажем, че за момента усърдно съм скрил Голфа в един гараж .

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4208.jpg
Прегледи:1
Размер:334.7 КБ
ID:6146809

  • #2
    От: С Голф до Лондон (201

    Прекосих Рурската област в Северен Рейн-Вестфалия, след което бързо напуснах Германия. Под колелетата бързо се изнизаха Айндховен в Нидерандия, както и красивите белгийски градове Антверпен, Гент и Брюж. Така достигнах град Дюнкерк във Франция, откъдето трябваше да отплавам с ферибот към Обединеното кралство. Любопитно ми беше да посетя града, основно заради едноименния филм на Кристофър Нолан от 2017-а година. Повечето хора сякаш го оплюват, но на мен много ми допадна. Не съм филмов критик, но този филм за мен бе много въздействащ и успя да ме пренесе на въпросния плаж по време на тези исторически събити, и сякаш поне минимално почувствах какво е било в душите и сърцата на онези млади момчета, които са чакали евакуацията и са се надявали да избегнат сигурна гибел.

    А иначе самият Дюнкерк е непретенциозно и спретнато френско градче, което иначе не блестеше с нещо по-специално. Ето го и плажа:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4170.jpg
Прегледи:1
Размер:280.6 КБ
ID:5789724

    Еми...плаж, бе, плаж. Всъщност лятно време сигурно е приятно местенце. Имаше и доста хора, които караха уиндсърф, сигурно условията не са лоши.

    Имах желание да отида до музея, посветен на операция "Динамо", което е всъщност въпросната евакуация на английски и съюзнически части от бреговете на Дюнкерк, но времето ме притискаше и се наложи да се отправя към фериботния терминал. В последствие в Англия научих доста за тези исторически събития, но за това ще стане дума по-късно в разказа.

    И така, само те тоя остана неевакуиран на плажа в Дюнкерк, така че побързах да отплавам към Острова .

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4181.jpg
Прегледи:1
Размер:297.3 КБ
ID:5789725

    Вече във ферибота:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4183.jpg
Прегледи:1
Размер:339.0 КБ
ID:5789726

    Отплаване:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4186.jpg
Прегледи:1
Размер:207.4 КБ
ID:5789727

    Плаването продължи около 2 часа и половина, след което вече се съзря английския бряг.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4187.jpg
Прегледи:1
Размер:309.1 КБ
ID:5789728

    Отскоро се оборудвах с един разклонител за кола, че нещо много високотехнологичен стана този Голф и много неща се събраха за зареждане. Много ми стана смешно като включих всичките джаджи. Бях убеден, че ако ме види така някой полицай със сигурност ще ме помисли за някоя активизирала се спяща клетка, макар и да бях гладко избръснат

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4189.jpg
Прегледи:1
Размер:375.7 КБ
ID:5789729

    Акостирах във Великобритания и без да губя никакво време се отбих да разгледам т.нар. "бели скали край Доувър", природна забележителност. Красиво място, а Англия ме посрещна с уникално време.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4191.jpg
Прегледи:1
Размер:359.6 КБ
ID:5789730

    Над Доувър се извисяваше внушителен замък, който обаче вече беше затворен по това време, затова реших да се отбия на връщане и вместо това се спуснах за една бърза разходка из градчето, за да добия първи впечатления от Англия.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4201.jpg
Прегледи:1
Размер:368.8 КБ
ID:5789731

    Три неща ми направиха впечатление в Доувър. Първото беше архитектурата, която е доста по-различна от континентална Европа и предаваше една съвсем друга атмосфера. Второто нещо бяха многото хора в незавидно социално положение, които въпреки следобедния час бяха в много нетрезво състояние. Не...съжалявам, това не е подходящо описание. В нетрезво състояние е човек пил 3 бири...тези се бяха наковали на талпа и едвам се крепяха по пейките. И третото нещо бяха многото поляци по анцузи...Източна Европа бе подобаващо представена

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4202.jpg
Прегледи:1
Размер:459.5 КБ
ID:5789732

    За първи път бях в страна, където се шофира отляво и естествено ми беше любопитно как ще стане този номер, дали ще е сложно и дали ще вляза в насрещното някъде. Първите 10-15 км бяха действително шок и леко ме хвана шубе как ще се оправям, но всъщност мисля, че много бързо се свиква, още повече когато маркировката и знаците са адекватни.

