Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кастейес

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кастейес

    Каталуния - плажове, планини, равни удобни шосета/магистрали, евтин транспорт, прекрасна храна, сиеста, слънце, красиви добре поддържани разноцветни сгради, спокойствие, туристи, плажни партита, марихуана, град на гейове, каталан, бира, култура, футбол, Гауди, пазари, риба, говор от цял свят, мода, тенис кортове, бижута, ветрила, градини, Франко, Румба Каталана, басеини, паейа, непукизъм, национализъм, чадъри, лодки, горещ повей, розмарин, портокали, жега, солен въздух, разходка, лунна вечер, плясък на море, лучена пица, изгоряла кожа, хора, красота, задружност. Каталуния.



    В малките градчета, наредени като перлена огърлица от преди Барселона до след Тарагона всеки уикенд през лятото има събирания и забави. Хората правят всичко заедно - от яденето, през пушенето до човешки пирамиди. Кастейес (castells) са задружността на каталанците. Всички на възраст от 3 до 70, жени и мъже, хора от всички професии могат да участват в изграждането на кулата, ако са тренирали достатъчно дълго с отбора. За да станеш част от отбора трябва просто да започнеш да ходиш редовно на тренировките.




    Най-важните елементи за успешна кастейес са дългите около 10м. пояси, увити около кръста на участниците, якичките, концентрацията, издържливостта и чувството на общност. Всичко трае около десетина минути. Винаги има поне два състезаващи се отбора.



    Поясът се връзва здраво, за да може да държи участника прав, да поддържа кръста му и да е стъпка нагоре за останалите от кастейес. Якичката в нужна, за да се захапе от двете страни и да стабилизира ризата на раменете и да спаси катерачите от подхлъзване. Концентацията трябва, за да си повярваш, че това, което правиш е възможно, а издържливостта ти трябва, за да докажеш това на практика.


    Чувството за общност е това, което прави пирамидата уникална. Всяка ръка, всеки крак, всяко рамо и всяко коляно са еднакво важни за всеки един участник. Децата, едно от които се качва най-отгоре и показва четири пръста като успешен завършек на строенето, са единствените участници с каски. Останалите разчитат на Кастейес да ги пази. И тя го прави - големи контузии до сега не са били регистрирани. Хората от основата поемат падащите, ако това се наложи. Изграждането на пирамидата е равностойно по важност на разграждането. Изгражданията през уикенда и по време на фестивалите на Кастейес се предават директно по специален каталунски телевизионен канал, посветен изцяло само на тях. Каналът може да бъде видян в много домове и офиси, пуснат като фон на останалата дейност в живота. През делничните дни и през зимата се пускат записи на Кастейес.






    Основата на кастейес се нарича пиня (ананас). Под командата на специален човек започват да се редят със специални захвати. Градят така,че дори някой да падне от горе удара да се поеме от основата.


    Кастейес обикновено се гради пред балкончето на кметството на селището. Кастейес винаги е по-висока от балкончето, обикновено пълно с градските управници.





    Има толкова красота и символика в Кастейес. Кастейес държи хората заедно, обединени, задружни. Дава им чувство за общност. Дава им увереност, че тази общност е винаги по-голяма от властта. Дава чувство на единство на хората и смисъл на съществуването на индивида. Чувство за равенство и нужност, за стойност, независимо от възраст, пол и занятие. Чувство за принадлежност. Чувство за можене, за отплата на тежкия труд, отплата на усилията с постигането на целта. Кастейес са традиция, желание, жажда, нужда, наслада, удоволствие, страст, сила, възможност, съпричастност, самоувереност, постижение, победа.

    Кастейес са Каталуния.


    П.С. Всички видеа и снимки в този пост са направени от семейството ми, когато посетихме Калалуниския град Виланова-и-ла-Желтру през 2014 г.

  • #2
    От: Кастейес

    Видео 1
    https://www.youtube.com/watch?v=MRuPe0hu9-g

    Видео 2 (кратко)
    https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=UhPkjJT3QOU
    Последно редактирано от Anika681; 09-04-16, 19:04. Причина: добавка

    Коментар


    • #3
      Re: Кастейес

      Страхотно. Благодаря.

      Коментар


      • #4
        От: Кастейес

        Испания е безспорна дестинация, вдъхновила пътешественици, артисти, писатели (нито започват, нито завършват с Хемингуей); автотуриста (идвайки от Европа) се докосва най-напред до Каталуня, което мноого вдига летвата за другите провинции, които, естествено, току-така не се дават... от 1988 имам щастието да прекарвам по някой и друг ден-седмица в тази красива страна - започнах с Барселона, един от върховете на каталонската пирамида, но си признавам, че ми трябваше емпатията и природената дарба на разказвач (а може би и на режисьор) на Anika681 за да се докосна и до каталунската душа !
        (бих си купил книгата с пътеписите "681", когато се появи в книжарниците)


        Sent from my GT-I9300I using Tapatalk

        Коментар


        • #5
          От: Кастейес

          Volodia Petkov- много съм поласкана от поста ти, благодаря много!