    Време беше да продължа пътя си към Лондон. Pleven represent по английските магистрали

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4205.jpg
Прегледи:1
Размер:324.7 КБ
ID:5789733
    Последно редактирано от Rattenfaenger; 29-05-18, 20:16.

    Коментар


    • #3
      От: С Голф до Лондон (201

      И един клип в стил "Бай Ганьо из Европа" относно първите ми сблъсъци с движението отляво .



      Пристигнах в Лондон вечерта и се настаних в хостела си. На следващия ден се отправих към метрото, за да започна обиколката на центъра. Хостелът се намираше в много симпатичен и спокоен квартал:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4209.jpg
Прегледи:1
Размер:458.3 КБ
ID:5789734

      Лондон ме зовеше:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4213.jpg
Прегледи:1
Размер:422.5 КБ
ID:5789735

      Бях се записал за една безплатна пешеходна обиколка, но верен на принципа "по-добре 5 мин по-рано, отколкото 5 мин по-късно" подраних с около половин час и се разходих около метростанция "Green park". Тук вече ме удари истинското клише за Лондон - червени двуетажни автобуси, черни таксита и великобритански знамена:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4222.jpg
Прегледи:1
Размер:420.4 КБ
ID:5789736

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4227.jpg
Прегледи:1
Размер:486.7 КБ
ID:5789739

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4226.jpg
Прегледи:1
Размер:801.2 КБ
ID:5789738



      Пред Бъкингамския дворец с паметника на кралица Виктория:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4223.jpg
Прегледи:1
Размер:301.5 КБ
ID:5789737

      Настана време за обиколката. Гидът ни беше поляк и беше много умел разказвач. Пред Бъкингамския дворец ни разказа доста интересни и любопитни истории от Британския кралски двор и всичките интриги, които са се случвали там през последните два века. Една история, която ми беше особено смешна бе за крал Джордж III, който е страдал от заболяването "порфирия", характеризиращо се с нарушение в синтеза на хемоглобин, който е транспортният протеин за кислород в състава на червените кръвни клетки. При това заболяване се натрупват токсични продукти в тялото, което води до множество последствия, едно от които е и умствено изоставане. Съответно британските медици по никакъв начин не са свързвали това с кръвосмешенията в кралското семейство...няма логика. От друга страна той, за разлика от баща си и предците си бил верен на съпругата си, докато предишните са имали множество любовници. И така се стигнало до заключението, че вероятно там някъде ще да е причината за неговото заболяване .

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4232.jpg
Прегледи:1
Размер:650.6 КБ
ID:5789740

      Уестминстърското абатство, където се извършват кралските коронации.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4241.jpg
Прегледи:1
Размер:465.5 КБ
ID:5789743

      Разходката ни продължи към площад "Трафалгар". Много приятно и просторно място, и обичан площад за уговаряне на срещи. Площадът се доминира от огромна колона, посветена на адмирал Нелсън, който побеждава Наполеоновия флот във въпросната битка при Трафалгар. Самият адмирал губи живота си в битката. Колоната беше огромна и трудна за фотографиране, затова снимах площада без нея.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4235.jpg
Прегледи:1
Размер:365.7 КБ
ID:5789741

      Стигнахме и до градинката зад сградата на Парламента и Биг Бен. Беше грейнало чудесно слънце и дори най-малките лондончани се наслаждаваха на топлото време:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4246.jpg
Прегледи:1
Размер:401.9 КБ
ID:5789742
      Последно редактирано от Rattenfaenger; 29-05-18, 20:19.

      Коментар


      • #4
        От: С Голф до Лондон (201

        Здравейте! Наистина сте уцелили 6-ца от тотото с това хубаво време в Англия.
        Ние също уцелихме добро време на Стоунхендж,а това си е рядкост по това време на годината на острова.
        Станахме двама Бай Ганьовци из Европата....
        Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

        Коментар


        • #5
          От: С Голф до Лондон (201

          Нямаше как да пропусна да се снимам и с този началник

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4248.jpg
Прегледи:1
Размер:445.2 КБ
ID:5789744

          Сграда на Парламента и известния Биг Бен. "Биг Бен" се нарича само часовника, а не цялата кула. Кръстен е на световния шампион по бокс в тежка категория Бенджамин Каунт, живял през 19-ти век. Самата му личност е отдавна забравена, но споменът за него продължава да е жив на това световно известно място. Друг забавен факт е, че архитектът, който е проектирал часовника е имал страх и ненавист към римската цифра "X" тъй като за него това била "цифра на Дявола", поради което умишлено всъщност на циферблата на часовника изписал буквата "F", която наподобява "X" и отдалече съвсем не се и забелязва разликата:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4254.jpg
Прегледи:1
Размер:507.4 КБ
ID:5789747

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1024px-Big_Ben_Clock_Face.jpg
Прегледи:1
Размер:418.7 КБ
ID:5789761

          На този етап от обиколката имаше кратка почивка. Запознах се с младия поляк Войцек от Шчечин. Оказа се, че е студент по медицина първа година.

          - Еми ето, аз пък съм лекар. Специализирам уши-нос-гърло в Германия.
          - Сериозно? Не приличаш на лекар...

          Все още не знам дали да разтълкувам този коментар като нещо положително или отрицателно

          Тръгнахме с него на кратка разходка. Поглед към "окото на Лондон" от един от мостовете на Темза:


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4257.jpg
Прегледи:1
Размер:390.3 КБ
ID:5789748

          Седнахме да се освежим с някоя напитка на площад "Трафалгар"

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4263.jpg
Прегледи:1
Размер:403.3 КБ
ID:5789746

          Разходката ни продължи в посока катедралата "Св. Павел"...към старата част, където всъщност се е намирал старият Лондон. Градът се е създал чрез сливането на множество градове и села, за да достигне огромната си площ в днешно време. Това също е отразено формално в администрацията и пощенските адреси като символ на запазването на традициите. Формално до този момент не се намирахме в "the city of London", а в "city of Westminster".

          Най-старият пъб в Лондон, оцелял през големият пожар през 17-ти век, който изпепелява около 80% от града тогава.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4269.jpg
Прегледи:1
Размер:445.4 КБ
ID:5789749

          Стигнахме до изящната катедрала "Св. Павел". Съвременната сграда е построена през 17-ти век, след като оригиналната сграда изгаря по време на споменатия вечер голям Лондонски пожар през 1666-а година.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4272.jpg
Прегледи:1
Размер:478.8 КБ
ID:5789750

          Новата сграда е построена в римокатолически стил, като куполът наподобява този на базиликата "Св. Петър" в Рим.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4275.jpg
Прегледи:1
Размер:566.3 КБ
ID:5789751

          Поглед към близкия площад. Сградата в средата е старата сграда на Лондонската борса. На заден план се виждат част от модерните небостъргачи, които масово се строят в последните 20 години.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4278.jpg
Прегледи:1
Размер:506.1 КБ
ID:5789752

          Ходейки си по улицата се опитвах да хвана някой друг щрих от забързания градски живот:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4280.jpg
Прегледи:1
Размер:255.9 КБ
ID:5789753

          Разходката ни продължи към най-красивия и известен мост в Лондон - Tower bridge.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4287.jpg
Прегледи:1
Размер:316.8 КБ
ID:5789755

          Преди това обаче се отбихме до "Tower of London"- средновековен замък, който е построен още от Уилям Завоевателя. Бил е използван първоначално като кралски дворец, модифициран неколкократно през вековете, след което се превръща в затвор. Тук безплатната пешеходка обиколка завърши, а гидът ни разказа още една смешна история как дори с рима може да се запомни..и то в хронологичен ред...каква е била съдбата на всяка от шестте съпруги на крал Хенри VIII.