          Пиша пътеписите за удоволствие, защото обичам да споделям, пътуваме доста, а и ходим на нетрадиционни места, това с туристическа Каталуния беше изключение. За сега съм направила блог с некомерсиална цел. Публикуват ме и в два сайта за чест и слава и срещу линк към блога ми. Повечето пътеписи ги слагам и тук, защото обичам този форум, но щом така ме похвали -слагам и линк към блога ми, за допълнително разглеждане, който желае. Не знам дали е приемливо това, ако админите сметнат, че не правилно-извинявам се, моля да го изтрият.

          https://vitoshaword.wordpress.com/

          Но признавам, че ме уцели в десетката, защото 1. младежката ми мечта беше да уча именно за режисьор и 2.тайничко си мечтая и за книга с тези пътеписи сега . Не знам как стоят нещата на българския книжен пазар, не живея повече от 15г. в Бг, не съм проучвала и не съм се опитвала да издавам, а и повечето ми приятели от едно време са извън БГ, нямам хора, които мога да попитам специално за това. Ако издаване на книга обаче някак си някога се подкваси- ще имам пред вид специално всички тук, защото и други участници са ми давали много мили и позитивни отзиви за пътеписите. Това е много важно, защото докато пише човек се чуди понякога "защо изобщо правя това, нета е пълен с всякакво инфо, всички са писатели сега, всеки има клавиатура пред себе си, кой ли ще чете"...писателските терзания са много затруднителни понякога...

          Отново ти благодаря много

          Коментар


          • #6
            От: Кастейес

            Първоначално публикуван от Anika681 Преглед на мнение
            Volodia Petkov- много съм поласкана от поста ти, благодаря много!

            Пиша пътеписите за удоволствие, защото обичам да споделям, пътуваме доста, а и ходим на нетрадиционни места, това с туристическа Каталуния беше изключение. За сега съм направила блог с некомерсиална цел. Публикуват ме и в два сайта за чест и слава и срещу линк към блога ми. Повечето пътеписи ги слагам и тук, защото обичам този форум, но щом така ме похвали -слагам и линк към блога ми, за допълнително разглеждане, който желае. Не знам дали е приемливо това, ако админите сметнат, че не правилно-извинявам се, моля да го изтрият.

            https://vitoshaword.wordpress.com/

            Но признавам, че ме уцели в десетката, защото 1. младежката ми мечта беше да уча именно за режисьор и 2.тайничко си мечтая и за книга с тези пътеписи сега . Не знам как стоят нещата на българския книжен пазар, не живея повече от 15г. в Бг, не съм проучвала и не съм се опитвала да издавам, а и повечето ми приятели от едно време са извън БГ, нямам хора, които мога да попитам специално за това. Ако издаване на книга обаче някак си някога се подкваси- ще имам пред вид специално всички тук, защото и други участници са ми давали много мили и позитивни отзиви за пътеписите. Това е много важно, защото докато пише човек се чуди понякога "защо изобщо правя това, нета е пълен с всякакво инфо, всички са писатели сега, всеки има клавиатура пред себе си, кой ли ще чете"...писателските терзания са много затруднителни понякога...

            Отново ти благодаря много

            Е все още се намира,кой да чете.
            Благодаря за споделеното,с нас!
            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
            Киа спортаж2000тди 98г
            Ауди А3 1.9ТДИ
            Каравана Аdria 390Q

            Коментар


            • #7
              От: Кастейес

              Не съм ходил в Испания, наистина трябва да отиде всеки който не е ходил там, беше ми много интересно, благодаря за споделеното и за хубавото описание

              Коментар


              • #8
                От: Кастейес

                Anika681, благодаря за линка към блога (брей, че мил роден език подредих) - след малко почвам с четенето !
                Преди това обаче да споделя:
                - от 1986 нямам постоянно местожителство в България; предполагам, че книгоиздаването в БГ доста прилича на това в Унгария (например) - купища преводна "литература" и (доста по-малки, но все пак) купища местна "литература"; има и немалко истинска (и чужда и местна), но човек трябва я да знае по заглавие/автор или да има много часове за пробно четене в книжарница (не се сещам за по-добра дума)
                - в Унгария (а, мисля, и в З.Европа) има куп издателства, които толкова екземпляра, за колкото им платят
                (това включва и една, две, три, четири седмици на очевадна лавица в магазина, по отделна тарифа);
                - може и само с талантливо написана книга (какъвто би бил твоя случай), но: а) трябва много късмет, някой претоварен, но надарен редактор с усет и име в бранша; и б) няма да навреди двама, трима или още реномирани критици да я споменат в медиите
                (Май се опитах да те уча на маркетинг, което изобщо не ми беше цел; исках просто да споделя малкото, което си мисля,че знам - познавам такъв издател в Будапеща...)

                Твърдо съм убеден обаче, че талант в торба не стои - пиши ! имаш дарбата !

                Им още малко - съвсем свободен превод на немска поговорка - щастието (късмета) идва при старателните

                ххх

                Дотогава ще чета блога...
                (сигурен съм, че ще сме все повече четящи - аз в този форум съм от септември, с всеки ден ми харесва все повече; заради човещината и хората в него; много от споделеното ми дава заряд за дълго)

                ххх

                с филмите е много по-сложно - принципа е същия, но разходите са многократни; има достатъчно наблюдавани (от професионалисти) фестивали (и за книги, естествено), но до филмовите се стига през много по-иглени уши, а и често се случва "агенциите", които "лансират" нови имена, да погледнат трейлъра, да откажат, а малко по-късно, откраднали идеята, да тръгнат с нея по света
                Все си мисля, че - ако таланта е налице - и един YouTube може да се превърне в много добър трамплин
                Късмет ти желая !
                Другото го имаш !

                Благодаря ти още веднъж за възвисяващото преживяване !

                (Почвам да чета блога)






                Sent from my iPad using Tapatalk

                Коментар


                • #9
                  От: Кастейес

                  Хубав разказ, Аника! Бравос!
                  Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                  0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кастейес

                    Благодаря!
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X