          Divorced
          Beheaded
          Died
          Divorced
          Beheaded
          Survived



          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4286.jpg
Прегледи:1
Размер:458.8 КБ
ID:5789754

          Коментар


          • #6
            От: С Голф до Лондон (201

            Освен, че е интересно, познавателно и впечатляващо - много се кефя на абсолютно безгрешния правопис!!!! и правилното боравене с думите..

            ОТЛИЧНО!!!

            Моля, продължавай все така!

            Коментар


            • #7
              От: С Голф до Лондон (201

              Сбогувах се с Войцек и му пожелах много успехи по по-нататъшния му път. Отправих се да разгледам Tower bridge от по-близо:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4309.jpg
Прегледи:1
Размер:410.5 КБ
ID:5789765

              Докато чаках една тълпа туристи да се разкара към мен дойде един човек и ме помоли да го снимам с моста. Снимах го, след което го попитах откъде е. Обикновено не ги разпитвам, но пък ми се стори, че говори с източноевропейски акцент и си казах "този ще да е от нашите", и ми стана любопитно.

              - From Turkey - отвърна той. - And you?
              - Bulgaria.

              Тъкмо се готвех да му вкарам непреходния лаф "Оо, комшо!", когато той каза:

              - Здравей!

              Така се запознах с Кадир, родом от Разград. Напуснал България като малко момче в хода на Възродителния процес и от 28 години живее в Анкара. Въпреки това нямаше как да не отбележа пред него, че говори перфектен български.

              - Благодаря. Имам много приятели в България, а и учих магистратура в НСА.

              Кадир е професионален футболен треньор и дошъл в Лондон с цел кариерно развитие и израстване. Към момента е треньор във футболния клуб Queens Park Rangers. Разговорът с него се разви много непринудено и естествено, затова реших да го съпроводя до другата страна на моста, където той имаше среща и отиваше всъщност на турска сватба. Разпита ме аз какви ги върша и му разказах, как преди 1 година отидох в Германия, за да специализирам и как въпреки многото положителни страни на това мое решение все още ми е трудно да свикна и ми липсва България, както и семейството, и приятелите. На сбогуване Кадир много ме окуражи и ми каза:

              - Иване, хубава работа си започнал. Гледай си целите и амбициите, не се страхувай, че си сам. И аз съм сам, всеки е сам в чужбина. Не мисли за нищо, постигни си целта, пък после се върни като искаш.

              Разделихме се като добри приятели, макар да се бяхме запознали преди едва половин час:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4298.jpg
Прегледи:1
Размер:495.2 КБ
ID:5789764

              В този момент вече усещах, как направо вече съм слънчасал и силите ми бяха на привършване. Реших да продължа разходката си из центъра и лека-полека да поема обратно към хостела. Лондонското метро за мен бе изключително цветно и разнообразно. Беше си направо вдъхновение и много ми се прииска да го представя по малко по-артистичен и абстрактен начин:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4311.jpg
Прегледи:1
Размер:322.0 КБ
ID:5789766

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4319.jpg
Прегледи:1
Размер:387.8 КБ
ID:5789767

              Трябваше да се вечеря нещо и все пак бай ви Иван нали вече не е плевенски бек, а лондонски аристократ, така че реших да опитам прословутото английско ""Fish and chips". Има избор от различни риби, аз си избрах треска, която познавах от пътуването ми в Португалия. Приготвиха ми я двама чисти англичани с анадолски произход:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4328.jpg
Прегледи:1
Размер:234.8 КБ
ID:5789768

              Какво представлява...ами пържена риба с картофи! Нищо повече. Хич ги няма с кухнята тези хора .

              Този плакат в хостела ме развесели:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4330.jpg
Прегледи:1
Размер:152.6 КБ
ID:5789769

              На следващия ден си бях научил да обикалям малко по музеите. Продължавам да щракам из метрото:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4336.jpg
Прегледи:1
Размер:309.7 КБ
ID:5789770

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4361.jpg
Прегледи:1
Размер:219.5 КБ
ID:5789774

              Първата ми спирка беше "British museum". Разкошен музей с безброй експонати от цял свят, от всички големи епохи на човешката цивилизация.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4338.jpg
Прегледи:1
Размер:421.6 КБ
ID:5789771

              За мен по традиция сякаш най-интересен беше разделът, посветен на Древен Египет:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4342.jpg
Прегледи:1
Размер:251.7 КБ
ID:5789772

              Скулптура от древното Асирийско царство, представяща лов на лъвове, което е било царският спорт в Древна Асирия.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4343.jpg
Прегледи:1
Размер:593.6 КБ
ID:5789773

              Тази зловеща статуетка представя чиновник в едно от съдилищата на Ада. Според китайската митология след смъртта човек бива съден от общо десет съдебни трибунала, всеки от който има по един главен съдия.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4354.jpg
Прегледи:1
Размер:279.5 КБ
ID:5789775
              Последно редактирано от Rattenfaenger; 29-05-18, 20:22.

              Коментар


              • #8
                От: С Голф до Лондон (201

                Следващата ми спирка беше природонаучния музей. Евала на Лондонската управа, че големите държавни музеи в града са безплатни. Много социална и насърчаваща посещаемостта мярка.

                Разкошното здание на музея:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4365.jpg
Прегледи:1
Размер:623.8 КБ
ID:5789776

                Още на входа ме посрещна скелет на голям син кит.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4367.jpg
Прегледи:1
Размер:554.6 КБ
ID:5789777

                Музеят е много интересен, развлекателен и неангажиращ. За малките деца особено беше рай, но и за порасналите деца имаше място за лигавене .

                "Всичко е под контрол, дзверо не рипа!"

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4394.jpg
Прегледи:1
Размер:415.5 КБ
ID:5789780

                В музея имаше раздел, посветен на динозаврите и дори движещ се макет на тиранозавър. За изумление....

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4377.jpg
Прегледи:1
Размер:371.7 КБ
ID:5789778

                ...и ужас на някои деца

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4383.jpg
Прегледи:1
Размер:485.1 КБ
ID:5789779

                Времето напредваше, а си бях уговорил среща с моята приятелка Лили, с която всъщност сме съседи в Плевен. Тя е вече от доста време в Лондон и не се бяхме виждали от 6 години.

                Зачаках на спирката:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4414.jpg
Прегледи:1
Размер:372.0 КБ
ID:5789781

                Образи в автобуса:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4417.jpg
Прегледи:1
Размер:263.4 КБ
ID:5789782

                Естествено пак подраних леко и чакайки оглеждах живота наоколо. Тези господа много си правеха кефа под звуците на някакви ориенталски ритми:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4419.jpg
Прегледи:1
Размер:374.5 КБ
ID:5789783

                Лили дойде и първоначално си взехме велосипеди под наем за една кратка разходка из Хайд парк.

                Royal Albert Hall също беше в ремонт:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4420.jpg
Прегледи:1
Размер:446.0 КБ
ID:5789784

                Хайд парк гъмжеше от живот. Чудесно място за отдих на малки и големи:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4424.jpg
Прегледи:1
Размер:395.7 КБ
ID:5789785

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4430.jpg
Прегледи:1
Размер:450.2 КБ
ID:5789786

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4434.jpg
Прегледи:1
Размер:327.2 КБ
ID:5789787

                Коментар


                • #9
                  От: С Голф до Лондон (201

                  Уникален пътепис! Браво! Отдавна не бях чел толкова весел и увлекателен разказ с картинки
                  PS. Такива самостоятелни пътувания са едни от най-интересните.

                  Коментар


                  • #10
                    От: С Голф до Лондон (201

                    Браво, супер!
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #11
                      От: С Голф до Лондон (201

                      Вечерта завърши в един истински британски пъб:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4455.jpg
Прегледи:1
Размер:508.9 КБ
ID:5789788

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4459.jpg
Прегледи:1
Размер:446.9 КБ
ID:5789789

                      С Лили се заприказвахме за миналото, настоящето и бъдещето. Страхотна среща се получи, много естествена и непринудена, сякаш не сме се виждали от миналата седмица.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4461.jpg
Прегледи:1
Размер:398.1 КБ
ID:5789790

                      След като се разделихме хванах метрото до Уестминстърското абатство, за да погледна как изглежда Лондон вечерно време. Еми бива...не е зле

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4476.jpg
Прегледи:1
Размер:331.1 КБ
ID:5789791

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4477.jpg
Прегледи:1
Размер:406.8 КБ
ID:5789792

                      Коментар


                      • #12
                        От: С Голф до Лондон (201

                        На следващата сутрин вече беше време да напусна Лондон и с това да започна пътуването си на обратно. Бях си наумил да се върна до Доувърската крепост.

                        По пътя към лондонското околовръстно. Вече бях пълен майстор на шофирането отляво:



                        По обяд вече бях достигнал пристанищния град и влязох в крепостта. Входната такса е мъжка - цели 20 паунда, но според мен посещението определено си заслужава. Първоначално бях леко скептично настроен и също като бай Ганьо си казвах "Хора, къщи, салтанати...колко съм ги гледал", но крепостта наистина е много красива и интересна, а отделно в билета е включена обиколка на системата от подземни тунели, която беше невероятно интересна и интерактивна.

                        Средновековната англосаксонска църква в двора на крепостта и остатъци от римска кула до нея.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4480.jpg
Прегледи:1
Размер:493.4 КБ
ID:5789793

                        Поглед към замъка:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4513.jpg
Прегледи:1
Размер:489.9 КБ
ID:5789799

                        Панорамен изглед от замъка:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4504.jpg
Прегледи:1
Размер:368.4 КБ
ID:5789797

                        Крепостта и респективно замъкът са построени през Средновековието и както много подобни съоръжения са били модифицирани многократно през вековете в хора на технологичния прогрес, който естествено се е отразявал и на начина на водене на война. По време на войните срещу Наполеон се изгражда вече споменатата от мен система от подземни тунели, които се използват активно в хода на Втората световна война.

                        Тронната зала:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4500.jpg
Прегледи:1
Размер:455.2 КБ
ID:5789795

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4498.jpg
Прегледи:1
Размер:282.6 КБ
ID:5789794

                        Главната зала за приеми:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4501.jpg
Прегледи:1
Размер:389.4 КБ
ID:5789796

                        Аз си показах откъде съм и прескочих няколко заграждения, за да мога по-хубаво да заснема замъка:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4508.jpg
Прегледи:1
Размер:424.2 КБ
ID:5789798

                        Най-интересно от цялото посещение беше обиколката на тунелите, където за съжаление не беше позволено да се снима. По изключително увлекателен и интерактивен начин се разказа за началото на Втората световна война и събитията, водещи до операция "Динамо", която е ръководена от адмирал Рамзи именно от тези въпросни тунели.

                        Вермахтът привидно заобикаля линията Мажино и подлъгва съюзническите сили с офанзива през Холандия и Белгия, след което основните немски сили навлизат в тила на съюзниците, преминавайки през пресечен горист терен, откъдето французите са смятали, че е невъзможно да се извърши нападение. Резултатът е катастрофален и в края на май 1940-а година край бреговете на Дюнкерк напълно окръжени остават около 400 000 английски и френски войници. Операция "Динамо" се извършва в рамките на една седмица и като резултат са евакуирани около 340 000 войници, което Чърчил и пресата тогава описват като чудо. По първоначални планове се е очаквало да бъдат евакуирани около 70 000 души.

                        Бой по германците!

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4516.jpg
Прегледи:1
Размер:386.9 КБ
ID:5789800

                        За мен е леко комично как тази операция се представя едва ли не като победа на британската армия, при положение, че по същество си е чисто бягство. Отделно въпрос на исторически дебати е защо Хитлер забавя настъплението срещу съюзническите сили с няколко дена, което се оказва решаващо за крайния изход на създалата се ситуация. Британците представят събитието като "демонстрация на отказа на Великобритания да се предаде на Хитлер". Добре...в крайна сметка различните страни почти винаги имат различен прочит на историята.

                        След тази страхотна спирка беше време да се връщам към земите на вражеския Трети Райх

                        Случайни срещи по паркингите:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4518.jpg
Прегледи:1
Размер:236.2 КБ
ID:5789801
                        Последно редактирано от Rattenfaenger; 29-05-18, 20:26.

                        Коментар


                        • #13
                          От: С Голф до Лондон (201

                          На връщане бях решил да видя как пътува белият човек и си резервирах билет за Евротунела. От Доувър се придвижих към съседното градче Фолкстоун и така ЕвроГолфът се зареди да чака на опашка към Евротунела

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4521.jpg
Прегледи:1
Размер:269.9 КБ
ID:5789802

                          Впечатлението ми от железницата под Ламанша е, че това е един изключително амбициозен проект, а улеснението и удобството, което носи е невероятно. Още повече като сравня с плаването с ферибота на отиване. Цялото пътуване, заедно с товаренето и разтоварването отне едва 35 минути. Ето един клип за тези от вас, на които им е любопитно как става транспортирането на автомобилите:



                          И отново ЕвроГолфът:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4524.jpg
Прегледи:1
Размер:79.6 КБ
ID:5789804

                          Вече бях отново в континентална Европа и от Кале много бързо отново се придвижих към Дюнкерк. Искаше ми се да направя една снимка на Голфа на плажа..не в центъра, а някъде по-встрани, естествено. Уж гледах за някакви места в Гугъл карти, но нещо се обърках и плаж така и не открих. Но все пак снимах Голфа край бреговете на Северно море :

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4525.jpg
Прегледи:1
Размер:444.1 КБ
ID:5789803

                          До Рурската област ми остава още 450 км. На следващия ден ми предстоеше, както обичам да се шегувам, да се трудя и да градя Четвъртия Райх .


                          С това моето кратко пътешествие приключи. Имах идея тази година да направя по-сериозна обиколка на Великобритания и Ирландия, но това щеше да означава да се лиша от повече прекарано време в България, което не ми се искаше. Определено обаче ще се върна на Острова с желанието да го опозная по-добре.

                          Такъв беше Лондон в моите очи - невероятно разнообразен и космополитен, събиращ хора от цял свят с техните мечти и амбиции. Надявам се разказът ми да Ви е бил интересен.

                          КРАЙ!
                          Последно редактирано от Rattenfaenger; 29-05-18, 20:28.

                          Коментар


                          • #14
                            От: С Голф до Лондон (201

                            Много завладяващо!
                            Благодаря за споделянето!
                            0осем9осем7шест0осем7едно
                            Миро

                            Коментар


                            • #15
                              От: С Голф до Лондон (201

                              Много добър разказ и хубави снимки ! Ако си в този Хаген с пощенски код от 58089 до 58135 май ще се окаже че почти сме съседи . Аз съм в Ремшайд и ако имаш време и желание може да се запознаем . Пиши на лични и ще се видим ! Успешно планиране на новите пътешествия !
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X